SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím,
toto téma jsem tu neobjevil.
1) potřeboval bych poradit postup svařování materiálu 10CrMo9-10 , děláme WPQR na trubce D60,3mm tl.12mm metoda Tig. Jak je to s předehřevem, je nutné žíhání a přídavný matroš?
2) opět WPQR heterogenní spoj materiálu 10CrMo9-10 + 1.4845 na trubce d=50mm, tl. 8,7mm metoda tig. Jaký je postup svařování.
děkuji za jakoukoliv radu.
Na netu jsem nic nenašel.
Offline
Toto téma tu opravdu určitě neobjevíte, to je úplně jiný "level"
Pro začátek se podívejte sem, od str. 7: http://www.bohler-uddeholm.cz/czech/fil … trarny.pdf
Bod 1 je jasný, 150-200°C předehřev, 200-300°C interpass, žíhání 720°C (690-730°C) / min. 1/2 hod. (2 hod.), ochlazení do 300°C v peci, pak na vzduchu. Přídavný materiál např. Union I CrMo910 nebo Böhler CM 2-IG.
Bod 2 je vzhledem k předpokládaným teplotám a nutnosti tepelného zpracování také jasný. Tepelný režim příslušný 10CrMo9-10, přídavný materiál na Ni bázi, např. Thermanit Nicro 82 nebo UTP A 068 HH. Pokud by hrozilo ovlivnění toho austenitu tepelným zpracováním, je řešením naplátování uvedeného přídavného materiálu ve dvou vrstvách na 10CrMo9-10, následné žíhání a pak přivaření stejným přídavným materiálem na ten austenit již bez následného tepelného zpracování.
Offline
Děkuji za rady,
píšu sice s křížkem po funuse, ale dle přesného postupu se WPQRKY povedly.....
Offline
Tak já pro příští podobný dotaz aktualizuji odkaz
http://www.bohler-uddeholm.cz/media/Sva … trarny.pdf
vašek1983 napsal(a):
Děkuji za rady,
píšu sice s křížkem po funuse, ale dle přesného postupu se WPQRKY povedly.....
Offline
Dobrý deň,
Nechcem zakladať nové vlákno, tak to hodím sem:
Potrebujem tiež poradiť od borcov, postup a voľbu prídavného materiálu na zváranie materiálov S355 + 32CrMo12 (1.7361)
Ďakujem veľmi pekne
Offline
Tak tady je strašně málo informací. Záleží na tom, co to má být, co to má vydržet, co můžete a co nemůžete, atd.
Pro strukturně podobný spoj můžete použít přídavný materiál ležící mezi oběma svařovanými, např. drát Böhled DMO-IG, elektrodu Böhler FOX DMO Kb a svařovat s předehřevem ca. 300°C.
Pak je x variant s přechodovými přídavnými materiály, fakt záleží na aplikaci.
Offline
Přesně jak píše JardaK - je obrovský rozdíl mezi svařováním různých kombinací válcovaných profilů a třeba svařováním trubek nebo tyčí. Každá verze bude mít jiné požadavky na metodu svařování, na tepelné postupy (předehřev, dohřev, žíhání), na přídavné materiály.
Offline
Ospravedlňujem sa, jedná sa o kútový spoj platne z mat. S355 (pozícia 1) a lôžko, ktoré má byť z mat. 32CrMo12 (pozícia 2). Keďže zákazník potrebuje iba 4 kusy tohoto dielcu, tak zbytočne kupovať drôt, tak som sa rozhodol pre met. 111. Keďže s takou kombináciou som sa osobne nestretol, prosím vás o radu. Má to slúžiť ako kĺbové spojenie medzi tou platňou a takou opornou nohou Tatrovky. Keď sa Tatra potrebuje opierať o také 4 nohy, ktoré vysunie, tak toto je tá platňa.
Ďakujem
Editoval Vinďo (23-02-2018 07:31:02)
Offline
Tak v tomto případě strukturně podobný spoj nepotřebujete, naopak bych kvůli pevnosti a houževnatosti použil přechodové elektrody.
FOX A7, FOX A7-A, UTP 65, apod. Svařovat s předehřevem tak 250°C.
Offline
Ďakujem veľmi pekne
Offline
Vinďo napsal(a):
Kouzelný výkres! Je to zřejmě původní dokumentace kreslená jestě tuší. Nádherně vypovídá o inteligenci některých konstruktérů:
Tu rovinnost do 8mm na šlapce podpěrné nohy k Tatře bych ještě přežil, ale na co je dobré umístění té kulové plochy do středu s přesností na 1mm,
popř. ucha na přenášení do 2mm?!
Omlouvám se za offtopic, ale často se setkávám s podobnými zhovadilostmi a požadavky v řádech setin mm, funkčně naprosto nesmyslnými.
Ale když tu výrobu někdo zaplatí...
Offline
No, za prvé jeden dva milimetry nejsou setiny milimetru. Tolerance u rozměru být musí a 1 - 2 milimetry tolerance u takového výrobku je podle mě běžná "dílenská" tolerance dosažitelná každým, kdo má k dispozici obyčejný metr a rýsovací jehlu.
Za druhé nedokáži poznat, jestli je dokumentace kreslená ještě klasicky na rýsovacím prknu. Ale pokud ano, tehdy se pracovalo ve skupinách. Śéf skupiny, případně jeho nejlepší konstruktér vymýšlel a kreslil nejdůležitejší uzly toho agregátu, zatímco málo důležité podskupiny a detaily dostávali kreslit málo důležití konstruktéři týmu, spíš schopnostmi pouze kresliči než konstruktéři. A podle toho to někdy vypadalo.
Zatímco dnes v počítačovém programu konstruktér, který ten agregát vymýšlí a kreslí, spustí nějaký přídavný modul programu nebo něco podobného a počítač mu vyhodí už zkreslené všechny podskupiny a detaily, všechny ve stejné kvalitě a provedení, jako "hlavní" výkresy nejdůležitějších celků. Takže "kresliči" se svými specifickými styly se dnes už neuplatní.
Offline
Tyto výkresy svědčí o technickém duchu těch, kteří je kreslily. Měly daleko větší představivost a pojem o tom co lze a co nelze vyrobit. Dnešní dokumentace vytvořená na počítači a vypadající jako nějaký obrázek mě příipadá mnohem méně technická.Tolerance v milimetrech je u tohoto výrobku naprosto adekvátní. Neumím si představit, že by davor navařil střed nohy třeba pět centimetů mimo osu. To by opravdu byla zhovadilost.
Offline
ZDENÁL napsal(a):
Tyto výkresy svědčí o technickém duchu těch, kteří je kreslily. Měly daleko větší představivost a pojem o tom co lze a co nelze vyrobit. Dnešní dokumentace vytvořená na počítači a vypadající jako nějaký obrázek mě příipadá mnohem méně technická.Tolerance v milimetrech je u tohoto výrobku naprosto adekvátní. Neumím si představit, že by davor navařil střed nohy třeba pět centimetů mimo osu. To by opravdu byla zhovadilost.
Záleží hodně na konkrétním výrobku a technologickém postupu. Třeba u této desky: Předpokládám, že obvod nebude třískově obráběn, ale bude vypálena z plechu. I při přesnosti dnešních palících automatů, třeba i s následným použitím středícího čepu a díry, se může lehce stát, že zákazník někde od obvodu naměří třeba 1.5mm nesouosost. V dnešní době už bude žádat slevu, opravu apod. Přece na výkrese je jasně uvedena tolerance...
Offline
davor: Souhlasím.
Taky je třeba, aby výroba byla ekonomická. Když tolerance nějaký milimetr nevadí a dělení materiálů rovnou takovou toleranci nabízí, tak se to udělá rovnou bez nějakého dodatečného opracování.
Offline
Pokud vím, ve strojírenství s kovem se pracuje na desetiny milimetru, truhláři se dřevem pracují v milimetrech a zedníci pracují v centimetrech. Míra, která má na strojním výkrese míru plus mínus jeden milimetr, má asi takovou toleranci, jako by zedník dostal za úkol postavit barák o rozměru deset krát deset metrů plus mínus metr. Za mých mladých let se předpokládalo, že rozměr u kterého nebyla uvedena tolerance bude proveden s přesností na desetinu milimetru. Konstruktér chtěl v podstatě říci, že v tomto případě na umístění ucha na přenášení a středu kulové plochy, nezáleží. Dnes se všechno pálí na laserech s přesností na pět setin milimetru, autogen používají pouze v kovošrotě a při demoličních pracech. Tam by skutečně uváděná tolerance byla zbytečná.
Offline
Tolerancie voľných mier upravuje príslušná norma a trieda presnosti. Info napríklad tu: http://www.konstruovanie1.uniza.sk/Subory/7.1b.html Nedá sa to zovšeobecniť na desatinu. Technológ nacení taký postup aby požadované rozmery na 100% sedeli. Potom nemôže byť reč o zjednávaní. Prípadne sa racionálnejší lacnejší postup odkomunikuje a medzné odchýlky schvália dopredu.
Offline
Robi G to co prezentuješ je norma ISO 2768 používaná pro obrábění a pro svařence se používá norma ISO 13920.
Offline
Ďakujem za upresnenie.
Offline
ZDENÁL napsal(a):
... zedníci pracují v centimetrech...
Jak už jsem psal, vše záleží na konkrétním případu a okolnostech. Zedník si může dovolit centimetry třeba u betonování základové desky. Když ale vyzdí stěnu +- 1cm (tj. vlnovka 2cm) z relativně přesných cihel, geometrickou řadou vzroste např. spotřeba omítky. A sníží se velikost místnosti
Nebo třeba sádrokarton, obklad apod...
ZDENÁL napsal(a):
... Za mých mladých let se předpokládalo, že rozměr u kterého nebyla uvedena tolerance bude proveden s přesností na desetinu milimetru.
Jak správně podotknul emanuel1200, dnes platí (není-li uvedeno jinak):
emanuel1200 napsal(a):
... norma ISO 2768 používaná pro obrábění ...
Jen dodám, že má i stupně přesnosti (H, K, L a pro úhly f, m, c, v). Běžné tolerance na výkresech ISO2768mK.
ZDENÁL napsal(a):
... Dnes se všechno pálí na laserech s přesností na pět setin milimetru...
Nevím, jak rychle a přesně (no vím, že přesně) pálí laser, ale firma produkující svařence v řádech stovek tun za rok, při tlolušťkách páleného materiálu i 160mm, bude asi používat nějaké autogení či plasmové pálící automaty. Něco jiného jsou malé přesné výrobky, třeba vyjiskřené elektroabrazivně.
ZDENÁL napsal(a):
... Konstruktér chtěl v podstatě říci, že v tomto případě na umístění ucha na přenášení a středu kulové plochy, nezáleží...
Je mi jasné, co tím konstruktér chtěl říci. Neberte to prosím zle, v příspěvku #11 mi poněkud ujely nervy po dlouhé šichtě u frézky...
Když se mi najednou sejde šéf, konstruktér i zákazník u stroje, každý z nich trvá na svém, všichni si protiřečí, je těžké vyhovět, natož v klidu pracovat
ZDENÁL: Zapoměl jsem zmínit truhláře. Něco začepovat s přesností na 1mm?! Nemožné.
Vinďo napsal(a):
Dobrý deň, Nechcem zakladať nové vlákno, tak to hodím sem:...
No a já to tady zas..ám úplně zbytečně a mimo téma svaření té 11tky s nerezem.
Editoval davor (02-03-2018 21:30:25)
Offline