SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zase jedna teorie, s kamarády jsme nedávno probíraly indukci vn do hlavního proudu jednalo by se asi o 3-4kv, (samozřejmě smrtelné)
měli jsme na mysli zařízení z lamp pouličního osvětlení, kdyby se kabel vn omotal okolo sekundáru a přes jiskřiště spojil zpět. Vím, že by se to nedalo použít v praxi šlo nám jen o teorii. Myslíte že by to teoreticky fungovalo?
Editoval marek (24-02-2008 23:25:02)
Offline
Přečtěte si článek z 21.1.08 s názvem "TIG AC na svařování hliníku z BauBau trafa." Ten se vašemu problému věnuje docela podrobně.
Offline
Moc by to neslo. Napeti se bude indukovat do sekundaru ale i primaru. No a na primaru ja velice tvrdy zdroj napeti - sit. Tim pade se vetsina indukovane energie pretransformuje do site. Samozrejme nejaky efekt toto reseni ma diky rozptylove indukcnosti a indukcnosti privodu. Lepsi je indukci provest do civky (trafa) razene seriove se sekundarem.
Offline
Ale jistý účinek by to tedy mělo?
Zapálil by se oblouk bez dotyku? (čistě teoreticky)
Offline
Marku, přesně podle vaší úvahy postupoval autor zmíněného článku "Baubau trafo". A povedlo se mu tak zprovoznit bezdotykové zapalování pro TIG AC svařování. Je ale jisté, že taková varianta bude zdrojem obrovského rušení do elektrorozvodné sítě.
Offline
Děkuji a končím pitomými dotazy
Editoval marek (25-02-2008 21:00:32)
Offline
Ja mam jednu otázku:Je možne z AC TIG-om zvarať oceľove plechy????Alebo je to len na hlinik?
Offline
A proč? Většina svářečů co znám pracuje se střídou blízkou 1:1. A to navíc moderní TIG invertory nepracují se sinusovkou ale s obdélníky. A při nich je zátěž horáku větší. Přesto při respektování proudové zatižitelnosti hořáku s ním problémy nejsou. Ovšem to nepočítám levné čínské kopie třeba populárních TIG 17. Ty snad shoří vždycky a všude...
Dalším problémem je to, že řada výrobců ve snaze nabídnout zákazníkovi kompletní set, bez skrupulí klidně přiloží k 200A tig svářečce právě hořák TIG 17. Celé to korunují zemnícím kabelem 16mm2. A tohle dokáže zkazit dojem z celé, jinak třeba výborné, svářečky. Protože to prostě při větších proudech fungovat nebude.
Offline
Já mám trochu jinou zkušenost. Zákazník ve snaze ušetřit si v mnoha případech pořídí 200 AC/DC bez vody. Většinou do roka a do dne upálí i 26 hořák. On se totiž málokdo zajímá o proudovou zatížitelnost hořáku. Ze zdroje se snaží dostat maximum a hořák ho nezajímá.
Offline
Tak mi to nedalo a jal jsem se prozkoumat parametry několika hořáků typu 26. A docela koukám jak se to liší v udávané proudové zatižitelnosti. Tak třeba:
Binzel SR 26: 240A DC/35% a 200A AC/35%
Binzel SRT 26: 180A DC/35% a 130A AC/35%
Trafimet ERGOTIG 26: 180 A DC/35% a 150A AC/35%
Na čínu jsem raději nekoukal. Stejně by se tomu nedalo věřit.
A já nosím v hlavě právě pořád tu stařičkou SR 26 a proto si myslím, že hořák typu 26 je do 200A v pohodě...
Takže souhlas. Pro TIG 200AC/DC to chce vodu a hořák TIG 18 nebo 20.
Ale nebavili jsme se původně o vlivu střídy AC proudu na výběr hořáku? Já si myslím že ten vliv je minimální.
Editoval admin (14-03-2008 17:16:37)
Offline
Já si myslím, že ten vliv není minimální. U těch hořáků co jsi vypsal je ten rozdíl mezi AC a DC 30-50 A. Mimochodem ty zatěžovatele jsi přehodil. Já používám většinou 25% kladné a 75% záporné. Pokud bych šel na 1:1 zatížím ho tepelně více. Bohužel nevím v jakém poměru to testuje výrobce.
Offline
Ešte mam otázku:Ako je to riešene v DC TIG????Myslim si , že sa to indukuje do tlmivky.Je to správne?
Offline
Stránky: 1