SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 19-07-2019 13:55:58

jopo166
Člen
Registrovaný: 07-07-2012
Příspěvky: 74

Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

Killeroz pridal video toto https://www.youtube.com/watch?v=yjYshUt1N48 .Ma takuto tlmivku na vystupe aj Dnipro 258 dpk?

Offline

 

#2 19-07-2019 19:58:44

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

Na pár jeho videí jsem kouknul, ale p. Styles má pravdu. V každém videu lidi na něco naláká, chlubí se co nevymyslel. Když se potom lidé ptají na podrobnosti, tak je ticho. Max. odpoví, ať mu to pošlou a on jim to opraví-upraví. A určitě né zadarmo.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#3 20-07-2019 09:40:14

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

jopo166 napsal(a):

Killeroz pridal video toto https://www.youtube.com/watch?v=yjYshUt1N48 .Ma takuto tlmivku na vystupe aj Dnipro 258 dpk?

Dnipro 258 dpk tlumivku taky nemá, je to vidět např zde: https://www.youtube.com/watch?v=9wboePCGJbE  viděl jsem Rusy rozebírat jiná Dnipra, a žádné tlumivku nemělo.
Jak to tedy funguje? Tlumivka má tu vlastnost, že když se proud rychle přeruší, obrátí se polarita na tlumivce a k napětí zdroje se přičte napětí na tlumivce, proto se při škrtnutí snadno zapálí oblouk. Aby bylo možno udržet stabilní malý oblouk třeba při 5A na špičatém hrotu je potřeba min. vyhlazené napětí 90V a stabilní proud, např. regulovaný odporem. Protože u svářečky není možno regulovat proud ve větším rozsahu přímo odporem a u měniče to funguje tak, že tranzistory sepnou, proud narůstá až na nastavenou průměrnou hodnotu, pak tranzistory vypnou a ani trafo není schopno dávat nepulzující napětí, používá se běžně i k vyhlazení tlumivka, případně je možné přidat jiný obvod (např s fázovým posunem), který dodá energii v době, kdy hlavní obvod nedává. Další věc je, že indukčnost má každý vodič, tedy i svářecí kabely.
Indukčnost svářecích kabelů = 0,46*log(průměrná vzdálenost vodičů/poloměr vodičů)= 0,46* log(0,5m/0,003m)= cca 1uH/m
takže pokud bude žíla kabelu mít průměr 6mm (poloměr 3mm) oba kabely budou 2m, indukčnost bude zhruba 2 uH, čtyř metrové kabely tedy budou mít 4uH a tak dále.
Jakou výstupní indukčnost by měla mít MMA svářečka? Velikost indukčnosti záleží na velikosti napětí naprázdno a požadavku na komfortnost zapalování a pokud tam není obvod, který by suploval hlavní zdroj a tato činnost je závislá pouze na výstupní indukčnosti, jde o to aby v pracovním rozsahu svářecího proudu bylo možno udržet stabilní oblouk, tedy zdroj musí pracovat v kontinuálním režimu - proud nesmí poklesnout na moc nízkou hodnotu, při které již oblou zhasne. To znamená, že záleží na napětí naprázdno, frekvenci pulzů na tlumivce a činiteli plnění pulzu (poměr dob sepnutí) - z toho je vidět, že kritický je nejmenší uvažovaný proud.
Nevím, jakou pracovní frekvenci a napětí naprázdno má Dnipro, ale někdo tady již dříve psal 100kHz.
Takže takový modelový případ pro topologii Forward, poměr závitů 5, tj napětí naprázdno 63V - úbytek na diodě, frekvence 100kHz, průměrný proud 40A, je vidět, že je na hranici kontinuálního režimu a zde by bylo dobré indukčnost zvýšit. Druhý obr průměrný proud 160A, je vidět, že v druhém případě bude oblouk podstatně stabilnější a pro stabilitu oblouku není potřeba indukčnost zvyšovat.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_40a.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3495_160a.jpg

Offline

 

#4 20-07-2019 09:48:13

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

Ještě dodám, pokud se bude jednat o skutečnou svářečku, ne modelový případ, budou rozdíly mnohem větší, protože při nastaveném menším proudu bude doba sepnutí kratší než na simulaci.

Offline

 

#5 20-07-2019 17:11:28

JaroslavPavel
Člen
Registrovaný: 03-07-2017
Příspěvky: 397

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

Jak velkou minimální indukčnost musím tedy  použít ,aby nezhasl oblouk na tom Vašem prvním obrázku pane?  Je potřeba mít tam nulovou diodu nebo ne a proč?

A taky ještě doplňte něco k činiteli "plnění" ( DUTTY ) protože při konstantním kmitočtu nemůže být 50% jak je tam v prvním obrázku  uvedeno. A to bude mít za následek dřívější zhasnutí oblouku ( pokles napětí pod 24V ).

Jinak všimli jste si si na videu toho pána co to umí tak pěkně s tou kamerou , že vlastně neví proč má ta tlumivka  ( velkou ) vzduchovou mezeru  .... ale přesto jsme se na to podívali všichni ....je to dobrý obchodník ...................a ten pán co jej zkritizoval , by se naopak mohl poučit jak to udělat, aby měl taky více kšeftů a přitom nemusí být chytřejší než je kameraman.

Děkuji pane pt.kbely za Vaši odpověď. 
No a ten kritik asi přijde díky šikovnýmu kameramanovi zase o nějaký kšefty ...to už tak někdy bejvá...

Editoval JaroslavPavel (20-07-2019 17:34:10)

Offline

 

#6 20-07-2019 18:10:20

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

Krásná diskuze, ale přesto doporučuji si vzít k ruce skripta z některé VŠ, kde mají katedru svařování, případně skripta ze ZEROSS pro kurz svařovacích inženýrů. Tam je vliv tlumivky vysvětlen docela po lopatě, protože jsem to kdysi v tom kurzu pochopil i já smile . V mých přednáškách pro kurzy IWE/IWT to mám zpracováno také, jenže je mám v .pdf a z toho se blbě vytahují jednotlivé části. Přesto trochu jednoduše shrnu, že při vysokých pracovních kmitočtech invertorů se tlumivka uplatňuje pořád méně, protože při tak vysokých kmitočtech je už zvlnění výstupního proudu skutečně minimální a setrvačnost hořícího oblouku je značná. Problémy  ale  mohou být u některých  tyristorových systémů kvůli úhlu otevření při malých svařovacích proudech.

Editoval jirkati (20-07-2019 18:13:34)

Offline

 

#7 20-07-2019 18:55:56

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

JaroslavPavel - Ano, máte pravdu. K Dnipru se dodávají dvojmetrové kabely, proto jsem v obou případech použil indukčnost 2uH. Ta simulace má pochopitelně daleko ke skutečnému stavu, dobu sepnutí jsem dal stejnou, aby bylo vidět, že v obou případech malý a velký proud je stejný rozkmit proudu (zvlnění) v simulaci označené jako delta L. V #5 jsem psal, že sepnutí při malém proudu bude mnohem kratší, tedy činitel plnění musí být malý. Ta simulace odpovídá dvěma různým měničům každý s jinou zátěží. O simulátoru přímo svářečky nevím.
V případě druhého obrázku, velkého proudu bude činitel plnění proměnlivý, protože nebude na hlavní kapacitě při velkém odběru stabilní napětí. Maximální činitel plnění tedy bude při minimálním podpětí, při kterém měnič ještě dá požadovaný proud a to v době, těsně před tím, než se začne nabíjet kapacita.

Jak velkou minimální indukčnost musím tedy  použít, aby nezhasl oblouk- přesnou odpověď neznám, ale bude, jak už jsem psal záviset na více věcech, třeba době setrvání na min proudu, ale když jsem postavil tyristorovou a po té invertorovou svářečku, zkoušel jsem jaký pomocný zdroj na zvýšení napětí je potřeba a zjistil jsem, že zlepšení dokážu poznat a v obou případech bylo potřeba min 6A. Pokud tedy vyjdu z toho tak by proud neměl poklesnout pod 6A při napětí naprázdno vyšším než 80V, ale pochopitelně čím větší min proud, tím lépe. Přesnější odpověď bych právě čekal od Vás servisáků.
Tlumivka pana kameramana mi přijde, že má dost tenký vodič, bude při větších proudech dost hřát, mezera mi příjde taky hodně malá, chtěl dosáhnout co největší indukčnost při nejmenších proudech, a by byl na videu vidět markantní rozdíl. Ale už při středních proudech svářečky bude přesycená, z toho videa nejsem schopen odhadnout rozměry.

Jak píše jirkati, čím vyšší frekvence, tím menší tlumivka, až při určité frekvenci bude stačit indukčnost samotných svářecích kabelů. U jednofáz traf 50Hz má tlumivka  velikost min 1/3 trafa, při řízení tyristory i ½ trafa a pro 160A celková mezera od oka 1,5cm.

Offline

 

#8 21-07-2019 08:26:34

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

jopo166 - Proč Vás zajímá právě konkrétní Dnipro 258 dpk? Škoda,že se neozval někdo, kdo ji má a ideálně dokáže změřit třeba frekvenci, napětí naprázdno, zjisti, jestli má nějak řešené zvýšení napětí naprázdno, nebo je to dané jen poměrem závitů trafa. Na https://dnipro-m.ua/tovar/svarochnyj-in … ab-258dpk/ se nedá zjistit ani napětí naprázdno, pouze proudový rozsah 20 -250A, ale podle pár lidí, co zde pořídili nějaké Dnipro, max proud nesouhlasí, takže je otázka, jaký je skutečný min proud a jak je stabilní oblouk při nastaveném min proudu, jak dlouhý lze vytáhnout oblouk při min proudu.

Offline

 

#9 21-07-2019 11:10:02

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

oplati sa vam kupovat to dnipro?

ved napr.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1070999 … t-1400.php
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1070995 … werMax.php
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1070980 … rc-150.php
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1063462 … enesis.php

vsetko su to profi stroje, vycistene a vyskusane odbornym servisom big_smilebig_smile , ktore urcite prinesu zvaracovi viac ako dnipro, cena nie je az taka hrozna
a netreba riesit ziadne tlmivky

PS: ste mi tam chyba k vyberu biele pico, ale odborny servis asi este nema servisnu zmluvu s EWM...

Editoval rcp (21-07-2019 11:19:44)

Offline

 

#10 21-07-2019 11:16:04

jopo166
Člen
Registrovaný: 07-07-2012
Příspěvky: 74

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

Ano mam ho a zvara celkom v pohode jak z bazickymi tak z rutilkami .Zo začiatku som mal problem z bazickymi elektrodami lebo som znimi zvaral prvykrat no teraz je to v pohode.Tento invertor ma bezpečnostne napetie v.r.d čiže naprazdno asi 20v.Keby tam to bezpečnostne napetie nebolo zapalovalo by to lepšie.chytilo by to aj napr.cez farbu a podobne.Ohladne tej tlmivky ma to zaujimalo len informativne.

Offline

 

#11 21-07-2019 13:01:21

JaroslavPavel
Člen
Registrovaný: 03-07-2017
Příspěvky: 397

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

Pane Stylesi Váš příspěvek #7 kupodivu ani není tak agresívní jak míváte ve zvyku psávat . Proto si Vás dovoluji požádat veřejně o radu: Jak by jste se zachoval Vy být v mé situaci. V příspěvku mě nazýváte kamarádem Oldy ( Říhy …ne…. Zabijáka )
Taky jste mě poučil , že jste ze starý školy a proto nesnášíte podvodníky .
Pane, jak kdyby jste mi ze srdce hovořil …. No prostě Vaše názory naprosto schvaluji a souhlasím s nimi..
Pouze jsem nepochopil co jste mi chtěl sdělit větou :(ale prosím vynechte „přepastování „ a další sprosté šizení lidí o peníze , jinak budu kritizovat i vás )
Je to asi nějaký slangový výraz z místa , kde žijete . Promiňte pane , ale já mu nerozumím zkuste mi to vysvětlit třeba i „po lopatě“.Je to  něco podobného jak my tady na jihu  převzali od Rakušanů „ Gescheft = kšeft= obchod“  a Vám jsem tímto místním výrazem zvedl adrenalin v krvi
( v přírodě je taková reakce  projev alfa samců , dočetl jsem se nedávno . Nechtěl bych Vám stát v cestě v boji o samice .).
Vlastně  to Vaše vyjádření není nic jiného než vyhrožování .Jó určitě na to máte právo .

K Oldovým praktikám jak jste o nich psal , věřím Vám , že to tak udělal , ale nemám co bych k tomu dodal .Asi jej skutečně osvítil Duch svatý , nebo vedle něj skrytý před kamerou byl někdo další, kdo zapracoval …špekulace můžeme vyslovovat jaké chceme.
Ale Vy jste mě nabádal , abych přešel k vyššímu levelu = na dnešní pokud možno značkové stroje a taky natáčet.
Myslím , že se Olda baví na náš účet dost a dost a získal tady perfektní reklamu.

Teď se vrátím k té prosbě o radu jak mám postupovat a jak se mám zachovat: Víte pane nevím jestli jsem přítel Oldy , ale vím , že hledám člověka zřejmě jemu podobného , který opravuje svářečky a nechává si je z celé ČR vozit .
Neznám ho, ale byl jsem jednoho dne , před pár lety požádán , abych tomuto člověku fungoval jako prostředník. No a protože jsem té nabídce , že klienti budou spokojeni a já jako prostředník si taky přijdu na nějaký ten „bakšiš“ , tak jsem přijal od klienta stroj ( Ital ) a aniž bych znal kdo provádí tu opravu , tak jsem takto nechal stroj opravit
A za opravu zkasíroval požadovanou částku. A tu odevzdal .
No a pak následoval šok  nebo překvapení:    Klient se ke mně dostavil s vadným strojem a dožadoval se záruční opravy, neboť to zařízení bylo u něj cca týden a nefungovalo .
No a protože člověk co byl ještě mezi mnou a tím opravářem bývá ode mne taky 100 km , a prohlásil , že ten opravář žádné reklamace neuznává .
No krátce řečeno……klientovi s tou vadnou mašinou jsem vrátil 4000,-Kč a pochopil , že jsem naletěl nějakému „opraváři svářeček“ schovaným za doručovateli
Takže jistě chápete, že hledám nějakého takového „Oldu“ , co podobné ptákoviny provádí po celé ČR.
Protože jste se vyjádřil , že takové podrazy jsou Vám proti „srsti“ jistě mi poradíte , jak bych měl postupovat pokud toho „Oldu“ najdu.

Velice Vám děkuji za vaší radu …… a pokud jsem se dotkl někde „vašeho já“
tak ni to promiňte …..hůř to nešlo .

Editoval JaroslavPavel (21-07-2019 18:01:22)

Offline

 

#12 21-07-2019 13:27:53

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

No ani zvaracka z tyristormi nemusi mat nulovu diodu, len musi mat spravne zapojenie v mostiku.
Zase komplikacia z budenim.
Co sa tyka medzeri to snad zavisi od poctu zavitou, indukcnosti a uvazovaneho zvaracieho prudu, lebo ked sa presiti ux to bude len odpor a nie tlmivka.

A u inertora by vyhovela zelezoprachova tlmivka (zlte jadro) (pre fajnsmekrov zelenomodre ale to je asi zbytocne pre uvazovane f)
V cine maju za kybel, zlepit sekundakom par k sebe, tych par zavitov tam namotat a videlo by sa.

Samozrejme zacat neranim, aby sa zistilo co a ako, lenxe ty by bola nudna vec a peniaze z sledovania by neboli.....

Jednu dosku zx7 zvaracky mam, co bolo v plane na startovaci vozik. Lenze casu na to niet to pozriet.

Offline

 

#13 21-07-2019 13:35:20

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

styles napsal(a):

zdaleka to není tak perfektní jak se mluvilo

máte recht pane stylesi, traverzu to svaří ale v terénu na prodlužováku to má svá omezení. Pokud potřebuju bytelnej průvar abych se mohl spolehnout že mi to neuletí je potřeba vzít zavedenou dospělou značku.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#14 21-07-2019 14:12:34

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

Atlan napsal(a):

............
A u inertora by vyhovela zelezoprachova tlmivka (zlte jadro) (pre fajnsmekrov zelenomodre ale to je asi zbytocne pre uvazovane f)

Ano, když jsem stavěl invertor 60 kHz můstek, tak jsem použil  na 120kHz zelenomodré jádro + 6 závitů (bylo v šuplíku, recyklované) jinak bych koupil  třeba v TME větší, mat 26 (žluté), tak aby se vešlo cca 10-12 závitů, abych získal větší indukčnost cca 10uH, když to funguje v PC zdroji, tak to v přiměřené velikosti bude fungovat i tady.
Invertory na ali s deskou zx7 jsem viděl a taky tam není tlumivka.

Offline

 

#15 21-07-2019 15:22:32

JaroslavPavel
Člen
Registrovaný: 03-07-2017
Příspěvky: 397

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

35 minut Vám stačilo pane, aby jste se v tom shlídl. 
To jste skutečně dobrej.

Ale , já jsem Vás žádal o radu a ne aby jste se v tom příběhu chtěl poznat .

Editoval JaroslavPavel (21-07-2019 15:26:24)

Offline

 

#16 21-07-2019 15:24:47

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

bourač napsal(a):

styles napsal(a):

zdaleka to není tak perfektní jak se mluvilo

máte recht pane stylesi, traverzu to svaří ale v terénu na prodlužováku to má svá omezení. Pokud potřebuju bytelnej průvar abych se mohl spolehnout že mi to neuletí je potřeba vzít zavedenou dospělou značku.

Aj styles sa voľakedy vyjadril s uznaním, že je to most. Bourači, keď to doma v dielni či garáži vari celkom slušne, tak je to OK. Ide to aj na predlžovačke ak je správne dimenzovaná Ja osobne mám zváračku v garáži pod bytovkou a tu mám dotiahnutú elektriku zo 4. poschodia a ešte horizontálne CYKY káblom 2,5 mm2 a 3,2 eldu to ťahá v pohode. Hádam nikto nečakal, že 2 kg zváračka za 80 € bude mať PFC a bude využívaná na zváranie plášťa jadrového reaktora.

Offline

 

#17 21-07-2019 17:30:57

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

souhlas seniore, jde o to že pokrok nelze zastavit a i 2kg invertor opravdu dobře vaří byť to někteří celoživotní odborníci na 50kg trafa nejsou schopni připustit.
A sami nemajíce tento aparát napadají jiné přispívající za to že se zde takovým strojkem pochlubí.
Někdo vydělané prostředky prochlastá, někdo je utratí za svého koníčka. I svařování může být koníček.
Čest práci!


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#18 21-07-2019 23:19:35

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

styles, ktoru z tych styroch z prispevku #13 by si doporucil? pytam sa ta, ako odbornika, ktora sa najjednoduchsie opravuje?
PS: remosku nemam, hladal som, ale nenasiel ...... big_smilebig_smile
obrazovku na rusky osciloskop tiez nemam, ale mozem ponuknut kompletny televizor http://www.teletym.g6.cz/cbtv_tesla/limba/limba.htm
mozno by to slo nejako nabastlit - ma rusku obrazovku
chcel som pockat, az to bude starozitnost - ma asi tolko rokov, co ja - ale potom som si uvedomil, ze to uz budem starozitnost aj ja, tak ho radsej darujem....

Editoval rcp (22-07-2019 06:31:09)

Offline

 

#19 21-07-2019 23:35:04

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

Hele bourac zrovna shrnul muj nazor. Pivo mam sice taky rad a zatim jsem nenasel stroj vazici 2kg ale poridil jsem o dost tezsi (2,8kg) no a na 2,5 vari fajn ale 3,2 elektrodu moc nechtel. Bavi me na tom ten fakt ze zrovna misto tezkych stroju za desitky tisic varim kramem za 2 a udelam uplne stejny svar jako tim drahym na ktery potrebuju jerab. Obcas si koupim proste neco pro radost.

Offline

 

#20 22-07-2019 15:24:32

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

Styles, prečo sa durdiš? Nikto ťa nekritizoval ani nepodceňoval tvoje vedomosti. To uznanie o DNIPRU ktoré som spomínal je v tvojom príspevku: http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 24#p116624 #194

Editoval senior (22-07-2019 15:25:33)

Offline

 

#21 22-07-2019 16:28:49

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 24#p116624 #194 je staršího data, že to je můstek se mi už nějak vykouřilo z hlavy, je to nad moje síly si pamatovat všechny články. Na pochopení funkce tlumivky v #4 to zas takový vliv nebude. Grafy, protože o dnipru toho vím hodně málo, jsem bral jen jako modelový případ, taky jsem to tam napsal.  - „Takže takový modelový případ pro topologii Forward“ -Pulzy tedy budou užší a budou mít 2x větší frekvenci, pokud Dnipro běží opravdu na 100kHz. Rychlost nárůstu a poklesu proudu je daná indukčností kabelu, tedy zůstane stejná.

Offline

 

#22 22-07-2019 19:29:51

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

styles napsal(a):

....... Nevím co s tím má společného remoska a žádný televizor nechci.  TOP

sorry tak to bude asi omyl - myslel som si, ze tie inzeraty aj s remoskou a osciloskopom su tvoje
https://www.bazos.cz/hodnoceni.php?mail … no=Fronius
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_styles-1.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2227_styles-2.jpg


neviem, kua, zmiatla ma ta karvina (detmarovice) a telefonne cislo, zacinam v tom mat hokej, neviem, ktory ste ktory - jeden je
vont, druhy styles.... kua, kto sa v tom ma vyznat..... mate tak podobny "rukopis".... este sa mi tam miesa treti "JR" - ten je skutocny, alebo tiez preudonym?

ale este raz sorry, ak to nie si ty a tvoje inzeraty.... big_smilebig_smile asi chybny soft v telefone....

Editoval rcp (22-07-2019 21:53:37)

Offline

 

#23 22-07-2019 21:59:07

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

Mě taky můžete připočítat, jsem z okolí ostravy a karviné.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#24 22-07-2019 22:03:25

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

Ale nejsi elektrikář.

Offline

 

#25 22-07-2019 22:11:13

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Zvaračka powermat a zazračne zlepšenie zvarania pridanim tlmivky

katalog MICROMETALS je třeba zde https://www.tme.eu/Document/82fc93ef93d … series.pdf
styles - bilo-žluté toroidy o průměru asi 5 cm. Ani nevím zdali jsem někdy měřil jejich indukčnost a pokud ano, tak jsem to už důkladně zapomněl. - barva určuje mat 26, asi 5cm to by mohlo být
a) T200-26 (pr 50,8x pr 31,8 -14mm) 92nH/ N²
b) T200-26B (pr 50,8x pr 31,8 -25,4mm) 160nH/N²
c) ) T201-26 (pr 50,8x pr 24,1 -22,2mm) 224nH/ N²

takže na těch dříve odhadovaných 10uH v #18
a) T200-26     11závitů  L= 11*11*92= 11132 nH= 11uH  (10závitů L=9,2uH)
b) T200-26B   8 závitů  L= 8*8*160= 10240nH = 10uH
atd
Je výhodnější s větší dírou, protože se vejde více závitů, nebo větší průřez, proto jsem vynechal c).
Pokud to není zrovna MICROMETALS, nic se neděje, např ges prodává amidony
a např T 200-26 AMIDON, prům.50.8/prům.31.8x14.0mm, Al=895uH/100z
Al n 1 závit je Al=895/100/100=0,0895uH= 89,5nH/ N²
Je tedy vidět, že rozdíly jsou minimální a u různých čínských klonů to bude podobné.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče