SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Pro zarizeni, ktere si stavim, bych potreboval "nazhavit " pasek z medi ( CU slitiny) dlouhy 100mm, vysoky 30mm a tlusty 2mm na cca 220 stupnu. Tuto teplotu bych potreboval dosahnout behem cca 4 sekund.
Teplotu bych reguloval pomoci PID radice.
Predstavuji si to tedy takto:
Zapnu svareci transformator, teplota dosahne pozadovanou teplotu, PID radic( pres rele) vypne trafo. Teplota poklesne, PID, pres rele, trafo zapne.
Je toto reseni realizovatelne, anebo napada Vas lepsi reseni.
Predem diky za nazory
Offline
Svařovacím trafem pro MMA nebo MIG určitě ne. Odpor měděného pásku bude asi 30μΩ, tzn. že i při proudu 1kA na něm bude tepelná ztráta jen 30W, což ho nemůže ohřát na požadovanou teplotu. Možná snad použít nějaké výkonnější trafo pro odporové svařování a vypočítat potřebný proud. Problém bude asi i s přívody, budou muset být velice robustní, spíše však chlazené vodou.
Situaci by dost zjednodušilo použít místo Cu odporový materiál, vhodný by byl třeba Ni79Cr20Si.
Těžko navrhovat lepší řešení, když ani nevíme, k čemu má zařízení sloužit.
Edit.: přibližný potřebný výkon: množství tepla: Q=c.m.Δϑ=383.0,05.200=3830J, výkon: P=Q/t=3830/4=975W. Tomu odpovídá proud asi 5700A.
Editoval Zdenek11 (16-10-2015 12:21:34)
Offline
Ešte je tu možnosť využiť zdroj s nejakej výkonnej bodovky, ak je k dispozicii.
Offline
ZKousel jsem previnout trafo z mikrovlnky, davalo cca 3V( naprazdno), 700A( nakratko), ale nevim zda pujde pouzit pro me potreby a nespali se drive, nez se ten kousek medi zahreje na tech cca 200 stupnu?
Co myslite?
Offline
Potřebný proud jsem orientačně dopočítal ve #2. Průřez sekundárního vinutí trafa musí být podstatně silnější, než průřez ohřívaného profilu. Při proudu 700A bude výkon na pásku 14,7W. S ohledem na ochlazovací plochu je tento výkon schopen pásek ohřát hrubým odhadem asi o 60-70K.
Editoval Zdenek11 (16-10-2015 11:36:47)
Offline
Bylo by mozne uvest,
co se presne mysli tim hrubým odhadem asi o 60-70K.
O kolik stupnu celsia a za jakou dobu by se to tak ohralo?
diky
Offline
Přesný výpočet by byl složitější, prolíná se ochlazovací křivka prouděním a sáláním s dodávaným výkonem a musel by se najít bod, ve kterém se křivky protnou a dojde k ustálení teploty, ale opět velice hrubým odhadem, řekněme, že by se pásek ohřál max na teplotu 100°C za cca 1-2 minuty při teplotě okolí 20-30°C. Vyšší teploty by už ale dosáhnout nemohl.
Editoval Zdenek11 (16-10-2015 12:27:39)
Offline
Diky za info. A jaky tedy pouzit zdroj, ci jaky typ ohrevu, aby teplota cca 200 stupnu byla dosazena behem cca 6 sec?
Premyslel jsem o nejakem transformatoru, ktery se pouziva pro bodovani, ale ten by musel byt dost veliky, ponevadz , na rozdil od bodovani kde zkrat je jen okamzik , zde by musel byt cca 6sec.
Offline
Budu se opakovat - je to všechno v odpovědi #2. Odporové svařování = bodovka.
Nicméně se domnívám, že je to stejně akademická debata, náklady by byly značné. Zřejmě by bylo potřeba i vodní chlazení.
Nechtěl jsem to nějak moc rozvádět, ale problémů by tam bylo víc. Přívod k tomu pásku by měl být z podstatně silnějšího materiálu, ale tím ho taky bude na koncích ochlazovat, takže na krajích bude pásek mít třeba 120°C a uprostřed možná 250°C. Atd....
Editoval Zdenek11 (16-10-2015 16:05:12)
Offline
Diky za prispevky, zvlaste #2. Pokud jsem tedy spravne zjistil Ni79Cr20Si je chromnikl.A pokud bych tedy pouzil Ni79Cr20Si, pasek dlouhy 100mm, vysoky 30mm a tlusty 2mm , jak hodne by to situaci zmenilo?
Jaky zdroj/trafo by stacilo, abych dosahl ohrevu na tech cca 220 stupnu za cca 4 az 6 sec.
Dekuji za odpoved.
Offline
Pro chromnikl (nebo podobný kanthal): odpor pásku bude cca 2mΩ
přibližný potřebný výkon: množství tepla: Q=c.m.Δϑ=400.0,05.200=4000J, výkon: P=Q/t=4000/4=1000W. Tomu odpovídá proud 707A. Pro 6sec pak 578A.
Edit.: změnou průřezu pásku - zeslabením u okrajů - lze částečně eliminovat vliv chlazení okrajů od prvků přívodu napětí.
Editoval Zdenek11 (16-10-2015 20:20:40)
Offline
Zkuste se podívat, jak vypadají trafa na bodování. Myslím, že pak otázka " Jaký zdroj / trafo by stačilo ..." už nezazní. Zkuste si jen spočítat jak velký průřez kabelu byste potřeboval pro přenesení proudu cca 700 A na nějakou vzdálenost. A to bude minimální průřez sekundárního vinutí na potřebném transformátoru. Transformátor na minimálně 1200 W bude docela obluda. Evidentně tudy cesta nepovede. Ale to musíte posoudit sám, my nevíme, k čemu to má sloužit.
Je možné uvažovat i o jiných možnostech ohřevu, např. plynový hořák, varná deska, přímý indukční ohřev a pod.
Offline
Tady je celou dobu jeden jediný problém, a to je rychlý ohřev za těch pár sekund. Udržení teploty pásku na těch 220°C je pak už otázka jen pár desítek wattů - podobně jako u páječek, ty mají třeba 100W, ochlazovací plochu povrchu cca jak ten pásek a povrchovou teplotu kolem 300°C.
Edit.: jestli je to něco pro NASA, tak se to stejně nedozvíme...
Editoval Zdenek11 (16-10-2015 21:06:38)
Offline
najlepsi by bol indukcny ohrev:P
Offline
Zdenek11 napsal(a):
proud asi 5700A.
při jakém napětí?
Offline
Zákon pana Ohma - 0,171V.
Offline
Diky za Vase odpovedi.
Chtel bych si postavit zarizeni na svarovani( lepe receno na pajeni)
Anglicky se zarizeni jmenuje HotBar bonding machine, ci podobne,
viz napr.https://en.wikipedia.org/wiki/Soldering#Hot-bar_reflow
Vlastni pajeni probiha pomoci tzv.thermody, coz je jakysi pajeci hrot( plocha)
(Thermoda ma ruzne tvary, dle pajene( svarovane) soucastky .)
Od profesionalniho vyrobce zarizeni mam teplotni graf thermody, kdy teplota 200° je dosazena asi za 6sec.
Pouzivaji odporovy ohrev a zdroj cca 2kW, pri napeti cca 3V.
Rekl bych, ze to urcite bude spinany zdroj( invertor??), ktery dava takovy vykon.
Da se nejaky takovy zdroj koupit za rozumny peniz, anebo je lepe si jej vyrobit?
( rozumny peniz tak cca 3000Kc)
Anebo napade nekoho lepsi typ ohrevu?
Uvazoval jsemi o ohrevu i pomoci keramickeho telesa, ale zde je problem s pomalym nabehem teploty.
Diky za Vase prispevky
Editoval Jan1 (17-10-2015 22:57:39)
Offline
3000 kc za zdroj ktory ma dat pri napati 3v 2kw vykon to asi tazko...pokial nemas skusenosti s konstrukciou takchto zariadeni co zjavne nemas ani pripadne schema,suciastky,vyleptany navrtany plos spoj by ti boli nanic,ak to myslis vazne s tou konstrukciu daj si to dakemu "elektrokutilovy" vyrobyt ale za 3litre sa ti kazdy na to ...viesco !
Offline
Pro stavbu takhle silného spínaného zdroje, je potřeba určité zkušenosti. Nestačí, jen zapojit dle schematu. Sám už jsem si takhle hubu nabil. A za 3000Kč hotový nepořídíš (třeba se mýlím).
Jak jsi zmiňoval, že máš převinutý MOT, tak můj má 5závitů hliníkovým páskem 75mm pruřez, izolace papírem. (blbě se to provlékalo) Dává 5V naprázdno a 1200A nakrátko. Když červenám kus železa tak cca 1000A. Rozpálení železa na kujnou teplotu (mezi červenou a oranžovou) je otázkou 10-20s. Ale červenám železné kulatinky jen do 8mm průměru, tedy malé věci. Na větší už je to slabé. A nutno dodat že se to nemá rádo se 16A jističem. Píšu to jen abys věděl čeho je MOT schopný. Když chceš velký proudy, musíš mít velký průřezy. (mých 75mm je málo) Taky jak výpočty doložil Zdeněk11 chtělo by to místo mědi jiný materiál (vice ohmový). Co třeba použít železný pásek a jeho pracovní plochu pomědit modrou skalicí. To už by jsi se svým motem pod 10s nejspíš ohřál.
Abych tě neodrazoval od stavby silného spínáku, tak tady máš inspiraci http://www.danyk.cz/reg60v.html ale musel by jsi kompletně předělat sekundární stranu.
A ještě Danykova úprava předešlého zdroje. http://www.danyk.cz/proud.html Koukni i na videa dole.
Offline
Jan1: Vyrábať invertor na takýto ohrev he nezmysel. Skôr je tu cesta pozháňať alebo navinúť trafo, resp. zohnať trafo príslušného výkonu a previnúť sekundár. 2 kW nie je zas tak veľký výkon a v prerušovanom režime a prídavnom chladení sa dá rátať až 6A na mm2, možno aj viac.
Offline
Kdyby se někde sehnal podrobný ověřený návod na stavbu takového zařízení (o čemž silně pochybuji), pak by to snad nějaký význam stavět mělo. Ale jinak to budou desítky hodin práce, často zbytečné - výpočty, návrhy, zkoušky, pokud se dostanete do slepé uličky, všechno zahodit a začít znova...
I já si myslím, že topný pásek v originálním zařízení nebude měděný, ale z nějaké speciální slitiny, jednak aby měl co největší odpor a jednak proto, že čistá měď není na pájení příliš vhodná, rychle se v roztavené pájce rozpouští - tímto by se zabily dvě mouchy jednou ranou. Nicméně je to jen má domněnka.
Editoval Zdenek11 (18-10-2015 13:36:01)
Offline
K pájení čeho to konkrétně má být?
mimochodem, jak chceš snímat - odečítat teplotu toho měděného pásku?
Offline
Stránky: 1