SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Přivezli mi Einhell BT-GW 190 D. Na novém stroji jsem změřil napětí naprázdno a naměřil tyto hodnoty
připojení na sdružené napětí 410 V (skutečné napětí v síti)
přepínač proudu na 25/80 --- napětí naprázdno 25,6 V
přepínač proudu na 40/100 napětí naprázdno 29,6 V
přepínač proudu na 60/110 napětí naprázdno 30,1 V
přepínač proudu na 70/125 napětí naprázdno 31,8 V
přepínač proudu na 90/145 napětí napriudno 34,2 V
přepínač proudu na 115/160 napětí naprázdno 36,6 V
připojení na fázové napětí 232 V (skutečné napětí v síti)
přepínač proudu na 25/80 --- napětí naprázdno 18,4 V
přepínač proudu na 40/100 napětí naprázdno 20,8 V
přepínač proudu na 60/110 napětí naprázdno 22,8 V
přepínač proudu na 70/125 napětí naprázdno 24,7 V
přepínač proudu na 90/145 napětí napriudno 27,4 V
přepínač proudu na 115/160 napětí naprázdno 30,6 V
V návodu je na straně 78 uvedeno jmenovité napětí chodu naprázdno 41V .
Tedy ani jedna skutečná hodnota napětí naprázdno nedosahuje deklarované hodnoty napětí naprázdno výrobcem.
Během měření na připojení 400V se mi na jednom měřicím přístroji objevilo napětí na průvlaku na dobu na 2 sec - 333,9 V a na druhém rozsahu proudu 238 V . Po dvou sec napětí pokleslo na hodnotu v tabulce výše. Toto bylo při měření jedním přístrojem, při dalším měření jiným přistrojem se tyto vysoké hodnoty již neopakovaly.
Považuji tedy tento jev za chybu měřidla.
Co se týká zvuku podavače drátu. - Zvuk se sestával ze dvou hluků, kdy první byl tichý a druhý zvuk byl , tako by něco o něco drhlo. Oba zvuky se pravidleně opakovaly , drát nebyl ve svářečce založen.
Prosím o zkušenosti zda se dá s výše uvedenými napětími naprázdno zejména v rozsahu přepínače na 230 V pracovat a udržet oblouk a svařovat.
Vzadu na štítku je uvedeno made in PRC - People Republic of China
Offline
Proč měříte napětí a nezkoušíte svářet? Vysoké napětí na hubici po krátkou dobu bylo asi způsobeno přenosem parazitními kapacitami a nemá s napětím naprázdno nic společného.
Offline
Nesvařuji proto, že nechci novou mašinu oprskat a odřít, když ji mohu ještě vrátit. Proto se také ptám na zkušenosti ostatních . Koupím li si stroj, který má v návodu parametr 41 V napětí naprázdno, chci to na stroji mít.
Tuším, že výrobce na úkor bezpečnosti omezil funkčnost výrobku a jistí se , že při přepětí v síti nepřekročí napětí naprázdno 41V. Ale i kdyby se v distribuční nn síti vyskytlo napětí 440V tedy horní povolená hranice napětí distribuční sítě, nedosáhne podle mých počtů jmenovité napětí Einhallu 190 D hodnoty udávané výrobcem 41 V a bude stále 5 % pod touto hodnotou a to vše jen v jedné maximální hodnotě přepínače proudu při práci na 400V.
Konzultoval jsem s uživatelem stroje jiné značky a ten mi řekl, že dokáže ze všech rozsahů svařovat jen na jednom regulačním stupni. Získání takovéto zkušenosti se snažím zabránit právě tímto dotazem.
Offline
Dobrý den, přečtěte si prosím někde něco o svařování MIG/MAG. Napětí 41V je jen naprázdno a při zapálení oblouku výrazně spadne. U poctivých velkých mašin, které mají velké tvrdé trafo je napětí naprázdno i při svařování kolem 20-25V. napětí 41V je na těch malých hobby mašinách schválně, protože mají malé měkčí trafo, které prostě nemá takový výkon, aby udrželo to stabilní napětí třeba 20V. Zkuste svařovat, na jediný sv. stupeň asi ne, minimálně 3 sv. stupně svařovat musí jít.
Online
Omlouvám se. ale já jsem si myslel, že svářečka má svářet. To mohla zatím být v obchodě v regále a váš dotaz mohl znít: Máte někdo tuto svářečku a jaké sní máte zkušenosti?
Offline
1: pokud chci svářet pořídím si opravdovou svářečku!!!
2:Jak jednoduché by bylo nejdříve si najít informace(prostudovat forum) a pak teprve nakupovat než tu mlátit ted práznou slámu.
Offline
Co jsem zaslechl možná někde ve šlole a nebo před lety třiceti od svářečů v Plynostavu n.p. jež svařili třeba Trans Gas tak vím, že napětí naprázdno je důležité pro zapálení a stabiltu oblouku. Při sanotném svařování je pak zcela jiné a hodně nižší.
Oddálím li elektrodu při zapáleném oblouku , třeba chybou svářeče, chvěním ruky, klesne procházející proud, zvýší se napětí a při zhasnutí na elektrodě , drátu opět musím mít napětí naprázdno.
Tedy toto napětí přispívá k udržování stability oblouku a odpadá nutnost stále zapalovat znovu oblouk a napojovat svar. Proto se tady ptám na praktické zkušenosti třeba na rozsahu 20 A při připojení na 230 V, zda s tím někdo vařil a jak je zde oblouk stabilní a zda se nemusí stále zapalovat znovu a znovu O to mi jde.
Když to zkusím já, tak protože nejsem svářeč, nemusí se mi to podařit vlastní nešikovností a tak raději převezmu praktickou zkušenost. Ale díky za rady.
Offline
To máte do jisté míry pravdu ovšem opravdové Mig/Mag stroje mají naprosto odlišnou charakteristiku jsou tkzv tvrdé zdroje napětí a při sváření se děje to že posuv ne neměnný(přednastavený) a při malých změnách napětí vyvolává velkou změnu proudu!.
Krom jiného tohle je hlavní důvod proč nelze použít Mig/Mag svářečkou svářet obalenou elektrodou a stejně tak elektrodovou svářečku na mig/mag.
A jak jsem sem již mockrát napsal a doporučil nejdříve hledat a číst a pak se ptát
Editoval Honza007 (27-06-2015 14:06:55)
Offline
To vám asi radili dobře, ale tohle se týká obalované elektrody, né COčka. U toho by v ideálním stavu mělo být napětí stejné, podle toho, jak si navolíte na přepínači. Potom se doladí posuv drátu a k němu přímo úměrně proud. U COčka kolísá proud, né napětí jako u elektrody. Takže, když si navolíte na přepínači sv. stupňů třeba 24V, k tomu si doladíte posuv a proud potenciometrem, tak napětí by mělo být 24V naprázdno i po zapálení oblouku. Jenže jak jsem psal, tak ty malé mašiny mají trafo hodně měkké a neudrží napětí 24V naprázdno i po zapálení oblouku, proto výrobci trafo navinou na třeba těch 40V a po zapálení oblouku napětí spadne na dejme tomu těch 24V. A u COčka nemusí být napětí naprázdno 45V pro zapálení oblouku jako u elektrody.
Online
Děkuji všem za odpovědi , nastudoval jsem si plochou charakteristiku zdroje MIG Mag zde a to na straně 14
http://www.outech-havirov.cz/skola/file … _h13-1.pdf
Ale i na ní vidím, že při klesajícím proudu má napětí růst. Ne tolik jako u MMA ale o něco jistě.
Někdy v sedmdesátých letech jsem navinul svoje první svařovací trafo, zalil každý závit eprozinem snadné zapalování jsem v první fázi řešil vyšším napětím 80V což bylo proti předpisům a bezpečnosti , později jsem vařil a zapaloval oblouk na odbočce se sníženým napětímtrafa a to domácím tyristorovým zapalováním napájeným z aku pro a 6V cívku z pionýra, jiskry to házelo z elektrody na 5cm když jsem sepnul spínač na baterce . Uměl s tím vařit kdokoliv bez přípravy i moje matka. Ovšem to nikomu nedoporučiji, kdo obdrží z tohoto stroje šlehu , už se na svařečku sahnout neodváží ,ale funkčně pefektní. Bylo to trafo a neusměrněné. To píšu, aby si někdo neprorazil usměrňovač. Zapalovalo se bezdotykově
Je možné také stabiltu oblouku řeišt i nějakým ionizačním VF polem.
Nyní mne ovšem zajímá praxe zda na rozsahu přepínače 25A jemuž odpovídá napětí naprázdno svářečky Einhell BT-GW 190 ve výši 18,4 V lze položit housenku a udržet oblouk.
Scholastik jsem sám dost veliký, ocením praktika majitele tohoto stroje, který mi napíše mám to a na nastavení přepínače na 25 A a přípojce 230 V vařím v pohodě a nezhasíná mi to.
Offline
Já Einhel nemám, ale 25A se mi zdá dost málo. Mám Telwina, což má asi podobné trafo, ale svařuje mi to odhadem až tak od 50A výše.
Online
Dovolím si trochu oponovat s tou stabilizací oblouku u MMA. Stabilizaci zajišťuje dynamická charakteristika, kdy při kapkovém přenosu (bazické elektrody) musí při zkratu vzniklého kapkou svarového kovu prudce zvýšit proud, aby došlo k přerušení kapky a opětovnému rozhoření oblouku (slyšitelné praskání ). Tady žádné HF nepomůže. To může pomoci při zapalování zejména bazických elektrod, jejichž obal je nevodivý. Řeší se to v praxi vysokým napětím naprázdno. MAG je ale něco jiného. Sklon charakteristiky je dán nikoli úmyslem, ale nedokonalostí zdroje.
Offline
Pane Famatere, jistě máte pravdu, zkrat neodstraní žádné VF pole. Přispěje však k znovuzapálení oblouku při oddálení elektrody vytvořením vodivého okolí kolem elektrody po odstranění zkratu. Elektroda přivařená na materiál spolehlivě svařování ukončí vždy.
Offline
einhell bt-gw 170 ma na krabici napsano max 135 A při meření kleštakem se snim celkem dalo vařit obstojně pokud je pořešeno externí napajení podavače pak to jde u BT-GW 190 je to svaření ješte lepší pokud jste nevyzkoušel prakticky svaření tak nemužete hodnotit kvalitu stroje po drobnych upravach se da používat obstojne znam paru spokojenych uživatelu...
Offline
Einhell BT-GW 190 D je tak na prskání plechu u auta. Vrátit se snad dá i když bude odzkoušená a funkčně nefunkční .
Problémy a doporučení a plno věcí už jsem zde četl aspon 100x tak stačí hledat a nebo vrátit a koupit něco zaručenějíšího.
Offline
cernokavu napsal(a):
Pane Famatere, jistě máte pravdu, zkrat neodstraní žádné VF pole. Přispěje však k znovuzapálení oblouku při oddálení elektrody vytvořením vodivého okolí kolem elektrody po odstranění zkratu. Elektroda přivařená na materiál spolehlivě svařování ukončí vždy.
I když se to netýká přímo předmětné svářečky, ještě podotknu, že jsem psal o něčem jiném- o principu -kapkovém přenosu, který probíhá u bazických elektrod, nikoli o přilepení elektrody. K svářečce Einhell nemohu nic říct, MAG nepoužívám, ale značce Einhell bych se po zkušenostech s některými kusy ručního nářadí raději vyhnul. V této diskuzi je ale dost příspěvků, které řeší úpravy vylepšující takové stroje. Zkuste si je pročíst. Problémem (ale i přínosem) této diskuze je, že se tu setkávají profíci, hobíci i úplní laikové. Profíci posuzují ze svého pohledu zkušeností se stroji za desítky až stovky tisíc s nekompromisní kvalitou. Hobíci musí řešit kompromis s cenou a kvalitou. Moje zkušenost je, že je vždy lepší trochu připlatit. Platí s jídlem roste chuť a ukáže se, že využití takového zařízení bude nakonec větší, než se předpokládalo při rozhodování co a za kolik.
Offline
Famater napsal(a):
K svářečce Einhell nemohu nic říct, MAG nepoužívám, ale značce Einhell bych se po zkušenostech s některými kusy ručního nářadí raději vyhnul. V této diskuzi je ale dost příspěvků, které řeší úpravy vylepšující takové stroje. Zkuste si je pročíst. Problémem (ale i přínosem) této diskuze je, že se tu setkávají profíci, hobíci i úplní laikové. Profíci posuzují ze svého pohledu zkušeností se stroji za desítky až stovky tisíc s nekompromisní kvalitou. Hobíci musí řešit kompromis s cenou a kvalitou. Moje zkušenost je, že je vždy lepší trochu připlatit. Platí s jídlem roste chuť a ukáže se, že využití takového zařízení bude nakonec větší, než se předpokládalo při rozhodování co a za kolik.
Zlatá slova!!!
Offline
Nemohu se zbavit dojmu, že cernokavu neustále plete dohromady principy při svařování metodou MIG/MAG a MMA. Proto bych mu doporučoval urychleně přejít od teorie k praxi a zabývat se konkrétními problémy na které při tom narazí.
Offline
Ano, taky jsem mu to už dávno psal. Chce svařovat MIG/MAG technologií, ale teorii si plete s MMA. Napětí, proud a vše kolem se mu plete dokupy, přitom každá technologie má úplně jiné parametry.
Online
Vtipnost jistě potěší, a já jen zopakuji otázku z úvodního příspěvku - Prosím o zkušenosti zda se dá s výše uvedenými napětími naprázdno zejména v rozsahu přepínače na 230 V pracovat a udržet oblouk a svařovat.
Existence oblouku je závislá nejen na napětí zdroje, a proudové charakteristice zdroje, ale i na v z d á l e n o s t i svářecího drátu od materiálu.
A já se ptám, je možno trvale udržet zapálený oblouk na nejnižší poloze proudového přepínače , tedy zda je v lidských silách udržet tak malou vzdálenost svařovacího drátu od materiálu , aby při napěří naprázdno 18,5 V a přepínači na 25 A obklouk trvale hořel .
Dokonale pevné ruce nemá nikdo, při pozorování elektrody přes kuklu ani odhad vzdálenosti není zcela přesný a musíme li držet opravdu malou vzdálenost , chyba se často přihodí.
Má li rád někdo pletení může navštívit kurz pro panny a dívky, mne zajímá praxe a to na nejnižším rozsahu Einhell BT-GW 190 D.
A to zda někdo dokáže trvale udržet oblouk nezhasíná mu to na nejnižším rozsahu a připijení 230 V
A to se ještě nezabývám variantou, když v sítí bude povolené podpětí - 10 % dovolené normou a to až 230 -23= 207 V to pak bude napětí naprázdno u Einhell BT-GW 190 D pouze - 16,56 V
Tedy mám zájem o zkušenost. 0dkaz na charakteristiku MIG MAG jsem uvedl , netřeba se tedy MMA zabývat .
Offline
U svařování odtavující se elektrodou udržíte oblouk pouhým držením tlačítka na hořáku-přísun elektrody do svárové lázně zajišťuje podavač ve zdroji(vzdálenost kontaktní špičky od svařence by měla být cca 10násobek průměru svařovacího drátu).Je tedy nutné zvolit takové parametry(posuv a proud-potažmo napětí) a postupovou rychlost aby došlo k provaření kořene,ale nedošlo k propálení(propadnutí lázně).Ta vzdálenost se asi udržet dá-vemte si jakou vzdálenost musíte udržovat při svařování netavící se wolframovou elektrodou a to ještě udržujete přídavný materiál v zóně působení ochranného plynu a podle potřeby ho přidáváte do lázně.Pokud se přiblížíte moc,dotknete se svarku a špička se přilepí.
S Ein Hell nějaké zkušenosti mám-je vhodný tak na plechařinu.
Offline
Pro černokavu - Ach jo, takhle se vyvine diskuze, když si někdo umane a rajtuje na nějakém svém nápadu. Znáte vůbec nějakou teorii kolem svařování MIG/MAG? Podle dotazu jste jedním z amatérů, kteří se chtějí pustit do svařování a neznají základní věci. Jinak byste něco věděl o ionizačním napětí v elektrickém oblouku, věděl byste, že existuje nějaký správný výlet drátu z průvlaku a na jeho velikosti závisí napětí na oblouku a tedy podle statické charakteristiky zdroje i svařovací proud, a také samozřejmě celá řada dalších nutných vědomostí.
Také byste při studiu potřebných informací zjistil, že zabývat se chodem svářečky při 230 V nebo při 400 V a ještě do toho míchat toleranci napětí v síti je úplná zbytečnost. Pokud nejde o nějaký hrubě poddimenzovaný hobby zdroj tak opravdové svářečky to mají vyřešeno ve své konstrukci. V příspěvku č. 20 píšete o kurzu pletení pro panny a dívky, vám by zase prospěl aspoň nějaký minimalizovaný kurz o svařování - např. zaškolovací kurz pro svářeče podle normy ČSN 050705.
Offline
Napětí na oblouku je při svařování od 14V. Lze si najít třeba https://cs.wikipedia.org/wiki/Sva%C5%99 … elektrodou , případně i jinde.
Termín jmenovité napětí není závazná veličina, třeba v palubní síti automobilů se jmenovitým napětím 12V DC je za provozu vozidla běžně 14-15V (což je zase opačný případ).
Uvedená horní povolená hranice napětí distribuční sítě podle 3 platí v ČR, nikoli ve všech státech, do nichž se vývoz stroje uvažuje.
Editoval Zdenek11 (28-06-2015 21:16:07)
Offline
No, když už jste si ten strojek odborně změřil a neodpovídá to prospektu, zkuste to reklamovat a kupte si invertorovou, a když už odbočku tak jen na 400V, v mědi, tohle je mimo mísu a kondíky vysichají.Takhle mě to připadá že jste si to v obchodě neodzkoušel a ani Vám nenavrhli jiný výběr, alá chci auto a dostanu koloběžku, no má to taky kolečka........
Offline
Nebo to bude spíše jen klasická klamavá reklama, ne?
Online