SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím. chci se poradit s místníma lidičkama co se vyznají ve vaření. koupil jsem si starší co2 svářečku Kühtreiber komplet s bombou i redukčním ventilem. ale nevím zda je v pořádku. mám tento redukční ventil:
http://macour99.rajce.idnes.cz/co2/#WP_ … 25_Pro.jpg
... no a takže k problému. otevřu láhev. vše v pohodě. vyskočí tlak v lahvi. ten zůstane. potom točím s redukcí a moc to nemá vliv. tlak je pod 5 bary. drží se tam. pří sváření klesne na 1. ale po vaření tlak opět na 5, chvilku se drží, někdy minutu, někdy 5, pak něco ve ventilu jakoby cvakne a letí až kam může a pak upouští přetlakový ventil. Nevíte někdo co s tím? servis? nebo je to rukama? předem díky za vaše názory a připomínky.
Offline
V prvé řadě ti ten ventil zamrzá, ten hasičák vem do servisu kde dělají hasičáky, a řekni jim ať ti ho předělají na normální láhev ke svářečce, oni už budou vědět. Provizorně ten hasičák můžeš obrátit vzhůru nohama, trochu odpustit, našroubovat ten redukčák a provozovat vzhůru nohama, pak ti to zamrzat nebude...
Offline
ten hasíčák by na to měl být už předělanej. já si myslím že to je tim velkým prutokem. protože mi to pořád tlakuje a upouští skrz ten přetlakovej ventil. nevím no.
Offline
V první řadě tohle vypadá jako hodiny na kyslík a ne na co2.Idealní by jsi měl redukční ventil s rotametrem(prutokoměrem).U tvého redukčního ventilu se nastavuje tlak! Ale ty potřebuješ nastavit prutok!
Pokud ti takhle blbne z duvodu zamrznutí pak sniž prutok(škrcením na vástupním ventilu ,pokud tskhle blbne stále dej ho do opravy nebo si pořid nový.Na CO2 by se správně měl používat předehřev!
Offline
...ten redukčák je na KYSLÍK...
Editoval FF (30-06-2015 22:53:52)
Offline
omlouvám se za potíže. řídil jsem se podle této stránky, podle které to vypadá na argon. upozorňuji že jsem tak svářečku koupil jako komplet, abyste mě tu všici neměli za totálního joudu.
http://www.svarecky-obchod.cz/prislusen … -argon.htm
ale pak jsem zjistil že je to asi jen ilustrativní.
takže ventil půjde. smím se dotázat na náhradu? s průtokoměrem a nebo normál?
http://www.svarecky-obchod.cz/prislusen … l-co-2.htm
nebo
http://aukro.cz/lahvovy-redukcni-ventil … 29189.html
Editoval macour99 (26-06-2015 18:58:59)
Offline
kyslíková a argonová matice jsou identického rozměru.Na CO2 je větší.K náhradě je otázkou jak často hodláte svařovat.Úplně ideální by byl s trubičkovým rotametrem a s předehřevem.Dokud jsem svařoval pod Co2 stávalo se to zejména v chladnějších obdobích dost často-taky to byl jeden z důvodů přoč jsem přešel na ArCo(82/18).
Offline
...prietok je aj tak najlepšie merať priamo na hubici...
Offline
co jsem koukal. s předehřevem stojí docela peníz. ten trubičkový rotametr je myšleno ten průtokoměr s kuličkou? chci vařit občas. nic extra. a koukal jsem už i tady na foru že se dá předehřev vyrobit když by to chtělo zamrzat. Stačí mi tedy tento?
http://aukro.cz/lahvovy-redukcni-ventil … 76039.html
Předem díky za odpověď. víc už chtít nebudu
Offline
Ten z odkazu je na Argon-matice nebude na lahev s Co2 pasovat.Leda byste k němu koupil i redukci Z Co2 na Ar.Ano je to trubička s kuličkou.Měření na hubici bych prováděl až v případě vad sváru,ten základ to neřeší.
Offline
Měření průtoku na hubici má jednu obrovskou výhodu - dá se použít skoro každý redukční ventil, který na Ar nebi na CO2 láhev našroubujete. Prostě se na redukčáku nastaví takový průtok, jaký potřebujete a není potřeba se starat o nějaký výstupní tlak, který nás při průtoku stejně nezajímá.
Offline
Jirkati:jasně,ale základ-zamrzání redukčáku to asi nevyřeší-což nevyřeší(řešil by to předehřev) ani jiný výstupní budík,ale když už ten ventil z odkazu rotametr(tam už se uvádí průtok) má,je za celkem slušný kačky proč toho nevyužít a trubicový průtokoměr na hubici použít až v případě projevení nějaké vady coby vyloučení chyby mezi RV a hubicí.Redukčák musí tak jak tak pořídit-bůhví v jakém stavu je ten kyslíkový na který stejně někdo musel navexlovat matici G 3/4.
Offline
Doporučování či dokonce předepisování ohřevu před redukčákem na CO2 mě docela dráždí. V roce 2001 jsem dělal na výrobní dílně regulérní pokus, za jakých podmínek bez topného tělesa zamrzne redukčák na lahvi CO2. Byly to tehdy běžné lahve s obsahem 40 l. Nastavený průtok 10 l/min. , drát SG2 1 mm, celodenní svařování ocelové konstrukce, dvě svařovací soupravy, tři dny v kuse. Ani v jednom případě nedošlo k zamrznutí redukčního vetilu. Třetí souprava sloužila k dokončovacím svárům mimo dílnu při cca - 5 st.C. Na redukčáku se sice objevila jinovatka, ale nezamrznul ani v dílně, ani venku.
Pravdou ovšem je, že odpařovací plocha ve velké lahvi je podstatně větší, než v předělaném hasičáku.
Offline
S výše popsaným souhlasím ale pokud někdo nechá stoupací potrubí v hasičáku tak zamrzání jde dost rychle.
Offline
V tomto případě bych nejdříve obrátil lahev vzhůru nohama. CO2 je v lahvi kapalný a musí se odpařovat přímo v lahvi a ne v red. ventilu. Do red. ventilu musí jít jako plyn. Pokud se odpařuje v red. ventilu, tak se RV chová jako výparník v mražáku. Až bych vypotřeboval lahev, tak bych ji zanesl do servisu hasících přístrojů aby odstranili trubku, co vede ke dnu. Ta trubka je tam proto, aby byl vytlačován kapalný CO2 aby z něj byl vytvářen sníh. To, že se jedná ored. ventil na O2 vůbec nevadí. Koupil bych solidní rotametr (do cca 400KLč) se škrtícím ventilkem a namontoval ho na výstup. Udělal jsem to tak u Rv na argon, dvojitý robustní rotametr mě stál cca 450 Kč). Možná to bude vyžadovat malou úpravu, aby byl rotametr ve svislé poloze. Po této úpravě rozhodně nebude při běžných průtocích plynu a okolních teplotách potřeba ohřev.
Offline
Popisuji jen vlastní zkušenosti-když mi před cca 5 lety redukčák zamrzal byl mi předehřev naopak doporučován.Podotýkám že zamrzání začalo poté co má vyčištěná lahev z hasičáku zmizela ve výměnném systému firmy Chobola.Taktéž nezamrzal když byla připojená klasická tlaková 20. Pár jedinců zde pak všemi možnými prostředky obhajovalo čistotu a kvalitu lahví se zaručeně odstraněnou stoupací trubkou u výše uvedené firmy.Jinak předehřev pro Co2 je doporučován již v technické literatuře ze 70.let
Offline
Kdysy jsem taky používal klasické neupravené hasičáky, které mi sháněl garážsoused za pár korun. Tam bylo zamrzání budíků normální, hlavně v chladnějším počasí. Někdy při větším svařování mi dokonce šel tlak až nadoraz, puklo v budíkách a bylo po nich. 2x jsem budíky vyměnil, pak už jsem si to prostě hlídal. nakonec jsem se naštval a našel si na netu chlápka, který vozí tomu garážsousedovi ty hasičáky, ale má i předělané láhve z hasičáku na svařování už bez té nasávací trubičky. Tak jsem si dvě koupil a nechávám si je měnit. Od té doby mám klid od zamrzání budíků.
O těch neupravených láhvích v některých obchodech se sv. technikou mi už taky někdo říkal. Prý mají láhve jen nastříkané na šedou, popř. černou barvu, ale trubička uvnitř je a problémy s budíky jsou tudíž stále.
Editoval varok (27-06-2015 17:21:17)
Offline
pokial budes mat normalnu tlakovu flasu tak ti redukcny ventil nikdy nezamrzne,asi tam budes mat tu stupaciu trubku ako uz bolo spominane,http://dum.bazos.cz/inzerat/49268438/Redukcni-ventil-na-kysluhlicity.php toto je taky klasicky ventil mam ho v dielni ale vzdy este pouzijem na presne nastavenie prietoku merac ktory nastoknem na hubicu horaku,najlepsie je mat redukcny ventil ktory ma trubickovy prietokomer ako si dal odkaz...
Offline
Nevim odkud si ale v Tabore v Mesicich to pan ve firme Pyrostop vyndava za 50 kacek a flasku meni za 230
Offline
Díky moc za všechny rady. Zkoušel jsem hasičák otočit, upustil jsem a už funguje jak má. Tak vyfoukám co tam je a nechám si to vyndat - i když možná dřív. Otočená flaška ve mě nebudí moc důvěru. Jen ventíl jsem ještě nezkoušel ale snad bude v pohodě. Díky za info ohledně Tábora, zkusím jestli mi to vyndaj v prachaticích a když ne, udělam si výlet. A ještě jednou díky
Offline
Je tam nějaká záludnost při vyndavání té vnitřní trubičky? Napadá mne, pokud neni větší klíč tak to uchytit do svěráku. Po vyšroubování vyjmout vnitřní trubku nebo uříznout a pak znovu sešroubovat. Očekávám, že tam bude těsnění a nebude potřeba přetěsnovat. Nebo se pletu, dělal jste to někdo? Nebo dělá to někdo v Praze?
Offline
Bývá problém povolit ventil. Má sice kuželový závit, ale první cuknutí mnohdy vyžaduje značnou sílu. Nejlepší je s tím zajít k hasičům, ty jsou na to vybavení.
Offline
Na opětovné našroubování ventilu stačí závit omotat teflonovým těsněním. Předělával jsem tak několik hasičáků a všechny pak byli ok
Offline
Ano, silnější pásku a hodně namotat. Když jsem kdysi povoloval ventil u vzduchových lahví, tak jsem upnul ventil do svěráku, lahev omotal lanem, tak aby se stahovalo a trubkou nasrtčenou do oka lana jsem to povolil. Jak se stím hne, tak to už jde dobře. Na jedné lahvi, (od zkušebního plynu), kterou jsem chtěl přetypovat na argon a provést revizi nebylo možné ventil ve zkušebně povolit a muselo se s tím k hasičům na rázový utahovák.
Offline