SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 26-12-2014 14:49:26

marosh555
Člen
Registrovaný: 04-08-2013
Příspěvky: 19

Invertor p. Skrivanka ver.2

....

Editoval marosh555 (28-12-2014 11:35:14)

Offline

 

#2 28-12-2014 10:07:46

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4142

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

A co jsi nám chtěl vlastně říct , dát , poradit ? Je sice známá skutečnost , že pokud se člověk nepochválí sám , nikdo jiný to neudělá , ale....

Offline

 

#3 28-12-2014 11:42:45

marosh555
Člen
Registrovaný: 04-08-2013
Příspěvky: 19

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Presne kvoli tomuto som nechcel nic uverejnovat, no nechal som sa presvedcit a dopadlo to ako som si myslel. Chcel som len pridat moju konstrukciu ktoru som urobil a ludom ktory by mali zaujem(napisali mi dvaja) som chcel len posunut moje riesenie a pokial to bude v mojich silach tak aj moju pomoc pri stavbe a ozivovani. Ale ak som ta tym urazil tak sa ti ospravedlnujem, hadat sa nemienim a uz vobec nie v tomto obdobi. Prajem pekny zvysok dna a temu mozete vymazat
PS: chvalit som sa urcite neprisiel, nemam to vo zvyku a nemam ani cim, ale budis

Offline

 

#4 28-12-2014 14:11:20

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Pokud napsali dva zájemci, tak bych to bral jako úspěch, protože víc kutilů tady součastně invertor asi nestaví, další omezení zájmu může být dané tím, že hodně lidí, (včetně mně) neumí programovat, a proto o toto řešení může být menší zájem. Nevím jak jiní, ale já bych žádnou konstrukci s programem, který nemohu měnit, nestavěl.
Taky jsem čekal, že budou k dispozici nějaké naměřené hodnoty, nějaké porovnání, aby vyplynulo, že je tato konstrukce výhodnější.

Offline

 

#5 28-12-2014 15:44:32

hrnous
Člen
Registrovaný: 06-01-2013
Příspěvky: 202

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Taktéž bych rád zbouchnul pro radost invertorek, ale rád bych šel cestou rozpitvání upečeného sériového a zkanibalizování transformátorů jak výstupného tak budícího i s měřícím trafem..cívky obecně nemám moc v lásce.. smile Takže budu shánět nějaký zapečený kitin nebo gamu smile Něco ve stylu kopie té TT142 od TNZ časem doplněné vlastním PFC a spol


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gama 1500A PFC, Gama 1700L PFC na vánoce 2013-TNZ TT142 na vánoce 2014-TNZ TT142 na vánoce 2017-Tara 181 jenom pro radost smile

Offline

 

#6 28-12-2014 15:59:38

780622
Člen
Místo: dechtice sr
Registrovaný: 05-10-2008
Příspěvky: 367

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

stylez suhlasim s tebou, maros tu popisal pekne invertor co postavil a nejaky mega big odbornik (staci si pozret jeho prispevky a kazdy si dojem urobi sam) ho takto zotrel... ono je to trosku aj o inteligencii... tato jeho reakcia asi na technicke forum nepatri.

Editoval 780622 (28-12-2014 17:25:02)


EWT (Ingsteel)
9002X + RallyMig161i + Ideal Praktik MMA220

Offline

 

#7 28-12-2014 17:52:31

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4442

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

To marosh555 - bohužel, nezobrazuje se mi příspěvek č. 1. Je to vinou mého prohlížeče nebo jste ho vymazal. Pak mi ovšem celá diskuze nedává smysl.

To styles - zřejmě jste si ve chvatu a stálém podráždění nepřečetl všechna slova v http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=5883 příspěvek č.9.

Offline

 

#8 28-12-2014 18:30:02

Soptík
Člen
Registrovaný: 30-10-2008
Příspěvky: 109

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Zdravím pánové,
za prvé nejsem odborník na svařování a ani na elektroniku (ale o té něco vím). Takže informace z tohoto fora stále nasávám jak houba.
A za druhé do téhle diskuse jsem se původně nechtěl ani zapojovat. Jelikož invertor stavět nehodlám. Ale zvrtolo se to směrem že nedokážu nereagovat. BOBOBO naprosto veřejně (dle mého názoru) maroshe urazil. A ten svůj přízpěvek smazal.
A pane Jirkati asi i Vy by jste si měl svůj vlastní přízpěvek ( http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=5883 příspěvek č.9.)přečíst a to hlavně ten začátek.
Jinak než Matosh ten invertor smazal tak jsem to četl a musím pochválit-pěkná práce.

Offline

 

#9 29-12-2014 06:30:12

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

No, mě se tedy nezdá, že by bobobo napsal něco až tak hanlivého, aby se musel marosh555  urazit, ale když ty fotky stáhl, tak co se dá dělat, je to jeho věc.
Následující reakce mají základ nejspíše v mezigeneračních než v technických problémech. Vypadá to, že styles taky využije každou příležitost se do boboba opřít, a proč? Protože bobobo vyčnívá z davu a že občas napíše něco, co má více významů, no a co, každý jsme nějak ulítlí, na světě není nikdo, kdo by byl ve všem tak akorát.

Offline

 

#10 29-12-2014 13:32:12

marosh555
Člen
Registrovaný: 04-08-2013
Příspěvky: 19

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Hanlive urcite nie, no nehnevajte sa ale popri robote pracujem na niecom cca mesiac, po nociach davam dokopy program a snazim sa ho vyladit tak aby to slapalo co mozno najlepsie a ked to ZADARMO uverejnim tak reakcia na to je ze naco som to tu daval a co som tym chcel povedat. Nehovoriac o tom ze som ochotny pomoct pri stavbe ludom ktory o to budu mat zaujem a ja budem vidiet ze to naozaj myslia vazne. Keby som bol typicky nasinec tak by som tu hodil kratky pokec, obojstrannu dosku ktoru malokto doma vyrobi a naprogramovany svab ktory poslem za mastny poplatok a viac by som sa o to nezaujimal, podobne ako to robia isty odbornici v A-radiu. Ako som pisal vyssie, ozvali sa mi dvaja pani, jeden nemal moznost ani skusenosti s programovanim MCU tak som bol ochotny poslat mu naprogramovany svab s tym ze si zaplati postovne a MCU. Kto ma zaujem poslem mu *hex subor a program si moze do MCU hodit sam, kto nema tu moznost tak si zaplati postovne a samotny MCU a poslem mu ho naprogramovany na jeho adresu, kto nema zaujem ani o to tak bohuzial nech si kazdy spravi, odladi a navrhne cele zapojenie analogovo co je reakcia na odpoved ze nemate zaujem zacinat s niecim kde je MCU. Co sa tyka toho ze som neuviedol ziadne parametre, tak uz v uvode som napisal ze silova cast je komplet podla p. Skrivanka(samozrejme aj tu som spravil zmeny a po mojom by som aj to robil inak no dalo sa to celkom dobre upravit) takze parametre su rovnake ako mal povodny autor tak nevidim dovod pisat to iste este raz.
Urcite nechcem aby ste sa tu hadali, a uz vobec nie kvoli mne. Mojim cielom nebolo chvalit sa, zarabat na tom ani nic podobne, jedine co som chcel je pomoc druhym a zaroven samozrejme aj od Vas ziskat nejake informacie nakolko niesom zvarac a niektore veci ohladom zvarania nemam odkial ziskat a tym som chcel konstrukciu vyladit na co mozno najvyssiu uroven aby som pri prechadzani fora necital ze tu neni ziadna overena a viacerymi ludmi odskusana konstrukcia. Vytrapil som sa na tom viac nez dost, mam vela zaznamov z merani ktore som robil, porovnaval som rozne indukcnosti tlmivky a spravanie sa pri zvarani, rozne rychlosti regulatora, oteplenia suciastok a dokonca aj take detaily kde som termokamerou porovnaval rozne typy podloziek pod tranzistormi takze neni to nieco co som nejako zbastlil a nieco co nejako funguje a ja sa tu tym chvalim

PS:temu som zmazal ja, chyba nieje vo Vasom prehliadaci a dovod som opisal vyssie. Chcem Vas poprosit aby, v pripade ze sa tu bude viest diskusia dalej, to bolo bez hadok a urazania sa. Ja Vas nepoznam osobne takze sudit tu nikoho nebudem a ani na to nemam pravo, su sviatky tak kaslite na hadky

Editoval marosh555 (29-12-2014 16:17:52)

Offline

 

#11 29-12-2014 16:31:57

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Je mi jasné, že jak hardwarová tak i softwarová část byla dost pracná, ale největší přínos není ten invertor jako kus, ani těch pár fotek (tady už bylo fotek, jak koupených tak i svářeček dělaných doma), ale právě nabyté zkušenosti z této činnosti. To, že bych nestavěl invertor s programem, který nemůžu změnit, to je fakt, ale to je můj problém, že neumím programovat. Předpokládám, že mladší generace, se touto cestou vydá. Pochybuji, že i kdybyste dal schéma a zdroják, tak, že to začnou z fleku stavět desítky lidí, ano stáhli by to třeba i stovky,(pokud je to zadarmo a chleba to nežere), ale většina z nich by to nikdy nerealizovala, možná tak 20 lidí v průběhu 10 let. Pustit se do stavby, to rozhodnutí trvá určitě déle, a alespoň já jsem nejdříve začal shromažďovat např z aukra klíčové součástky, protože pokud bych je měl koupit za plnou cenu, tak bych se do toho nepustil.
Pokud chcete pomáhat dalším bastířům, tak v tom tady přece nikdo nikomu nebrání, stačí počkat, až zde začne někdo něco stavět, a bude se to chovat jinak, než předpokládal.
Co se týká informací o sváření, tak těch je tu poměrně dost, a pokud zde nějakou konkrétní informaci nenaleznete, tak svářečů sem chodí dost a někdo poradí (ani já nejsem svářeč).
***
…Vytrapil som sa na tom viac nez dost, mam vela zaznamov z merani ktore som robil, porovnaval som rozne indukcnosti tlmivky a spravanie sa pri zvarani, rozne rychlosti regulatora, oteplenia suciastok a dokonca aj take detaily kde som porovnaval rozne typy podloziek pod tranzistormi …
***
…Taky jsem čekal, že budou k dispozici nějaké naměřené hodnoty, nějaké porovnání …(příspěvek č 4)
***
Ano tím jsem myslel právě toto, to jsou ty cenné informace, které by mohly pomoct více kutilům.

Offline

 

#12 29-12-2014 16:57:19

marosh555
Člen
Registrovaný: 04-08-2013
Příspěvky: 19

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Skusenosti urcite mam a aj som pisal ze sa o ne rad podelim pokial sa niekto pre stavbu rozhodne. Ano je to Vasa vec a chapem to, a verte mi ze nieste jediny kto sa pouzitiu procesorov zdraha. Bohuzial doba ide dopredu a keby som mal robit dosku analogovu a mala by mat vsetky funkcie tak by bola, v prevedeni THT, asi dvojnasobne velka a to nehovorim o ladeni kde by som miesto zmeny programu menil suciastky. Mojim zamerom ani nebolo aby to stavali stovky ludi a aj som pisal ze to nema vyznam co sa tyka nejakeho setrenia financii a ja som si takisto najskor suciastky zbieral a potom sa pustil do stavby a tymto som chcel trocha pomoct aj ostatnym lebo nie vzdy to skonci tak ze sa to podari rozchodit bez strat na kremiku. Ake namerane hodnoty by ste chceli? Pozeral som a mam cez 30 roznych zaznamov, viete si predstavit keby som tu dal vsetko? Bolo by tu kopec fotiek z osciloskopu, z termokamery, zo stavby ale aby to malo nejaky vyznam pre vsetkych tak kazdu fotku by som musel nejako obkecat co by zabralo vela miesta a myslim ze 90% ludi by to ani nezaujimalo a praca by bola zbytocna.
Schemy ani program som tu neuviedol schvalne lebo, mne nejde o to kolko ludi si to stiahne lebo takto si to stiahne hocikto a zbytocne by tu padali otazky typu preco je to tak a podobne a ja by som nerobil nic ine iba cele dni odpisoval na spravy ludom ktory to aj tak nikdy nepostavia a nemaju o to zaujem. Ak ma niekto naozaj zaujem o stavbu tak mu nerobi problem napisat mail a zacat komunikovat, ja velmi rad pomozem nemam s tym problem ak je to v mojich silach. Je pravda je to forum a ma sa komunikovat verejne, no vidite ako tato komunikacia zacala a naozaj nemam chut riesit podobne veci. Samozrejme ak by komunikacia prebiehala na urovni tak nemam problem odpovedat aj verejne

Offline

 

#13 29-12-2014 18:17:22

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Ano doba jde dopředu, jen mam stále častěji pocit, že do této nové doby nějak nepatřím.
Úsporu součástek regulátoru jsem předpokládal, ale ty nejdražší výkonové součástky zůstaly, takže ta výhoda není v ceně, ale ve flexibilitě programu oproti výměně součástek při oživování + další funkce jako zobrazení nastaveného proudu. 
Poslední dobou tady byly v módě jednočinné invertory, tak bude zajímavé sledovat, jestli jste rozhýbal stojaté vody, dojde ke změně a začnou se stavět plnokrevníci.
Proč jste nešel s davem a nepostavil také jednočinný invertor, ale řízený atmegou?

Offline

 

#14 29-12-2014 22:37:55

franta 486
Člen
Registrovaný: 30-04-2011
Příspěvky: 171

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Poprosil bych za znovuzveřejnění úvodního příspěvku + více foto a podrobností. Skřivánkův invertor bych v budoucnu rád vyzkoušel a vaše varianta mě velmi zajímá. Alespoň inspirativně. Pomalu propadám kouzlu spínaných zdrojů. Nejprv musím zdárně dokončit rozestavěný invertor viz sousední vlákno. Nejsem svařeč, ani amatér. Vlastně svařečku ani nepotřebuji. Jen mám posedlost silnými zdroji a stavba je spíš koníčkem. Český internet je na stavby skromný a zahraničním nerozumím. Pomalu sbírám zkušenosti a jsem vděčný za každou dobrou radu co zde obdržím. Začínal jsem od nuly. Prostavěl jsem přes dva tisíce a IGBT hřbitov má skoro ke dvaceti křížkům. Asi něco dělám blbě, ale posunuje mě to kupředu.
Vaše fotky ukazovali na profi práci. Pěkné desky úhledně osazené. Nejsem tak precizní, stačí mi funkční zapojení nevzhledného tvaru. Třeba dělám chybu i tímto.
Prosím nenechte se odradit špatně naladěnými příspěvky. Když někdo něco dokáže, ať to tady ukáže. Je tu spousty nic neříkajících příspěvků. A když se tu ukáže něco stavebně odborného a navíc na vysoké ůrovni, tak to má skončit krachem?
Programovat neumím. Rád bych se naučil, ale až někdy někdy v budoucnu. Nemám znalosti ani vybavení. Ale osvědčené konstrukci s mikroprocesorem se nebráním.

Editoval franta 486 (29-12-2014 22:38:28)

Offline

 

#15 30-12-2014 09:30:30

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

franta 486 - to jsou příliš moc vysoký ztráty, i kdyby se jednalo o více zdrojů, ty tranzistory je potřeba pájet na desku až jako poslední, nepoužívat trafopájku a mít alespoň improvizované antistatické pracoviště, nešahat na přívody, brát ten tranzistor za plastový kryt, odstřihnutí přebytečných přívodů až po připájení.

Offline

 

#16 30-12-2014 11:00:42

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

marosh555 napsal(a):

Vytrapil som sa na tom viac nez dost, mam vela zaznamov z merani ktore som robil, porovnaval som rozne indukcnosti tlmivky a spravanie sa pri zvarani, rozne rychlosti regulatora, oteplenia suciastok a dokonca aj take detaily kde som termokamerou porovnaval rozne typy podloziek pod tranzistormi takze neni to nieco co som nejako zbastlil a nieco co nejako funguje a ja sa tu tym chvalim

marosh555: Nechci nijak snižovat Tvoji práci, ale tohlety vědomosti včetně kompletní teorie byly perfektně dostupné už před takovými 30 lety za socíku. Buďto v materiálech tehdejší Tesly nebo v odborných publikacích tehdejšího nakladatelství třeba SNTL.
Dneska to bude v jednodušších verzich, ale pro potřeby stavby invertoru úplně dostačujících součástí učiva středních elektrotechnických škol a špeky budou běžnou součástí učiva vysokých škol.
A v dnešní době internetu budou tyto materiály, třeba všelijaká středoškolská a vysokoškolská skripta a podobně běžně dostupné, podstatná část z nich určitě i jen zadarmo k stáhnutí.

Asi jako kdybys kvůli stavbě svářečky proměřoval parametry oblouku rutilových a bazických elektrod anebo kvůli kvalitě svaru  sám zkoušel dělat elektrody s různými legovacími prvky a sledoval, jak na ty příměsi reaguje svar.

Editoval Radim (30-12-2014 11:01:12)

Offline

 

#17 30-12-2014 12:33:36

marosh555
Člen
Registrovaný: 04-08-2013
Příspěvky: 19

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

pt. kbely - vykonove suciastky ostali to je jasne, no ta flexibilita pri ladeni je neporovnatelna. Je omnoho pohodlnejsie zmenit riadok v programe ako vyspajkovavat suciastky a menit ich. Cenu to sice neusetri to je pravda, ale cas straveny ladenim urcite a ten je pre niekoho vzacnejsi ako peniaze. Vody urcite nerozhybem, a zapojenie v H-mostiku som si vybral preto lebo som mal hotovu dosku ku ktorej som len prerobil riadenie. Rozdiely vo funkcii zvaracky medzi roznymi topologiami povedat neviem nakolko som staval zatial len H-bridge a chopper

franta 486 - profi praca to urcite nieje smile Treba si uvedomit ze podobne zariadenia pracuje na frekvencii 50kHz takze stavat to stylom ze to nejako pospajate aby to fungovalo tak to uz neplati. Nie nadarmo autor umiestnoval suciastky tak ako ich daval, doplnal o blokovacie kondenzatory a RC cleny co najblizsie k polovodicom. Raz som po znamom opravoval podobny zdroj(nebola to zvaracka) a ako celok nemal chybu nikde no kvoli indukcnostiam ktore si vyrobil zapojenim kablov sa mu to nepodarilo rozbehat. Stacilo usporiadat vsetko a upravit a zrazu bez ziadneho zasahu vsetko islo a nic nestrielalo. Vela ludi ma strach pustit sa do zlozitejsich zapojeni kvoli tomu ze pri chybe mozu prist o viac suciastok no verte mi ze pokial niekto odflakne aj jednoduche zapojenie tak bude dookola menit suciastky tak ci tak. Ked sa vsetko spravi poriadne, ozivuje sa postupne a s rozumom tak nevidim dovod na straty. Je to zdlhavejsie ako zapnut a skusit co to povie, no usetri to minimalne vela suciastok a v konecnom dosledku aj casu

Radim - v poriadku ja Vam to neberiem a ked sa niekto rozhodne pre stavbu invertora tak nech si tieto dokumenty vyhlada na nete a vyberie si z toho to, co k stavbe potrebuje. Ja som to robil v prvom rade kvoli sebe nie kvoli tomu aby som to niekde publikoval a chvalil sa tym a moj nazor je ze teoria je jedna vec ale osahat si to naozaj je vec druha. Priznavam ze to bolo niekedy otravne no holt, bavi ma to

Editoval marosh555 (30-12-2014 12:34:36)

Offline

 

#18 30-12-2014 12:52:04

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Radime, máte pravdu, ale to shánění skript a jejich studium by zabralo taky hodně času a o záživnosti se dá taky pochybovat, takže je otázka, jestli by ho to neodradilo ještě před stavbou a taky, kolik by mu z toho zůstalo v hlavě. Když se mu to povedlo, tak taky musel něco nastudovat. Podle mě je to každého věc, jakou cestu si vybere, a hlavně nejsme všichni stejní a proto každému vyhovuje něco jiného, styles taky doporučuje vydat se cestou bastlení od jednoduššího ke složitějšímu.

Offline

 

#19 30-12-2014 14:01:00

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Jo, beru to.
Akorát mně připadá jednodušší si to dnes stáhnout na internetu do PC a přečíst než zdlouhavě fyzicky ty součástky shánět , shánět měřák, připravovat nějaké přípravky na měření a až teprve potom to nějak měřit. a potom nějak vyhodnotit a to ještě s rizikem chyby. Řekl bych, že to trvá pár dnů. někdy třeba i řadu měsíců ..a nakonec výsledek bude to, co se rovná jednomu hotovému vzorečku v tom textu.

Indukčnosti nevím, tomu moc nehovím, ale každopádně se to týká různých rychlostí regulátoru ( v teorii jsou navíc k tomu různé charakteristiky regulátoru, P I nebo D nebo složené z těch tří a poměrně složité vzorce) , tepelný odpor součástek stejně jako tepelný odpor podložek pod tranzistory je jedna z hodnot standartně uváděných v datasheetech....

Offline

 

#20 30-12-2014 15:21:09

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Podložky pod tranzistory, tam se asi až takový výzkum nedělá, dám silikonové, které z něčeho vykuchám, pokud jsem na hranici, tak mi nezbude nic jiného než si koupit kaptonové,  o kterých je všeobecně známo, že mají menší tepelný odpor, tepelný odpor podložek udávají prodejci, zrovna tak jako rozměry nebo izolační odpor.
Proporcionálni, integrační a derivační regulátory, soustavy se zpožděním 1, 2, 3 nebo vyššího řádu, to jsme se učili počítat, dokonce jsem z toho i maturoval, ale počítat čas, kdy na výstupu bude nastavená hodnota, zda to bude soustava stabilní, nebo výstupní hodnota bude kmitat kolem nastavené s konstantní regulační odchylkou (a s jakou periodou a s jakou hodnotou regulační odchylky) nebo se bude jednat o soustavu, která bude kmitat se stále zvyšující se odchylkou, nebylo jednoduché, ani když jsem ještě znal ty vzorce. Po škole jsem ty výpočty ani jednou nepoužil a dnes bych to do kupy nedal. Tenkrát se ale jednalo o topnici v kádince s vodou, která byla v další větší a ta to sestava byla dána do větší nádrže, a někde byly ještě míchadla.  Čas na to byl 4 hodiny dopoledne na změření průběhu a 4  hodiny odpoledne na výpočet a zpracování a porovnání výsledků.

Offline

 

#21 30-12-2014 16:51:25

marosh555
Člen
Registrovaný: 04-08-2013
Příspěvky: 19

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Ako som pisal vyssie tak vsetky merania som si robil kvoli sebe a jedna vec je to co je v katalogu ale ine je to co je realne. Myslim ze ako 99% ludi z tohoto fora nemam vsetky podmienky definovane co sa tyka chladenia, chladic mam aky som nasiel, ventilator to iste a zrazu som prisiel na to ze mam na tranzistoroch behom par sekund 70°C a nevedel som preco. Vymenil som podlozky a zistil som podstatny rozdiel, vymenil som chladic a znova to bolo o inom. Keby som sa o toto nezaujimal tak by sa mohlo stavat ze cas od casu by mi strelili tranzistory a velmi tazko by sa hladalo co to sposobuje takze verte mi ale pre mna to vyznam malo a zaroven som nasiel pomocou tohoto merania aj dalsie nedostatky ktore sa v konstrukcii vyskytli a o ktorych mozno ani sam autor nevedel. Tieto merania inemu moc nepomozu nakolko nie kazdy si zvoli rovnake rozlozenie, rovnake chladice ako ja a nie kazdy ma pristup k vybaveniu ako mam ja, ale je dobre vediet a hlavne vidiet tieto rozdiely priamo na danej aplikacii a toto sa bohuzial nikde nedocitate a ani sa to neda nejako realne matematicky vyjadrit ale musite si to pretrpiet a pomerat. Ja som tu ziadne z tychto merani z tohoto dovodu ani neuvadzal

Editoval marosh555 (30-12-2014 16:56:39)

Offline

 

#22 30-12-2014 18:17:44

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

70°C během pár sekund, to je divné, Protože když jsem to oživoval, kontaktní teploměr nebo termokameru jsem sice neměl, ale pohmatem na tom plastu bych typoval tak 40°C, do kostky mezi chladičem a tranzistory jsem dal termistor v kovovém šroubku, termistor mi vypíná při 60°C, tu desku poruch jsem oživoval a kontroloval teplotu vypnutí. První se ohřála tlumivka (vypínací teplota 80°C) tak jsem ji časem vyměnil, tak mi teď jako první vypíná teplota trafa (80°C). Rukou typuji teplotu kostky mezi tranzistory chladičem tak max 45°C. Ale je fakt, že jde o zcela atypický chladič, je to 5mm tlustá deska, která slouží také, jako zpevnění celé silové desky invertoru a na které jsou přišroubovány i další desky. Podložky mám silikonové, vyndané z PC zdroje. Spoj kostky a desky je podmazán obyčejnou silikonovou vazelínou tedy nic extra. Udělal jsem tam ale nějaké změny, např snížil počet závitů na sek na 3, (protože to používám hlavně na vaření pod CO2, a zapalovací napětí na sváření elektrodou jsem vyřešil pomocným zdrojem) a při testu jsem jel jsem na 160A, 4 elektrodou, odběr ze sítě zhruba 20A.
franta 486 tady psal, že narazil, na to, že ten plast přesahoval chladící plošku tranzistoru, tak že byl tranzistor horký a chladič studený, nemohlo se stát něco podobného?

Offline

 

#23 30-12-2014 18:36:40

marosh555
Člen
Registrovaný: 04-08-2013
Příspěvky: 19

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

No pozor, skusali ste tu teplotu ''za jazdy'' ? Ja som pripojil spiralu, nastavil prud a pozeral teplotu a behom par sekund som mal 70°C na tranzistore a teplota dalej, aj ked pozvolnejsie stupala, no behom par sekund po vypnuti teplota rovnako rychlo klesla. Akonahle som pouzil kapton a iny chladic tak teplota narastla, ale na viac ako 45°C som sa behom tej chvile co som to skusal nedostal. Co sa tyka tlmivky tak tu nechapem aky dovod mal autor na to aby navijal tuto JEDNOSMERNU tlmivku vf lankom nakolko tu skinefekt nevznika. To aby boli aj zvaracie kable robene tymto sposobom, kedze tam tecie rovnaky prud ako aj tlmivkou. Ja som vinutie spravil silikonovou 10kou aby sa s tym dobre robilo a nemam ziaden problem. Prierez mam velky a nic sa nehreje. Prva vec ktora je po nejakom case zvarania mierne tepla je trafo inak je vsetko v norme
Nerozumiem tomu ze plast presahoval plosku tranzistoru. Ak je to tak ako myslim tak je to myslim normalne u tohoto typu puzdra

Offline

 

#24 30-12-2014 20:46:48

franta 486
Člen
Registrovaný: 30-04-2011
Příspěvky: 171

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Děkuji všem za rady. Moc si vážím vaší pomoci. Až rady vstřebám sepíší podrobnější odpověď do vedlejšího vlákna http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 69&p=4 ať to tady neplevelím jednočinným zdrojem.

marosh555 napsal(a):

Nerozumiem tomu ze plast presahoval plosku tranzistoru. Ak je to tak ako myslim tak je to myslim normalne u tohoto typu puzdra

Ono to bylo trochu jinak. http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 69&p=3 příspěvek 53. Použil jsem zadní plošku tranzistoru jako vývod kolektoru na chladič. Přechod mezi tranzistorem a chladičem byl tak mizerný ze se pochvíli stal nevodivým. Tranzistor byl studený a přežil, jen se odpojil. Zapuštěnou plošku mělo všech 10 tranzistoru od čínana. Už jsem si takřka jistý že to byli fejky.

Offline

 

#25 30-12-2014 21:10:51

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Invertor p. Skrivanka ver.2

Ano, zkoušel jsem to při těch 160A, jak jinak bych tu tlumivku zahřál. Z desky jsem si vytáhl plochým kabelem signály a dal LEDky, tak jsem hned viděl jaký termistor první překročil nastavené teploty.Tu tlumivku na toroidu jsem vinul taky lakovanými dráty průměr 0,8 nebo 1mm (tedy tlustšími než hlavní trafo), ale ne kvůli skin efektu, ale z důvodu ohebnosti a taky z důvodu izolace- aby nedošlo k mezizávitovému zkratu, to vinutí se taky lépe chladí, pokud je to takto uděláno.

Pan Skřivánek dal R14,R21  10R/2W(ochranné odpory u výstupních diod), podle mne je to poddimenzované, dal jsem 1x 5W, podložil jsem teflonovými válečky, podle mne to stačí i na 160A, proč jste tam místo 1x 2W dal 2x  5W, tyto keramické odpory mají vyšší povrchovou teplotu i když nejsou přetížený?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče