SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Dobrý den,
chci koupit svářečku na běžné domácí práce, jekly, vrátka...
našel jsem toto. http://nastroje-naradi.hyperinzerce.cz/ … A61ka0_mPI
Jaké s tím máte prosím zkušenosti, nebo jít do neusměrněného trafa , třeba RTB-3.. ?
Děkuji za rady. Cenu mám tak do 3, přepokládám, že radši starší kousek než china... Váha nehraje roli....
Offline
Vím je to už taková otřepaná otravná fráze, ale nebylo by lepší lehce přitlačit a koupit si něco lepšího?
http://svarecky.heureka.cz/omicron-gama-160/
+ kdybys někdy potom uvážil, že by se ti hodilo svařit něco WIGem, tak je tam ta možnost
Já sem si taky nechtěl kupovat nic drahého, a nakonec sem za svojí svářečku dal 6000 a spokojenost
Editoval Slayer85 (09-09-2014 10:38:00)
Offline
Pokud dobře vidím na fotce, ten Oekonom vyžaduje pomalé jištění 50/30A, to máte takové jističe doma? Ty jsou tak spíš ve větších dílnách.
K tomu neusměrněnénu trafu - sám jsem s ním doma svařoval přes 20 let, ale co jsem vyzkoušel ss proud, už bych se k tomu nechtěl vracet.
Buď trafo, ale s usměrňovačem, nebo opravdu raději ten invertor. A s tou "čínou" si nelamte hlavu, invertor je prostě zboží jako každé jiné - foťák, televize, počítač, pračka... Prostě několik let pojede a pak budou zase modernější a levnější.
Editoval Zdenek11 (09-09-2014 11:07:03)
Offline
Jestli ti nevadí dodělat maličkost , softstart-stačí kamarád elektrikář , tak by ti měla dobře posloužit . Třeba http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006020401 , http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2009091001 , http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2009032501 pro informaci
Offline
Zdenek11 napsal(a):
Pokud dobře vidím na fotce, ten Oekonom vyžaduje pomalé jištění 50/30A, to máte takové jističe doma? Ty jsou tak spíš ve větších dílnách.
K tomu neusměrněnénu trafu - sám jsem s ním doma svařoval přes 20 let, ale co jsem vyzkoušel ss proud, už bych se k tomu nechtěl vracet.
Buď trafo, ale s usměrňovačem, nebo opravdu raději ten invertor. A s tou "čínou" si nelamte hlavu, invertor je prostě zboží jako každé jiné - foťák, televize, počítač, pračka... Prostě několik let pojede a pak budou zase modernější a levnější.
když třímetrákovy wtu kde hmota trafa dělá polovinu hmotnosti a udrží to pětadvacetiampérový motorový jistič -podotýkám svářečka BEZ ÚPRAVY, tak proč takovy tintítko by potřebovalo tak silny jištění? to nejak nechápu..
Editoval Kramlik (09-09-2014 12:44:10)
Offline
Taky se mi to zdá dost, není to spíš pojistka ve svářečce?
Offline
Je to nějak hodně, ale na štítku je vidět jmenovitý primární proud pro 160A - 47A pro 230V a 27A pro 400V. Jsou dvě možnosti: buď tam je chyba v údajích nebo má ta svářečka tak mizernou účinnost. Ať už je to tak nebo tak, moc sympatická mi není.
Offline
Kramlik počet fází , Zdenku neplést účinnost a účiník !!! Před pár dny se zde rozebíralo zapnutí trafa . Koukám , že i klikání na klávesnici a myš je děsná dřina . http://www.mti.tul.cz/files/disertace_M … _Novak.pdf
Offline
Bobo, zkus si něco na netu najít o účinnosti el. zařízení. Opakuji, ne o účiníku cos fí, ale účinnosti. To je něco jiného, účinnost závisí mj. třeba i na konstrukci transformátoru.
Udává se většinou v procentech.
Editoval Zdenek11 (09-09-2014 17:47:35)
Offline
Tato svářečka je usměrněné klasické trafo. Asi bych raději koupil ivertor.
Offline
A jak jsi právěproto !!!!!!!! přišel zde na malou účinnost !!!!!!!!! Ano je to trafo a proto uživatele s vysokou pravděpodobností přežije bez nejmenších oprav .
Offline
Tyto bau bau trafa jsou poddimenzována nejen na vinutí, ale také v železe. Údaj o max svařovacím proudu je jen "marketingová" záležitost. Pak bude skutečně zejména v oblasti max. proudů mizerná účinnost.
Offline
A je to tu zase. Ano, jsou to plky, protože jen bobo a ještě jedno bo, se cítí být posuzovatelem ostatních účastníků diskuze. Když tvrdíž, že to co jsem napsal jsou plky, tak to dokaž ty na konkretních číslech. Měl jsem také trafo (jistě PRC, i když se to jmenovalo COLT), přidal jsem usměrňovač. Nyní jsem rád, že mi ho nějací spoluobčané ukradli. Takže nyní nemohu sloužit, ani kdybych chtěl, abych přepočetl sycení jádra. Stačí ale porovnat dřívější trafa 200A a bau bau 180A. Rozhodně zmenšení velkosti a váhy traf bau bau není dána kvalitou plechů a supravodivými hliníkovými dráty. Zase jen plky. atd. atd. a tak pořád dále. Ale bobobo, děkuji ti za odkaz na diplomovou práci. Je to hodně kvalitně udělané a vyčerpávající.
Offline
Víš o čem je TOTO vlákno ? Zdá se mi , že ne . Jsou zde ve hře Ampéry . V tomto se nezabýváme JEDNOU Ampérou , ale celkovým odběrem zapsaným výrobcem . Je to proud při nejvyšším zdánlivém výkonu trafa . A zde je potřeba si právě uvědomit další výrazy . Účinnost a účiník . Účinnost nemá s těmi výše zmíněnými Ampery (50/30) co dělat . A nic na tom nezmění ani tvé výblevy .
Offline
BOBOBO nejslavnejsi elektrikar v Cesku ,... Doprajte mu NOBELovku na Douchod :-)
Offline
bobobo napsal(a):
Účinnost nemá s těmi výše zmíněnými Ampery (50/30) co dělat . A nic na tom nezmění ani tvé výblevy .
Právě že ten údaj 50/30A má s účinností co dělat. Pokud by byl např. proud poloviční (25/15A) při stejném výstupním výkonu a stejném napájecím napětí, účinnost svářečky bude dvojnásobná. Je to pro většinu jedinců zcela jednoduché k pochopení.
Editoval Zdenek11 (10-09-2014 15:43:19)
Offline
Teda Zdenku , nyní jsi to úplně zakopal . Nech si rozsvítit . Uvědom si , co zdánlivým výkonem jest . Mašina s vyššímy ampery na vstupu může dávat na výstupu menší činný výkon než třeba naopak . Svářecí trafa MMA jsou toho nejjasnějším praktickým důkazem . Uklidni se a vem to znova .
Offline
Nevím, o co se bobobo snaží. Prostě hodně stará JS90F měla při maximálním výkonu (tj. pro svařovací proud 155A) odběr ze sítě 22A při 380V, tj. 8,36 kVA. Tato nová má pro 160A svařovacího proudu odběr 27A při 400V, tj. 10,8 kVA. Je to víc skoro o 30%. Tečka. Dál není o čem psát.
Editoval Zdenek11 (10-09-2014 15:07:13)
Offline
Máš pravdu , už není . Dal jsem Ti šanci .
Offline
Chlapi, nechci tu jiskřit vášně a debatovat o nesmyslech.
Takže k věci. Ze staré stodoly jsem vyhrabal tento výrobek. Původně jsem si myslel, že je to jen trafo, ale když jsem to rozdělal, našel jsem uvnitř usměrňovač s výkonovým rezistorem.
Chci to dát do kupy a proto se ptám. Dá se nějakou rozumnou úpravou docílit lepšího komfortu svařování?
Mám doma čkd diody a rád bych nahradil tu parodii na usměrňovač a případně doplnil tlumivkou.
Nemůžu nikde najít schéma. Jelikož to má odbočky na trafu 230v a 400v napájení a proud se reguluje jádrem (posunutím plechů), tak z toho nejsem moc moudrý.
Nedělám si iluze o výkonu, ale takovou 2,5mm elektrodu by to mohlo zvládat v pohodě.
Díky za věcné podněty.
Offline
Zkuste přidat fotografii, případně najít nějaký typový štítek. Takhle jen slovní popis moc nenapoví.
Offline
No myslel jsem si, že když jsem napsal do tohoto vlákna, tak je jasné, že píši o oekonomu 18. Obrázek jsem dávat nebudu, jelikož ten můj kryt je celý oloupaný a moc by na něm nebylo vidět.
Ta svářečka vypadá úplně stejně jako ta v tom prvním příspěvku, kde je odkaz na inzerát. Akorát ta moje má zelený kryt.
Offline
Jako svařeč ti moc o el schematu moc neporadím,ale byla to moje první vlastní svářečka.Kupoval jsem ji někdy před 17 roky stávala neuvěřitelných 9 tisíc.V té době fronius 1400 stál něco kolem 25 až 27 tisíc.Vařil jsem s tým na 400v a 2,5 elektrodu v pohodě zvládlo.3,2 tak asi 4kusy apak vypnul tepelný spínač,čekalo se než to ventilátor ochladí.V té době jsem s tím zavařil pár skleníků a nějakou třítunku za traktor.Dodnes ji mám v koutě a párkrát do roka sní z lenosti něco heftnu když mám froniuse mimo dílnu.
Offline
Tak jsem to trochu poměřil a zjistil následující. Svářečka má rozptylové trafo (takový ten zasouvací mechanismus, kdy šroubovicí ovládáte kus jádra). Pokud je jádro plně zasunuto, tak na sekundáru (je z hliníkového drátu) je napětí cca 50 voltů stř.
Při plně vysunutém jádru je to cca 61 voltů stř.
Toto jsou hodnoty v režimu 230 voltů na primáru.
400 voltů jsem nezkoušel, jelikož chci svářečku užívat na 230V. Ale z logiky věci by hodnoty na 400V v primáru měly být na sekundáru minimálně stejné anebo vyšší (jelikož je v tomto režimu svářečka výkonnější).
Takže pokud zachovám ten původní usměrňovač a doplním svářečku filtrací a tlumivkou, mohl bych vařit komfortněji. Napětí na zapálení oblouku by bylo určitě dost. Anebo rovnou udělat i nový usměrňovač z těch čkd diod, co doma mám. V tom původním usměrňovači je asi taky nějaká "fičůrka", která umožňuje vařit rutilkama na DC (asi to má souvislost s tím výkonovým rezistorem) jelikož krom hlavních diod jsou na chladičích i diody menší, ale žádný kondenzátor ani tlumivka tam není. Takže nevím. Asi to bude nějaká laciná varianta filtrace.
Offline
Stránky: 1 2