SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím vespolek. Opět máme v práci jednu fajnovku. Navařit "hardox" nerez na obyč ocel. Nerez je otěruvzdorná s obsahem 12-14% Mn a má se navařit nerez svárem na obyčejnou ocel S235J. Zde je kompletní složení toho nerezu - http://nerez.dv-foto.cz/nerez.pdf Je tam i psán postup sváření, kdy ideální teplota sváření je 100 - 300°C - trochu blbost ne? Tato nerezová ocel nám nešla v práci ani uříznout na pilce. Je to pásovina 70x20 a na cca 2mm zářezu jsme zlikvidovali dva pilové pásy Nakonec se to řezalo vodním paprskem...
Na každém kusu jde v podstatě pouze o čtyři 50mm sváry. Možnost sváření TIG a nebo MIG, MMA. Pro mig máme dostupný drát 308LSi, případně 309LSi - je možné některý drát použít? Nejlepší (nejrychlejší) by to bylo asi elektrodou - jakou pak zvolit?
Svařovací výkres:
Díky za případně rady..
Offline
Zkuste se podívat na dokument na www.tvarpal.cz/creusabro-m , jsou tam i doporučené přídavné materiály a technologie svařování.
Offline
V podstatě odpovídá 17 618(obrábět to a dělat s tím papačka).Zkusím se vyptat jaké přesně bylo označení elektrod kterýma jsme svařovali trezorové skříně.(byly to Esabky,ale jaké přesně se dovím zítra.
Offline
Rellik napsal(a):
Zdravím vespolek. Opět máme v práci jednu fajnovku. Navařit "hardox" nerez na obyč ocel. Nerez je otěruvzdorná s obsahem 12-14% Mn a má se navařit nerez svárem na obyčejnou ocel S235J. Zde je kompletní složení toho nerezu - http://nerez.dv-foto.cz/nerez.pdf Je tam i psán postup sváření, kdy ideální teplota sváření je 100 - 300°C - trochu blbost ne? Díky za případně rady..
Není to blbost. To je myšlena Interpass teplota, tzn. teplota mezi vrstvami. Musíte svařit jednu vrstvu a před započetím další vrstvy změřit teplotu materiálu svařence. Pokud je vyšší než uváděná interpass, tak ochladit, nejlépe až na těch 100°C, před započetím další vrstvy. U těchto ocelí je potřeba tuto teplotu bezpodmínečně dodržet, jinak hrozí vylučování karbidů chromu a křehkost spoje. Zvolit takový postup, aby nedošlo k přehřívání materiálu. Ty elektrody by měly být E308Mo-16, nebo E309Mo-16, podle AWS, nebo odpovídající equivalent.
Editoval Frank (31-07-2014 04:45:00)
Offline
MAG metodou drátem Thermanit X apod. Osvědčený a bezproblémový přídavný materiál a přitom ze všech možných variant nejlevnější.
308 LSi rozhodně ne, 309 LSi raději ne, když už, tak 308 Mo (opravdu 308 Mo, ne 309 MoL, exot, dostupné spíš v elektrodě), nebo 312 (oblíbené u švýcarů, nevím proč, cena zbytečně dvojnásobná). U elektrody pak FOX A7 nebo FOX A7-A.
Materiál se při svařování nesmí přehřát, 300°C je už moc, 250°C je maximum, ideálně držet interpass pod 200°C.
Masívní díly, např. kladiva mlýnů, je vhodné předehřát na 80-100°C, jak by ale teplota dosáhla 200°C, začíná se chladit. Proto možná máte uveden ten rozsah. Tady by to stačilo bez předehřevu.
Svařovat rovné svary, spíš menším průměrem, bez pendlování. Prostě nízké vnesené teplo.
Offline
Dík za informace. bude toho celkem 16ks a na každém budou čtyři 50mm sváry (celkem 800mm). Kvůli těm pár desítkám centimetrů asi nebudeme kupovat další drát do céóčka a na řadu přijdou elektrody. Určitě to bude levnější a řekl bych i líp držet...
Offline
Dík. Já hledal v sortimentu ESAB a našel ještě OK 67.45, která je dle popisu taky pro použití obtížně svařitelných materiálů s vysokým obsahem Mn... Ty by se taky daly použít ne?
OT:
Ládes - kdy a cca kolik jste svařovali těch trezorů? My jsme měli původně taky nějaké dělat (asi 90ks) a nakonec z toho sešlo, tak jestli jste je nedělali místo nás
Offline
Ládes nebyly to spíš elektrody OK 67.45 nebo OK 67.70? V energetice jsme totiž pro podobné kombinace extrémně zatížených míst tyto elektrody používali.
Offline
Byla to zakázka na 30 kusů do Německa(dodneška nechápu jak to mohlo splnit kritéria certifikace)-je to necelých 7 let zpět-tu ocel si pamatuju,dělal jsem na tom přípravy a stehování a snad nikdá jsem tolik "nekurvoval"(do připsání zálohy to mělo vedení "na klobáse",takže pak byl termín šibeniční a materiál vzdorovitý) .Na přídavnej materiál jsem se musel optat bývalýho šéfa,takže co dohledal(?) a pověděl mi jsem předal dál.
Offline
67.13 je žáruvzdorná 310, takže to byl fakt pěkný omyl.
67.45 jak píše Rellik a jirkati ano, to je 307, stejně jako mnou doporučené FOX A7 a A7-A. Tato slitina kromě jiných výhod má ještě jednu, chová se podobně jako ta Mn ocel. Svar je měkký, velmi houževnatý, tlaky a rázy ale také vytvrzuje, i když ne tolik, většinou lehce přes 40 HRc.
Ládes napsal(a):
Tak OK 67.13 to byly.
Offline
Tu E310-16 taky nevidím jako nejlepší volbu, stejně si myslím, že v tomto případě by bylo nejlepší použít E308Mo-16, popřípadě i 309Mo-16.
http://www.mwa-international.com/index. … e-e65.html
http://dengfengwelding.en.alibaba.com/p … Mo_16.html
Offline