SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#101 26-05-2014 11:08:37

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Děkujeme za zprávu. Mě se to stím argonem moc nezdálo. Omlouvám se.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#102 26-05-2014 12:37:12

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Fitipaldi napsal(a):

Tak jsem vyměnil láhev Argonu. Problémy se svařováním hliníku jdou na vrub Argonu a to na 95 %. Neměl jsem sice po ruce už místo, kde bych pokusy prováděl. Ale na již existující návar jsem zkusil jen přejet hořákem. Vyrobilo to naptosto čistou svarovou lázeň, stopa absolutně čistá, nebylo nutné to ani čistit po svařování, materiál se slévá. Pak jsem na něj navařil další materiál. To se slilo. Navíc u železných svarů podobně dochází k tomu, že se materiál perfektně slévá. To, že jsem používal nerez jako přídavný materiál už teď není potřeba. Zlepšení bylo takové, že i zprasené sváry jsem znovu přejížděl , aby vypadaly k světu. Raději jsem toho nechal tohoto Argonu by bylo škoda. Na nějaké delší svařování hliníku to chce hořák s vodním chlazením, přece jenom se to víc hřeje a vzduchem chlazený hořák to nepobere.

Já jsem si, dle vašeho popisu problému výše, tím byl téměř jistý od začátku. Viz můj příspěvek #58. Za své mnohaleté praxe se svařováním Al, ještě v ČSSR, jsem se několikrát setkal s tím, že Ar nevyhovoval čistotou, ačkoliv číslo čistoty deklarované na láhvi bylo 99,99. Bylo to pravděpodobně tím, že Ar láhev byla odeslána do plnírny úplně prázdná s ponechaným otevřeným ventilem, tudíž se do ni dostal vzduch. V plnírně takovou láhev naplní, ale i ten malý obsah vzduchu degraduje náplň. Doporučuji proto vždy svařečům láhvový ventil po výměně láhve nechat uzavřený. Nechat v láhvi přetlal původní náplně. Jinak dochází k výše popsanému jevu a je neštěstím pro následujícího zákazníka, když takovou láhev dostane, přestože je označení čistoty třeba 4,8. Z praxe mohu potvrdit, že se mi toto několikrát stalo. U oceli to velmi mírné znečištění Ar tolik nevadí, u Al, Ti, Zr a pod. materiálů je to katastrofa. Proto ve firmě zde v USA, kde jsem pracoval a kde opravdu záleželo na kvalitě svarů, se používá centrální rozvod z nádrže zkapalněného Ar, kde je zaručena kvalita Ar 5,0, to je 100%.

Offline

 

#103 26-05-2014 13:31:57

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Já jsem tomu moc nevěřil, protože jsem doporučoval udělat tu zkoušku jen natavením základního materiálu. Na to přišla odpověď až teď, s novou lahví.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#104 26-05-2014 15:05:10

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Hmm, no víte, a při návštěvě nejbližší svářečské školy, nebo nějakého praktika by jste na tohle přišli za 10 minutek, aspoň vidíte že je zde spousta proměnných a přes net se radí opravdu špatně, i když se tu všichni snaží pomoct jak nejlépe mohou.Mě zarazilo že jste uvedl že máte funglovku láhev, tam by to mělo být ale opravdu ready.My tyhle mašinky učíme svářet zadara protože majitel je přece potencionální zákazník.....hi,zdravím a přeji pevnou ruku.

Offline

 

#105 28-05-2014 08:31:31

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Mě na tom mrzí to, že ze všech komponent, byla jediná část českého původu, resp. že naplnění láhve prováděl  někdo v Čechách, a provedl ji zřejmě lájdáckým způsobem. Argon 4.6 a 4.8 se vyrábí u nás. Směsi Argon+Helium se dováží a mám dojen i 5.0 . Jak tak vzpomínám a dedukuji, když jsem poprvé začínal , bylo na regulačním ventilu tlak 150 bar. Teď na nové láhvi přesně 200 bar.
Bohužel stalo se, a bohužel hned na začátku, takže jsem se s tím zbytečně trápil. Kdyby ten Argon nebyl tak drahý, vypustil bych ho hned. Dalším aspektem je, že když někdo v plnírně bude laborovat s tímto plynem, aby ušetřil, nebo se napakoval, tak druhým aspektem je, že svým chováním může ohrožovat kvalitu svárů. Dopad pak může mít katastrofální důsledky, zejména, když se bude něco vařit na autech,přívěsech,lokomotivách,letadlech apod.(dopravních prostředcích). V servisech např. dost často vaří naprasklé Al disky kol. Na Al ramenech opravují pouzdra apod. Já jsem za život viděl 2 žigulíky ve škarpě s ulomeným kolem, ale tam to bylo ložiskem, dnes by to mohlo být klidně i z výše uvedených důvodů.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče