SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#76 13-01-2014 13:23:27

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Dobrý den
Zkusil jsem nastavit parametry, jako nahrhoval p. Famater. Koupil jsem místo hubice č.6 hubici č.7. Hubice č.6 má průměr 9,5 č.7 11,2 mm. Podle výrobce(5.strana manuálu) se má použít průměr 9.8 a průtok plynu 6-7 L/min a svař. proud pro AL 40A/mm.
Zpočátku jsem dával proud 70A, pak 80 A. Vyšší proudy zdeformují materiál, celé se to propadne. Hořák úhel 15 st. kolmo nato mat. 
Tvar hubice, mám všechny v provedení pro laminární proudění. Koupil jsem přídavný materiál ten tvrdší teď si nezpomenu na označení, měkčí jsem měl(ER4043). Zkoušel jsem i různé průtoky 6-10 L/min. Elektroda modrá, nabroušená, čistá. Postup identický , jako na http://www.youtube.com/watch?v=ZWJt3fFJ6Hk.
Pak jsem zkoušel i vytvořit tavnou lázeň a při přidávání lehce ustoupit s hořákem zpět, jak navrhoval p. Famater.
Matriál odbroušen flexou a nerez kartáčem asi o 0.2 mm, otřen velmi čistým hadrem a předepsaným způsobem odmaštěn.
Nebyl použit žádný louh(draselný, sodný) nebo jiný drastický způsob odmašťování, Aceton nemám.
Bouhužel stále to ukazuje na problém s Argonem. Již při zahájení oblouku a tavné lázně(zrcátko) je svarová lázeň jakoby potažená. Při přiblížení k tavné lázni, přidání, vsunutí do tavné lázně se ihned vytvoří kulička(ER4043).
Přídavný materiál trvdší se chová podstatně lépe, ten lze vsunout do tavné lázně. Leč svár je plný vměstků.
I když se s tím za neustálého pendlování s kartáčem lze nějaký svár udělat, tak výsledná slitina asi nebude mít potřebné vlastnosti.
Prakticky pro běžné použití to není.
U materiálů, jako je zinek versus zinek, nebo nerez to vadit nebude. Tyto materiály samy o sobě mají antioxidační vlastnosti.
Především nerez je plný legujících a antioxidačních přísad, okolo 16 % Cr, Mo, Vanad,Titan,Niob,0.7 %C apod. tak při svařování běžné konstrukční oceli s 0.7% C z toho vzniká kvalitní slitina.
Nevylučuji, že stále někde dělám chybu, ale fakt nevím kde.
Stříkal jsem i kontaktol na přechod mezi elekrodou i materiálem. Vlezl jsem s tím i dovnitř dílny, aby to vánek neovlivnil.
Zkusím ještě někde koupit nějaký jiný hliník, sehnat Aceton.
Tuhle náplň někde vypatlám a pak to nechám naplnit znovu.
Je to běh na dlouhou trať.

Offline

 

#77 13-01-2014 16:25:07

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4873

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Ještě jsem psal, že by bylo dobré zkusit přejet bez přidání materiálu a při vedení hořáku udržovat stejně širokou stopu nataveného materálu. Jak ta stopa vypadá? U hliníkových slitin je také důležité udržovat správnou teplotu tavné lázně- postupovou rychlostí a přidáváním drátu. Pro začátek je lepší zvolit větší průměr(2,4), více ochladí tavnou lázeň a také se tak snadno nenataví bez styku s tavnou lázní. Také je důležité nevystavit drát příliš vysoké teplotě od hořáku. Modrá elektroda svědčí buď o malém dofuku, nebo kontaminaci argonu O2. Dofuk min. 1sec na 10A.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#78 13-01-2014 18:22:22

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Famater napsal(a):

Ještě jsem psal, že by bylo dobré zkusit přejet bez přidání materiálu a při vedení hořáku udržovat stejně širokou stopu nataveného materálu. Jak ta stopa vypadá? U hliníkových slitin je také důležité udržovat správnou teplotu tavné lázně- postupovou rychlostí a přidáváním drátu. Pro začátek je lepší zvolit větší průměr(2,4), více ochladí tavnou lázeň a také se tak snadno nenataví bez styku s tavnou lázní. Také je důležité nevystavit drát příliš vysoké teplotě od hořáku. Modrá elektroda svědčí buď o malém dofuku, nebo kontaminaci argonu O2. Dofuk min. 1sec na 10A.

Dík za HELP. Pokračovat budu zase až o So&NE.
Zkusím přikoupit měkký přídavný drát 2,4 .
Kdyby u tavné lázně stál maravenec s azbestovým oblečkem a hrabičkami a ten šedý povlak strhával do strany, tak by to asi šlo bez problému.
Asi máte pravdu v tom, že by tlustší příd. materiál(s vyšší tepelnou kapacitou) se natavil později a nestihl udělat kouli.  Uvidíme.  Tak, jak se mi svařoval nerez, nebo s nerezovým příd. mat. jsem si říkal, takto by mělo vypadat TIG sváření a byl jsem velmi spokojen. To, jak klade odpor AL mě překvapilo.
Nelíbí se mi, že hned po nastartování oblouku a vytvoření tavné lázně(přestože se jede střídavým proudem) je v té lázni čurbes. Na videu youtube je vždy na začátku úplně čistá lázeň.

Offline

 

#79 13-01-2014 20:49:11

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Fitipaldi napsal(a):

Dobrý den
Zkusil jsem nastavit parametry, jako nahrhoval p. Famater. Koupil jsem místo hubice č.6 hubici č.7. Hubice č.6 má průměr 9,5 č.7 11,2 mm. Podle výrobce(5.strana manuálu) se má použít průměr 9.8 a průtok plynu 6-7 L/min a svař. proud pro AL 40A/mm.
Zpočátku jsem dával proud 70A, pak 80 A. Vyšší proudy zdeformují materiál, celé se to propadne. Hořák úhel 15 st. kolmo nato mat. 
Tvar hubice, mám všechny v provedení pro laminární proudění. Koupil jsem přídavný materiál ten tvrdší teď si nezpomenu na označení, měkčí jsem měl(ER4043). Zkoušel jsem i různé průtoky 6-10 L/min. Elektroda modrá, nabroušená, čistá. Postup identický , jako na http://www.youtube.com/watch?v=ZWJt3fFJ6Hk.
Pak jsem zkoušel i vytvořit tavnou lázeň a při přidávání lehce ustoupit s hořákem zpět, jak navrhoval p. Famater.
Matriál odbroušen flexou a nerez kartáčem asi o 0.2 mm, otřen velmi čistým hadrem a předepsaným způsobem odmaštěn.
Nebyl použit žádný louh(draselný, sodný) nebo jiný drastický způsob odmašťování, Aceton nemám.
Bouhužel stále to ukazuje na problém s Argonem. Již při zahájení oblouku a tavné lázně(zrcátko) je svarová lázeň jakoby potažená. Při přiblížení k tavné lázni, přidání, vsunutí do tavné lázně se ihned vytvoří kulička(ER4043).
Přídavný materiál trvdší se chová podstatně lépe, ten lze vsunout do tavné lázně. Leč svár je plný vměstků.
I když se s tím za neustálého pendlování s kartáčem lze nějaký svár udělat, tak výsledná slitina asi nebude mít potřebné vlastnosti.
Prakticky pro běžné použití to není.
U materiálů, jako je zinek versus zinek, nebo nerez to vadit nebude. Tyto materiály samy o sobě mají antioxidační vlastnosti.
Především nerez je plný legujících a antioxidačních přísad, okolo 16 % Cr, Mo, Vanad,Titan,Niob,0.7 %C apod. tak při svařování běžné konstrukční oceli s 0.7% C z toho vzniká kvalitní slitina.
Nevylučuji, že stále někde dělám chybu, ale fakt nevím kde.
Stříkal jsem i kontaktol na přechod mezi elekrodou i materiálem. Vlezl jsem s tím i dovnitř dílny, aby to vánek neovlivnil.
Zkusím ještě někde koupit nějaký jiný hliník, sehnat Aceton.
Tuhle náplň někde vypatlám a pak to nechám naplnit znovu.
Je to běh na dlouhou trať.

Tak já nevím, už je to týden, ci ti tady Frank radil:

Frank napsal(a):

Jedině co můžete je zkusit vyměnit tu láhev s Ar. Já chápu, že to není laciná záležitost a chtělo by to někoho, kdo by ji třeba zapůjčil.....

Offline

 

#80 14-01-2014 14:01:37

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Frank napsal(a):

Jedině co můžete je zkusit vyměnit tu láhev s Ar. Já chápu, že to není laciná záležitost a chtělo by to někoho, kdo by ji třeba zapůjčil.....

Neboj.Výzkum pokračuje. Není kam spěchat. Času je málo, prší, mrzne. Tuhle láhev vypatlám, mezitím nabydu dalších zkušeností s těžkosvařitelným materiálem, vyzkouším v laboratorních podmínkách veškeré možnosti. Na železo a nerez mě to bohatě stačí. Někdo lítá s letadlem, jezdí na hory,.... já o víkendech svařuji .smile

Offline

 

#81 14-01-2014 16:29:36

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4873

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Ještě doplním jednu podstatnou věc: Podobně jako nerez je i hliník náchylný na přehřátí. U nerezu se vytváří šedý až černý povlak vlivem t.zv."precipitace"karbidů chromu.  U hliníku se jedná o t.zv. "rektifikaci" kdy dojde k rozdělení slitny a na povrchu se vytvoří povlak. Proto je důležité při sváření hliníku vystihnout správný okamžik počátku přidávání drátu. U drátu zase předejít jeho natavení a přehřátí. Tomu se dá předejít správným přidáváním drátu. Je nutné ho udržovat v zóně, kde není tolik zahříván, někdy je třeba více postavit hořák a také zvětšit průměr přídavného drátu. proto moje doporučení na pr.2,4. Pro začátek než si vytvoříš správné reakce bych volil menší proud a raději déle nahříval, než se vytvoří "zrcátko". Doufám, že se za týden dovíme jak jsi pokročil.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#82 15-01-2014 09:11:05

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Famater napsal(a):

Ještě doplním jednu podstatnou věc: Podobně jako nerez je i hliník náchylný na přehřátí. U nerezu se vytváří šedý až černý povlak vlivem t.zv."precipitace"karbidů chromu.  U hliníku se jedná o t.zv. "rektifikaci" kdy dojde k rozdělení slitny a na povrchu se vytvoří povlak. Proto je důležité při sváření hliníku vystihnout správný okamžik počátku přidávání drátu. U drátu zase předejít jeho natavení a přehřátí. Tomu se dá předejít správným přidáváním drátu. Je nutné ho udržovat v zóně, kde není tolik zahříván, někdy je třeba více postavit hořák a také zvětšit průměr přídavného drátu. proto moje doporučení na pr.2,4. Pro začátek než si vytvoříš správné reakce bych volil menší proud a raději déle nahříval, než se vytvoří "zrcátko". Doufám, že se za týden dovíme jak jsi pokročil.

Určitě dám vědět. V každém případě děkuji za velmi užitečné tipy. V každém případě svařování hliníku rozhodně není triviální.
Třeba i předehřev hraje roli, ale předehřev se udělá sám "pokusy".
Teď budu vyrábět držák z nerezu, který bude stále ve vodě, takže se TIG zase bude hodit.

Offline

 

#83 17-01-2014 18:23:26

zoombii
Člen
Registrovaný: 17-01-2014
Příspěvky: 24

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Ahoj, mam prosbu chci svarovat hlinik, nerez a samozrejme fe, nevim jakou svarecku vybrat, mam to na podnikani ale v jinem oboru a tohle je doplnek.Jsem kominik a obcas potrebuji svarit tyto materiály, chci neco kolem            10 000.-  a aby to byl Tig. Dekuji moc za radu. A chtel bych masinu od kuhtreiber

Editoval zoombii (17-01-2014 18:24:51)

Offline

 

#84 17-01-2014 19:29:50

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Hmm, za 10 kilo Euro Vám  z Třebíče určo zajistí i letenku do Číny aby jste si vybral svářečku na místě, že já trubka se nedala na kominíka.......hi

Offline

 

#85 17-01-2014 20:35:18

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4440

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Pro zoombii - až si budete jako profík ve Svářečské škole dělat kurzy na svařování tenkých nerezových a Al plechů tak se tam dobře rozhlédněte, na čem profesionálové pracují. Pak uvažujte o svářečce, o potřebných kabelech a hořácích, o lahvích s argonem, o přídavných materiálech, o nezbytných bezpečnostních předpisech a všechno ostatní.

Offline

 

#86 17-01-2014 22:46:23

zoombii
Člen
Registrovaný: 17-01-2014
Příspěvky: 24

Re: hlíník a jeho svařitelnost

evik napsal(a):

Hmm, za 10 kilo Euro Vám  z Třebíče určo zajistí i letenku do Číny aby jste si vybral svářečku na místě, že já trubka se nedala na kominíka.......hi

A tady je nekdo moooc vtipný co???

Offline

 

#87 17-01-2014 22:51:38

zoombii
Člen
Registrovaný: 17-01-2014
Příspěvky: 24

Re: hlíník a jeho svařitelnost

jirkati napsal(a):

Pro zoombii - až si budete jako profík ve Svářečské škole dělat kurzy na svařování tenkých nerezových a Al plechů tak se tam dobře rozhlédněte, na čem profesionálové pracují. Pak uvažujte o svářečce, o potřebných kabelech a hořácích, o lahvích s argonem, o přídavných materiálech, o nezbytných bezpečnostních předpisech a všechno ostatní.

No je pravda e jako profik urco nejsem, ale ase debil taky ne, vim ze abych mel vse tak bych musel dat tak 200 000,- a profi vybaveni, ale vzhledem k tomu e to nepotrebuji je to jen vyhozeni penez, za b) vy asi profik jste nechtel jsem aby jste me tady skolil ale rekl svuj naor co a jak ja Vas taky neskolim na predpisem dle CSN 73-4201 a narieni vlady 2010.. Jen jsem chtel si zjednodusit praci abych kvuli vsemu co potrebuji pro klienty nemusel do firmy kde mi to udelaj ale a takovy prachy ze me lezou oci  dulku a materialem to asi nebude.

Offline

 

#88 17-01-2014 23:15:27

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4727
Web

Re: hlíník a jeho svařitelnost

sháním kominíka pro revizi komínu, nabízím 180Kč/h cool


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#89 17-01-2014 23:26:41

zoombii
Člen
Registrovaný: 17-01-2014
Příspěvky: 24

Re: hlíník a jeho svařitelnost

bourač napsal(a):

sháním kominíka pro revizi komínu, nabízím 180Kč/h cool

Za to ani nevstanu z postele. Asi nemas moc penez co???

Offline

 

#90 17-01-2014 23:37:59

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4727
Web

Re: hlíník a jeho svařitelnost

zoombii napsal(a):

Za to ani nevstanu z postele.

jasný lol prodejce kvalitního Tigu taky ne!


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#91 20-01-2014 01:15:59

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Tady nejde dát like xD


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#92 20-01-2014 11:38:45

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Dokončil jsem testy sváření AL. Na 80 % mohu říci , že pravdu měl Frank i Famater. Použitím silnějšího materiálu(větší tepelná kapacita) se zabrání předčasnému odtavení a vytvoření kuličky AL. V konkrétním případě el.1.6 , však je asi vhodnější prum.2.0, ta 2.4 se zase přece jenom nechce  tak snadno natavit. Hlavní problém však je, že se nikdy nevytvoří na začátku čistá svarová lázeň(zrcátko), prostě NIKDY. Pak je problém strčit do toho bordelu přídavný materiál. Stačí však, když se nalepí kus přídavného materiálu na povrch zákl. materiálu, pak se to očistí a pak už to jde. Vzhledem k tomu, že AL má vysokou afinitu s kyslíkem lze usoudit, že Argon byl kontaminován kyslíkem. Na jiné materiály ten Argon stačí, ale pro hliník prostě musí být bez jakékoliv kontaminace kyslíkem. (předfuk byl až 2 sec. a dofuk 8 sec.). Nerez s tím jde úplně nádherně, to je krásná práce. A jinak ten AC easy mód , kdy se nastaví parametry automaticky(frekvence, balance) to mají zmáknuté dobře.

Offline

 

#93 20-01-2014 11:54:59

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 537

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Velmi dobrý poznatek pro praxi. Díky Jole.

Offline

 

#94 20-01-2014 12:27:09

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4873

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Já jsem argon nepodezíral, i když ta možnost je. Pokud ta lahev byla nová, tak ji asi málo vypláchli. Já jsem měl lahev na testu a po namontování ventilu byla vypláchnuta jen tak, že byla argonem naplněna na 10 bar, vypuštěna a pak naplněna. Přitom to nedělalo při svařování hliníku žádné problémy. Proto jsem doporučoval tu zkoušku přejet ten základní materiál natavením bez přídavného materiálu, stopa musí být světlá, při správné rychlosti slesklá. Tím by se vyloučil, nebo potvrdil argon. Jsem rád, že je tato diskuze věcná. K tomu průměru drátu. Já jsem doporučil 2,4 protože jsem byl přesvědčen, že na nastavený proud jedeš pomalu a ten drát ti to umožní více schladit.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#95 20-01-2014 18:28:19

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Famater napsal(a):

Já jsem argon nepodezíral, i když ta možnost je. Pokud ta lahev byla nová, tak ji asi málo vypláchli. Já jsem měl lahev na testu a po namontování ventilu byla vypláchnuta jen tak, že byla argonem naplněna na 10 bar, vypuštěna a pak naplněna. Přitom to nedělalo při svařování hliníku žádné problémy. Proto jsem doporučoval tu zkoušku přejet ten základní materiál natavením bez přídavného materiálu, stopa musí být světlá, při správné rychlosti slesklá. Tím by se vyloučil, nebo potvrdil argon. Jsem rád, že je tato diskuze věcná. K tomu průměru drátu. Já jsem doporučil 2,4 protože jsem byl přesvědčen, že na nastavený proud jedeš pomalu a ten drát ti to umožní více schladit.

Jen doplním. Všechny komponenty byly zcela nové. T.j. láhev, náplň Argonu, regulační ventil. Ten první regulační ventil, co mě dali jsem vyměnil, ten vydával podivné zvuky a rány a neměl na výstupu uzavírací ventil a nedal se přesně regulovat průtok. Dal jsem tam téměř totožný, co mám i na CO2(dlouhodobě ověřená funkcionalita), ten má právě na konci uzavírací ventil a naprosto přesnou, jemnou a precizní regulaci průtoku(taky stál 3x tolik).

Offline

 

#96 08-02-2014 20:33:29

lobo1
Člen
Registrovaný: 08-02-2014
Příspěvky: 2

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Fitipaldi napsal(a):

Tady všude se probírá,  jak se svařuje hliník, jakým TIG AC/DC, jaké slitiny, jaké parametry, jaké proudy,frekvence, balance a celá řada dalších faktorů.
Bohužel se tu nezmiňuje ochranná atmosféra.
Jen upozorním, nemám s hliníkem žádné zkušenosti.
Ale zaráží mě, že se automaticky bere , že se použije nějaký ARGON.
Sám jsem vyzkoušel na pokusném hliníkovém plocháči udělat svár.
Přesně, jak se tady probírá, materiál odbroušen, odmaštěn, elektroda zelená, průtok plynu, ..............
takže to mělo proběhnout hladce.
Neproběhlo.
Byl to m.j. nějaký plocháč tl. 2 mm z BAU BAU, zkoušel jsem i jiné hliníkové odřezky z rámu , to už mělo 3 mm, tam to bylo lepší.
Pak jsem se dočetl někde na Wikipedii o teorii svařování hliníku TIG metodou.
A tam bylo výslovně napsáno.
"Směsí 25% Argonu a 75% Helia lze svařovat i hliník ."
Chci se zeptat, to všichni vaříte touto směsí, nebo používáte běžný "ARGON"  ?
Děkuji za odpověď   , zkušenosti těch, co sváří 20 let hliník apod.
Dík za radu, postřeh.

Samozřejmě je nejlepší argon 4.8 (ČISTOTA) nestačím se divit co zde Ti chytrolíni vymyšlí  k TIGU a MIGU se nedá kvalitou žádná elektroda přirounat    25 let praxe svařováni hliniku

Offline

 

#97 08-02-2014 20:39:43

lobo1
Člen
Registrovaný: 08-02-2014
Příspěvky: 2

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Fitipaldi napsal(a):

rcp napsal(a):

ja som zvaral hlinik argonom 4,6 a 4,8  - nejake profily, plechy - bez problemu -  neviem, co je podla teba bezny argon smile

bohuzial hlinik nezvaram 20 rokov

Běžný Argon myslím běžně dostupný - ten, co koupíte, resp. co se Vám podaří koupit.
Sám nevím, co mám ve flašce, nikde není žádný protokol o naplnění.
Přesto děkuji za reakce. Zkusím pátrat dál, v čem je problém.
Až bude čas(So&Ne) udělám pár pokusů.
Zatím jsem na zkoušku pořídil modrou elektrodu, která, jak tu někdo psal, je prý mnohem vhodnější , než zelená.
Jinak, já to taky nějak svařím, ale je to od pohledu "hnusné" .

Běžně dostupný argon 4.6 a 4.8  modrá elektroda -- na nerez   zelená a zlatá -- na hliník (praxe svařováni hliniku 25 let)

Offline

 

#98 09-02-2014 11:06:32

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4873

Re: hlíník a jeho svařitelnost

K volbě elektrod doporučuji se podívat na tento odkaz:
http://www.millerwelds.com/resources/te … _tips.html
Také je dobré se podívat, hlavně pro toho, kdo si vybírá svářečku na mnou dříve v tomto vláknu uvedený odkaz na kalkulátor svářecího proudu (a dalších parametrů) TIG.
Co se týké elektrod, tak já to vidím jinak. červená na nerez (ale také šedá, zlatá, modrá), na hliník (u moderních invertorů) : modrá, zlatá šedá. Fialovou E3 jsem nezkoušel podle ABinzel by měla být lepší ( t.j. vydržet větší zatížení) než modrá. Vidím dobrý jak cenově, tak odolností a dalšími vlastnostmi kompromis zlatou na všechno, to aby v tom byl v elektrodách přehled i když se smaže barva.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#99 09-02-2014 11:54:55

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4873

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Opravuji se, odkaz na kalkulátor je uveden ve vlákně "Jaký proud TIG AC/DC na jakou tloušťku Al"


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#100 26-05-2014 07:36:08

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Tak jsem vyměnil láhev Argonu. Problémy se svařováním hliníku jdou na vrub Argonu a to na 95 %. Neměl jsem sice po ruce už místo, kde bych pokusy prováděl. Ale na již existující návar jsem zkusil jen přejet hořákem. Vyrobilo to naptosto čistou svarovou lázeň, stopa absolutně čistá, nebylo nutné to ani čistit po svařování, materiál se slévá. Pak jsem na něj navařil další materiál. To se slilo. Navíc u železných svarů podobně dochází k tomu, že se materiál perfektně slévá. To, že jsem používal nerez jako přídavný materiál už teď není potřeba. Zlepšení bylo takové, že i zprasené sváry jsem znovu přejížděl , aby vypadaly k světu. Raději jsem toho nechal tohoto Argonu by bylo škoda. Na nějaké delší svařování hliníku to chce hořák s vodním chlazením, přece jenom se to víc hřeje a vzduchem chlazený hořák to nepobere.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče