SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím pánové, jaké konkrétní protizážehové pojistky, předlohy, či jiné bezpečnostní prvky používáte při pájení s PB+O2? Předem děkuji za každý věcný příspěvek.
Offline
Já používám běžnou protišlehovou pojistku v hadici jako pro acetylen. Při použití správných hořáků na PB/02 ( již jsem je zde popisoval v jiné diskusi - mají šestihranné špičky s jednou větší centrální dírkou a několika menšími okolo) dochází k zpětným šlehům podstatně méně často než u C2H2/02.
Offline
Děkuji za příspěvěk, ta protizášlehová ochrana se dává pouze na plyn, nebo také na O2 (v případě PB+O2). Používá někdo i jiné ochrany, popřípadě provozuje někdo PB+O2 zcela bez jištění proti zpětnému zášlehu?
Offline
Kyslík je potřeba k hoření jako okysličovadlo ale sám hořlavý není takže na kyslíkové hadici nic proti zpětnému šlehnutí netřeba.Krom toho PB má oproti acetylenu jen velmi malý rozsah meze výbušnosti takže i zpětné šlehnutí není tak nebezpečné jako u acetylénu kde ještě navíc muže v nejhorším případě dojít i k ohřátí a výbuchu lahve.
Offline
Ja používam jednoznačne na O2 aj na Propan. Predloha Messer DS 1000. Je to poistka s resetom a je vhodná aj na použitie O2/C2H2. Inak už som videl aj vyhorený kyslíkový redukčný fľašový ventil.
Offline
předpis je předpis, s tím nic neudělají ani soudruzi v Bruselu.
Kvalitní autogenní nářadí, při použití PB zpětně nešlehá (ne to z Chotěboře - GCE)
Protizášlehové pojistky nepoužívám, časem se zanesou bordelem z plynů, hlavně z PB a jsou příčinou problémů.
Proudem řezacího kyslíku hasím - sfoukávám případný vzniklý požár, jde to jen do určitého rozsahu
Za důležité považuji kontrolovat a udržovat hadice jejích spoje, pokud netěsní PB může v místě uniku snadno chytnout od okují.
Offline
Děkuji všem za přízpěvky. Tak teď nevím, hadice mám nové, ale nářdaí mám z Chotěboře... . Takže nějaká pojistka mě nemine. Předlohu "Messer DS 1000" jsem na internetu nenašel. Poředlohy jsou vždy dražší než zpětný ventil. Tak se naskýtá otázka, je zpětný ventil dostatečná ochrana (za předpokladu práce s nekvalitním nářadím)?? Zjistím nějakým snadným způsobem, že mi vnikl plamen do lahve? Pokud mi plamen vnikne do lahve, kolik mám času na záchranu, než dojde k její explozi?
Offline
Tak popořádku:
1, Nic se nezkazí použitím pojistky proti zpětnému šlehnutí na hořlavém plynu, v tomto případě PB
2, Aby mohle něco hořet (explozivně) musí být splněny tři podmínky najednou - přítomnost hořlaviny, kyslíku a zdroje tepla.
3, Chybí-li cokoliv z těch tří neexistuje plamen.
4, PB má tak nízkou rychlost hoření, že proniknutí plamene do lahve je při aspoň minimálním přetlaku skoro nemožné. Zavřu-li láhev, do které (zcela nepravděpodobně) pronikl plamen nemám přísun kyslíku, nemám tedy plamen.
5, Ohřev a případný výbuch láhve na acetylén nemá zpravidla nic společného s plamenem. Vždy jde o exotermický rozklad nestabilního acetylénu v uzavřené lahvi provázený nárůstem teploty, tím i tlaku. Ohřevem klesne pevnost materiálu lahve, která se pak vnitřním přetlakem roztrhne. Nic v lahvi tedy nehoří. Taky kde, když je až po hrdlo napěchována keramzitem. Rozklad acetylénu se ale může nastartovat tlakovou vlnou při zpětném šlehnutí hořáku. A právě to je povinnost pojitky tuto tlakovou vlnu nepustit směrem k redukčnímu ventilu.
6, Pokud někdy vybuchla PB láhev bylo to vždy při ohřevu zvenku - např. při požáru - kdy naroste při ohřevu kapalného plynu tlak v láhvi a ta se roztrhne. Uvolněná pára z kapaliny - plynný PB - pak samozřejmě shoří.
Editoval jirkati (04-12-2013 22:20:30)
Offline
jirkati napsal(a):
přítomnost hořlaviny, kyslíku a hořlavé látky.
tak, tak jen - štoéto taková hořlavina / hořlavá látka? Jen bych doplnil že hořlavina a kyslík musí být v určitém poměru, když je něčeho příliš hodně nebo příliš málo nic nehoří - viz moje dlouhodobá zkušenost s hašením drobných požárů tlakem kyslíku.
Cca jednou ročně se mým klukům podaří zapálit hadice, nedávají pozor na okuje a když se hadice válí na betonové podlaze přikutálí se kulička, hadici propálí a další okuj unikající PB zapálí. Totéž se stane pokud nekontroluje spoj hadice s hořákem, tam je hadice nejvíc namáhaná a nejdříve opotřebením praskne. V hadici je cca 1bar tlak, tak je to celkem hukot. Všem vtloukám do hlavy - každý kdo to uvidí - ihned k flaškám a zavřít. Po zavření tlak klesne a plamen uhasne, k žádnému hoření hadicemi směrem do lahve nedojde.
Když praskne kyslíková - neděje se nic jen to syčí, žádné hoření se nekoná.
Výhodou je že máme vždy jen dlouhé hadice (min. 50m) a případný problem se odehrává hodně daleko od lahví.
demoliceman: co nějaký fotky tvojí činnosti? nebyly by?
Offline
U kyslíku je jediný nebezpečí, a to je mastnota.... Když praskne hadice někde u mastnýho fleku, či dokonce louže oleje, tak to je pak hukot......
Offline
Stránky: 1