SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Zdravím, prosím o radu ohledně stavby tlumivky k usměrňovači na céóčko. Jedná se o jednofázový transformátor, podotýkám , že dost tvrdý, je to na toroidním jádru! žádná měkota na svařování elektrodami. Prošel jsem si témata přídavné usměrňovače, ... s tlumiovkou m co je k výbojce.. tak to snad můlže fungovat jen u MMA, ale né u MIG. ,, a ještě k tomu jednofázového. To znamená , že u třífázového nejní potřeba velkou tlumivku, díky třem fázím viz minimální zvnění za usměrňovačem , ale u jednofázového TR, mústkem to je trochu horší. proto prosím jenom dobré, a odskoušené návrhy tlumivek, a to konkrétně: počet závitů, jakým drátem, a na jakém jádru.
Už bych uvítal rubriku na téma MIG MAG USMĚRŇOVAČE A TLUMIVKY, případně kolonku 230V.
Děkuiji Všem za odpovědi.
A NEPOSÍLEJTE ODKAZY CO KDE KOUPIT HOTOVÉHO :-)
Offline
No musíš toho přečíst více a dojdeš k tomu , že záleží na vlastnostech svářecího zdroje (nedodal jsi ani maxproud) . A potom přímo na svařovacích podmínkách . Ono na profi zdroji a to i vícefázovém máš tlumivku s několika výstupy a ještě "pomocný" odpor , který řadíš k tlumivce paralelně . V novějších strojích je tlumivka elektronická , takže její ekvivalentní impedanci řídíš potenciometrem . Na zkoušení tak průřez alespoň 30cm2 a alespoň 60 závitů a ven vyvedeno mechanické řízení mezery tak od 0,3mm po 5mm .
Offline
Offline
Hezký den, moc to neupřesním, napětí na trafu 31,2V AC, Proud nemám nyní čím změřit, snad se mi podaří půjčit klešťový ampérmetr.
Ale když jsem zapojil nolmální svářecí kleště, eletrodu průměr 2, tak asi za tři vteřiny byla oranžová. Odhadoval bych to tak na 150 Ampér, nevím jakmoc jsem daleko od pravdy.
Offline
No kdyby měl dát při sváření 150A a byl na tom toroidu , tak by jsi do zkratu vyrazil dost silnou pojistku . Nějak se mit to nezdá . No ale pokud by dával trvale 100A , tak byto ctělo vodič alespoň 25mm2 a ten s chlazením , nad 40mm by jsi chladit nemusel . no a podle použitého vodiče a počtu závitů musíš mít na jádru tlumivky okno .
Offline
Toroidní trafo na napětí přes 30V a proud okolo 150A. Ju, to už musí být macek. To už bude velké jako kolo z malucha, ne?
Editoval varok (31-10-2013 18:39:45)
Offline
Určite nie , lebo toroidy sú malé a výkonné ....
PS:Malucha mám v garáži .
Editoval m.evil (31-10-2013 19:21:21)
Offline
hrmil napsal(a):
Pred časom som ubastlil túto tlmivku,ktorú som ale používal na MMA samodomo zváracom zdroji.Možno by bola vhodná aj na cóčko.Nemám ako vyskúšať,tak len ako prevtvoju inšpiráciu.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … ka_001.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … ka_002.jpg[/url][/url]http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … ka_003.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … ka_004.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … ka_005.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … ka_006.jpg
ta tlumivka bude použitelna i pro ceočko, ja sam jsem skoušel original tlumivku z ceočka k usmernovači samo domo k trafo svařečce rtb 2 svařelo slušně jen zapaleni elektrody bylo slabší stabilita oblouku vyborna..
Offline
Hezký večer, tak jsem si půjčil měřák.
Výsledky : elektroda průměr 2mm ve zkratu 230A dokud byla studená, po zahřátí (oranžová) 150A a potom se mi utavila z kleští. jen jsem nestihl změřit pokles napětí na trafu.
Vím, že to nejní ideální zátěž,
A jen tak pro legraci pojiska pro dílnu 20A, a spínáno přes SSR tedy by to mělo být v NULE. Dříve jsem měl jistič 16A , pro světelnou síť, a ten skutečně padal, i při sepnuztí TR napázdno.
DÍKY m.evilovi, má pravdu, toroidy jsou malé a výkoné, a účinnost bývá až 99.5 % a taky poměrně drahé.
Také děkuji členům hrmil a alll za fotky tlumivek, je to pro mě inspirace.
A nyní ještě prosím zpět k tématu tlumivka. Nemáte někdo fotky tlumivky případně bližší rozměry jádra, průměr drátu, případně počty závitů? viz odkaz :http://www.gamasvar.cz/1975-trafa-a-tlumivky/25552-tlumivka-svareci-165a-1f-/
Ta by se mi zdála asi nejvhodnější. Budoucí MIG hodlám používat spíše na menší věci, případně plechařinu. Jinak mám doma MMA tara 140, ta mi bohatě stačí na větší věci, ale plechařina se mi s ní dělá blbě.
Dále by mě zajímalo jestli někdo neskoušel vyrobit jádro na míru třeba železo prachové - piliny a pryskyřice. Viz odkaz http://www.zirafoviny.cz/modules/news/a … amp;page=7
Děkuji Všem.
Offline
Bližší fotka tlumivky bude v diskuzi stavba omi 165 uživaletele Discovera jinak oni vim že ma dvojí vinutí jedno hlavní a druhe pomocne stačí se podivat na schema omi 165.. pokud budete chtit zmeřit pokles napetí na trafu budete potřebovat ješte jeden meřák navic aspon multimetr a kleštak kvuli amperum. taky tak promeřuji a zkouším zatežovym testem hoby mašiny na přestavbu abych netrefil špatnej kus ze kteryho nepujde udělat nic už 2x jsem tohle měl po navrhu vyměny transformatoru za trafo omi 165 mi majitele svařeček kívli cena není až tak velka, od te doby jsou dotyční velmi spokojení jake jejich stroj podavá svařovací vykony
Editoval alll (01-11-2013 09:03:43)
Offline
Zdravím, tady na odkazu je video jak to dopadlo s elektrodou, a za jak dlouho.
http://www.youtube.com/watch?v=vlidxQpbcJo
Offline
Doporučím ti jít do školy a naučit se číst , toť vsjo .
Offline
Trafa určená pro sváření s CO2 nejsou obvykle vhodná pro sváření s obalenou elektrodou a je třeba je upravit. Výpočet tlumivky není úplně triviální, je třeba znát maximální proud, určit si minimální proud, z toho vypočítat velikost jádra a průměr či průřez vodiče. Počet závitů je třeba určit z velikosti středního sloupku použitého jádra. Odbočky a regulace mezery tlumivky se obvykle dělá zkusmo. Zásadní je také rozdíl mezi tlumivkou vyhlazovací (použité za usměrňovačem) a tlumivkou určenou k regulaci proudu u střídavého stroje nebo před usměrňovačem.
Offline
Zdravím, hezký večer. neřešíme trafo, ale tlumivcku.
Borci, zeptám se opačně: drát průměr 3.15 CuL nebo smalt či opředený ... pro jakej proud by byl? Ohledně tlumivky?
Jinak mimo téma už mi to VAŘÍ. 0.8 drátem. ,,, ale. Vše v provizorním a zkušebním vývoji !!! Nyní vše na dřevěném prkénku, trafo, diody, tlumivka, regulace posuvu drátu aj.
Nyní mám změřen proud trafa při vaření drátem 0.8 cca 75A ale není to jak by mělo být zkratový proces, je to spíše kapkový proces, takže se pokusím zvýšit rychlost drátu .
PS. pokud by byl zájem o foto nejní problém, nevím kam šoupnout. .. nebo na mail osobně?
Prosím pouze praktické rady , počty závitů, jakým drátem , na jaký průměr. TEORII NECHCI. Děkuji všem Raději z PRAXE. :-)
Online
Offline
Lubous1> fotky můžeš nahrát třeba sem: http://postimage.org/
Offline
Offline
Zdravím, víceméně pro m.evil : No to budou hodnoty ,,, při zátěži 100%, a při teplotě okolí 20 stupňů, (trošku to přeženeme, jako jiní levní výrobci a prodejci - Co z toho drátu vyždímat více, Ať se zahřeje a zapotí, třeba o 100%, je mi jasné že bude trochu hřát. Ale určitě se neupálí) Prosím k mému názoru připomínky..... Nikdo nevaří tahem hodinu :-) vždy jsou pauzy, A já občas kouřová. :-) Takže tlumivku uchladíme, ale JE DULEŽITÉ ABY PŘENESLA HLAVNÍ PROUD, A NEBYLI NA NÍ ZTRÁTY.
Jinak děkuji za odkaz na stránku. :-)
Offline
Musíš si dát přihlášku k tvorbě perpetum mobile .
Offline
Lubous1 napsal(a):
Zdravím, hezký večer. neřešíme trafo, ale tlumivcku.
Borci, zeptám se opačně: drát průměr 3.15 CuL nebo smalt či opředený ... pro jakej proud by byl? Ohledně tlumivky?
Jinak mimo téma už mi to VAŘÍ. 0.8 drátem. ,,, ale. Vše v provizorním a zkušebním vývoji !!! Nyní vše na dřevěném prkénku, trafo, diody, tlumivka, regulace posuvu drátu aj.
Nyní mám změřen proud trafa při vaření drátem 0.8 cca 75A ale není to jak by mělo být zkratový proces, je to spíše kapkový proces, takže se pokusím zvýšit rychlost drátu .
PS. pokud by byl zájem o foto nejní problém, nevím kam šoupnout. .. nebo na mail osobně?
Prosím pouze praktické rady , počty závitů, jakým drátem , na jaký průměr. TEORII NECHCI. Děkuji všem Raději z PRAXE. :-)
Online
Drôt o priemere 3,15 mm je málo.Na obrázkoch ktorá som sem dal je napísané že je tl. navinutá pásikom Cu 2x10 mm.To je prierez skoro 3x väčší.Pri zváraní s prestávkami celkom slušne kúrila pri prietoku približne 90-100 A.
Pri prúdovej hustote 10A/mm2 s dobrým chladením sa v domácich podmienkach celkom slušne dá zvárať/osobná skúsenosť).
Offline
Proudová hustota se určí podle způsobu chlazení, chladicí plochy (velikost a tvar cívky), intenzity chlazení a třídy izolace vinutí. Dnešní lakované vodiče mohou pracovat i ve třídě H (stejně jako opředené skelnou izolací) tj. pro dovolené oteplení 125K. Pro svářecí techniku se dříve volívala proudová hustota kolem 3-4A/mm2 pro přirozené chlazení a vodič Cu, při umělém kvalitním chlazení ventilátorem by to mohlo být až 8A/mm2. Víc bych už rozhodně nepoužíval, zvlášť pokud není známá třída izolace drátu. Záleží taky, jestli to bude sloužit pro hobby nebo profesionální použití.
Offline
I drát o průměru 3,15mm se dá použít na výstupní tlumivku, ale je třeba ho vinout součastně 2x až 3x (záleží na max proudu a potřebném zatížiteli). Je potřeba uhlídat, aby každý drát měl stejný počet závitů a stejnou délku - tj pokud délka kostřičky nebude násobek šířky skupiny vodičů, u čela cívky prohazovat krajní vodič. Já jsem vinul malou tlumivku na invertorové CO, 4 dráty součastně (celkem 20mm2), takže se dá, ale je o oser. Pokud není k dispozici klasické páskové vinutí, lze to navinout měděným plechem a prokládat izolací.
Pokud je trafo rozumně vinuté, nemá dvojitý sekundár, je dobré zvolit průřez vodiče tlumivky stejný jako je průřez sek. trafa. Tlumivka je menší, má méně vrstev závitů, takže při stejném průřezu vodičů bude mít o pár °C méně a nebude se muset hlídat přehřátí.
Proudová zatížitelnost (krátká vzdálenost, napěťový úbytek zanedbatelný) jakou se řídím já.:
20A/mm2 holý, smaltovaný nebo opředený vodič samostatně (např. 1závit ferit prstýnkem), přirozené chlazení
10A/mm2 2 zatížené vodiče v PVC kabelu, přirozené větrání
jednovrstvé vinutí tlumivky, (vodiče nezakryté) pro dlouhodobý provoz nucené chlazení
8A/mm2 4 až 5 vrstev vodičů, nucené chlazení cca 5min provozu
2,5A/mm2 trvalý provoz, přirozené chlazení
Když už se nakouslo toto téma: Co mi není jasné, je správná velikost výstupní indukčnosti a její změna v závislosti na zatížení (velikosti proudu). Předpokládám, že při nastavených malých napětích (teče i malý proud), pokud se nepoužije odbočkové trafo, ale invertor nebo triaková regulace v primáru, bude potřeba k pokrytí doby bez dodávky energie z trafa delší čas tj. je potřeba větší indukčnost a naopak v případě použití vyššího napětí je potřeba snížit indukčnost, aby nehrozilo, že dlouhý oblouk (při zastavení podavače) zataví drát v průvlaku. Pro tuto funkci je velikost tlumivky daná frekvencí zdroje.
Další funkcí tlumivky je zabránit rozstřiku drátu, tj omezení nárazového proudu (hlavně z kondenzátorů). Indukčnost je definovaná tak, že při přivedení 1V na cívku 1H za 1s naroste proud na 1A. Z toho mi vychází, že je taky nutno pro větší výkony snížit indukčnost tlumivky (při větším výkonu se drát podává rychleji, není žádoucí prodlužovat dobu dosažení trvalého průměrného proudu). Tady velikost tlumivky nezávisí na frekvenci zdroje.
Proto jsem při rozsahu proudu pro MAG cca 30A - 150A (drát 0,8 mm) použil tlumivku, která nasytí jádro z trafoplechů na 1,2T při cca 75A. Pro režim MMA s rozsahem proudu 25A - 160A teče proud také přes tuto tlumivku. Do transduktoru jsem nechtěl jít. Řekl bych, že to nedělá žádné problémy. Svářečka vaří z mého pohledu dobře, upravovat ji nehodlám. Ale jen tak ze zvědavosti: je to tak správně?
Offline
Par fotek PS3500 [350A] starsiho invertoru od Kemppi + schematko ......Hezka tlumivka
https://plus.google.com/photos/11190048 … spihy86MJw
Lepsi kvalita schematka http://ulozto.cz/x7oTGKU9/ps3500-schema-jpg
Editoval Juggernault (13-11-2013 20:35:14)
Offline
Taky dobrá elektrárna. Vidím, že i zde je pro režim MMA zvyšovaný napětí.
Offline
Nepochopil jsem z příspěvku 21 jednu část:
"Proto jsem při rozsahu proudu pro MAG cca 30A - 150A (drát 0,8 mm) použil tlumivku, která nasytí jádro z trafoplechů na 1,2T při cca 75A. Pro režim MMA s rozsahem proudu 25A - 160A teče proud také přes tuto tlumivku."
Pokud je jádro nasyceno již při 75A (což u trafoplechů odpovídá přibližně těm 1,2T), při vyšších proudech dojde k přesycení jádra, rychlému poklesu indukčnosti a totální deformaci výstupní charakteristiky usměrněného napětí. Zabránit přesycení jádra je jedním ze základních požadavků při návrhu tlumivky - ta se vždy navrhuje na maximální používaný proud, tj. zde na těch 160A.
Offline
To není zdenku vždy pravda , platí pro zdroj, který má poskytnout co "nejstejnosměrnější" proud při nejmenších ztrátách . Ale i tam se většinou požívá pro správnou fci rozptyl proudu +- desítky procent a ne 1:10 . Pochopil jsi to správně , ale třeba subjektivně nebude při vyšším proudu tak "velké" tlumivky třeba . Jinak v teorii máš recht .
Offline
Stránky: 1 2