SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravim
som tu novy a amater v zvarani. Kedysi na skole sme sa ucili trochu zvarat, ale teraz mi to moc nejde. Mam obycajne trafo do 100 amperov. Zvary mam take obrblane stale. Zvaram 2kou. Teraz som skusil 2.5kou, zvysil ampere a zrazu bol zvar pekny. Podla coho mam volit hrubku elektrody? Zvaral som nejake jokle s 2mm stenou.
vdaka za radu...
Offline
Na tohle je jedna z nejlepsich rad svaret svaret svaret (mozna me tu nekteri ukamenujou).Proud kterym svaris je vhodne zvolit dle pouzite elektrody( vzdy je napsan na krabici.Nebo na kousku stejne silneho odrezku odladit proud.Je mnoho druhu elektrod a ne kazda je vhodna na trafo.Prostuduj si clanky o elektrodach na svarinfo.cz jiste ti to da vic nez bych to tu vypisoval.
Ps: samozrejmosti ma byt cisty suchy nemastny material bez barvy a rzi!!!!!!
Offline
1, Pokud skutečně svařujete trafosvářečkou - tedy střídavým proudem - pak potřebujete elektrody pro střídavý proud.
2, Ampérmetry na takových svářečkách - a zvlášť různá točítka - ukazují jen velmi orientační hodnotu.
3, Největším problémem všech začínajících svářečů je udržení správné délky oblouku na délce cca 2 - 3 mm. Nikdy více.
A vařit a vařit a .....
Offline
JIrkati. já si pamatuju ze svíářečské školy že se o elektrodu můžu i opříta a dokud ji nepřilepím a oblok hoří je vče ok. O těco 2-3 mm si myslím že je to akorád si nadělat problémy se zápaly.
Offline
Ony 2-3 mm jsou prave ta vzdalenost ktera vznika mezi odhorivajicim jadrem elektrody a okrajem obalu(cca hloubka krateru na elektrode) tedy hlavne u bazickych elektrod.Ony se pak kvuli tomu hur zapaluji pokud ten obal neodklepnete.
Offline
Teoriu zvarania poznam, aj to anglicke video na youtube som pozeral. Potom to chce asi len prax. Zvaram len tak pre seba okolo domu (vcera zabradlie). Co som sa nikde je ze podla coho mam volit hrubku elektrody?? A nemate link na obrazky kde je popis ze tuto je vela prudu, tu malo...
Offline
Já mám taky jen trafo. A rutilku jsem občas do svaru skoro i tlačil, pokud se jednalo o tenčí materiál. Pokud se jednalo o hrubší materiál, nadstavovaval jsem pro rutilku o něco větší proud a trošku jsem oddaloval elektrodu, aby oblouk byl delší a tudíž do sváru šlo víc tepla, průvar byl hrubší a kov teplejší a tekutejší.
Kyselé a rutilcelulózové jsem do svaru netlačil, ty mají svarový kov dost řídký a průvar dost hluboký.
Ale asi bude i záležet na konkrétním trafu. Pro běžná svařovací trafa, kde se řídí proud posunováním magnetického bočníku uvádí teorie, že při nadstavení menších proudů dává takové trafo i menší napětí. A na mém trafu je to docela dobře poznat. Při svařování s dvojkama elektrodama už je to zapalování a vedení oblouku znatelně horší, u 2,5 lepší a elektrod trojek na maximálním proudu trafa , co jsem měl možnost vyzkoušet, velice dobré.
Co se týká tloušťěk materiálů, podle mně mezi elektrodami 2 a elektrodami 2,5 je malý rozdíl. Spíš bude větší rozdíl daný obalem, rutilka s nízkým závarem a hustým svarovým kovem bude použitelnější na tenčí materiál, rutilcelulózová nebo kyselá spíš na silnější materiál.
Editoval Radim (28-04-2013 10:14:40)
Offline