SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Potřeboval bych poradit. Není mi jasné a z praxe to nemohu odpozorovat co se vlastně děje při změně pulsace mezi 0 - 500 Hz.
Celkem chápu, že dochází k přerušování toku proudu v tomto rozmezí. Z praxe je poznat, že při použití pulzace dochází ke snížení intenzity hoření oblouku.
Co však mi není jasné, jak vlastně to probíhá.
Když mám 0 Hz je proud 100 %. Např. 100 A
Když nastavim 50 Hz je svařovací proud x % . Při 100 A na display.
Když nastavím 100 Hz je svařovací proud x %. Při 100 A na display.
Když nastavím 250 Hz je svařovací proud x %. Při 100 A na display.
Když nastavím 500 Hz je svařovací proud x %. Při 100 A na display.
Předpokládám, že průběh je hranatý, mění se pouze frekvence. Mění se tedy efektivní část.
Děkuji za pomoc.
Offline
Funkcia pulse jednoducho strieda dve prednastavene hodnoty prudu na danej frekvencii pocas horenia el. obluku. Jednoducho pulzuje (skokovo prepina) medzi prudami napr. I1=100A a I2=50A (max. I2 = I1-1) na urcitej frekvencii napr. f=10Hz.
Offline
Jak píše fofo, dochází při svařování v pulsu k přepínání mezi hlavním proudem (I1) a nižším proudem (I2). Jestli máš nastaveno I1 (na 100A), je ještě nutné nastavit I2. Ta frekvence pak ovlivňuje kolikrát za vteřinu dojde k přepnutí mezi I1 a I2. Příklad:
I1 = 100 A
I2 = 50 A
f = 1 Hz
Svařování pak bude probíhat tak, že svářečka nastaví na 0,5 sec 100A a na dalších 0,5 sec sníží na 50A. Na dalších 0,5 sec 100A a dále 0,5 sec 50A a tak pořád dokola.
Výhodou je třeba nižší tepelné ovlivnění základního materiálu.
Offline
No tomu rozumím, ale KITin 150 LA neumí nastavit druhý proud. Nevím jestli jsem to pochopil dobře (v návodu jsem to nenašel) ale u tohoto invertoru se střídá 0 A a hodnota nastavená jako proud na vaření. Přemýšlel jsem o tom a zkusím to změřit klešťákem. Jde mi o to která hodnota ef. proudu je vyšší, jestli např. 100 A na 50 Hz nebo 100A na 500 Hz. Mám teorii , potřebuju ji ověřit. Zatím díky za odpovědi.
Offline
Tak jsem to změřil PK 300 v 200 A má dáno měřit od 20 do 500 Hz. A změřil jsem toto :
Při 100 A na display
25 Hz - ef. 37 A
50 Hz - 38 A
100 Hz - 33 A
300 Hz - 17 A
500 Hz - 11 A
Zkušební svar trval cca 30 vt. hodnota se průměrně pohybovala s odchylkou desetin.
Pořád tomu moc nerozumím
Offline
Ty nemáš navod nebo se ti to nechce číst ? Kitin 150 má v pulsu I2 +- 35% tj 35 A ze 100 což jsi naměřil . Při větší pulsaci počítej s rychlostí měření klešťáku i svářečka tak rayvhle nereaguje proto je +- 35%
Offline
Omlouvám se nějak jsem se do toho zamotal. S čtením je to slabší, jsem už starší generace. No máš pravdu ještě jednou jsem začetl do návodu a (standardně nastavená - nelze měnit) I2 je 35 % horního , podíl horního a spodního v jedné periodě pulsace je 50 / 50 %.
Zrychluje se tedy pouze rychlost střídání (frekvence) ale nemělo by to mít vliv na velikost protékajícího proudu.
Jestli tomu dobře rozumím tak v praxi - čím vyšší frekvence tím více se to blíží stejnosměrnému průběhu.
Ale z měření to tak nevypadá.
Pořád tomu nerozumím a když to zkouším tak se to chová obráceně.
Offline
Ano čím vyšší frekvence tím se to blíží ss I ( rychlejší střídání I1-I2) . Prostě když nastavíte na displeji 100A a pulz 10Hz tak za 1 sekundu je na výstupu 100A 5x a 35A taky 5x . Je to vidět při svařování mění se intenzita oblouku .
Offline
Záleží jak je ten klešťák rychlý.Určitě to není tak přesné měřidlo jako osciloskop.Tam by bylo vidět vše v desetinách.A hlavně průběh.Jestli máš možnost a chceš zjistit jak to skutečně je tak zajdi za nějakým elekrikářem ve svém okolí, kterýho ho má a změř si to.
Offline
Díky za podněty pokusil jsem se to shrnout do grafu - je na obrázku snad čitelný
Je pravdou, že měření klešťákem má svoje zásadní nedostatky - především v oblasti vyšších frekvencí.
Zdroj zřejmě nemá zcela ostrý průběh přechodů z jedné hodnoty na druhou - to by prozradil osciloskop.
Lze předpokládat, že při přechodu z jedné hladiny do druhé dochází " k ochlazení " svarové lázně neboť výsledný proud je prolnutím (interpolací) I 1 a I2 v závislosti na frekvenci.
Proud nadále zůstává stejnosměrným - nedochází k přepolování - i když je pulzní.
Zdá se mi, že svařování při vyšších frekvencích je " ostřejší " nežli bez pulsace, zřejmě se nějakým způsobem mění tok elektronů a možná to má vliv na ionizaci ochranného plynu.
V praxi jsem za poslední dny zkoušel různé varianty , nakonec nejlepších výsledů u kvality a vzhlednosti výsledných svarů jsem dosahoval nastavením bez pulzace s trochu nižším proudem a větší koncentrací na vedení ruky - abych nepropaloval boky u rohových svarů.
Všem moc děkuji.
P.S snad jsem to moc nezamotal
Offline
pre Marten 264 : skoda,ze mate stroj,kde nemozete nastavit velkost I2 od 0 do 100'/, I1,a tiez podiel pulzacie nema vacsi rozsah.-ocenili by ste to pri zvarani tenkych plechov (nedeformovali by sa tak),ale inak zelam vela uspesnych zvarov
Offline
Jo , jo už tuším ,že se budou posouvat hranice, kapsička s korunkama se vyprázdní, nejtěžší - to už tuším - bude rozhodnout co koupit za mašinu .
Offline
Stránky: 1