SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Chtěl jsem se zeptat, sehnal jsem si lahev LINDE s CO2 50kg-neto 21kg- TEST 190 AT(platnost do roku 2013), jestli půjde po vyprázdnění přepustit z velké lahve corgonu do této menší po CO2 a popř. na kolik se naplní a jestli je nutné mít při přepouštění uprostřed přepouštěcího zařízení zabudovaný manometr. Dále jestli se může redukční ventil na corgon použít na CO2 (tedy po přehození matice) Popř. jak je to s plněním, jestli by u LINDE nebyl problém, když ji nemámu nich v pronájmu a kolik cca náplň stojí. Předem moc děkuji za všechny odpovědi...
Offline
Moc jsem nepochopil to odkud, kam a co se bude přepouštět. Ale jestli to mělo být tak, že se bude corgon z velké lahve přepouštět do té prázdné lahve od CO2, tak to půjde. Jenom bude nutné mít upravený přepouštěč (jedna matice na corgon a druhá na CO2). Ale dělat by se to nemělo. Od toho jsou různé závity a barevné značení lahví. Každá láhev je určena pro jeden druh plynu a to by se mělo dodržovat, aby nemohlo dojít třeba k tragické záměně.
Ale pokud to máte pouze pro vlastní potřebu, tak z technického hlediska tomu nic nebrání. Manometr na přepouštěči nutný není. Ale pomůže určit konec přepouštění. Přepouští se velmi pomalu do vyrovnání tlaků. Bude-li tedy v lahvi corgonu tlak 200 barů a láhev od CO2 bude zcela prázdná, po přepuštění bude v obou lahvích tlak 100 barů. Více o přepouštění si přečtete v článku, který na Svarinfo vyjde příští týden.
Redukčáky na směsi Ar/CO2 lze po výměně matice použít i na CO2 a naopak.
S tím plněním bez smlouvy to asi nepůjde. Ale zeptejte se přímo tam.
Offline
Přesně tak,přepustit corgon z velké lahve do té menší od co2. A s tou smlouvou máte asi pravdu, už jsem se ptal a asi ne. Díky moc.
Offline
prosím Vás, ještě jsem se chtěl zeptat na co je to předehřívání plynu u toho redukčního ventilu na CO2 dobré, popř. výhody (nevýhody) používání. Dík
Offline
marwi napsal(a):
prosím Vás, ještě jsem se chtěl zeptat na co je to předehřívání plynu u toho redukčního ventilu na CO2 dobré, popř. výhody (nevýhody) používání. Dík
venti při použití CO2 zamrzá výhody jsou že ti to nezamrzá nevýhody vyší cena ono toho moc nepovaříš když ti to za 10 minut zamrzne
Offline
Marwi,proč jsi nekoupil láhev i s corgonem? Já mám dvě koupené v obchodě se svařovací technikou,bez papíru plná Corgonu za 3000Kč. měním ji přes firmu jež má obalové konto v tomto obchodě,ale i na černo by se asi za nějakou částku dala domluvit výměna. Nezkoušel jsem.
Ten manometr je na přepouštěcí zařízení určitě výhoda,protože máš přehled o tlacích.
Offline
Ptal jsem se, vyměna, tedy alespoň tady u nás nemožná to s tou výměnou lahví přes firmu je dobrá věc ale bohužel žádnou takovou neznám... Koupil jsem lahev na inzerát s tl. zkouškou ještě na 5let, plnou zalepenou v dobré víře že mi ji bez problému naplní - jo,když je člověk blbej a nezajímá se ať trpí :-( Jinak už mám flaši tři, jednu malou z hasičáku druhou velkou taky co2 co jsem nedavno koupil a třetí mi sehnal kamarád menší za 300kč od corgonu přímo z plnírny,tam kšeftujou s prošlejma lahvema,plnit otestovaný lahve ne ale rozprodávat starý to jo, to už člověk neví co si o tom má myslet... Tak mi to kamarád snad občas přepustí ale dělá v menší firmě kde mají pouze jednu velkou lahev corgonu.
Ještě bych se vrátil ktomu ohřívači plynu na CO2 a zeptal se jestli to zamrzání hrozí pouze vzimě nebo i třeba v létě. Jinak díky všem za odpovědi.
Offline
S kupováním lahví na tlakové plyny je to asi jako s koupí auta, nebo třeba svářečky. Nikoho nezajímá, jestli máte řidičák, či svářečské oprávnění. U těch lahví je to zase otázka smluv s plnírnami.
Pokud se týká zamrzání lahvových redukčních ventilů, je to trošku jako rybářská latina. Běžný odběr při svařování je do 12 l/min., t.j.do 600 l/hod. při ručním svařování, a do 16 l/min., t.j. do 960 l/hod. při strojním svařování. Ruční svářeč nepřekročí využití svařovací doby přes 60 %, robot se nedostane na víc než 80 %.
Když jsme ve firmě zaváděli svařování MAG, dělali jsme i pokusy se zamrznutím redukčáku. Za běžných provozních podmínek nezamrzne ani na láhvi s čistým CO2. U směsných plynů to pak nehrozí vůbec. Jen stačí hlídat skutečný průtok plynu hořákem průtokoměrem - třeba i nejlevnějším se "skleničkou" na krátké hadici.
Pokud se týká přepouštění směsného plynu mezi lahvemi, je mnohem důležitější dostatečná délka přepouštěcí trubičky - třeba i stočené do spirály - než přítomnost manometru na takovém přípravku. Přepouštění probíhá velmi pomalu, protože expandující plyn se jinak v plněné lahvi prudce ochlazuje.
Offline
Zaajímalo by mě jestli se dá corgonem nebo jinou směsí svářet běžná ocel ale i nerez,pracuji pro potravinářskou firmu,jedná se o slabší materiály 2-3 mm.Nerez jenom občas,Tig nemám.
Offline
Nechcem vytvárať nové vlakno , mal by som tiež jednu otázku:
Ako je to z prepúšťaním kyslíku?
Hrozi nejaké nebezpečenstvo?
Viem , že kyslik silne reaguje mastnotou a pod.
Ale zaujíma ma ,či je možné prepustiť kyslík do fľaše , ktorá nema zbytkový tlak.
Napr: otvorený ventil aj pár rokov.
Hrozí nejake nebezpečenstvo prepustením plynu do takej to fľaše?
Napadlo ma prepustiť kyslík do starých fliaš používaných v nemocnici.
Tie biele z krížikom v strede.
Je niečo take reálne,alebo sa radšej tomu z ďaleka vyhnuť?
Chcel by som si poskladať malu súpravu pre tvrdé spájkovanie,ako maju napr v servise klimatizácii.
Ako plyn by som použil PB ,ale potrebujem k tomu aj malu fľašu kyslíku.
Offline
Ahoj m.evil, přepouštění kyslíku je vcelku v pohodě. Samozřejmně nemaž převlečné matice ani šroubení vazelínou ani silikonem . Přepuštění do prázdné láhve s neznámým obsahem je možné - vcelku dobré by bylo ověřit zda láhev není příliš stará , doporučuje je se max. 40 let, udělat tlakovou zkoušku - u láhve nejistého původu - není zas tak drahé, vzhledem k tomu s jakými tlaky při přepouštění pracuješ.
Postup je takový - podobně jak u Argonu - do prázdné láhve přepusť cca 2 bary , odpoj od zdroje a vypusť s minimálním zbytkovým tlakem - udělej to 3 x - 5 x. Nebude to 100 % čistota ale pro běžnou práci to stačí. S každým dalším naplněním se čistota bude zlepšovat.
Tlakové láhve z nemocnic se použít dají - pozor na stáří. Většinou bývali na 200 barů.
Soupravou K - PB lze velmi dobře pájet mosazí, stříbrem ale i levně ohřívat. Používají se slabší hadice a hořáky jsou jiné než u autogenu.
Offline
Ja som si tiež zohnal malú kyslíkovú flašu 1,4L čo sa používala v nemocnici.Dal som ju naplniť z velkej flaše,lenže zvnútra je celá od hrdze a ventil prepúšťa takže som od ďalších pokusov upustil.Tiež som mal mamysli poskladať si malú súpravu na PB.Teraz rozmýšlam či by sa nedala a hlave kde naplniť argónom,samozrejme po vyčistení a výmene ventylu.
Offline
chlapi neblbnete s kyslikem. Cistej kyslik se silene zakernej plyn. Potapim se a vim co dokaze udelat kyslik pri prepousteni. Staci drobek mastnoty , shori ventil a zpusobi to pozar, ktery je v podstate nemozne uhasit dokud kyslik stale unika.
Jakakoliv lahev , kam prepoustite cistej kyslik musi byt kyslikove cista, absolutne bez jakekoliv rzi, mastnoty + pokud pouzivate o-krouzky , tak museji byt specialni na kyslik, jinak silene riskujete.
Cisty kyslik dokaze zapalit veci, ktere normalne vubec nehori.
Je treba:
a) kyslikove cista lahev - specializovane firmy dokazi vycistit
b) prepoustak na kyslik (na nic jineho se nesmi pouzivat)
c) specialni ventil na kyslik na lahvi
Pozor na mastnotu a pod.
Offline
Tak teraz som už z toho úplne vedľa .
Znamená to , že prepúšťať kyslík je možné len vtedy , keď je ešte vo fľaši nejaky kyslík.
Nikdy nie do prázdnej fľaše kde bol ventil trvalo otvorený a už vôbec nie do fľaše neznamého pôvodu.
Ok diky za rady ,nebudem pokušať osud.
To si radšej zoženiem plnu , alebo poloprázdnu fľašu a nebudem sa pokušať plniť staré vyradené fľaše nájdené niekde v kovošrote.
Editoval m.evil (08-08-2009 18:44:45)
Offline
Ja len dodám že mne to plnil chlapík ktorý sa kyslíkom zaoberal v nemocnici.Prepúšťanie,výmena fliaš na centrálnom rozvode atď.
Offline
Dobrý den, nevíte někdo jaký má tahle flaška závit http://www.profisvarecky.cz/cz/e-shop/6 … lnena.html . Je stejný jako argonový nebo na co2? Dala by se po vyprázdnění naplnit čistým argonem?
Offline
Stránky: 1