SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 25-01-2012 13:35:34

Iceman
Člen
Místo: Příbram
Registrovaný: 19-02-2011
Příspěvky: 10
Web

Propan-butan

Zdravím všechny příznivce sváření smile.

Jsem amatér a chci si pořídit autogen, resp. potřebuji. Měl bych ale pár dotazů než jej koupím, abych neudělal chybu.
Co jsem vyčetl tak pro mne nejvýhodnější jak jednoduchostí shánení náplní, tak finančně vychází autogen na propan-butan

1. Je vhodný propan-butan na ohýbání - formování trubek, řezání a sváření? Či to ohýbání není vhodné a je potřeba výheň? Tady na foru jsem vyčetl různé názory - hodně jich bylo negativních kvůli nízké teplotě a kdos tu psal že vše je i s tímto autogenem možné, pouze záleží na správném výběru hořáku - jaké hořáky tedy koupit, kde a za kolik?
2. Jak je to s bezpečností? Je to stejné jako u acetylenu? Lepší-horší? Je třeba na něco si dát obzváště pozor? Chci používat 2kg lahev na PB a někde jsem četl, že tam riziko je minimální, max. lahev nesmí být plněna uplně do vrchu, kvůli možnému vniknutí kapalného plynu do hadic...Co běžná PB lahev kterou prostě koupím na benzince? Jak jsou plněny?
3. Kde se dá pořídit a za kolik? Koukal jsem na svarbazar, ale tam nic není smile. Jeden mám v merku za 4000 komplet, to se mi cenově líbí, ale třeba jsou i jiné možnosti a možná vyjde lépe si jej poskládat - i když tomu se mi nechce moc věřit, ale i tak je to možné.
4. Když koupím starši zařízení je dobré u něj nechat prohlédnout lahve? Zda nejsou uvnitř zkorodované, narušené atd. Jako potapěč vím, že se musí dělat revize každých 10 let, ale zase tady asi nebude v lahvi takový tlak (v lahvi pro potápění je 200barů). Případně jaký tlak je v lahvích - kyslík,plyn?
5. Nechá se někde udělat nějaký základní kurz, bez nutnosti papíru - na doma ten papír vážně nepotřebuji.
6. Jak je to se skladováním lahví? Vím pouze že acetylen by měl být na stojato, ale i v tomhle jsou tu rozpory smile. PB prý zase má problém s extrémními teplotami. Jak to tedy je?

Omlouvám se, jestli to tu je někde zodpovězeno a ptám se znovu. Kdyžtak mne pouze odkažte smile.

Děkuji všem za odpovědi...

Offline

 

#2 25-01-2012 16:57:10

lukkin
Člen
Registrovaný: 18-04-2009
Příspěvky: 183

Re: Propan-butan

Na pájení na tvrdo mědi apod řezání dobrý ale tato kombinace nic moc na svařování a ohýbání tolik můj názor.

Offline

 

#3 25-01-2012 17:28:03

fester
Člen
Registrovaný: 14-07-2011
Příspěvky: 74

Re: Propan-butan

V podstate na vsetky Vaše otázky je možné nájsť odpoveď  v rubrike Svařovaání plamenem....., ale pravda je že bolo by to dosť veľa čítania.  Ale v skratke ( len čo som sa dozvedel z príspevkov)
1. bolo zodpovedané v predchádzajúcom príspevku, aj ked podľa niektorých sa dá aj zvárať ale treba na to iné trysky ako na acetylén a tiež prídavný material je iny ako u acetylen + kyslík http://svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=2911
2. PB je rozhodne bezpečnejší, ak by ste kupovali PB z benzinky alebo z LPG nemusite sa nicoho bať, je to plnene podla vsetkych bezpečnostných zásad, horšie to je v prípade ak by ste prelievali PB z flase do flase .
3. kyslíkova flasa  sa dá kúpiť sa dá za lacno, ale problem je s plnením, ak nechcete platiť drahý nájom za flase, je možné aj prepúštat ( ale mal by to robiť niekto, kto s  tým má skúsenosti)
4. ak by ste kupoval kyslík od distribútora ( Linde, SIAD, Messer) nemusite sa bať o stav kyslíkovej flase, sú pravidelne kontrolované
5. ?????????????
6. s PB je problem pri nízkych teplotách , preto je v chladnom prostredí lepsie používať propán (snád tam nebude veľký rozdiel oproti PB)

Offline

 

#4 25-01-2012 19:42:50

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Propan-butan

Ja k tomu  dodám ,  že plniaci tlak pre kyslík je rovnaký ako pre potápačské fľaše  wink  (150 - 200 bar).

Offline

 

#5 26-01-2012 09:06:42

Iceman
Člen
Místo: Příbram
Registrovaný: 19-02-2011
Příspěvky: 10
Web

Re: Propan-butan

Díky moc za rady jenom tedy bych se doptal ještě:

Jaké hořáky tedy koupit a kde? Bourač doporučuje Harris - asi to bude špička. Hodí se na řezání. A co sváření, ohýbání s harrisem? Kolik stojí? Jaké koupit? Kde koupit - tedy firma bez zbytečně veliké marže smile, kde případně poradí? Jsem ze středních čech - Příbram. Jsem opravdu laik, tak potřebuji odbornou pomoc. Kdyby se někdo nabídl, rád bych třeba i přijel aby mi někdo ukázal co a jak - zacházení s autogenem, pár lekcí. Zaplatím.

Děkuji velmi za pomoc

Offline

 

#6 26-01-2012 10:47:56

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4142

Re: Propan-butan

Takovýmto dotazům nerozumím . Sám jsi si v podstatě na všechno odpověděl v úvodu . Vždycky mne fascinuje , jak lidé chtějí dělat z prdu kuličky . Pokud chceš mít doma komplexní plynovou soustavu , tak je jen jedna , acetylen kyslík . V tom případě koupíš vše na aukru , dnes za pár peněz . Jen se nejdříve poohlédni kde a za kolik budeš plnit . To je problém , tedy s acetylenem . Ale dnes není problém pro dílenskou praxi koupit vyvíječ , i karbidu se dnes prodává dost . Desetiletími ověřený a bezpečný vercajk , který splní vše co si vymyslíš , koupíš za pár kaček .

Offline

 

#7 26-01-2012 11:12:45

Iceman
Člen
Místo: Příbram
Registrovaný: 19-02-2011
Příspěvky: 10
Web

Re: Propan-butan

Na to jsem se tedy zrovna neptal smile  v posledním mém příspěvku.
Acetylen zrovna moc nechci, protože nevím kde plnit a nepřijde mi to moc bezpečné, navíc cena plnění je dle zdejších příspěvků o hodne vyšší. Třeba se mýlim - nevím. Líbí se mi ten PB - bezpečnost, cena, dostupnost. A jsou tu zastánci této metody. Třeba bourač.
Teď jenom kde koupit potřebný cajk a za kolik. Na aukru je jeden prodávající, rád bych to vzal, ale třeba řeknete že to je blbost:

http://aukro.cz/autogen-propanbutan-kys … 58730.html

Prostě jsem absolutně bez praxe a předpokládám, že je tu mnoho zdatných svářečů s PB, kteří řeknou, jdi tam, kup tohle, tohle neber atd. Nebo stačí odkaz na webovky a kody zboží co mám vzít.
co na to p. Bourač?

Offline

 

#8 26-01-2012 19:10:37

mrazivec
Člen
Registrovaný: 29-07-2009
Příspěvky: 31

Re: Propan-butan

Ta nabídka na aukru je docela mimo - je to nějaký bastl a za hodně velkou cenu

Počkejte na nějakou lepší nabídku.  Živím se jako chladírenský technik takže PB a kyslik je každodenní chleba a měl jsem nabídku na novou profi sestavu za nějakých 8 tis bez DPH.

Nebo si to poskládat po kouskách (flašku O2+ redučák, flašku PB + redučák (je možné i použít předělaný acetylenový, rukojeť + hořáky na PB (nefungují na PB hořáky s acetylenu a hadice (vše sehnatelné u choboly)  poskládat nějakou kostru a je to.....

Offline

 

#9 26-01-2012 20:39:50

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4727
Web

Re: Propan-butan

mrazivec napsal(a):

Ta nabídka na aukru je docela mimo

přesně tak big_smile
doporučuju autogen nejprve někde zhlédnout v činnosti - kovárna, zámečnictví, topenáři apod.
za pár minut získáš spoustu základních informací které jsou přes net nezdělitelné...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#10 27-01-2012 08:31:04

Iceman
Člen
Místo: Příbram
Registrovaný: 19-02-2011
Příspěvky: 10
Web

Re: Propan-butan

ok, děkuji za info...pravda je, že PB lahev mám a táta má COčko a dvě lahve - nechá se použít? Stejně to nepoužívá. Asi zajdu tedy do nějaké firmy a nechám si poradit smile jak to sestavit a co koupit. Díky tedy všem za pomoc a rady.

Offline

 

#11 27-01-2012 15:20:03

Iceman
Člen
Místo: Příbram
Registrovaný: 19-02-2011
Příspěvky: 10
Web

Re: Propan-butan

tak jsem si dal inzerát na svarinzert.cz a uvidíme.

Offline

 

#12 08-02-2012 13:53:33

Iceman
Člen
Místo: Příbram
Registrovaný: 19-02-2011
Příspěvky: 10
Web

Re: Propan-butan

Ahoj, tak jsem koupil sadu na propan budan, mohu prosit o malé rady?

1. Co to mám za rukojeť? Nikde to tam nevidím napsané. Odhaduji to na GCE U5 nebo U7. Nevím rozdíly. Viz obrázek smile.
2. Na té rukojeti jsou pojistky proti zpětnému šlehnutí? Myslím ty konce u hadic, jestli to je ono smile.
3. Nemáte někdo za rozumný peníz řezák na PB? Rozumný peníz tak kolem 1000,-
4. Čím čistit hořáky, když nemám originál nářadí?

Děkuji za rady smile

RukojeŤ:
www.icis.cz/down/horak/u5-U7.jpg
www.icis.cz/down/horak/u5-U72.jpg

Offline

 

#13 08-02-2012 14:47:10

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 538

Re: Propan-butan

2. Na té rukojeti jsou pojistky proti zpětnému šlehnutí? Myslím ty konce u hadic, jestli to je ono

Ty "konce" u hadic nejsou pojistky proti zpětnému šlehnutí, jsou to převlečné připojovací matice. Pojistka se stejně osazuje pouze  na hadici s hořlavým plynem
Jole.

Editoval jole (08-02-2012 15:33:36)

Offline

 

#14 10-02-2012 14:06:06

Michal01
Člen
Registrovaný: 05-07-2011
Příspěvky: 316

Re: Propan-butan

Zdravím Iceman,
na kyslíkovém přívodním nátrubku pojistka určitě nebude;tím nechci řící,že se tam nedává ale tohle není ten případ.Co se týče nátruhku pro hořlavý plyn tak se musíš podívat,poznáš to když jej odšroubuješ od držáku;pravděpodobně tam bude opačný závit tak pozor na to.
Ještě existuje další způsob pojistky proti spětnému šlehnutí:viz.foto
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3027_p1010612.jpg
Pro tuto soupravu můžeš použít řezák určený i pro kyslíko-acetylenovou soupravu,ale je vhodné vyměnit nahřívací hubici a řezací trysku;tím zase nechci říct,že by to s acetylenovou nešlo,ale všechno chce svoje.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3027_p1010613.jpg
Rozdíl mezi hubicemi a tryskami je zde:(nahoře propan-butan)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3027_p1010615.jpg
Sada pro čištění hořáků a řezáku,by jsi měl sehnat v každé prodejně svařovací techniky;dříve se používaly tahle:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3027_p1010616.jpg

Jinak vše už tady bylo řešeno.Pokud jsi začátečník bylo by dobré zeptat se někoho kdo s tímto zařízením pracuje nebo si alespoň přečíst nějakou příručku pojednávající o svařování plamenem a řezání kyslíkem.Nezapomínej,že neodborná manipulace s takovým zařízením může mít devastující následky.

S pozdravem Michal01 ZTS


MIG/MAG - WLSP 315si ; WTU 315-34 MIG + MIG 30 ; GCE autogen - C2H2+O2 ; PB + O2 ; navařovací souprva NPK-1;RSOMA řezací stroj
MMA - Triodyn RK 320 ; WTU 500-3 ; WTU 315-3 ; UTA-200-1
TIG - MA 315 AC/DC ; Triodyn TIG 30 (DC)
CUT - PLASMA CUT 40 - 70(pro ruční) ;  CNC vypalovací automat (plasma/autogen) 3000 x 8000 mm (PLASMA CUT 120)

Offline

 

#15 14-02-2012 11:41:53

Iceman
Člen
Místo: Příbram
Registrovaný: 19-02-2011
Příspěvky: 10
Web

Re: Propan-butan

ty jo parádní odpověď - díky Michale!
Já teď provádím kontrolu všech částí, čištění, výměnu poškozených atd. viz. foto - ty černý nástavce s hubicema ještě nejsou vyčištěný smile
Začal jsem s tím vlastně proto, že redukčách na plyn mi ucházel...tak jsem jej rozebral, vyčistil, vyměnil těšnění, dotáhl a teď šlape jak za mlada...no a přitom jsem zjistil, že u plynové hadice jsou prasklinky na koncích, takže zaříznout. Ale asi koupím nové, i když jsou již v pořádku teď. Následovaly nástavce a hubice, ale pouze z venku. Nemám ještě ty čistící drátky k tomu...
Přemýšlím ještě redukčák na kyslík, ale nevím jestli si na něj troufnout sám, či to nechat někde odborně změřit a zrepasovat. Asi to bude jistější.

Měl bych jeden dotaz ještě. Mám asi ještě ty staré svářecí nástavce (zvlášť nástavec, zvlášť hubice) - jsou u nich acetylenové hubice až na jeden - č. 1. Můžu k těm nástavcům co tam mám acetylenové hubice koupit PB hubice? Abych nemusel kupovat komplet nové. Ta hubice vyjde na 350Kč cca. Nástavec svařovací, nerozebiratelný celý 1200,-. Tak že bych ušetřil smile.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2684_hubice_ventil.jpg

Editoval Iceman (14-02-2012 11:45:03)

Offline

 

#16 15-02-2012 09:01:29

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 469

Re: Propan-butan

ČSN 05 0610

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče