SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
Potřebuji poradit jak co nejlépe navrhnout výkonový transformátor a výstupní tlumivky do dělaného invertoru. Střídač je klasický forward. Pracovní frekvence 63kHz. Jádro by mělo být složené ze dou E65 s Al=8200nH pro maximální svářecí proud 150A a se zatěžovatelem 100%=80-100A. K dispozici mám smaltovaný Cu drát o průměru 0,2mm. Momentálně mám na primáru 17z lanken složeným z 10ti smaltovaných Cu drátů o průměru 0,7mm, na sekundáru 5z Cu pásoviny o rozměrech 0,5x30mm, ovšem bez úspěchu. Zdroj je strašně slabý a ani na max střídu neudrží stabilní oblouk. Tlumivka je na jádru E65 navinuta 4x18z Cu drátem o průměru 2mm se vzduchovou mezerou 1mm.
Moc děkuji za případné odpovědi
Offline
Problem nie trafo , na tu frekvenciu staci 1mH ked ma indukcnost primar . Problem je tlmivka co ti pohlcuje vykon . Ta tlmivka by mala mat okolo 8-10uH . Musis ubrat zo zavitov , a medzeru jadrom ponechat najviac 3-4mm .
Offline
Zkusil bych se zaregistrovat na elektrobastlírně a požádal uživatelku Andrea . Je odbornicí na spínané zdroje .
Offline
Díky moc, vyzkouším.
Offline
klidne vyskousej , ja uz to tu davnejsie rozoberal , len teoria a prax su rozdielne veci .
Offline
Zkusil sem různé tlumivky. Teď mám dokonce jen vzduchovou tlumivku o 14 závitech s průměrem 12mm navinutou dráten o průměru 3mm. Může být chyba jedině v tom trafu, že je složené ze dvou E65. Průřez jádre je 1080mm2. Nechtělo by to ubrat závitů na primáru?
Offline
tak to ja viem ze ano , Ved bobobo ta nasmeroval na Andreu na bastlirne , co sa nespytas jej . ja uz postavil par zvaraciek doma funkcnych , len ked zavidia a iny kontakt ponuknu , tak skusaj tam komu uveris ... nechcem ziadny mail preberat !
Offline
Chlapi , dajte sem už konečne nejakú overenú schému invertora .
Za tie roky čo tu chodím sa tu toho veľa prebralo no overenú schému tu ešte nedal nikto.
Samozrejme mimo konštrukcii uverejnených na svarinfe .....
Offline
Kromě jediné konstrukce opajcnuté z amatérského radia , není ŽÁDNÁ komplet .
Offline
Od Danyka jde o nepoužitelnou hračku , z Brna chybí řízení .
Offline
Hm, asi těžko se dá čekat, že výrobce bude investovat do měsíců práce vývojářů, aby vyvinuli nějaký dobrý invertor a potom dopustí, aby kompletní schéma toho invertoru plus třeba ještě s podrobným rozpisem součástek bude volně k dostání na internetu. Aby se lidi nemuseli obtěžovat ten invertor nakupovat od něho, ale udělali si ho doma.
Jinak řečeno, volně dostupné návody budou buď neúplné nebo zastaralé a kdo si bude chtít invertor zbastlit doma, bude si muset sám poradit s použitím všelijakých náhradních součástek, feritů, výkonových spínačů nebo některé části elektroniky prostě dovyvinout sám....
Offline
Pro invertor z Brna mám i řízení - schéma,pl.spoj,popis součástek .(kdyby někdo měl zájem)
Offline
To by bolo super.
Môžeš to tu zverejniť?
Offline
Můžu.Je to i tady:
http://valvol.qrz.ru/articles/invertor_brno.zip
Neví někdo o schématu invertoru použitelnýho jako zdroj pro MIG ?
Je vůbec vhodný použít jako zdroj MIGu invertor ?
Díky
Editoval Sender (16-01-2012 12:58:16)
Offline
V podstate keď si to porovnám , je to rovnaké ako na svarinfe .
http://www.svarbazar.cz/phprs/download.php?soubor=121
Riadené je to obvodom SG3525A...
Offline
Aha. Nejak mi uniklo co tam teda vlastně chybí.
Offline
m.evil ... uz si nieco zhotovil tych traf z C416 ? Bobobo a preco si myslis ze od Danyka je to hracka ? zvara to pekne , len to upravy chce ako antistick . a regulacia prudu podobne , len ono to reaguje tak od 2V k 0V a danyk to ma az 5k0V . vyuzita iba tretina potenciometra 5V . riadiaca jednotka ci je SG3525 alebo UC3845 vsetko pekne fachci aj trafom ci je to 2xE55 alebo E65 , E70. TRafo moze byt aj 1:3 navinute . Tlmivka je zahadna , a to indukcnostov , inak sa chova vzduchova , feritova a zelezna ... a tu je problem co vam odchadzaju IGBT , alebo nedavaju dostatocny prud .
Offline
atishajn: Nie nič som nerobil , mám ich odložené.
Rôzne elektronické konštrukcie robím stále , dokonca aj teraz.
Projekt invertor zatiaľ nechávam bokom a snažím sa získať čo najviac teoretických poznatkov.
Vždy som veľmi rád , keď sa v tejto oblasti rozbehne diskusia .
Len by to chcelo viac odborných príspevkov , lebo jediný funkčný invertor som videl iba na danykovom videu .... .
Offline
Invertorový zdroj jde použít na MaG. Pokud se bastlí invertor doma, věřil bych popologii plného můstku jakou použil p. Skřivánek. Protože plný můstek poskytuje maximální možný výkon a není zákeřný, odpustí drobné chyby.
Zjednodušeně: do primáru jde plné usměrněné napětí ze sítě, následuje 1 mikrosekunda, nebo i méně, poté druhý pár spínačů připojí plné napětí v opačné polaritě. Pokud jede invertor naplno, dává na sekundáru pořád napětí (bez té 1 mikrosekundy a náběhů způsobené indukčností). Není ve zdroji a okolí tak velké rušení, obdélníky mají blíže k sínusovce.
Invertor z Brna je řízený stejným obvodem SG3525 tj. pokud pojede naplno, pár spínačů sepne, následuje 1 mikrosekunda, pak řídící obvod sepne druhý výstup (ten není využit), takže nic, pak 1 mikrosekunda a pak konečně na krátkou dobu příjde napětí na vinutí. Protože je energie přiváděna po kratší čas, je použit nízký poměr závitů. To ale znamená větší proudy tranzistory, větší špičky napětí, větší rušení. Protože je přiváděno napětí jedním směrem musí se zabránit přesycení jádra vzduchovou mezerou, rekuperačními diodamy, opět velké proudy které zatěžují i vinutí trafa. Na výstupu jsou pak ostré špičky a poměrně daleko od sebe. Špičky produkují podstatně vyšší rušení do vyšších kmitočtů. Díky nízkému poměru závitů při nezatížených zdrojích jde napětí bez zatížení zdroje nahoru, musí se to řešit výkonými odpory na výstupu. Výrobcům se náročnější vývoj vrátí v tisících prodaných kusů.
Skřivánkův invertor jde dohnat k vyšším výkonům. Zesílit dráhy spojů na silové desce, výkonější odpor u proudového trafa, výkonější odpory u RC ochrany výstupních diod, poladit děliče měření a nastavení proudu aj. a s 3,15 elektrodou 150A dá, ale je nutno počítat proudem ze sítě téměř 20A. (Nejedná se ale o přímé nastavení proudu, ale nepřímé, protože než proud se nastavuje spíše výkon, s jinou elektrodou bude proud jiný). Slabina tam ještě je v dodatečném dodělání regulace napětí, pere se s nastavením proudu, výhodnější by byl navíc 1 komparátor, ale jde to poladit.
Offline
pt.kbely a vies aka je frekvencia pri 1uS ? to uz problem milerorov kapacitov zatvarat IGBT .
Offline
atishajn napsal(a):
pt.kbely a vies aka je frekvencia pri 1uS ? to uz problem milerorov kapacitov zatvarat IGBT .
Tím zřejmě myslí takzvaný dead time. V dvojčinném střídači když se zapne jedna větev u PWM regulace na plný výkon a plný čas daný kmitočtem, nesmí to být v žádném případě polovina celkového času daného kmitočtem. Musí to být míň. Jedna větev zapne, potom vypne, ale výkonové spínače, třeba IGBT tranzistory potřebují nějaký čas na zotavení, aby přešly z vodivého do nevodivého stavu. Do tohoto stavu musí přejít dříve, než se zapne opačná větev dvojčinného střídače, protože jinak by větve střídače pracovaly proti sobě do zkratu. A při přepnutí z druhé větve na první je to totéž. Doba zotavení neboli potřebný dead time potom závisí v první řadě na rychlosti těch tranzistorů, a potom na pracovních bodech, ve kterých pracují. Neboli na celkové elektronické konstrukci kompletně včetně výkonového trafa. Musí být taková, aby se ty tranzistory co nejrychleji zotavily. Běžně se dead time nadstavuje 1 - 2 do 5 % . Takže u dvojčinného střídače běžně až 10 % doby se výkonové tranzistory zotavují a nepracují, o to větší potom musí být proud ve zbytku doby.
U jednočinného střídače platí dead time taky, akorát tam se hůř vysvětluje.
Takže jedna mikrosekunda bývá běžný dead time u střídačů pracujících na kmitočtu 50 - 100 kiloherz.
Offline
P. Radim to pochopil správně, p. Skřivánek má kmitočet nastaven na 60kHz, dead time je zvolen na 0.680 mikrosekundy. Protože tam má nastavení potenciometrem, je výhodnější začít na bezpečnějších hodnotách, tj. 1 mikrosekunda, protože při studených tranzistorech nemusí být problém, ale pokud se zahřejí jejich reakční doba se zvětšuje. Prodloužení mrtvé doby neubere v tomto případě zásadně na výkonu, limitující je spíše velikost trafa a materiál feritu, půřez vinutí, velikost chladící plochy a hlavně 16A jistič před zásuvkou.
Ale k otázce, pokud nastavím na generátoru frekvenci 1MHz, jedna celá perioda bude trvat 1 mikrosekundu.
Offline
to netreba stale ten isty invertor preberat , co ste citaly , kolky ste ho uz postavily , a ako sa spraval pri nastaveni ... teoriu vynecham a opytam sa vas kolky mate osciloskop ked tu pisete len teoreticky a bez skusenosti stavbov neakeho invertora ....
Offline
Kolik lidí má osciloskop netuším, možná, že to statistici zařadí při dalším sčítání do otázek, pak vám určitě všichni poděkují. Předběhnu a odpovím na další vaši otázku: mám oddělovací trafo pro napájení osciloskopu.
Ohledně přetřásání stále jednoho invertoru - pro invertor preferuji topologii plného můstku, pokud jsem postavil menší zdroj, jako propustný byl měkčí a na výstupu jsem musel dát dost výkonný zatěžovací odpor, protože jinak by šel bez zátěže do háje optron ve zpětné vazbě, jiný zdroj - polomost byl tvrdší a na výstupu stačil méně výkonný odpor a výstupní napětí mělo menší zvlnění, ale polomost se nehodí na invertor.
Přece nebudu odkazovat na polský nebo ruský stránky, když je plný můstek přímo tady. K invertoru z Brna se nevyjadřuji, protože jsem ho nestavěl.
Tuto diskuzi nepovažuji za moc plodnou, oba dva invertory, zde uvedené považuji něco jako prototypy, ty mají chyby, (je to stejné jako u aut -kolik stovek vylepšení měl např. druhý Favorit) proto si myslím, že by se měla diskuze stočit směrem na upozornění pro další stavitele dříve, než vyleptají tišťák, nebo na další přídavné obvody, nebo vylepšení.
Např. nikde se ještě nepsalo, že rozběhový obvod Skřivánkova invertoru při některých šaržích tyristoru kmitá, že bych až já měl tu smůlu? Vyřešil jsem to jinými hodnotami a přidal 3 diody (stačila by i jedna). Věřím, že každý si postaví, co bude chtít a přizpůsobí svým šuplíkovým zásobám a možnostem jako já, rozhodně nechci někomu bránit, aby postavil propustný měnič.
Offline