SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 04-02-2011 20:46:03

Ondra
Člen
Registrovaný: 04-02-2011
Příspěvky: 3

Svařování dvou kulatin, jakou metodu a třídu oceli?

Dobrý den, pro místní bude určitě hračka mi odpovědět. Do strojírenské části maturitní práce potřebuji vyřešit způsob, jak navařit dvě kratiší kulatiny o průměru 7 mm na jednu dlouhou tak, aby vznikl tvar +. Každý konec bude opatřen čtyřhranem pro možnost šroubovákových nástavců, takže od toho se pravděpodobně musí zvolit třída oceli. Nevím, jak přesně vyřešit ony dva svary, zda vyfrézovat na menších kusech drážky, aby lépe přilnuly k dlouhé části a pak to obtáhnout kolem dokola svarem či jinak. Můžete mi tedy prosím poradit, jaká by byla nejvhodnější třída oceli a jakou metodou nejlépe svařovat? Přiznám se, že strojírenství není zrovna moje silná stránka, takže se předem omlouvám, pokud by to bylo nesrozumitelné :-)

Offline

 

#2 04-02-2011 21:13:00

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Svařování dvou kulatin, jakou metodu a třídu oceli?

Ondra napsal(a):

takže se předem omlouvám, pokud by to bylo nesrozumitelné :-)

srozumitelné je to dokonale - proti některým jiným dotazům zde někdy sad
pokud letos maturuješ zajímalo by mě co jsi tedy do teď studoval, že se ptáš na tak běžné věci smile

průměr 7mm napovídá že se bude utahovat jen relativně malou silou (a ručně) = kalení klíče se neuvažuje vybral bych tedy obyčejnou konstrukční ocel, třeba 11800, na tech kratších ramenech bych pro svár žádné drážky nedělal - po přiložení rovného čela k válcovému povrchu zůstane škvíra, do které svar zateče a spoj bude prakticky přes celý profil = dostatečná pevnost, metodu vaření bych použil (můj subjektivní názor)
obalenou elektrodou č.2 , nebo "céóčkem , myslím že obě metody jsou pro tento případ srovnatelné.
Vzhledem k rozměrům dílů, bych každopádně použil jejich upevnění ke svářecímu stolu nebo do svěráku - jinak bude sváření obtížné i pro velmi zkušeného svařeče.
Jde li o výrobu více kusů, zvážil bych zhotovení přípravku.

Kdybych byl zkoušející u maturity, a ty mě takto odpověděl, dal bych ti vyznamenání nebo aspoň medaili smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#3 05-02-2011 20:15:09

Ondra
Člen
Registrovaný: 04-02-2011
Příspěvky: 3

Re: Svařování dvou kulatin, jakou metodu a třídu oceli?

Děkuju moc, to mi bodlo :-) Původně jsem koukal po nějaký 11 373 ale 11 800 bude lepší. Teď už si nějak poradím wink A co studuju? No je to administrativa ve strojírenství ale zrovna nějak svařování šlo mimo mě, pamatuju si pár svarů, nějaké metody ale jinak to není můj šálek čaje big_smile

Takže ještě jednou díky!

Offline

 

#4 05-02-2011 20:30:47

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)
Registrovaný: 23-07-2009
Příspěvky: 501

Re: Svařování dvou kulatin, jakou metodu a třídu oceli?

Dal bych si pozor s tou volbou oceli.11 800 nebude pro svařováni uplně vhodná - nemá zaručenou svařitelnost.Vím jak to chodí v praxi, ale u zkoušky by to na Tebe mohli vytáhnout.


Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

Offline

 

#5 05-02-2011 21:07:13

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Svařování dvou kulatin, jakou metodu a třídu oceli?

Toto je typický příklad na odporové svařování.Elektroda i metoda mig mag jsou naprosto nevhoný způsob. Tak se svařuje třeba armatura do betonu , kde nezáleží na tom jak svar vypadá .

Offline

 

#6 05-02-2011 21:55:59

MiraGSX
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 03-08-2008
Příspěvky: 476

Re: Svařování dvou kulatin, jakou metodu a třídu oceli?

Přesně jak píše ZDENÁL na tuhle prácičku bych volil mezi TIG metodu a ocel třídy 12020 (následně zakalit) nebo 14220... Tj jen tzv. baj wočko.
Hranu nesrážet, použít přídavný materiál.

http://svarbazar.cz/phprs/showpage.php? … li_pouziti


ISTP Kutil
WSME-200A AC/DC TIG; KITin 170 TIG LA; SioMIG 351
svářecí kabely do 160A; TIG hořák ESAB BTF 150 a ZHT-315 + čína (unknown); P600e

Offline

 

#7 05-02-2011 22:39:37

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Svařování dvou kulatin, jakou metodu a třídu oceli?

A co říkáte na svorníkové svařování, je to moderní metoda a svorník vám vyrobí i z kvalitní oceli a přesně na tu kulatinu. Efektní a rychlé i kvalitní spoj. Mimochodem bych řekl, že originály těchto klíčů se vyrábí odporovým svářením, nebo se pletu?


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#8 06-02-2011 10:10:48

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Svařování dvou kulatin, jakou metodu a třídu oceli?

ZDENÁL napsal(a):

Toto je typický příklad na odporové svařování.Elektroda i metoda mig mag jsou naprosto nevhoný způsob.

souhlas s ZDENÁLEM, v odpovědi jsem vycházel ze svých možností, odporové svaření je v tomto případě nejoptimálnější - pro případ výroby více kusů rozhodně.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#9 06-02-2011 11:37:54

Ondra
Člen
Registrovaný: 04-02-2011
Příspěvky: 3

Re: Svařování dvou kulatin, jakou metodu a třídu oceli?

O vzhled svaru ani tak nejde, protože celé to bude ještě pogumované.

Offline

 

#10 08-02-2011 18:03:19

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Svařování dvou kulatin, jakou metodu a třídu oceli?

existuje ještě jeden způsob jak takové díly svařit, tlakem + kovářsky - viděl jsem tuto metodu kdysi v dávných studentských dobách, mistr v soustružně upnul jeden díl do sklíčidla a druhý do vrtákové hlavičky na koníku, po spuštění soustruhu přitlačil oba díly k sobě a během pár sec. se třetím začaly tavit, soustruh rychle zastavil - za stálého tlaku koníkem a během chvilky byly kusy pevně spojeny!


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#11 18-09-2011 15:58:07

levoruk
Člen
Registrovaný: 01-07-2011
Příspěvky: 85

Re: Svařování dvou kulatin, jakou metodu a třídu oceli?

Nebylo by jednodušší místo vyrábění dvou kratších kulatin vyrobit jednu dlouhou a odporově je svařit? Pokud by teda nevadilo, že nejsou ty kulatiny v jedné rovině ale pod sebou. Ušetřil bys tím jeden svár, jeden výrobek a hromadu výrobního času, což potom před komisí (my jsme se závěrečnou prací předstupovali před komisi, která jí hodnotila a museli jí obhajovat) určitě pomůže

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče