SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 20-10-2024 21:20:10

Ptak
Člen
Registrovaný: 20-10-2024
Příspěvky: 3

Powermat vyhazuje jistič

Mam problém se svářečkou Powermat PM-IMG-220T.Při prvním zapnutí zasrší oblouk ve vypínači a vyhodí to jističe.Při vypnutí to jen zasrší ale jističe nevyhodí.Jističe to vyhazuje jen při prvním zapnutí, ale srší to pořád.Vypínač jsem již měnil za kvalitnější,ale nový to začal dělat po 3 měsících od výměny.Ohořelé či vypálené součástky jsem pohledem nenašel.Rád bych se zeptal čím to může být a jaká opatření udělat.Zda by pomohl přidat softstart, nějakej kondenzátor na vypínač?Nebo hledat závadu na desce?Svářečku mam asi 3 roky a zatim jsem nevyvařil ani 1 kg drátu.Je v dílně s cca 80%vlhkosti.Fakt bych potřeboval nějak nakopnout radou,co a jak.Díky moc všem.

Offline

 

#2 20-10-2024 23:03:08

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4165

Re: Powermat vyhazuje jistič

Naschvál nám napiš co za vypínač jsi tam dal , píší , že to bere až 27A z 230 ....... a taký , na jakém jističi (A +typ)to provozuješ .....

Offline

 

#3 Včera 06:07:38

Ptak
Člen
Registrovaný: 20-10-2024
Příspěvky: 3

Re: Powermat vyhazuje jistič

Vyhazuje to i ČEZ jistič na domě, tj 3f 25A B.Vypínač jsem kupoval stejný, co tam byl 16A 250V, jen od kvalitního výrobce.

Offline

 

#4 Včera 08:47:55

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4165

Re: Powermat vyhazuje jistič

Kolébka 16A nesnese trvale ani 10A , je na něm vytisknuta maxhodnota krátkodobě .

Offline

 

#5 Včera 09:15:49

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1608

Re: Powermat vyhazuje jistič

To že zasrší ve vypínači při zapnutí je problém vypínače. Zkuste rozebrat ten co jste vyndal a zjistite opálené kontakty s hrubým povrchem. Nejspíš už ho nedokážete složit a bude na vyhození (to je asi stejně, leda do něčeho bez zátěže), napružená pružinka-kontakt, málo místa a vše strašně živé.
Nemaje čas bych šel cestou dalšího vypínače, nejlépe na vyšší proud. Otázkou je, zda ho seženete při požadovaném rozměru.

Maje čas bych se podíval, zda na vstupu není poškozený filtr, kondenzátory, zda po chvíli provozu není něco zahřáty co by nemělo být.

Zkuste jednoduché postupy zda to něco neukáže:
- zapnout při přemostěném vypínači, také vyhodí jistič?
- zjistit jak dlouho trvá než jde o první zapnutí (druhé zapnutí je v pořádku)
- spojit víc prodlužovaček a vytvořit tak omezení proudu na místo softstartu
- co se ve svářečce změní mezi prvním a druhým zapnutím, dokážete navodit vyhození jističe po prvním zapnutí  jinak než že počkáte x minut

V prospektu píší spotřeba energie MIG / MAG: 6,1 kVA , což je 26A a na to 16A vypínač není stavěný. Že to chvíli vydrží je známo a využívaný výrobcem, ale zkracuje se jeho životnost. Kurvítka jsou potřeba, jen tady výrobce asi ušetřil moc centů.

Editoval Charon (Včera 09:20:22)

Offline

 

#6 Včera 09:50:50

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2215

Re: Powermat vyhazuje jistič

Dělají se i kolébkové vypínače na 30A, jsou třeba na Temu. Je u nich uvedeno, že jsou přímo pro svářečky.

https://www.temu.com/ul/kuiper/un9.html … gLcK_D_BwE

https://allegro.cz/nabidka/30a-spinac-s … WETUET6Com

Fungovat by to mělo, dělají se stovky typů invertorů s kolébkovým spínačem a jedou běžně řadu let. Pokud tedy není nějaká závada přímo ve svářečce. Ten váš invertor je nový, nebo to začal dělat až po nějaké době?

Editoval Zdenek11 (Včera 10:08:09)

Offline

 

#7 Včera 11:05:43

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2838

Re: Powermat vyhazuje jistič

Nevěřím těch 30 A, ani omylem. Běžně se dělají do 16 A, viz třeba GM.
Tohle vydrží 30 A, ale vypadá bytelně, že by tomu i jeden věřil.
https://www.tme.eu/cz/details/sw3831/pr … k-switches

Editoval pafik1605 (Včera 11:16:16)

Offline

 

#8 Včera 11:20:50

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2215

Re: Powermat vyhazuje jistič

Věřit, či nevěřit... Faktem je, že miliony invertorů se vyrábí s takovým spínačem a nějaké jejich častější závady jsem nezaznamenal, spíš než vypínač odejde řada jiných věcí. A to, že se tyto vypínače prodávají jako náhradní díl, není nic nepochopitelného.
Ten drahý vypínač z odkazu je zřejmě pro profi zařízení s trvalým zatížením 30A, u invertoru to prakticky bude jen nějaký zlomek sekundy při zapnutí.

Editoval Zdenek11 (Včera 11:25:02)

Offline

 

#9 Včera 11:41:53

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4553

Re: Powermat vyhazuje jistič

Nebo v té svářečce nějaký  softstart už od výrobce je, právě třeba kvůli vysoké kapacitě filtračních kondenzátorů, akorát relé softstartu či něco takového  má třeba přilepený kontakt a svářečka se tak už delší dobu spouští natvrdo bez softstartu.

Offline

 

#10 Včera 11:58:28

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2838

Re: Powermat vyhazuje jistič

Činan vyrábí miliony srač...k, který škudlil výrobce někam zabuduje/použije.
Teď jsem potřeboval vyměnit dvoupólovej kolébkovej vypínač na remosce, rozbil se hmatník. I koupil jsem v GM novej. Při letování přívodů jsem zjistil, že tělo je z nějaký srač..  termoplastu a že se zbortily uvnitř ty kontakty, takže to nespínalo. I koupil jsem novej, vzal nízkotavnou pastu (177 stupnů), rychle ocínoval, pak přiletoval dráty. Stejně to blbne. Občas se sepne, občas ne, musí se zacvakal. Snad budu muset koupit třetí, přívody naletovat na uštípnutý fastony (aby se to vešlo do držadla remosky), a ty nastrčit na kontakty spínače. Dřív se to tělo dělalo z termosetu a pájení na 270 stupnů to v pohodě vydrželo.
Tolik k těm milionům mizernejch výrobků.

Offline

 

#11 Včera 14:02:48

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 308

Re: Powermat vyhazuje jistič

bobobo napsal(a):

Kolébka 16A nesnese trvale ani 10A , je na něm vytisknuta maxhodnota krátkodobě .

Hloupost. Nejde o cas, ale o typ zateze podle impedance.  Prostuduj si EN 61058-1 nez budes zas radit.

Ptak> taky bych tipoval, ze budes mit problem se softstartem, jako prilepene rele apod.


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#12 Včera 17:14:51

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4165

Re: Powermat vyhazuje jistič

papír snese vše , realita je jiná .
víš o realitě prd , já jsem potřeboval 16A tento kolébkáč zatížit 10A bez vypínání . Za necelých 8hodin trvalé zázěže vyhořel .
ano , závad tam může být vícero , o tom nikdo nepochybuje , ale že tento kolébkáč nevyhovuje je jasné již z jeho popisu . S autem taky můžeš jezdit celý život bez technický i pojištění . Dokonce to někteří spoluobčané činí .

Offline

 

#13 Včera 17:25:17

Ptak
Člen
Registrovaný: 20-10-2024
Příspěvky: 3

Re: Powermat vyhazuje jistič

Zdenek11 napsal(a):

Dělají se i kolébkové vypínače na 30A, jsou třeba na Temu. Je u nich uvedeno, že jsou přímo pro svářečky.

Fungovat by to mělo, dělají se stovky typů invertorů s kolébkovým spínačem a jedou běžně řadu let. Pokud tedy není nějaká závada přímo ve svářečce. Ten váš invertor je nový, nebo to začal dělat až po nějaké době?

Po nákupu nové svářečky jsem to nepozoroval.Poprvé mě to vyhodilo jistič někdy loni na jaře.Dával jsem to za vinu vlhkosti, že kontakty zoxidovaly, proto jsem ho vyměnil za kvalitnější.Po montáži nového to už neudělalo.Pak zase rok svařečka stála a teď se závada opakuje.Zatim toho moc nenavařila.
Objednal jsem tedy ten 30A vypínač a uvidíme co za půl roku, až jí zase zapnu 😁

Offline

 

#14 Včera 17:54:07

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 308

Re: Powermat vyhazuje jistič

Ptak> to co popisujes nebude primarne vypinacem. Jestli chces kvalitni kolebkove vypinace, kup Marquardt. https://products.marquardt.com/app/port … ubgroup/27

bobobu> nemas nejmensi predstavu co ja vim nebo nevim o realite.  Kazdopadne ja vim, ze to co ty pises o vypinacich a vyznamu jejich popisku je kravina.

Editoval Dawe (Včera 17:55:07)


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#15 Včera 18:04:36

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2215

Re: Powermat vyhazuje jistič

"Po nákupu nové svářečky jsem to nepozoroval.Poprvé mě to vyhodilo jistič někdy loni na jaře".

Že to nebude vypínačem si myslím taky, zvlášť když to nová nedělala. Chtělo by to zkontrolovat, zda nepřestal fungovat softstart, jinak jističe budou dál padat a nový vypínač dlouho nevydrží.

Editoval Zdenek11 (Včera 18:06:13)

Offline

 

#16 Včera 18:22:59

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4165

Re: Powermat vyhazuje jistič

Nikdo nenapsal , že základní vadou je vypínač . Jen po opsání chování vypínače konstatuji , že použité vypínače nevyhovují již danými daty vůči spotřebě .

Offline

 

#17 Dnes 06:05:43

jarinox
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 12-04-2010
Příspěvky: 273

Re: Powermat vyhazuje jistič

Taký 30A lacný vypínač od číňanov, má identické pliešky(kontakty) ako ten 16A.. Osobná skúsenosť.


EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče