SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdravím. Napadlo mě, jestli po delší době nečinnosti, typicky amatér v zimě, nedojde k odformování kondenzátorů v invertoru? A jestli následně první použití po delší odstávce nevyžaduje nějaký speciální přístup? Anebo mám jen zbytečné starosti?
Offline
No a co? Tak ti to maximálně vyhodí na první zapnutí jistič. Ovšem pokud chceš mermomocí speciální postup, můžeš zkusit zaříkávání a tanec kolem invertoru. Přitom mumlat "ochraňuj tě bůh od všeho zlého, hlavně od této vlády .... "
Editoval pafik1605 (07-10-2024 17:00:06)
Offline
A to jsem se zeptal slušně....
Offline
Záleží hodně na tom, jaké kondenzátory jsou ve svářečce použity. Kvalitní značkové typy, navíc při uskladnění v chladu, jsou na odformování méně náchylné a vydrží v pohodě funkční několik let i bez napětí. Všeobecně se doporučuje při skladování elektrolytů (pokud je to možné) je občas nabít na jmenovité napětí. Po roce nečinnosti prostě nechte svářečku zapnutou (i bez svařování) a to alespoň dvě hodiny.
Offline
Děkuji za odpověď. V podstatě jste potvrdil to, co jsem si myslel. Akorát jsem si myslel něco o půl hodince.
Offline
Musí se obnovit vrstva Al2O3, někdy to může trvat i několik hodin. Možná by opravdu stačila i kratší doba zapnutí, nicméně delší doba nemá na nic jiného vliv a bude to jistota. Ty dvě hodiny jsem kdysi našel jako doporučené (po jednom roce bez napětí) na jedněch zahraničních stránkách elektro.
Offline
Mirino napsal(a):
A to jsem se zeptal slušně....
Vždyť jsem slušně odpověděl
CO Lincoln jsem zapnul po půl roce bez jakýchkoliv skrupulí, normálně naběhl.
Editoval pafik1605 (07-10-2024 19:12:19)
Offline
Přiznám se, že se mi ještě nepovedla přestávka ve svařování delší než 4 měsíce. Ale když při svařování něco zmrším, tak taky předvádím indiánský tanec, abych nemusel do svařence či svářečky praštit velkým kladivem .
Online
Inu znalci .
Kvalita kondů ...... Obecné žvásty .
Ale pokud budeš citlivka , můžeš to zapnout přes žárovku .
INVERTOR má soft , kdyžtak shoří odpor .
Offline
Ono to je skoro jedno.
Staré elektrolyty ze šuplíku se skutečně znova formují jako samostatné součástky maximálním povoleným napětím a velmi malým proudem, to znamená přes odpor poměrně velké hodnoty. Potom to formování trvá až několik hodin.
V zařízení při připojení na síť se kondenzátory naformují skoro okamžitě, síťovým napětím 230 V a krajním případě jenom svým ohmickým odporem a potom musí po zlomek sekundy vydržet ten formátovací proud a místní bodové oteplení někde uvnitř kondenzátoru v místě, kde se ta vrstva znova formuje. Když nevydrží, tak se kondenzátor přeruší nebo bouchne.
Řekl bych, že ani přes žárovku to kondy ve svářečce moc neochrání, ta energie na místní fatální ohřátí uvnitř kondu může stačit. Akorát to může znamenat rozdíl mezi zkratováním kondu a bouchnutím kondu. A když se použije velmi slabá žárovka, přes kterou neproteče ani klidový proud svářečky, mají vnitřní obvody ve svářečce podpětí a snadno tam tak může odejít něco jiného.
Elektrolyty se nejpíš znova formují při každém připojení svářečky k síti po delší přestávce, ale prakticky vždy to ustojí. Maximálně to časem odnesou změnou kapacity.
Řekl bych, že kdo nechává svářečku dlouho stát a bojí se toho formování elektrolytů, může co půl roku svářečku na čtvrt hodiny zapnout a třeba i škrtnou výstupními kabely o sebe, aby se plné napětí dostalo i do elektrolytů na sekundární straně a i ty začaly obnovovat případná poškození izolační vrstvy.
Offline
Zase žvásty , formují se elyty např. v radiích 50 let starých , bavit se o jejich výrobě , tehdejším zapouzdření atd .
Radim netuší co cvaká , míchá hrušky-jabka .
Píši INVERTORY , které mají softstart , takže by se potom dostávaly na pracovní napětí nejen přes odpor softstartu , ale ještě přes odpor žárovky .
Který má jednu perfektní , právě vyhovující zvláštnost.
Offline
Pánové, vy mě děsíte, já už takhle nestíhám nabít jednou za čas všechny možný baterky.
No nic, připíši si to na seznam:
- pořídit si pozlacený dráty pro připojení repráků - je lepší zvuk
- nedávat nože do myčky na nádobí - tupí se ostří
- každých 1/2 roku zapnout na 15 minut vše co má v sobě kondenzátor - potřeba formovat kondenzátory
Editoval Charon (08-10-2024 08:18:26)
Offline
Charon napsal(a):
Pánové, vy mě děsíte, já už takhle nestíhám nabít jednou za čas všechny možný baterky.
No nic, připíši si to na seznam:
- pořídit si pozlacený dráty pro připojení repráků - je lepší zvuk
...
Musíš začít na začátku řetězce - žádný MP3, jen vinyl (nebo SACD, ale těch moc není). A pokračovat dál, až se dostaneš k těm drátům ....
Offline
Napsal jsem "kdo se bojí formování elektrolytů".
Je třeba zlepšit čtení.
Jinak vrstva AL2O3 na povrchu Al folie má v elektrolytech tak odhadem 10 - 30 mikronů, hliníková fólie, co tam je, má tloušťku hliníkové fólie, řekněme 0,1 mm a distanci mezi dvěma fóliemi neboli dvěma póly kondenzátoru dělá obvykle papír, taky tloušťka 0,1 u vysokonapěťových elektrolytů možná 0,2 mm. Formují se maximálně praskliny, které stárnutím ve vrstvě Al2O3 vznikají a v optimálním případě jsou ty praskliny rozložené víceméně rovnoměrně na celé ploše hliníkové fólie, tudíž v celé hmotě elektrolytu. Pokud ale je většina poškození na jednom místě, soustředí se většina tepelného efektu na objem pod milimetr krychlový a potom stačí klidně 1 - 2 watty tepelného výkonu, aby tam vznikla vysoká teplota a místo průrazu. A 1 - 2 watty se zvládne s přehledem i při napájení přes žárovku.
Offline
Já bych se tímto moc nezabýval. Mám krabici konenzátorů Tesly Lanškoun od cca r. 1970-3, Když potřebuji na zkoušku nějaký kondensátor použít, tak klidně do té krabice šáhnu. Ještě mě žádný nevypek´.
Pafíku, pak nakonec k reprákům a úplně nakonec k uším. A zjistíš že to bylo všechno na h.. no.
Offline
Staré kondenzátory Tesla byly kvalitní. Sice větší, než jsou současné, ale vydržely desetiletí. Dnešní (neznačkové) odcházejí často již po pár letech. Bohužel nikdo neví, co v těch nejlevnějších svářečkách je.
Offline
To máš pravdu. Dodnes provozuji PC z r. 2003. Sestavil jsem ho z vybraných značkových dílů. Dokonce v něm mám WD 2,5G tenkrát rozdělený na 2 p. OS XP. Provozuji ho kvůli DOS na účto. Dodnes bez problémů. Zakoupený PC s celeronem (také na účto) se za 2 roky poroučel. Hodně kondenzátorů na MB bylo nafouknutých.
Na mých čínských svářečkách občas kontroluji jak dlouho jim trvá, než po vypnutí doběhnou. Nepozoruji žádný rozdíl. JLT250 (3x400V) provozuji od r. 2013. Takže "hlavní" kondensátory se jeví jako kvalitní.
Offline
Famater napsal(a):
...
Pafíku, pak nakonec k reprákům a úplně nakonec k uším. A zjistíš že to bylo všechno na h.. no.
Ale ten pocit, že máš něco extra ....
Za mlada jsem v pohodě slyšel 18 kHz (bez přidávání hlasitosti), teď končím u deseti
Offline
pafik1605 napsal(a):
Za mlada jsem v pohodě slyšel 18 kHz (bez přidávání hlasitosti), teď končím u deseti
To sice ano, ale musíš vidět co všechno dobrého Ti to přináší.
Podívej se třeba já, po otci mam větší stolní pilu. Když na ní řezal za mého mládí tak jsem se klidil z doslechů jak mi rvala uši svým kvílením že uřízne prsty, ted na ní v klidu řežu a už nevyhrožuje.
Editoval Charon (08-10-2024 17:19:54)
Offline
Stránky: 1