SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 30-05-2010 20:03:30

Zbýňa
Člen
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 10

umístění svářečky WLSP 315P

Zdravím, potřeboval bych z prostorových a i dalších provozních důvodů mít svářečku WLSP 315 umístěnou venku v otevřené kovárně. Střecha samozřejmě je (plechová) a plánuji vyrobit na uskladnění  svářečky jakýsi "domek" ze dřeva zaizolovaný polystyrenem (při použití se z něj svářečka vytáhne), aby nedocházelo k tak rychlým změnám teploty a následnému rosení. Je mi jasné, že takovéhle umístění není ideální. Prosím o názory, rady a případné praktické zkušenosti. Děkuji.

Offline

 

#2 30-05-2010 20:08:51

Edison
Člen
Registrovaný: 02-02-2010
Příspěvky: 582

Re: umístění svářečky WLSP 315P

tak aby sa ta zvracka neorosovala (to je ze sa kondenzuje voda a voda sa kondenzuje na mensej teplote nez aku ma)musi mat podla mna zvaracka taku istu teplotu aku ma okoloti vzduch

Offline

 

#3 30-05-2010 20:15:50

Zbýňa
Člen
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 10

Re: umístění svářečky WLSP 315P

Edison: Jasný, vycházel jsem z toho, že plechový střechy se v létě zespoda rosej, ale to je zase daný, tim že na ně shora svítí slunce a na svářečku by nesvítilo. Nicméně myslim, že izolace ničemu neuškodí.

Offline

 

#4 30-05-2010 21:03:51

Edison
Člen
Registrovaný: 02-02-2010
Příspěvky: 582

Re: umístění svářečky WLSP 315P

no ta zvaracka moze mat aj vyssiu povrchovu teplotu aby sa ta voda nekondenzovala ale odparovala,a ta izolacia neviem ci nebude dnukaj udrziavat vlhko to by bolo zlee

Offline

 

#5 30-05-2010 21:19:56

MiraGSX
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 03-08-2008
Příspěvky: 476

Re: umístění svářečky WLSP 315P

Já bych nevymejšlel zbytečný ptákoviny a svářečku umístil do dobře větrané a zastřešené místnosti. Pokud se bojíš rosení, přidej k bezpečnostním pokynům před uvedením do provozu lhůtu 30min umístění svářečky do dílenského prostoru a hotofsn.

Ofšem můžeš jí klidně i přitápět smile, potom by bylo na místě z příštřešku udělat i kurníček pro slepice. (vtip)

Editoval MiraGSX (30-05-2010 21:21:59)


ISTP Kutil
WSME-200A AC/DC TIG; KITin 170 TIG LA; SioMIG 351
svářecí kabely do 160A; TIG hořák ESAB BTF 150 a ZHT-315 + čína (unknown); P600e

Offline

 

#6 31-05-2010 10:32:08

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: umístění svářečky WLSP 315P

Za prvé svářečka bude mít někde štítek  a na něm bude uvedeno chránění, do jakého prostředí byla svářečka konstruována. Na starších výrobcích to bylo označení IP a dvě čísla. Jedno označovalo odolnost proti proniknutí cizího předmětu do svářečky a jedno odolnost svářečky proti vodě. V technické dokumentaci bude taky uvedeno, pro jaké prostředí (suché, vlhké, mokré, s kapající, se stříkající vodou atd) a pro jaký rozsah teplot okolí je svářečka určena. Toto je velice vhodné dodržet pro případ nějakého průšvihu, úrazu, revize, záruční opravy.....
Jakékoliv dlouhodobé uskladnění svářečky a dlouhodobá práce svářečky musí být v prostředí, které těmto údajům vyhovuje. 

Rosení svářečky je podle mně aktuální pouze tehdy, když se vymrzlá svářečka doveze do nějaké vytopené dílny. Vzhledem k masivnímu trafu a případným dalším masívním dílům bude ale trvat několik hodin, než se teploty vyrovnají, kondenzace se zastaví a zkondenzovaná voda zase vypaří. Čistě teoreticky by mohlo dojít ke kondenzaci i v létě, když svářečka bude někde ve sklepě nebo na podobném místě se "zemní" teplotou a svářečka se vytáhne do horkého letního dne s vysokou relativní vzdušnou vlhkostí. Potom neznám konkrétně tuhletu svářečku, ale některá "odlehčená" elektronická zapojení mohou mít problémy s funkcí při teplotě pod nulou.

V praxi si myslím, že kromě vysloveně kutilských výrobků a dnešních čínských a "optimalizovaných"  svářeček jsou ostatní vesměs vyráběny v takzvané "průmyslové" kvalitě, tudíž že nejsou stavěny výhradně pro "kancelářské" suché prostředí a s teplotou mezi 20 - 40 st C, takže by bez problémů měly vydržet skladování v tom neizolovaném přístřešku, práci venku i občasné menší zarosení a pokropení vodou. Snad jedině když bude venku mráz  -20 st C a se svářečkou se má dělat v teple v dílně, raději by se měla zavézt do toho tepla o den dříve....
Snad jedině, při zkušenostech s současným deštivým počasím, přístřešek by měl být chráněn i proti šikmému dešti ve větru, kdy dopadající kapky vytvářejí jemný vodní rozprach, ten je větrem zaháněn do otvorů  v konstrukci, kde potom může rosit věci i uvnitř přístřešku .

Offline

 

#7 31-05-2010 17:48:29

killer
Zablokovaný
Registrovaný: 19-09-2007
Příspěvky: 549

Re: umístění svářečky WLSP 315P

Takže bod
1) IP20 - 0 značí odolnost proti vodě takže tento stroj nemá žádnou ochranu proti vniknutí vody
2) WLSP 315-tky jsou pověstné náchylností na vnější vlivy, tzn. prach a voda, vše se lehce zanese do tlumivky a do trafa, svářečka se rosit bude, vemte počasí třeba teď, je vlhko a pochybuju že přístřešek nebo jakási bouda zabrání vstupu vlhkosti do stroje.
3) Nikde jsem WLSP 315 venku nepotkal ať už kvůli povědomí, že je to stroj s IP20(prakticky ten stroj nemá venku co dělat, podle mě ikdyž je pod přístřeškem) nebo kvůli náchylnostem.


Servis, revize, MIG/MMA/TIG/PLASMA/SPOTTERY - svářeč amatér.
Hlášky z praxe: "Včera bylo pozdě!" "Neexistuje nejde" "Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů" "Já jsem tak dobrej, kdybych byl ještě lepší, tak mě zakážou!"

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče