SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Vyfotím. Žádné odpružení. Plátek se láme práve proto, že je malá tuhost stroje. K řezu je potřeby vyvinout tlak. Při tom se napruží všechny sočásti které s tím mají co do činění, ale jak se nůž zařízne tlak se zmírníří a nůž se více zařízne. Při upichování je nutné být neustále ve střehu. Jakmile začne nůž "škrábat" okamžitě povolit a přidat olej. Běžné upichovací plátky na NC jsou málo ostré z důvodu životmosti plátku. I tak je ale předpokládaná životnost při doporučených podmínkách, t.j. vysoká řezná rychlost, chlazení jen cca 15min. v řezu. NC stroje jsou ale na to uzpůsobené vysoká tuhost.
Když použiješ plátky na Al, tj. grade H10, fungují. Důležité je nastavení výšky. Raději malinko pod, než nad. Mazat a trochu rozjíždět.
Já jsem měl slušnou praxi na SU32 a SV18. Když jsem zkusil upíchnout na činské kočičce, přímo jsem roztřískal několik nožů.
Tady to byla moje inspirace:
https://www.youtube.com/watch?v=GOBtH4m2TYo
Fotku toho, co jsem vytvořil já sem dám.
Offline
Vidím bobobo, že jsi se musel zase ozvat. Máš pravdu, nejsem soustružník. Ale ne technický analfabet. Moje formální vzdělání je fakulta strojní, konstrukce výrobních strojů a mechanismů, Kromě toho, že jsem vyučený radiotelevizní mechanik.
2 roky jsem se zabýval vývojem finálního obrábění pístů spalovacích motorů. Jednalo se hlavně o tvarové soustružení pístů z křemíkové slitiny diamantovým nožem. K tomu jsem měl plně k dispozici SU32 a SV18. (mimo jiné vlastnoručně jsem soustružil písty určené na homologaci T148 a JAWA 250, určené pro SSSR po tom, co SSSR odmítl nové JAWA350 4T, a bylo nutné rychle vyrobit nové se soustuženým povrchem, z již vyrobených ale s povrchem broušeným. Takže precizní vyrovnání, aby bylo na nich co brát. Důvod: soustružený povrch má otevřenou strukturu a lépe nese olej. Při zátěži při homolagačních zlouškách snižoval riziko zadření.)
To že mě kádrové okolnosti umožnily (proti mé vůli) získat praxi i v jiných oborech považuji dnes za své plus.
Bobobo, "si ty diabol alebo veštec" že tak výstižně a přesně umíš vystihnout co jsem vlasně zač. Zkrátka vžycky se do mě tak přesně trefíš.
Myslím si, že nikoho nezajímá, jestli si na soustružníka hraji, ale jestli to co zde v diskuzi sdělím je pro někoho užitečné.
To že na 75 A nevypálíš celou eldu EB121 pr. 2 (ne nerezovou), že musíš podle upichovacího nože volit materiál, to už je jako mimo diskuzi
Offline
Famater napsal(a):
...
Tady to byla moje inspirace:
https://www.youtube.com/watch?v=GOBtH4m2TYo
Nojo, Stefan mívá dobré nápady. Zaujalo mě to fixování plechu oboustrannou lepící páskou; to budu muset vyzkoušet. Třeba mi to nedá po tlamě ...
Offline
pafiku1605 musíš používat spisovná slova třeba místo pr.del napiš hýždě to ti web upravovat nebude
Franto ten povrch pístu - broušený / soustružený to je zajímavé info, dík za něj, sice to už asi nikdy nepoužiju a techničtí analfabeti vůbec netuší o čem to je, ale pro technicky nadané lidi je to zpráva o tom že ty jako vždy víš o čem píšeš.
Dík že tady přispíváš!
Offline
Tak k tomu ještě doplním:
Broušený povrch pístu je jakoby "rozmazaný" a hladký. Hůř se na něm drží olejový film, a také při záběhu, kdy se musí vyrovnat tvarové nerovnostije u soustružených povrchů (schválně se dělá hrubší povrch) menší množství materálu, které se při tom odstraní a také z menších plošek. Takže pravděpodobnost zadření je velmi snížená. U křemíkových slitin, kde jsou ve slitině krystaly křemíku (se používaly u 2T motorů) je tento efekt mnohem větší.
To jen trochu doplnění proč.
Pafíku: na to, že plech přilepil izolepou i když specální, mě také překvapilo. On tam myslím uvádí i jaký typ. Jedná se o opravdu excelentního nástrojeře. On použil stěračový motor já z pohonu ZPA. On má otáčky skoro 2x větší než já. Mám ale 150mm kotouč, on jen 100. dělá se z toho co je v bedně pod stolem. Já na rozdíl od něj mám jen 2ks neodymových magnetů (o10x2) a stačí to. Trochu to mánu petrolejem. Udivuje, jak to bere.
Offline
Offline
Velkost 8x8 nekupuj, moc male. 10x10 je akurat. Stacia ti aj noze z alika, nie su nic moc v porovnani so znackovymi, ale lepsie ako letovane platky, ked to nevies brusit. Staci ti uberaci stranovy, zavitovy (a vela dosticiek, tych polames moc), 45 stupnovy na zrazanie hran, vnutorny uberaci (ten pre zmenu chces 8x8), vnutorny zavitovy. Na zaciatok vystacis. Upichovak max. nejaky tenucky na zapichy pre segerky, lebo ten sustruh nema tuhost a budes akurat lamat nastroje. Naznacis, kde chces upichnut, vo zveraku ujebes karbinou a v sustruhu zacistis na presno.
Offline
Jane, je to tak, jakmile začně na soustruhu něco konkretního dělat, tak uvidí co mu chybí. Po čase když se podívá do šuplíku, zjistí že toho chybělo hodně. Co se týká nákupu na alíku, je problém v tom, že to je tržiště a dají se tam koupit jak velmi kvalitní věci, tak i hrozné šunty. Konkretně u břitových destiček je obrovský problém se v tom vyznat. Totiž jsou různé tvary, velikosti, geometrie,tvary lamačů třísek a druhu materiálu a navíc různé povlaky. Jde o to se v tom alespoň trochu zorientovat. Ty destičky, které kupuji, jsou opravdu kvalitní.
Offline
Tak vymyšlené lapování upichováku nepřinese nikomu nic . Jestli jsi stál hodinu u soustruhu zrovnatak . Číst v knížce o soustružení je stejné , jako o sváření . Na soustružení jednoho dílu i o tisíce kusech se nenaučíš nic , to dělaj holky od těsta . Něco jiného je údržba , kde v podstatě každý den děláš několik různých věcí a musíš si pro to zvolit všechny podmínky i kudly sám . Sám nabrousit-vybrousit nebo i svařit .To je teprve škola . Kdo by měl čas něco rozjíždět , to je to hraní , ne výroba .
Offline
Offline
celkem pěkný, barevný obrázky a co jako?
taky mám praxi na údržbě (obráběcích strojů) též vývoj a výroba JÚS a GO obráběcích strojů. Narex CL. Svého času.
s tou výrobou nožů pro jednotlivé různé akce to není takové drama, kromě standardních má každý řádný soustružník plné šuplíky již z minulosti a ten správný najde.
z bobobo poslední dobou vypadávají tu a tam i užitečné věci, kdyby si ještě odpustilo to neustálé urážení a napadání druhých mohlo by být příjemněji.
Offline
Mne nastastie nikto nepovedal, ze sa to neda, tak som si tvarovy noz na obrobenie duralu vybrusil aj z tvrdeho srobu. Bobobo, ty si daj prasecek na nervisky a pis az potom. Alebo si porovnavaj pindiky dalej. Vyroba tisic kusov je rovnako narocna ako vymyslanie na udrzbe, akurat z ineho hladiska. Ja pri vyvoji mozem sustruzit 1 kus dve hodiny a zakaznik to zaplati. Pri 1000 kusoch treba zvladnut technologiu tak, aby to trvalo kratko. A to je vacsie umenie, ako robit kusovku. Navyse to zaciatocnikovi s minisustruhom nijak nepomoze. Ja mam ten spominany sustruh doma, celkom poznam, co dokaze.
Editoval jean (26-11-2023 07:18:08)
Offline
jean napsal(a):
Mne nastastie nikto nepovedal, ze sa to neda, tak som si tvarovy noz na obrobenie duralu vybrusil aj z tvrdeho srobu. ...
Podle pravidla: "Nikdy neříkej, že něco nejde. Protože vždycky se najde nějakej blbec, kterej neví, že to nejde, a udělá to."
Lepší na tyhle věci jsou zlomený závitníky, nebo HSS frézy, ale když je zle, stačí i šroub. Akorát ten šroub (třeba 8.8) má tvrdej jen povrch do určitý hloubky, jádro je houževnatý a měkčí. Záleží na tom, jak moc to musíš ubrousit. Musíš s tím počítat.
Offline
8.8 je blato, to sa snazim nepouzivat uz ani ako spojovaci material. Pokial je moznost, kupujem 12.9 Aj tak mam podozrenie, ze v dnesnej dobe cinskeho vsetkeho tie cisla neodpovedaju pravde
Ano, to viem, ze znicene frezy su lepsie, ale nemam doma kotuc, ktory by sa do tak pevneho materialu zahryzol. Musim kupit
Editoval jean (26-11-2023 10:53:38)
Offline
Z imbus šroubů(M16,12,9) jsem dělal kleštiny do vrchní frézky . Nezdálo se mě, že by to bylo uvnitř nějak měkčí. Při obrábění se to chovalo stejně. Pevnostní šrouby jsou z 12040, nebo 12050, zušlechtěné. Je možné, že kdyby při kalení byl nějaký úderník, mohlo by se to stát.
Já ctím "řemeslnost" t.zn. vědět si rady, a když něco vyrábí, tak má dobrou představu o postupu, aby se výsledek dostavil. Je to trochu věcí talentu, který nemá každý. Na normálním soustruhu(tím nechci říct, NC je něco nenormálního) nikdo nevystačí jen s "konfekčními" nástroji. Celou řadu si musí vyrobit sám mnohdy jen na jedno použití. Proto časem ten plný šupík. To neplatí jen pro práci v údržbě.
Bobo ty odkazy co jsi dal, je výsledek tvé vývojové tvůrčí práce? Za kolik jsi to těm firmám prodal, že se s tím tady chlubíš?
Offline
Famater, s tymi ocelami na sroby je to trochu zlozitejsie, druh oceli je zavisly od rozmeru.
Offline
Děkuji za upozornění. V tom obrovském rozsahu průměrů co se vyrábějí určitě jo. Když jsem to jednou hledal, tak jsem našel ty tř.12. Uvedl jsem to proto, že u běžných doma v šupíku se vyskytujících šroubů nebude problém s prokalením. Potřeboval jsem si udělat malou zásobu zušlechtěné oceli, aby bylo něco doma, když to bude potřeba. Napadly mě právě imbus šrouby do M20 tř. 12.9. Několik různých průměrů jsem pořídil.
Offline
Když z těch imbusů něco dělám, tak je cejtit, že vnitřek je měkčí. Ale je to fuk, každej co mu vyhovuje.
Offline
to jsi musel bastlit z nějakých automobilových imbusů, ty jsou vesměs kalené s měkkým jádrem.
Jseš slušnej, nenapadáš ostatní přispěvovatele - až pojedu do Prahe vezmu ti kýbl pevnostních šroubů, šestihraná hlava.
Od M12 až do M27. Některé i dlouhé 300mm. Jsou jednou použité, pozink. Mám na zahradě MTZ, dal bych foto ale je to teď pod sněhem.
Pokud někomu chybí pár kousků do projektu jsem ochotnej to odnést do Balíkovny (nikoliv Zásilkovna).
Offline
Klasický kupovaný na Spojovací materiál.net. pevnost 8.8.
Offline
Na relativně měkký materiály jsou výborný starý pilníky,upichováky(tenounký) z plátku do strojní pillky hopsalky,závitníky,starý vrtáky taky silně nedoceněná věc.I na nůž 8x8 se dá vyrobit držák nebo kalená podložka,ale samo jím nemůžu hrnout 2mm šponu(on by to ani ten motorek nedal)
Offline
Famatere děkuji, moc pěkný strojek (#106), holt kdo umí ten umí. A video pro inspiraci se hodí, už ho stahuji.
Offline
Jeste jedna, tusite nekdo, jaky typ klinoveho remenu tyhle male soustruhy pouzivaji? Sirku drazky na remenici jsem nameril 9.3mm, ale zbeznym hledanim v nejakem online shopu jsem sice odpovidajici typ nenasel, ale predpokladam, ze je to neco bezneho... Proc to ku*va nemuze byt napsane v manualu (nebo alespon seznamu nahradnich dilu)...
Predem dik
Offline
U klíňáků je nejlepší vzít kus do prodejny tam to změří.
Offline
Offline