SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 … 11 12 13 14 15 … 23
Coskoro budete moct legalne poziadat sefa aby vam povedal kolko dava priemerne kolegom EU sa o to postara.
Druhy diel k navrhu zakona o platoch link
Editoval ihlan (26-11-2023 18:26:41)
Offline
A co by na tom mělo být špatného ? Alespoň budeš vědět , jak tě šéf ojebává . Když jsem dělal v Semtíně , tak tam byla nástěnka a na té byly každý měsíc uvedené celé výplaty zaměstnanců až po vedoucího . Bylo nás na AMDP asi k dvěma stovkám a na nástěnce jsi každý měsíc viděl , co kdo má . Když byly mimořádné premie či třináctý , tak tam bylo vše . No a co . Byli jsme na to zvyklí .
Offline
bobobo: A když budeš mít víc než ostatní, tak budeš mít to privilegium, že na tebe budou všichni nas****, budou tě pomlouvat a slabší jedince šikanovat. Tohle fungovalo za bolševika, kdy měl každý lejno, tak mohli všichni nadávat společně. V kapitalismu nemají bolševický manýry co dělat, ale Brusel je socialistický podnik.
Offline
A to si predstav, ze jsou firmy, kde tym dostane odmeny jako jeden balik a je na nich, jak je mezi sebe rozdeli
Offline
E-Ryc napsal(a):
A to si predstav, ze jsou firmy, kde tym dostane odmeny jako jeden balik a je na nich, jak je mezi sebe rozdeli
A představ si, že jsou lidi, kteří se dožívají i více než 100 let ....
Offline
Ja prece netvrdim, ze je to caste (a uprimne, ani, ze bych to chtel). Jen ze existuje jeste vetsi otevrenost nez "platy na nastence". Snad ve vsech (IT) firmach, co jsem prosel bylo ve smouve, ze o platech se nemluvi. Samozrejme, ramcove clovek tusi (resp. rozsahy pro pozici jsou vetsinou zname), ale nez se "nervovat" z toho, ze kolega na stejne pozici ma o 5 vic, (treba proto, ze nastoupil o dva roky pozdeji), to fakt asi lepsi nevedet... Koneckoncu, jedina sance pro skok v platu je zmena firmy, tak to proste je.
Offline
U nás to je taky, že se o platech nesmí mluvit. Když se jen tak povídá, alespoň se ví kdo je anální speolog. Šéfové vždycky tvrdili že máme všichni stejně, ale stejně se pak rozkřikne kdo má kolik. No u nás je taková politika, že čím větší h...o člověk umí, tím má větší plat.
Offline
Takže jseš spokojenej.
Offline
Ono totiž většina lidí nechápe, že cena práce se mění stejně jako cena materiálu. Jezdím po velkých firmách, mám v tomhle přehled a lidi co tam sedí na židli 10let, tak nechápou, že nový nástup dostane o polovinu víc než oni. To, že nejsou lidi a ten nový člověk je vlastně nedostatkový zboží, jim člověk nevysvětlí. Paradoxně dlouhodobý "věrný" zaměstnanci jsou nejvíc shnilý a často si nezaslouží ani ten nízký plat.
Editoval dede (26-10-2023 18:10:32)
Offline
Jirko už jsem si zvyknul, takže spokojený jsem. A asi se budeš divit, ale řekl bych že nepatřím mezi ty nejhorší.
Dede: Však se říká: nové koště dobře mete. Souhlasím s tím, že řemeslníky je dnes těžké sehnat, proto firmy novým zaměstnancům nabízí více peněz než mají ti co tam dělají už delší dobu. Ale druhá část neplatí vždy. Někteří mladí nastoupí do firmy, ze začátku pár týdnů makají, ale pak to začnou ve velkém flákat. Buď nechodí do práce vůbec, nebo půl šichty proflákají a neustále si stěžují že mají málo.
Offline
Ono v Česku je to všechno takový divný, přesněji to odpovídá rannému kapitalizmu. Neznat plat kolegů je špatné pro zaměstnance, ale dobré pro šéfy. Obecně, čím míň informací lidé mají, tím je lehčí s nimi manipulovat. V CZ se jde tak daleko, že se tají plat v inzerátu a dokonce i na přijímacím pohovoru. Při tom plat je jen částka a ta je lehce definovatelná a měřitelná. Co starostí a zbytečně vyhozeného času by se ušetřilo napsáním do inzerátu plat od do. Kdo měl v inzerátu uvedený nabízený plat, komu ho řekli na pohovoru? Většinou na pohovoru z člověka tahají kolik by chtěl mít plat a pak že dají vědět.
Varoku, to je jinak. Ne pro to že nové koště nově mete, ale firma ti platí jen tolik kolik musí aby jsi přišel zítra znovu do práce. Nový člověk by zítra za míň prostě nepřišel, nastoupil by někde jinde. Dlouhodobý zaměstnanec za ty peníze přišel včera, dneska tak je hodně pravděpodobný že přijde zítra. A kdyby nechtěl přijít tak se dojde zeptat, zda by mu nemohli přidat před tím než ukončí smlouvu. A to je čas na vyjednávání, ted to nejde přidat, ale koncem roku budou odměny, přidává se v dubnu....
Editoval Charon (26-10-2023 19:48:25)
Offline
Varok: Tak to už je problém firmy, poznat solidního zaměstnance. Lempl nebude dělat za málo, ani za hodně, protože je lempl. Ale to se při pohovoru nezjistí. Strašný jsou v tomhle třeba Indové. Každý znich všechno ví, všude byl dvakrát, jsou velmi přesvědčivý, ale pak sednou na židli a zjistí se, že ani neumí pustit počítač a se*ou do odpadkovýho koše.
Dneska platí pořekadlo Drzé čelo lepší, než poplužní dvůr.
Charon: To že se ptají kolik chceš je výhoda. Každý si může udělat přehled, kolik se v dané profesi asi platí a jestli jsou lidi. Ono totiž hledání lidí personální moc nebaví, takže když člověk udělá dojem a řekne si nesmyslné peníze, tak si myslí, že víš co děláš a vemou tě. Takhle to praktikuje kámoška mý ženy. Bloncka co umí mluvit a vždycky si řekne o naprostý nesmysl a oni jí ho dají.
Mám kamarádku majitelku velké IT firmy a její příběhy s hledáním lidí by vydali za knihu.
Offline
"A to si predstav, ze jsou firmy, kde tym dostane odmeny jako jeden balik a je na nich, jak je mezi sebe rozdeli" to je pekná blbosť, poznám také firmy. V reále to potom vyzerá tak, že makajú dvaja-traja a ostatní na to serú, šak tí dvaja to potiahnu. Socializmus v praxi. A nesúhlasím ani s tým, že starý zamestnanec nutne robí menej. Ja som vždy robil tak, aby som sa nemusel hanbiť. Ale aj som mal vždy jeden z najvyšších platov, lebo som si vedel obhájiť, prečo mi ho majú dať.
Offline
Je to nyní legrace . Byl k nám na dílnu vsunut kulich . Je zde 2 měsíce a všechno by vyměnil . Můžu si dovolit mít z toho sranda . Ale mám lítost k zůstavajícím . Šéfovi jsem sdělil , že tedy končím , on to není schopen pochopit, že si dělník dovolí říct , že končí . Sám nyní chodím se zvědavostí , kam se to vrtne .
Offline
Jak jsem psal již dříve, inspektoráty práce nekonají. Dle ZP je povinnost dát za stejnou práci stejné peníze. Odměny, osobní ohodnocení, na to musí být interní směrnice, či jiný dokument, s kterým musí být zaměstnanec seznámen. Jenže....jsme tam, kde jsme, v ČR.
Offline
Dede: Ale o tom jsem psal. Když firma potřebuje lidi, ale nikdo nechce, tak jsou schopni dát i částky které jsou mnohem vyšší než má třeba zaměstnanec který tam dělá řekněme 20 let. Osobně se mi to líbilo spíše kdysi dávno, kdy jsem začínal praxi. Zaměstnanci měli při nástupu určitý plat a každé třeba 3 nebo 5 let jim pár korun přidali. Příklad, počáteční plat 10000,- kč a po 3 letech přidali plácnu 2000,- kč. Takže nováček měl těch 10 a ten kdo tam dělal třeba 10 let a už něco uměl plat 16000,- kč. To se mi zdá mnohem spravedlivější. Dnes má zaměstnanec který je ve firmě třeba 10 let plat např. 20000,- kč a nováček který nic neumí a má jen hubu plnou chytrých řečí dostane třeba 25000,- kč. Takže.....?
Offline
Co je konkretne spravodlive na zvysovani platu podla odpracovanych rokov? To ten zamestnanec stale zvysuje plnenie planu? Varok, nie je nic jednoduchsie, ako pris k vyssiemu platu, chod za veducim a poziadaj o zvysenie. Ak robis o tolko viac, ako ostatni, tak to predsa musi byt vidno vo vykazoch prace. A ked nebudu suhlasit, chod robit toho noveho zamestnanca inde s vyssim nastupnym platom.
Offline
dede napsal(a):
.... Strašný jsou v tomhle třeba Indové. Každý znich všechno ví, všude byl dvakrát, jsou velmi přesvědčivý, ale pak sednou na židli a zjistí se, že ani neumí pustit počítač a se*ou do odpadkovýho koše.
...
No, a nejhorší je, že choděj po chodbách vlevo ....
Offline
Jean > no ony jaksi ty penize kazdym rokem maji mensi hodnotu (i kdyz neni tak extremni situace jako ted). Takze bez zvysovani dostavas za stejnou praci kazdy rok efektivne min...
Ad samorozdelovani odmen - pokud ti tahouni dostanou adekvatni cast tech odmen, tak asi neni problem. Kdyz ne, tak to pristi rok patahnou nekde jinde a ti, co se vezli, maji problem.
Offline
dede napsal(a):
Charon: To že se ptají kolik chceš je výhoda. Každý si může udělat přehled, kolik se v dané profesi asi platí a jestli jsou lidi. Ono totiž hledání lidí personální moc nebaví, takže když člověk udělá dojem a řekne si nesmyslné peníze, tak si myslí, že víš co děláš a vemou tě. ....
@Dede, nesouhlasím, moje zkušenost je jiná. A to jak z pozice těch co práci shání, tak i těch co jí nabízí.
Zaměstnanec si na sebe musí vydělat, jinak to dlouhodobě nefunguje. Firmě nevadí když zaměstnanec dělá za málo. Když má vysoký plat, tak je mezi prvníma co se s nimi firma rozloučí, jakmile dojde k útlumu nebo má dost zaměstnanců. Nikdo není nepostradatelný.
Pokud hledání lidí personalisty moc nebaví, tak proč tu práci dělají? Osobně jí nepovažuji za moc náročnou, dost často jsem potkával slečny po škole s IQ tykve, ale pěkným vzhledem. Když jsem někoho potřeboval do teamu, tak jsem si vybojoval budget, napsal požadavky a co bude dělat, personální k tomu dodala společné kecy o firmě (vždy stejný), zařídila uveřejnění inzerátu a přebírala CV. Ty mi pak dala, já řekl koho pozvat na pohovor a kdy, ona to dohodla. Ona na pohovoru pak řekla kecy o firmě, zájemce něco o sobě, já odbornou část, pak personální kolik je dovolená a stravenek a zeptala se na plat. Já pak řekl koho chci a ona to dojednala a zařídila smlouvu, zařazení do stavu.
Pokud si někdo řekl moc, měl smůlu neb se nevešel do bugetu. Už se mu nenabízelo aby nastoupil za míň, bralo se za to, že by brzo odešel.
Offline
Charon napsal(a):
Pokud hledání lidí personalisty moc nebaví, tak proč tu práci dělají? Osobně jí nepovažuji za moc náročnou, dost často jsem potkával slečny po škole s IQ tykve, ale pěkným vzhledem. Když jsem někoho potřeboval do teamu, tak jsem si vybojoval budget, napsal požadavky a co bude dělat, personální k tomu dodala společné kecy o firmě (vždy stejný), zařídila uveřejnění inzerátu a přebírala CV. Ty mi pak dala, já řekl koho pozvat na pohovor a kdy, ona to dohodla. Ona na pohovoru pak řekla kecy o firmě, zájemce něco o sobě, já odbornou část, pak personální kolik je dovolená a stravenek a zeptala se na plat. Já pak řekl koho chci a ona to dojednala a zařídila smlouvu, zařazení do stavu.
Pokud si někdo řekl moc, měl smůlu neb se nevešel do bugetu. Už se mu nenabízelo aby nastoupil za míň, bralo se za to, že by brzo odešel.
Já jsem na základě dlouhodobých osobních zkušeností získal názor, že personalisté se dnes vesměs rekrutují z té skupiny vysokoškoláků s nejnižším IQ, které je průměrné až mírně podprůměrné. Když, ve snaze dohnat takzvané statistiky vzdělanosti v EU je v našem masovém vysokém školství polovina nebo mírtně víc než polovina mladáho ročníku na vysokých školách, tak to dle Gaussovy křivky rozložení inteligence ve společnosti ani nemůže být jinak. Ti lidi s diplomem v kapse ale potom v praxi na žádnou složitější , třeba technickou práci, která by jim přinesla kariéru a slušný plat, prostě nemají. Dělat personalistu je jedna z mála možností, jak nemuset skoro nic zvládat a přitom ještě mít ve firmě slušnou pozici a slušný plat.
Jinak skoro takhle, jak je popsaný ten výběr nových lidí, by to mělo být. Aby u pohovoru byl odborníky, který by eliminoval lidi, co neumí obor, ale umí velmi dobře napsat životopis a motivační dopis a umí velmi dobře mluvit. Snad s výjimkou toho, že první třídění těch životopisů by neměl dělat personalista, protože personalisté jsou obvykle pod vlivem všelijakých předsudků a současně jak neznají odbornou stránku, vyřazují lidi podle toho, jestli se jim líbí nebo nelíbí. Ne podle odbornosti.
Offline
Charon: Když hledáš lidi na jakoukoliv pozici, tak dostaneš desítky, až stovky CV. A ty musíš projít. Jenže v reálu je 90% znich úplně kničemu....(třeba do správy IT se hlásí lidi co umí hrát hry), takže hrábneš po prvních dvou, které vypadají nadějně a když ty nedopadou, tak hledáš dál.
Varok: Současná realita zaměstnanců je taková, že co dostaneš při nástupu s tím tam jseš až do důchodu. Že firma přihodí ročně litr, není zvýšení platu. V reálu by tě radši propustili, než přidat třeba 5000Kč. Znám i paradoxy, kdy firma propustila konstruktéra s platem 80tis. a najmuli si ho na IČ za 300tis., protože je to "výhodnější".
Jean: Takový jsi možná ty, ale opravdu drtivá většina lidí, se naučí zaměstnavatele očůrávat. Dělají minimum, aby to nevypadalo, že se flákají. To je samozdřejmě problém hlavně velkých firem. V 10 lidech se to hned pozná. Ikdyž, třeba taková IKEA má personální systém a práci s lidmi vybroušenou k dokonalosti a flink se tam nechytá.
Radim: Obecně platí, jaký je personalista, taková je firma. Pokud má personalista tendenci vybírat zmetky, je jich plná firma. Hlavně v českých firmách v personálním bývají lidé s mindráky a podle toho to pak vypadá.
Editoval dede (28-10-2023 09:50:59)
Offline
Radim: přesně, to jsou absolventi těch užitečných humanitních směrů (politologie, sociologie, gender), co teď stávkujou za vyšší platy svých učitelů a víc peněz pro VŠ. Je jim celkem fuk, že nejsou potřeba; oni to prostě chtěj.
Studium VŠ zdarma je socialistickej přežitek. Dřív, když nešlo svobodně cestovat a žít, kde dotyčný chtěl, to mělo smysl. Stát si zaplatil vzdělání lidí, kteří na to měli, a ti pak ten stát budovali (hezký slovo ). Teď, když každej může žít, kde chce, by se mělo bezplatné studium na VŠ zrušit. Maximálně by stát mohl podporovat ty obory, které potřebuje. Techniky, lékaře.... Těm nějakým způsobem na studium přispívat. Ostatní - chceš studovat politologii? Proč ne, ale stát to nepotřebuje. Tak si to zaplať.
Offline
Radime, firma která požaduje po zájemci o dělnickou profesi životopis a motivační dopis, ve skutečnosti nikoho nehledá pouze touto čiností simuluje nedostatek domorodých pracovníků, aby mohli nabírat pracovníky z východu.
Ještě se mi nestalo když jsem někam poslal životopis a motivační dopis, že bych dostal odpověď.
Motivační dopis? Co to jako má bejt? Motivace nechat se zaměstnat je snad zřejmá, vše ostatní jsou jenom hezký všeobecný keci pro zalíbení se osobnímu. Maximálně dodávám Stručný pracovní životopis- vzdělání, další kvalifikace, praxe, relevantní zájmy a to v bodech a ne slohovou práci na osum A4.
Plat každý má nějaký minimum pod který nemůže jít a minimum pod který jít nechce, stejně to má firma s maximama. Ani jedno z těch minim při pohovoru nesděluju, řeknu si o částku kolem maxima v oboru a v místě obvyklém to neznamená že tu práci nevemu za poněkuď nížší sumu, nebo že okamžitě odejdu bude li lépe placená nabídka. Spokojenost zaměstnance ve firmě se neodvíjí pouze od výše platu, ostatní faktory jako prostředí, kolektiv, zajímavost práce, nálada .......... jsou neméně důležité samozřejmě za podmínky splnění toho prvního minima a ne moc častého podkročení druhého minima. Nyní pracuju ve firmě kam jsem nastoupil na výpomoc na měsíc a nyní to bude 6let a dobrý, před tím jsem byl ve firmě tři dny naslibovali hory doly mraky peněz, ale práce nudná, vybavení skromné a rokem výroby mezi 70-90tými roky a hrozná nálada ve firmě. Dělalo se jako že se dělá, lidi na sebe donášeli, nejasná struktura vedení.
Offline
alkoholik: Přesně. Ještě jsou výborný ty kecy...."Kam se chcete za dva roky posunout a kde se vidíte za 5 let" . Když jsem ještě dělal pro korporát jako zaměstnanec, tak jsem tam kdysi vyplnil všechny odpovědi "v prd...". Dostal jsem přátelský pojeb od šéfa, že to za mě musel přepsat, ale že měl chuť tam napsat to samé.
Offline
Stránky: 1 … 11 12 13 14 15 … 23