SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#51 16-06-2023 04:00:11

MAG
Člen
Registrovaný: 19-07-2022
Příspěvky: 46

Re: Typ nerezové oceli

Pokiaľ bude použitý ručný XRF analizátor(spektrometer), tak z uhlíka by som si ťažkú hlavu nerobil, nakoľko pokiaľ viem, na meranie uhlíka nie je určený. Na tento účel sa používa napr.  iskrový spektrometer.

Čo sa týka prípravy meraného povrchu pre meranie pomocou XRF, citujem:

“Pre spoľahlivé a opakovateľné merania je potrebné pripraviť meraný povrch. V ideálnom prípade by sa mal zbrúsiť; ak to nie je možné, mal by sa aspoň očistiť od hrubých nečistôt a utrieť acetónom alebo alkoholom. Ak chcete analyzovať kremík, nepoužívajte brúsivo z karbidu kremíka.”

Offline

 

#52 16-06-2023 10:13:50

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Typ nerezové oceli

bourač napsal(a):

Dle španělského popisu jsou zde tlaky páry až 300Bar a teploty 450°C

To  jsou  nadkritické  hodnoty vody,  to je cca teplota 375 C a tlak  nad 218 Bar. Zmizí  rozdíl  mezi  kapalinou  a párou  a vlastní  voda či  něco  mezi  kapalinou  a párou začne být chemicky velmi  agresívní. Jsou  to  speciální  slitiny mimo  tady toho  používané  na kotle,  výměníky na přehřátou  páru  atd u moderních  tepelných  elektráren  a asi  i  jaderných  produkujících  páru  o  velmi  vysoké  teplotě a tlaku - aby výroba elektřiny měla co  největší  účinnost.

Offline

 

#53 16-06-2023 13:26:18

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Typ nerezové oceli

bourač napsal(a):

Několik hektarů zrcadel odráží sluneční paprsky do jednoho bodu nahoře na věži.
Je to projekt který se nerealizoval a vyrobené zařízení jde do šrotu.
(pro bobo - není to odkaz předků smile )
Dle španělského popisu jsou zde tlaky páry až 300Bar a teploty 450°C
Trysku tvoří roura se stěnou 5 cm světlost cca 25 cm. Hmotnost jedné "trysky" cca 2 tuny.
Chtěl jsem se zeptat -  Franka, Famatera a dalších mistrů co to může být za materiál.
Odřezal sem pomocí flexy kousek materiálu a vzal ho na analyzátor.
Plochy kde jsem neřezal měřák ukazuje 95% Al - zařízení je totiž natřené hliníkovou barvou.
Plochy řezu od flexy ukazuje 30 - 50% křemíku, 20% železa, 7% Titan, taky Mangan a Antimon vše několik procent.
Dotaz: co ten křemík? To je nesmysl a pochází to od řezného kotouče flexy? Nebo je možné že existuje taková slitina?
Když plochu pro měření očistím (nebyl čas) pilníkem - nevznikne kontaminace železem, uhlíkem z pilníku?
čím to očistit? Plamenem?

No, já tedy netuším, co za slitinu by to podle tvého měření mohlo být. Já jsem v práci používal Niton XL2 XRF Spectrum Analyzer, kde bylo doporučeno povrch jemně obrousit, aby byl kovově čistý, bez známek koroze, očistit acetonem a měření 3x opakovat na různých místech.
My jsme vyráběli armatury pro nukleární elektrárny a ty materiály pro extrémní teploty, tlaky a vysokou radiaci byly velmi speciální. Byly to slitiny na bázi Niklu Incoloy, nebo Inconel.
Díval jsem se do magazínu a tvému složení by byla nejblíže nějaká Incoloy a tady je tabulka. Tedy určitě bude chyba v obsahu Si. To vysoké procento je nesmysl. To opilování povrchu určitě neovlivní % C.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/213_tabulka.jpg

Offline

 

#54 16-06-2023 14:36:34

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Typ nerezové oceli

Díky Franku,
to měření včera bylo ve stresu a časové tísni. Vůbec jsem si neuvědomil že to neukazuje hodnotu Ni, možná je ten aparát rozbitej (častá věc) možná že to místo Ni psalo Si, pak to dává smysl.
Při autogenu se to chovalo jako normální nerez s niklem.
Hodnoty jsem si neopsal ale při všech pokusech to ukazovalo Fe 20% a Ti 7%
A je to silně magnetické. Půjdu to změřit jinam smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#55 16-06-2023 20:17:38

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Typ nerezové oceli

Bourači, asi nejjednodušší bude vybrousit a vyleštit malý kousek zamokra jako se dělají vzorky na leptání svárů. A teprve potom analyzátorem najiskřit a vyhodnotit. Výhodou je možnost udělat více měření na jedné čisté ploše.
Jinak ty tlaky a teploty nejsou z hlediska kotlařiny nic extrémního. Třeba obyčejná 20CrMo4 snese takové zatížení zcela bezproblémově.

Offline

 

#56 16-06-2023 23:34:08

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Typ nerezové oceli

jirkati:15130 přibližně?


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#57 16-06-2023 23:54:09

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Typ nerezové oceli

bourač napsal(a):

Díky Franku,
to měření včera bylo ve stresu a časové tísni. Vůbec jsem si neuvědomil že to neukazuje hodnotu Ni, možná je ten aparát rozbitej (častá věc) možná že to místo Ni psalo Si, pak to dává smysl.
Při autogenu se to chovalo jako normální nerez s niklem.
Hodnoty jsem si neopsal ale při všech pokusech to ukazovalo Fe 20% a Ti 7%
A je to silně magnetické. Půjdu to změřit jinam smile

Za málo, bourači. Ano i ten přístroj se může porouchat. Pokud si vzpomínám, tak my jsme jej museli každých půl roku nechat kalibrovat...  smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče