SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím zkušenější...
Mám problém s redukčním ventilem na 20L lahvi s náplní ArCO2.
Pustím plyn na lahvi, nastavím průtok např na 15L/min a pustím plyn do svářečky.
Začnu svářet, chvilku je to ok, přestanu svářet a po chvíli se začne pomalu zvyšovat tlak nad nastavenou hodnotu.
Ihned ukončím práci a vše zavřu...
Už nevím co s tím, odešlo mi už tak několik ventilů.
Mám to doma v dílně, občas tam byla zima ale tak málo obsahu CO2 v lahvi by nemělo zamrzat.
Nemůže to být bordelem v lahvi?
Prosím poraď te mi někdo zkušenější, třeba se s tím někdo už setkal...
Offline
Netěsní uzavírací kuželka ventilu. U některých je zalisovaná v malé kartuši a tak se k ní nedá dostat, u jiných konstrukcí ventilu je možno ji vyjmout, vyčistit, vyměnit, zabrousit a promazat silikonovým olejem aby zase těsnila. Obvykle to způsobují nečistoty na těsnících plochách. Ty se tam mohou dostat z láhve, nebo je to nějaký pozůstatek z výroby. Ventil je potřeba rozdělat a pečlivě vyčistit.
Offline
Pokud chceš nadále používat takto nekvalitní redukčáky , tak musíš stále zavírat . Prostě podchází .
Offline
Jedná se o nové redukční ventily od firmy GCE.
Pokud by to byl bordel z lahve, musím si sehnat jinou lahev?
Offline
Mě to taky dělá a mám redukční ventil taky myslím GCE. Podle mě to dělá moc velký průtok plynu na výstupu, RV se ochlazuje a něco se tam súží a pak jde tlak nahoru. Trošku pomáhá když je láhev v teple, přes léto to nedělá
Offline
Prostě špatné těsnění - drek.
Offline
bobobo napsal(a):
Prostě špatné těsnění - drek.
Vše je nové
Offline
Ten redukovaný tlak stále roste, nebo se zastaví na nějaké vyšší hodnotě?
Offline
Famater napsal(a):
Ten redukovaný tlak stále roste, nebo se zastaví na nějaké vyšší hodnotě?
Stále pomalu roste
Offline
Pak je blbej. Že to je nové, neznamená že v pořádku. Reklamovat, nebo si to dodělat.
Offline
Famater napsal(a):
Pak je blbej. Že to je nové, neznamená že v pořádku. Reklamovat, nebo si to dodělat.
Ok, ale je divný že takto mi to dělá už čtvrtý ventil....že bych měl takový štěstí a všechny byly KO ???
Mám pochybnosti o lahvi, myslím si že v ní je bordel... po dodání nešla lehce otevřít...
Offline
Jen pro zajímavost - ty redukční ventily jsou se dvěma budíky, nebo s jedním budíkem a skleničkou na výstupu? Oba systémy mají rozdílný způsob redukce průtoku plynu a také rozdílný způsob chování redukčáku při nulovém odběru. Redukčáky se dvěma budíky ukazují všelijaké těžko vysvětlitelné nesmysly. Včetně podivných hodnot dodávaného plynu. Není žádný důvod nastavit vyšší průtok plynu než cca 10l/min, protože to je obvyklá hodnota pro drát 1 mm. A taky není důvod otevřít láhev s otevřeným výstupem z redukčáku. A všechna otevírání musí probíhat lidsky, tedy pomalu, bez tlakových rázů.
Offline
jirkati napsal(a):
Jen pro zajímavost - ty redukční ventily jsou se dvěma budíky, nebo s jedním budíkem a skleničkou na výstupu? Oba systémy mají rozdílný způsob redukce průtoku plynu a také rozdílný způsob chování redukčáku při nulovém odběru. Redukčáky se dvěma budíky ukazují všelijaké těžko vysvětlitelné nesmysly. Včetně podivných hodnot dodávaného plynu. Není žádný důvod nastavit vyšší průtok plynu než cca 10l/min, protože to je obvyklá hodnota pro drát 1 mm. A taky není důvod otevřít láhev s otevřeným výstupem z redukčáku. A všechna otevírání musí probíhat lidsky, tedy pomalu, bez tlakových rázů.
3 byly s dvěma budíky a 1 byl s 1 budíkem a skleničkou. 15L byl příklad. Co se týče otevřeného výstupu z RV tak ten je při otevírání lahve zavřený.
Otevírá se vše postupně od lahve ke svářečce a končím opačným způsobem.
Chápu že jeden kus může být špatný i z výroby ale aby mi to dělal každý ventil, mi je divný. Myslím si že zamrzání u tak malého množství CO2 je méně pravděpodobné. Pak už jedině bordel z lahve se dostal do každého ventilu a už to netěsnilo.
Offline
Regulátor funguje na princípe zápornej spätnej väzby (feedback). Každá spätná väzba má tzv. regulačnú odchýlku. Zjednodušene sa dá povedať, že u regulátoroch o ktorých sa bavíme sa tlaky dajú rozdeliť na tzv statický a dynamický. Počas prietoku stráži hodnotu dynamického tlaku ventil ovládaný systémom pružiny a membrány. Ak sa prestane odoberať plyn, teto sytém ventil zatvorí. Aby to mohol urobiť, musí sa dostať na membránu vyšší tlak oproti tlaku aký bol počas odberu.
Keď v našom prípade sa regulátory správajú tak, že vznikajú takéto dva stavy a ten statický už zjavne nesúpa, tak je všetko v poriadku.
Offline
Seniore, to jsem si nechal na 2.krok. Všechny tyto regulátory (redukční ventily, regulátory tlakové diference, regulátory průtoku ap. ) nemají zaručovaný výstupní tlak v oblasti malých až nulových průtoků. Je to proto, že na dotěsnění kuželky je potřeba určitá síla. To jak veliká musí být je dáno výrobními tolerancemi, např. rovnoběžností sedla a kuželky. Je jasné, že když bude na př. nerovnoběžnost větší, musí být větší síla na úlné dosednutí kuželky na sedlo a úplné utěsnění. Vliv má také materiál těsnění a jeho tvrdost.
Pokud se růst tlaku zastaví na hodnotě např. o 15-20% vyšší, tak to je v pořádku. Pokud poroste stále, dál a dál, tak je to vada. Rostl by do doby až by se vyrovnal tlak s tlakem v lahvi (kdyby dřív nezareagoval pojistný ventil nabo nevylítla membrána).Také tlak za redukčním ventilem s rostoucím průtokem klesá pomalu až do hodnoty, kdy je kuželka plně otevřená. Pak se red. ventil chová jen jako naškrcený ventil. To ale připadá u lahvových ventilů jen při velni nízkém tlaku v lahvi. Předem se omlpouvám za tyto bláboly. Večer sem dám typický průběh tlaku v závislosti na průtoku.
Offline
Tak je to sériový regulátor a sériový regulátor je v oblasti velmi malých průtoků ovlivněn svou nedokonalostí, vždy existuje nějaký velmi malý zbytkový průtok plynu. Je to stejné v elektronice i tady. V elektronice se to řeší vytvořením minimální klidové zátěže, která ten zbytkový proud spotřebovává a nedovolí tak napětí za regulátorem vystoupit nad stanovenou mez kde by se mohlo něco zničit.
U plynu z bomby, pokud ten klidový průtok je při svařování přijatelný, dává smysl nenechávat regulační ventil pod tlakerm neboli uzavírat ventil bomby.
Offline
Jak to tady čtu, tak nabývám dojmu, že z vás nikdo neměl ten regulátor rozdělaný, natož aby nějaký opravil. Kdysi jsme v práci, po nějakém úklidu, chtěli vyhodit celou obrovskou bednu redukčních ventilů. Bylo to mnoho desítek kusů. Všechny měly podobné problémy jako popisuje zakladatel vlákna. Ujal jsem se jich, každý rozdělal, abych zjistil v čem je problém. Mohu vás ujistit, že je to velice jednoduché a vtipně řešené zařízení. Devadesát procent bylo po vyčištení, promazání silikonem, případně zalapování silonové kuželky plně funkční, jako nové. Co je to záporná zpětná vazba feedback to opravdu nevím, nic takového jsem v nich nenašel. Prostě pružina pod membránou nadzvedne kuželku, na kterou v opačném směru tlačí malá uzavírací pružina, tím se tlak z láhve dostane nad membránu a ta stlačí pružinu pod sebou a tím se uzavře kuželka. Plyn nad membánou je odebrán, tím nad membránou klesne tlak, pružina pod membránou nadzvedne kuželku a děj se opakuje. To je vše, žádná raketová věda. Na čistotě záleží.
Offline
Mám tenhle RV: https://www.svarecky-elektrody.cz/reduk … -200-24-l/ ale nějak podražil. Kupoval jsem ho před nějakou dobou za něco málo přes 1000,- Kč. Ale co dnes nezdražuje, že?
A dělá mi to úplně to samé co autorovi dotazu. Když pustím plyn z láhve, takje chvíli klid a tlak drží na přibližně nastaveném výstupním tlaku. Jakmile ale začnu svařovat, tak po nějaké době začne tlak pomalu stoupat a RV se orosí a později zamrzne. Když to člověk nehlídá, tak jde ručička až za vinkel a v budíku pukne a je po něm. Dnes schválně zkusím ventil v garáži rozebrat a kouknout jestli tam jsou nečistoty.
Offline
Zdenále. Věřmi, že moc dobře vím, jak to vypydá. Také jsem zkonstruoval a vyrobil několik dýchacích potápěčských přístrojů, jejichž základem je právě redukční ventil. Je jasné, že oprava těsnění, případně i sedla musí vést ke zlepšení.
Jak vypadají závislosti tlaku za red. ventilem ukazuje přiložený obrázek. Jedná se o redukční ventily LDM. Princip je ale stejný jako u redukčáku na sváření. Uvedené závislosti platí obecně,jen budou v trochu jiných proporcích, podle toho, jak se konstruktérovi podařilo zvolit kompromisy a td.
Pokud se průtok nastavuje pomocí průtokoměru, pak je jedno jaká je charakteristika redukčáku. Je dobré si ale také uvědomit, že s klesajícím tlakem v lahvi vzrůstá tlak za red. ventilem. To zvyšuje spotřebu plynu.
Offline
Je to jak píše zdenál . Prostě netěsní . U kvalitních bolševických ventilů tato vada přišla po mnohaletém používání . Zase to bylo vymačkané těsnění a u přetlaku kuželka . Tenkrát se daly vnitřnosti běžně koupit . Však pro nás není překvapením , že se prodává šrot , včetně otráveného obilí dnes z východu . Jiná kategorie byly parní redukčáky s mnoha kW výkonem . Ale tam nehrozila nulová spotřeba . V tom jsem měl zkušenost , na přívodu byl redukčák DN125mm a ten byl prostě na leto nevyhovující . Co mi dalo přesvědčování , aby se paralelně zařadil menší . Po jeho osazení DN50mm přestaly i v létě problémy .
To se ale netýká tohoto problému . Pokud nemá tuto vadu uvedenu jako vlastnost při prodeji , tak bych prodejce uvracel .
Offline
Proto jsem se ptal jestli tlak stále stoupá #8, a když to meralu potvrdil, tak jsem reagoval v #101. Se stejným závěrem. reklamovat, nebo opravit sám.
Bobobo, s tím parním redukčákem, to byla chyba projektu. Nedovedeš si představit kolik podobných chyb vyplývajícíh z neznalosti navrhuji odstranit.
A k tomu šrotu a obilí budeš mít v pečivu rozemleé cvrčky, sarančata a larvy potemníka moučného. Jeji použití schválila EU. Zatím jen to. To si pochutnáme. Místo krav, které krkají metan.
Offline
Ale žádná chyba projektu . Byl vypracován na celou fabriku pro zimní provoz plus bulharská konstanta jistoty . Jenže v létě se celá fabrika nevytápí a je třeba jen trochu technologické páry . No a projektant si myslí , že to redukčák dá . Však má v papírech určitě nulu . No ale ta v reálu max po dvou sezonách není . Kdo s párou nepracoval , netuší , co umí . Navařil jsem tam AUTOGENEM tu padesátku a bylo po problémech .
No ještě když jsem makal v Semtíně , tak tam pro regulaci topení v sušce to udělali tak , že tam byly za sebou dva vzduchové PID regulátory . První reguloval tlak páry ze středotlaku asi na 2atm. A ten druhý teprve s regulovanou párou topil . Však jsme byli v Rybitví cca 3km od teplárny .
PS projektant dostane v % plat dle ceny projektované věci .
Offline
Takže chyba projektu. Běžne se rozsah regulačních ventilů (red ventil je v podstatě regulační) zvětšuje zapojením dvou paralelně , běžně kvs 1:3, Tak, že když menší dojede na koncák. přepne na ten větší a naopak. U red.v se přepojují ručně. A tedˇti Bobobo prozradím jednu zajímavost o sobě. Více než čtvrt století jsem se zabýval rozvojem teplárenské soustavy EOP-HK, Pce -Cr. Parovody v Pardubicích jak z elektrárny Pce, tak z Parama jsme provozovali a nahrazovali přepojením na soustavu EOP. Loni jsem řešil otázku špatně fungujícího red. ventilu v parní stanici na Horkách atd, V M.Boleslvi řešení výkonu stanice likvidace zaolejovaných vod atd. Prováděl jsem první výpočty a návrhy parovdu ECH-Kolín, řešil jeho dynamiku při malých odběrech a Horkovodu Mělník-Praha. S teplárnou Semtín jsem také spolupracoval. A co umí parovod? Na př. toto: Při najíždění parovodu v Pardubicích parovod nedostatečně odvodnili a "špunt" kondenzáru narazil velkou rychlostí (až 40m/s) na sekční armaturu, tu roztrhl a otci mého kolegy, který by v jímce pára uvařila plíce.
Offline
S párou a s kondenzátem se dříve dělaly ohromné šílenosti. Asi taky proto, že i když to bylo v zoufalém technickém stavu, pořád to topilo a příslušná linka tak jakž takž "fungovala" A když nefungovala regulace teploty, obsluha to regulovala obyčejným ventilem a zase to fungovalo. I když občas kondenzát v kondenzačních hrncích střílel jako u Stalingradu.
Offline
Už se oteplilo a je po problémech s RV jak jsem psal. Už drží nastavený tlak, ručička průtokoměru nestoupá a RV nezamrzá.
Offline