SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO  | 
    
    
 
     | 
    
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Chlapi, existuje metoda, jak nabarvit hliník jinak než eloxem?
Když už máte hotovou konstrukci.
Mám rok na střeše fotovoltaické panely na vlastní kontrukci a jak to bastlím sám a svépomocně, tak mám pár čených panelů na obyč hliníku a obecně se mi moc čistý hliník na šedý střeše nelíbí. Stavím si to bez dotací, takže kupuju věci různě ve slevách.
Editoval dede (11-03-2023 16:55:56)
Offline
Normálne farbou určenou na hliník .
Offline
Základní barva na lehké kovy a potom vrchní email požadovaného odstínu. Já používám pro tyto účely Formex, nejlepší vlastnosti mívá odstín "Bažina" - tedy zelený. Vrchní barvy lze použít jakékoliv - nitro, syntetika.
Offline
Přesně tak. 
Jen  nejde úplně použít  jakékoliv vrchní  barvy. Jenom ty,  co  se s tím  Formexem  snesou. 
Já  bych  místo  Formexu  možná  použil  i  něco  novějšího.   A na to  vrchní  email přímo  doporučený  na ten  základ. 
Ve fotovoltaice beztak  létají běžně stovky tisíc, další  tisícovka za dražší  barvu už  nehraje moc roli.
Offline
Normálne polyuretánovou jednošichtovkou na hliník to natri .
Akurát nie štetcom ale valčekom .
Offline
Díky za tip na ten Formex. Já včera hledal nějaké info a všude doporučovali "reaktivní základ" což jsou dvou složkové základovky používané autolakýrníky. Ale ty ceny celkem brutus.
Offline
Na střechu  bych kvůli  trvanlivosti na UV záření nedával  jen jednu  vrstvu. Tak  dvě až  tři  vrstvy,  aby tam  bylo tak  120  - 150  mikronů. První vrstvu  štětcem,  protože ten případný  prach,  slabou  mastnotu  a podobně mechanicky odtrhne od kovu  a zalije do  barvy,  takže vrstva líp  drží. 
Jednošichtovka na víc vrstev potom  vyjde hůř než  speciální,  základ a na to  vrchní  email.
Reaktivní  základ by měla být něco  jako řídká základní  barva s obsahem  kyseliny,  která čerstvý hliník  trochu  naleptá,  aby další  vrstva barvy měla větší  přilnavost. Mělo  by ale stačit,  když  se holý hliník  nechá  nějakou  dobu,  třeba rok na venkovním  prostředí,  slunci  a dešti oxidovat a potom  se vezme základní  barva na barevné  kovy.. Hliník  je ale na lakování  trochu  zrádný,  v procentu  případů  nebo  tak  nějak  se oxidy hliníku  na povrchu  utvoří  takovým  způsobem,  že barva na tom  nebude držet  a opadne. A nic se proti  tomu  neudělá,  protože se to  dopředu  nepozná. Obvykle to  ale drží.
Editoval Radim (11-03-2023 17:15:06)
Offline
Body 960 2K Reaktivní základ 1l/bal
Offline
Stránky: 1