SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Dobrý den všem,
protože jsem amatér, měl bych na Vás prosbu ohledně volby elektrocentrály.
Pořídil jsem si na občasné svařování malý inventor PANTERMAX MMA195LCD, ale jelikož v garáži nemám zdroj elektrické energie (kde bych ji též chtěl používat) rozhodl jsem se, že si pořídím do garáže elektrocentrálu.
Mám dva typy a tak prosím Vás zkušenější o zhodnocení mého výběru. Chtěl bych k centrále občas i připojit vrtačku nebo kotoučovou brusku (115)
Narazil jsem na tyto dvě centrály mezi kterými se rozhoduji:
1. https://www.svarecky-obchod.cz/48769-el … g-e-90-sea
2. https://www.svarecky-obchod.cz/elektroc … 60-sea.htm
Předem moc děkuji za Váš názor.
Offline
Na invertor je 5,5 kW málo, tedy asi ta první (8,2 kW). Ta by měla stačit snad bez problému.
Editoval Zdenek11 (06-03-2023 16:53:12)
Offline
Ono se všeobecně elektrocentrály a invertory nemají nějak rády, ale některé to tak nějak poberou. AVR by měly mít obě, ale vzal bych raději tu první silnější. Myslím si, že i těch 7,5kW bude tak na hraně. Kdysi jsme měli v jedné firmě elektrocentrály Honda, jednu nějak kolem 2,5kW, tak invertor neutáhla vůbec a při zapalování oblouku chcípla. Druhá byla 6,3kW a tak nějak s problémama svářečku utáhla na nižší proud.
Offline
varok napsal(a):
Ono se všeobecně elektrocentrály a invertory nemají nějak rády, ale některé to tak nějak poberou. AVR by měly mít obě, ale vzal bych raději tu první silnější. Myslím si, že i těch 7,5kW bude tak na hraně. Kdysi jsme měli v jedné firmě elektrocentrály Honda, jednu nějak kolem 2,5kW, tak invertor neutáhla vůbec a při zapalování oblouku chcípla. Druhá byla 6,3kW a tak nějak s problémama svářečku utáhla na nižší proud.
Ještě doplním. Zhlédl sem jedno video, kde svářečku zkoušeli. tak při svářecím proudu 140A a elektrodě 3,2 mm měla odběr ze sítě 3500W. A protože budu svářet max. elektrodou 2,5 mm a proudem cca 95A , tak by měl být odběr ze sítě menší, tak se ptám nestačila by ta slabší? Jinak je mi jasné, že čím větší výkon centrály, tím lépe.
Offline
Ja by som touto cestou nešiel .
Absolvoval som to pred 10 rokmi .
Ak garáž nieje prenajatá , ale v osobnom vlastníctve , riešil by som pripojenie garáže do elektrickej siete.
Ináč existujú aj elektrocentrály so zabudovanou zváračkou .
Offline
m.evil napsal(a):
Ja by som touto cestou nešiel .
Absolvoval som to pred 10 rokmi .
Ak garáž nieje prenajatá , ale v osobnom vlastníctve , riešil by som pripojenie garáže do elektrickej siete.
Ináč existujú aj elektrocentrály so zabudovanou zváračkou .
Kdyby ta možnost byla, tak bych se neptal. Sice mám garáž v osobním vlastnictví , ale možnost připojení na elektrickou síť je nereálná, jelikož náklady by o dost převýšily cenu centrály.
Offline
Všetko sa dá , keď sa chce .
Ja som mal k elektrickému stĺpu 75m .
Skoro rok som vybavoval povolenia ale podarilo sa mi to dotiahnuť do úspešného konca.
Ak je garáž v radovej zástavbe , tak sa stačí spojiť so susedmi a vyjde to lacnejšie.
Offline
Já osobně bych si pořídil tu silnější. Cenový rozdíl není až zas tak dramatický, u té slabší je to na těch 95A tak na hraně, záleží taky, jak je invertor odolný proti krátkodobému přepětí. Navíc se připravíte o možnost někdy v budoucnu (i když třeba jen výjimečně) použít elektrodu 3,2.
Edit.: při proudu 140A s EB121 je na oblouku 23V. Účinnost dobrých invertorů je 0,8, odběr je pak 4025W.
U ER 113 je na oblouku 29V, odběr bude při 140A dokonce 5075W.
Editoval Zdenek11 (06-03-2023 19:31:18)
Offline
Reaguji na #4. Obrovský rozdíl mezi napájením ze sítě a z centrály spočívá v tom, že síť je až extrémně tvrdý zdroj. To se o cetrále zrovna moc říct nedá. Proto se pro napájení svářeček obvykle používají centrály s aspoň dvojnásobným výkonem oproti příkonu svářečky. Málokdo si totiž uvědomuje k čemu všemu vlastně při hoření svařovacího oblouku dochází. Naprostá většina používaných oblouků je zkratová, což se i u méně propracovaných invertorů projeví v zatížení napájecího zdroje - tedy elektrické sítě nebo elektrocentrály. Bohužel není reálné porovnávat s elektrocentrálami s vestavěnou svářečkou, kde je použito zcela odlišné řešení s velmi složitým systémem zpětných vazeb a regulací. Tomu pak odpovídá i cena.
Offline
Esab kdysi vyrabel svarecku na benzin KHE 160 Scott. Obcas ji vidavam na bazarech za cenu do 5000 Kc. Mela by to byt tato https://www.klaravik.no/auction/product … seapparat/ a tady je dokonce odkrytovana. Dodnes jsem netusil jak to cele funguje, ale ted vidim, ze to bude 3f alternator s usmernovacem https://www.olx.pl/d/oferta/spawarka-sp … T15KV.html To by mohlo byt funkcni.
Samotny motor ma 11 hp a jak vidim ma to vyvedenych i 230 V na nejaky mensi odber vrtacka, flexa, svetlo atd. To by pro tebe mohla byt rovnez cesta. Ovsem otazka, v jakem stavu to cele bude, hlavne pisty. Zatim jsem to vzdycky videl dost otriskane.
Tady jeste vidim manual. Pro zajimavost https://manualzz.com/doc/51944488/esab- … erhandbuch
Edit: Ted vidim, ze i v dnesni dobe se vyrabi spousta svarecek primo na benzin od nejakych neznackovych, pres Hondu az po Lincoln, Miller ad.
Editoval Jakobo (06-03-2023 21:47:55)
Offline
No po skusenostiach by sa dala pouzit aj slabsia elektrocentrala ale musel by sa pouzit kvalitnejsi invertor-zvaracka. Ze napisem to tu este raz -asi po 3krat Mam viac elektrocentral-hondy + honda invertor a stara slavia ckd + atmos prerobenu . A na starsej invertorovej honde eu 2.0i ci ako sa vola som zapojil starsi fronius transpocket 1500+ aj starsiu 1400 zvaracky -tieto stare mam a s 2bazickou elektrodou sa dalo v pohode zvarat !!!! S 2,5 elektrodou to uz bolo lepenie . S novsim fronikom 150-ten nemam som to este neskusal . Ze z toho vyplyva ,ze aj na1,6kw v podstate 2kw kvalitnej invertorovej elektrocentrale sa s kvalitnou zvarackou da zvarat. Stara invertorova honda sa da zohnat za 600eur . Na slabej klasickej 2,4kw honde som skusal len s cinskym invertorom a nedalo sa ale s fronikom som neskusal .
Offline
Tak asi se to musí vyzkoušet.
Invertor na jednu fázi 230 V, pokud musí být na elektrickém oblouku na lepších elektrodách vyšší napětí, může odebírat až nějak ke 30 ampérům, to je k 7000 wattům. 16A jistič s charakteristikou C to má pár minut vydržet.
Centrála zas musí svou regulací napětí dostatečně udržet napětí 230 V po zapálení oblouku, kdy mžikem odběr invertoru skočí z cca maximálně 100 W odběru invertoru naprázdno na 2 - 3 nebo v nejhorším případě až těch 7 kilowatt. Aby ten zapálený oblouk na elektrodě držel. A opačně po ukončení svařování a zhasnutí oblouku mžikem klesne odběr zase na těch 100 watt a tak zase může na odlehčené centrále vzniknout přepětí, než zareguje regulace napětí centrály. A to přepětí může spálit elektroniku invertoru.
Offline
Jak se centrala muze chovat jsem popsal zde:
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 02#p183402
Offline
Radim: Tohle by mělo řešit ten systém AVR. Na jakém principu přesně pracuje nevím, ale pro použití svářeček se to doporučuje. Co jsme měli u plynařů centrály Honda Vanguard, nejmenší kolem 9kW, pak byly myslím 12kW, ty už utáhly i 2 invertory a centrály integrované přímo do náklaďáku Man měla myslím 16 nebo 18kW, už nevím přesně a potom v novějším Ivecu myslím dokonce až 22kW. Ta už utáhla i 4 svářečky na slabší výkon. Jenže to už je velký generátor hnaný přímo motorem z náklaďáku. Froniusy TP 1500 mají opravdu velice slušný odběr a utáhne to i menší elektrocentrála, ale že by i 2,5kW?
Offline
Varoku, AVR (automatic voltage regulator) není dokonalá záruka toho, že na výstupu bude konstantní napětí za všech okolností. To je podobné, jako když píšou u svářečky že má arc-force a ta i přesto funguje všelijak - o nějaké stabilitě oblouku si může nechat leda zdát. Papír snese všechno.
Zaručenou kvalitu výstupu by měly mít centrály invertorové.
Proti ev. kolísání napětí by měly být každopádně odolnější svářečky s plnokrevným PFC, spíš asi nějaké dražší, značkové, ne ty levné, u kterých se píše o PFC, ale často bývá jen velice jednoduché s filtry na vstupu.
Editoval Zdenek11 (07-03-2023 17:15:21)
Offline
Aha, tak děkuji za vysvětlení. Vím že i když centrály měly to AVR, tak při zapálení oblouku vždy centrála chvíli kuckala, pak se chytla a jela normálně. Párkrát jsem viděl že nějaká centrála zvýší otáčky při zapalování oblouku a po chvíli je vrátí zpátky.
Invertorové centrály jsem viděl zatím jen jednu, takovou malinkou kufříkovou, myslím že taky Honda. Ale to byla snad tak 2kW, ta by svářečku asi neutáhla.
Offline
Varok mala honda je 1kw,2kw a novsia tusim 2,2kw . Su uz aj vacsie a silnejsie invertorove hondy ale mensie v tom cervenom ,,kufrikovom,,plaste su len tie 3typy co som spominal. A s tou 2kw uz sa da zvarat s kombinaciou toho froniusa a 2elektrody . Tiez som tomu na zaciatku nedaval velku sancu ale kedze som nezobral vacsiu centralu tak som vyskusal a DA SA .
Offline
Ano, tu co jsem viděl byla ta malá plastová Honda a majitel říkal že má myslím 2kW. Ale to jsme byli na závodech před spoustu roky, plácnu 20 let a v té době to byla jakoby novinka. Měli to jen na rychlovarku, napájení světla ve stanu apod.
Offline
Zdenek11 napsal(a):
Proti ev. kolísání napětí by měly být každopádně odolnější svářečky s plnokrevným PFC, spíš asi nějaké dražší, značkové, ne ty levné, u kterých se píše o PFC, ale často bývá jen velice jednoduché s filtry na vstupu.
Přesně tak, taky jsem nad tím uvažoval.
Jinak u nás v Evropě (mimo střešní fotovoltaiky) to nebude tak aktuální, protože napětí a síť je tady dávno znormalizována, ale pořádné PFC by mělo zajistit bezchybný chod stroje v širokém rozsahu napětí, řekněme od 120 po 400 V střídavých a i ve stejnosměrných instalacích.
Offline
Ale u elektrocentrál není problém se samotným kolísáním napětí, ne? Problém je v tom, že při zapalování oblouku svářečkou vznikne tak velký proudový náraz, že to prostě slabší centrály nedávají. Jestli dá elektrocentrála v maximu řekněme 2500W, to je při 230V něco málo přes 10A, kde je potom rezerva? Teď nevím přesné hodnoty, ale spoustu svářeček má schválně doporučeno jištění třeba 20 nebo 25A právě kvůli tomu, i když to utáhne. I 16A jistič. Zkuste někdy u staršího typu auta, kde není ještě tolik elektroniky odpojit akumulátor a připojit jiný který je "vyždímaný" na maximum. Altík vám na chvíli i přibrzdí motor jak dostane zabrat.
Offline
varok napsal(a):
Ale u elektrocentrál není problém se samotným kolísáním napětí, ne? Problém je v tom, že při zapalování oblouku svářečkou vznikne tak velký proudový náraz, že to prostě slabší centrály nedávají...
Ale tady není hlavní problém, že se nezapálí oblouk. Hlavní problém je v tom, že při ukončení oblouku v časově řádově desetin sekundy poklesne odběr invertoru třeba z 30A na 0,3A. V tom okamžiku vyskočí napětí centrály nahoru, sice to stáhne AVR, ale asi ne tak dostatečně rychle pro elektroniku, protože je stále spousta invertorů, poškozených zvýšeným napětím z elektrocentrály, alespoň podle informací a dotazů na netu. U tepelných spotřebičů, traf nebo elektromotorů to není tak kritické, tu krátkou špičku zvládnou v pohodě. U silnější centrály, která nejede na doraz, nebudou špičky po snížení odběru tak dramatické.
Offline
Varok: tu ide o otáčky generátora elektrocentrály .
Počas zvárania elektrocentrala pridá plyn , aby zváračke dodala potrebný výkon .
Keď prerušíš oblúk , generátor nestihne za taký krátky čas spomaliť a ten nadbytočný výkon spali zváračku .
V zásuvke elektrocentrály bude odrazu viac voltov , než je zváračka schopná spracovať .
EDIT: Zdenek11 bol rýchlejší .
Editoval m.evil (08-03-2023 16:32:43)
Offline
Spíš o plyn motoru? S žádnou nebo velmi malou zátěží jede motor elektrocentrály na malý výkon. Jak se začně svařovat, zvýší se odběr elektřiny a ten se částečně saturuje ze setrvačnosti rotačních dílů motoru a generátoru, částečně musí regulace napětí zvýšit buzení generátoru a to všechno je energeticky zajištěno regulací na motoru, prostě musí přidat plyn. U svářečky třeba na dost velké maximum, aby centrála dlouhodobě udržela napětí 230 V.
A když svařování skončí, tak je to opačně, srazí se buzení generátoru a plyn motoru jde blízko nějakému volnoběžnému minimu.
Předpokládám, že dodržování kmitočtu 50Hz u centrály obvykle není dokonalé, že hlavně u těch přechodových zvyšování a snižování výkonů může kmitočet toho napětí o nějaká procenta docela kolísat.
Offline
Aha, tak to mi už několik lidí špatně vysvětlilo. Jak už jsem psal, co vím z vlastní zkušenosti, tak u slabých centrál, které nejspíš neměly ani AVR, tak při pokusu o zapálení oblouku centrála začala kuckat a nakonec chcípla. Párkrát se povedlo oblouk zapálit, ale svářečka dávala tak hrozně malý proud že s tím nešlo svařovat. A zatím všechny centrály co jsem viděl na vlastní oči, i ty s AVR prostě jedou na určité otáčky. Při zapalování oblouku ale nepřidají ihned otáčky, taky nejdříve chvíli kuckají a až potom se chytnou a běží. Normálně, některé i zvýší otáčky.
Offline
Tak zátěž motoru centrály je daná tím, jaký výkon v elektřině dodává generátor. Jak se začne svařovat, najednou musí generátor dodávat mnohem větší proud a spalovací motor centrály tak musí překonávat mnohem větší zátěž. A slabý motor to nevydrží a chcípne.
Offline
Stránky: 1 2