SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Výkon reguluješ těmi kapkami? Já výškou hladiny na spojených nádobách. Cca od 1kW, (udržím na kamnech ruku) až do cca 15kW. To musím být pár metrů daleko - jinak chytne oděv.
Offline
bourač: Áno , výkon sa reguluje množstvom oleja .
Len sa nikdy nesmie zabudnúť po nažhavení pece trochu ubrať , lebo olej teplom zriedne a cez ventil ho potom pretečie viac .
Potom fakt pomaly horia nohavice .
Je to celé červené vrátane komínu a nedá sa k tomu pristúpiť .
Kamarát ma takú pec , do ktorej sa ventilátorom privádza vzduch.
V zime v mrazoch ma pootvorené dvere do garáže kvôli prebytku tepla .
Frank: Áno vo svete sa to používa bežne .
Aj u nás sa dá kúpiť kotol komerčne vyrábaný ale ten je rozmerovo dosť veľký a nemá ventilátor .
Pracuje s vysokým komínom , ktorý mu dodáva potrebný ťah.
V princípe je to rovnaké ako v mojom prípade .
Je to určené pre autoservisy .
Editoval m.evil (12-12-2022 23:05:36)
Offline
habaso napsal(a):
BTW, ještě jsem přidám link na ty plynové infra zářiče Schulte. https://schulteinfra.cz/produkty/infrazarice/ povšimněte si, prosím, že za hořákem je keramika a infrazářič z oceli - zahnutá trubka od U vyzařuje už jen s povrchovou teplotou cca 230 stupňů a mají speciální nátěr na povrchu kvůli snížení konvekce a vyšší efektivitě infra. Takže chtít po něčem, aby to bylo zároveň pecí, zároveň infra topením a zároveň to vydrželo je fyzikálně nemožné a je to předem ztracený nesmysl. :-)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … _200kb.jpg
My sme mali infražiariče od iného výrobcu (MANDÍK) model HELIOS.
Na výstupe z horáku nebola keramika ale nerezová trubka.
Tu je fotka :
Ďalej to už pokračovalo tou čiernou trubkou - s tým plne súhlasím .
V podstate sa červenala len ta nerez trubka aj to len pri maximálnom výkone.
Prikladám cely návod ak sa ti chce študovať : https://mandik.cz/getattachment/a216bb8 … -obsl.aspx
Editoval m.evil (13-12-2022 00:59:58)
Offline
m.evil napsal(a):
Nech sa páči pozrieť na nezmysel , ktorý nemôže fungovať
Tohle ale není pec. To pak se těžko můžeme dohodnout, když každý mluvíme o něčem jiném. :-) A tím že to nemůže fungovat je myšleno ne, že to netopí, ale to, že jak kovový materiál "svítí" při provozu ve viditelném spektru (místo, aby zářil jen infra), tak prostě degraduje. Ostatně to je přesně to, co tu řešíš. A i při pohledu na celý systém nechápu, proč tu malou svislou část (topeniště) neuděláš keramickou. infra topit bude i nadále celý ten odtah co pracuje při nižší teplotě procházejících spalin.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pec "Pec je zařízení pro tepelné zpracování surovin i výrobků (keramických, kovových, plastových, skleněných, textilních atd.), pro pečení potravin (např. pečiva), tepelnou přípravu jídel, případně vytápění chalupy. Průmyslové pece jsou zařízení či stavby, sloužící ke zpracovávání materiálů za vysokých teplot. Teplo pro provoz pece se získává obvykle spalováním, ale existují například i elektrické pece (odporové, indukční, obloukové)."
U pece bychom chtěli co nejefektivnější vyhřívání vnitřního prostoru pece a tím pádem vše zvenčí izolovali.
Offline
habaso, to je jen nedorozumění. Po slovensku jsou kamna "pec". Krb je "kozub" a td.
Offline
jo třeba výraz vůl dle vikipedie jde o býka kterému je znemožněno rozmnožování a zákrok vede k jeho celkovému zklidnění.
Jenže tímto výrazem se označuje i dvounohý býk, který se rozmnožovat může a agresivitu si vybíjí pruděním na netu.
Editoval bourač (13-12-2022 10:59:24)
Offline
Jenže takový dvonohý může být jak vůl tak bejk i když rozmnožovací schopnost obou není zákrokem narušena. Na př. "To je vůl! "Ten bejk!"
Offline
Tiež si myslím , že je to len slovné nedorozumenie .
Jak vravel jeden bývalý český kolega : Vím co myslíš, jen my tady tomu říkáme trochu jinak .
Offline
Frank napsal(a):
Souhlasil bych i s vaším nápadem udělat tu nejvíce tepelně namáhanou část topeniště z nějaké keramiky a ostatní kovové. Jenže zde bývá problém, že svářeč - zámečník nebývá obeznámen jak to celé realizovat a propojit. Takže téměř všechny takové amatérské konstrukce vytvořené samo-domo, jsou vyrobeny z kovu a následně se řeší výdrž a tepelné odolnost....
Tak všichni jsme plácali bábovičky jako malí.
Zámečník co má funkční prototyp (a ví, jak to rozměrově dimenzovat) z oceli by měl být schopný udělat rozebíratelnou kovovou formu a případně i nějaké vibrovadlo co tou formou bude třást (klasicky s motorem z pračky někde ze "šroťáku"), koupit si žárobetonovou směs (pro provozní teplotu do 1200 stupňů Celsia) a prostě experimentovat (a nakonec ten úspěšně vyrobený kus prodávat přes ebay dalším zámečníkům klidně v USA).
Editoval habaso (13-12-2022 12:35:18)
Offline
Hm, já bych se od spalování vyjetého oleje držel dál. Jako chemik vím dobře, co za látky, třeba dioxiny při různých příměsích v takovém oleji může při spalování vznikat a pokud se tomu neposkytne čas několik sekund při tplotě nějak 1200 - 1400 st C, kdy se ty látky spolehlivě rozloží, tak to postupně může docela slušně kontaminovat okolí. A tak vysoká terplota po tak poměrně dlouhou dobu v běžnýc spalovacích zařzeních není a pokud by byla, tak by zase byly problémy kvůli emitování většího množství oxidů dusíku.
Minimálně, když už se vyjetým olejem topí, chce to kvalitní spalování, těsný systém, aby spaliny neunikaly dovnitř dílny a nějaký vyšší komín. Skoro bych byl nakloněn názoru, že víc si člověk za život určitě užije a víc toho stihne, když když už takové topidlo má, topí v něm topným olejem nebo nějakým třeba výprodejovým, ale čistým nevyjetým olejem z rafinérie.
A hrab je i moravský výraz pro habr. Nebo valašský nebo lašský. Každopádně tady u nás kousek od Ostravy skoro všichni starší tak o dvě generace říkali habrům hraby.
Offline
Radim : áno , mám trochu obavy z toho bordelu , ktorý lezie z komínu.
Aj keď nieje vidieť žiaden dym , je to vždy trochu cítiť vo vzduchu .
Hlavne pri zníženom výkone .
Ale nikdy to nesmrdí tak hrozne a prenikavo ako drevo .
Tie pece majú svoj charakteristický pach.
Editoval m.evil (13-12-2022 13:41:38)
Offline
Frank:
Áno s tým kyslým kondenzátom som už mal dočinenia v plynovej kotolni .
Normálne to rozpúšťa kovy .
U nás je odvod kondenzátu priamo do kanalizácie bez neutralizácie.
Aj tu je LPG lacnejšie , ale v súčastnosti dosť drahé na to , koľko to v minulosti stálo.
Naposledy čo som tankoval do auta , stál liter LPG 0,84€ .
Offline
Kondenzát z topení plynem je v podstatě velmi slabá kyselina dusičná. Tam, jestli si to dobře pamatuji, probíhá celková reakce oxidů dusíku NO a NO2, vzdušného kyslíku a vody tak, že z toho vznikne kyselina dusičná HNO3 z oxidu dusičného N2O5 a ze zbylých oxidů dusíku se nadbytečný dusík uvolní.
Ostatně podobně působí i síra. Pokud je v palivu, shoří na oxid siřičitý a ten za přítomnosti vlhkosti se postupně oxiduje vzdušným kyslíkem na oxid sírový a potom kyselinu sírovou.
Vlastně kdo má zahradu (nebo skleník) , může kondenzátem z topení plynem hnojit. Prohnáním třeba přes vápenec, jak píše Frank se to zneutralizuje na dusičnan vápenatý, což je kvalitní dusíkaté hnojivo. Z plynu by jinak, je li čistý, neměly být jako exhalace nějaké škodlivé látky, které by v té půda vadily. Pokud tam už není nějaký kov rozpuštěný před neutralizací.
Jinak co se týká škodlivin z spalování oleje, nafty nebo hnědého uhlí či dřeva, nedá se sousit podle toho, jak to je cítit. Smrad je společenský problém, ale pokud jsou v palivu příměsi s halogeny, chlorem, fluorem, bromem, vznikají dioxiny, které jsou myslím v koncentraci, v jaké vznikají , bez nějakého výrazného smradu. Ale jsou extrémně toxické a jejich poločasy rozpadu v prostředí jsou tak 30 - 100 let.
Offline
Ani tie oleje už niesu to čo boli v minulosti .
V dnešnej dobe sú riedke a strašne smrdia .
Musí v nich byť strašne veľa chémie , aby dokázali mazať dnešné moderné motory.
Problém sú hlavne tie oleje s predlženým intervalom výmeny.
S tým sa vôbec nedá topiť .
Z komínu ide neznesiteľný smrad a čierny dym .
Ako by horel nejaký plast.
Je zaujímave , že pri zníženom výkone sa to nedeje.
Ako by vyššia spaľovacia teplota v tom rozkladala nejaké prísady.
Ináč toho roku som už mal prejsť na drevené pelety.
No kvôli ich vysokej cene , musím pokračovať s olejom .
Offline
Zdravím Franka . No co je alespoň na netu , tak se v USA ročně spálí tak k 200milionům tun uhlí . A topit v USA LTO nebyl ještě před rokem ani finanční problém , i pro finančně slabšího jedince . Co se týče dřeva , tak již po Evropě běží čím dál silnější vlny k zastavení topení dřevem . Při běžném spalování dřeva totiž do ovzduší uniká vznikající popílek , který je díky zrnitosti jasně zaškatulkován jako rakovinotvorný . Na západ od nás se běžně k topidlům kupuje spalinový filtr, který zabudován do komínového tělesa , tento popílek filtruje . Potom si vyber . Potom je okolí těchto topidel zamořeno nesmrdícím popelem , který je rakovinotvorný . Odporníci i rozšiřují i info , pokud špatně přikládáte , tak si můžete zamořit tímto popílkem i byt . Takže zlaté uhlí s dostatkem vzduchu . Soused do již před dvěma lety pracoval u správy silnic . Takže míval zdarma jak dříví tak štěpku . No a tu spaloval , tak jak byla , mokrá . Úplná šílenost . Zamořil celé okolí smradem z pálení mokrého dřeva . A to si zoufalci neuvědomují , že letos poražené dříví je mokré a tak polovinu tepla dají do toho , aby dřevo vůbec hořelo a ještě vzniknou toxické zplodiny . Vlastně jsi Franku neřekl , zda jsi absolvoval chemičárnu u Chrudimky , nebo i VŠCHT. Učil tam dnes děda doc.Královský . Jeho kontaktu jsme využívali hlavně k tomu , aby nám dodal analýzy domácích pálenek . Dal jsi mu prostě půllitr a dostal sjetinu z chromatografu . Tak jsme si ověřili , že obsah metanolu byl daleko pod normou , někdy i desetinový .
Offline
Frank : Dioxiny v transformátorovém oleji? Nepletete si to s PCB? Sice už hodně desítek let se PCB nemá používat, ale ve starých transformátorech v oleji pořád být může. Nebo třeba ve starých kondenzátorech. A takový olej spalovaný v nějakém běžně malém spalovacím zařízení musí být z hlediska emisí dioxinů dost masakr.
Co se týká pokusů o zákaz spalování dřeva, taky jsem je zaznamenal. To je problém zelených aktivistů a zeleně zblblých lidí, protože se jim podařilo nakukat nesmysl, že i v regionech a místech hustě obsazených lidmi se dá čistota prostředí dostat na kvalitu přírodního prostředí bez jakéhokoliv lidského osídlení a emise znečišťjících látek, což jsou v podání zelených aktivistů jakékoliv látky jiné než se vyskytují v přírodním prostředí. mohou být na nule. To je ale nesmysl. Jakákoliv fungující lidská společnost vždy životní prostředí nějakým způsobm mění a vždy do prostředí vypouští nějaké cizorodé látky a tím to životní prostředí mění. Je třeba jenom omezovat emise nadměrné, vzhledem k hustotš zalidnění a vzhledem k technické úrovni té společnosti.
Offline
Práce z CVUT citace : V atmosféře mezi nejnebezpečnější znečišťující látky patří TZL, CO, SO2 a NOx, jejichž
vývoj je zobrazen na obrázku 7 [1]. Méně zmiňovaným tématem je vznik škodlivých prachových částic (PM) ze spalování
biomasy. Mezi nejrizikovější PM patří ty, jejichž velikost je kolem 2,5 µm (PM2,5). Částice PM2,5 způsobují vyšší onemocnění srdce a cév, zvyšují úmrtnost a zkracují délku života. Míra jejich škodlivosti je ovlivněna velikostí, tvarem a chemickým složením. Mezi škodlivé se řadí
ty, které působí toxicky na lidský organismus. Významnými producenty prachových částic v ČR je energetika, doprava, vytápění domácností a průmysl. I malé zdroje tepla produkují velké množství škodlivých emisí PM a je otázkou, jestli náhrada uhlí za biomasu sníží produkci
PM. V roce 2005 činila spotřeba biomasy 30 % z celkové spotřeby paliva a podílela se 54 % na produkci PM2,5. Z obrázku 8 je jasné, že za uplynulých deset let kleslo množství znečišťujících látek v ovzduší (především CO), ovšem nebyla zaznamenána výrazná změna v produkci
TZL [1]
Offline
a seznam a ještě z maistreamu
Offline
Je to stejně legrace , napíšeš neúnosné ceny , ale ony se jen dostaly na evropské ceny , které při svých platech alespoň 20let musíme platit .
Offline
Nakonec jsem se chtěl někoho z tam žijících zeptat na realitu koupě a cen . Chtělo by se Ti nám popsat vztah právě s dodavateli energií-plynu i elektřiny , vody a dalších běžných výdají - registrace auta povinná , placení pojistky na auto-je povinná či nikoliv . Určitě by jsi nám rozvedl naše vesnické rozhledy . Předem děkuji za sebe i ostatní , koho to zajímá .
Offline
Po nás zde chtějí za 2kWh 1$
Offline
bobobo napsal(a):
Po nás zde chtějí za 2kWh 1$
To je kde že bych přesunul výrobu za levnější elektřinou?
Offline
Děkuji a příjemné svátky Ti přeji .
Offline
Franku u nas na SK je to pomali uz na skor rovnakej cene a niektore polozky uz aj drahsie. Ale kamarat z skoly byval v mexiku ,new yorku a teraz asi uz 14rok v kalifornii. A tam je to este drahsie ked si piseme . A aj sesternica co zije v kanade sa mi trochu postazovala,ze aj tam to ide z kopca . Nech to admin zmaze ale zacinam castejsie pocuvat slova,ze zlati komunisti Dobre uz bolo ci ako sa to hovori
Offline
Frank napsal(a):
bobobo napsal(a):
Po nás zde chtějí za 2kWh 1$
No, to je dost hrozný! To si někdo nutně musí mastit kapsy! Přece ta výroba nevyjde tak draho...
To je několik věcí dohromady. Jednak u nás v Evropě se už kvůli tlaku zelených nejméně 10 let odstavují klasické zdroje, uhelné a leckde i jaderné elektrárny a to bez odpovídjící náhrady, takže mimo OZE je nedostatek zdrojů . Druhák Německo a my a pár dalších zemí bylo skoro stoprocentně závislé na Putinově zemním plynu a ten najednou během pátr měsíců není vůbec a musí se nahradit jinak, zkapalněným zemním plynem dováženým tankery, které Evropa přeplácí takovým zemím jako Pákistánu nebo za vysoké ceny dováží z USA. A přes silácké řeči evropských politiků o sankcích na Rusko jednu dobu cena plynu vyletěla až na 15 násobky ceny před rokem. Ceny plynu se stropují, takže se zadlužuje. Elektřinu má ČEZ z 90 % prodanou na 2 - 3 roky dopředu, ale údajně za cenu 50 - 100 eur za MWh a většinu z toho mají překupníci. Kteří postupně prodávají za cenu na německé burze. Kde je le cena elektřiny určována závěrnými zdroji a to jsou momentálně plynové a paroplynové německé elektrárny, kterými Německo zálohuje své OZE zdroje. Takže se do ceny elektřiny plně promítá vysoká cena plynu. Cena elektřiny je teď odhadem na 200 - 400 eur za MWh, ale jednu dobu vyběhla dokonce na víc než 1000 Eur za MWh. My v ČR máme zastropovanou cenu plynu za 3 , elektřiny za 6 Kč za kWh, což u elektřiny vychází na celkovou cenu 8 - 9 Kč za kWh. Podniky v ČR to mají mít podobně plus s nějakými omezeními. Podobně to je s povolenkami na CO2, Brusel, je zavedl, a současně neomezil obchodování s nimi jenom na firmy, kterých se emise CO2 týkají. Takže se z povolenek na CO2 stal obyčejný investiční nástroj, vydané povolenky z Brusele z velké části skupují spekulanti a podníky se k nim dostávají a kryjí své emise CO2 až od těch spekulantů za násobně vyšší cenu než za kolik je vydává Brusel.
Vůbec prakticky všechno, co dnes přichází z Brusele, je nazelenalé a přináší lidem jen další zdražování a všechno čím dál složitější a obtížnější. Vypadá to, jako by se zelení usídlení v Bruseli rozhodli všemi možnými způsoby ždímat peníze z lidí. Buďto proto , aby soustředěním peněz v úzké skupině lidí vytvořili evropskou zelenou oligarchii, která až vznikne, bude potom už sama svou mocí a svými penězi vytvářet a udržovat evropský zelený totalitní stát. Nebo prostě proto, že pokud lidi oberou a ožebračí a nechají jim jen prostředky na základní životní potřeby, základní potraviny, aby neumřeli hlady, trochu tepla, aby v zimě neumrzli, nebudou lidi vyvíjet žádnou další činnost mimo pouhého přežívání a tak nebudou navíc emitovat onen ošklivý CO2.
Editoval Radim (15-12-2022 06:13:15)
Offline