SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Ahoj, učím se svářet, takže se mi stává, že se mi elektroda přichytí. Když se ji snažím odlepit (tzn lehce ji prohnu), odlamuje se mi její obal. Je to normální nebo to značí, že je např. elektroda vlhká / nekvalitní?
Jedná se o: https://www.svarecky-obchod.cz/prisluse … 00-1kg.htm
Mám taky xx-let staré elektrody, které tohle nedělají.
Díky.
Offline
a aku použivaš zvaračku?
Online
Tohle se mi s bazickými dělo taky (Esab EB-121, nové nepoužité).
Offline
Svářečka je KITIN 150.
Offline
Když tu elektrodu "odlamuješ" , tak páhni při naklápění kleště tak , aby jsi elektrodu kleštěmi neohýbal . Pokud ještě není rozžhavená , tak sundej kleště a elektrodu ulom rukou co nejblíže přitavení . Pokud elektrodu ohneš celou , tak se obal uvolní . Platí pro 90% elektrod .
Offline
Díky, vyzkouším. Já se stejně choval i k jiné značce (ale 2.5) + ty staré elektrody (2) a nikde se to takto nechovalo, tak jsem si říkal, jestli jen není něco "špatně" s elektrodou.
Offline
Já bych řekl, že většina pojiv obalů elektrod bude křehká. Slabé prohnutí a jen málokrát by ale obal měl vydržet. Mně se stávalo, že když se elektroda přilepila pořádně, ohnul se při ulamování cca poslední centimetr a tam z drátu obal spadl. A centimetr, půl centimetru drátu se potom musel odštípnout, aby se elektroda mohla zase zapálit. To, co je na fotce mně připomíná staré ještě socialistické rutilové elektrody, které mám pořád doma schované a které se tak občas chovají. Snad pokud byly příliš dlouho navlhnuté nebo stářím pojivo obalu degradovalo. Hodně se tam stává, že drát pod pojivem začne místně rezavět a ta rez potom pojivo utrhne. Tady ale rez nevidím.
Nebo ta elektroda předtím spadla z výšky třeba délkou na beton nebo dlaždice a pojivo trochu popraskalo. Nebo na ni na zemi někdo šlápl atd. Při snadném zapálení a spotřebování elektrody se třeba nic neděje a funguje to, ale jak se s tím manipuluje při přilepení elektrody, tak obal začne opadávat.
Offline
Je to úplně nová elektroda, dělá to každá z toho balení. Při snaze odtrhnout přilepenou elektrodu to odpadává nejen ze spodní části, ale klidně uprostřed nebo nahoře u kleští.
Offline
Tvoje svářečka má antistick, s přilepenou elektrodou nekvrdlat, nechat vychladnout, elda je pak pevnější a lépe se odlamuje. Někdy holt je obal křehčí, některé eldy zas vydrží neskutečný ohyb.
Offline
s přilepenou elektrodou nekvrdlat, jedině okamžitě - cca do 0,5sec od přilepení, to se většinou uvolní,
když se neuvolní ihned tak nechat vystydnout
materiál elektrody v místě přilepení je ještě měkký, není pevný ale platí to opravdu jen chviličku.
Po vystydnutí elda působí jako páka a ulomí se na konci - pokud je studená, teplá se neulomí.
Offline
Cross, ak sa rafne tak, že nejde urvať priamym ťahom, tak vypni kliešte, nech elektroda vychladne.
Offline
cross napsal(a):
Je to úplně nová elektroda, dělá to každá z toho balení. Při snaze odtrhnout přilepenou elektrodu to odpadává nejen ze spodní části, ale klidně uprostřed nebo nahoře u kleští.
Takže z nějakého důvodu je trochu horší pevnost obalu elektrody.
Offline
Aha, díky všem. Měl jsem za to, že i v mém případě (přestože mám ANTI-STICK) se postupně začne elektroda zahřívat a je tak nutné ji co nejdříve odlepit.
O sundání kleští vím, ale přichytává se mi to tak často, že bych nedělal nic jiného, tak zkusím nejdřív ty ostatní rady. Díky
Offline
Tak zapaľuješ zle, na to časom prídeš. Inak sa to naučiť nedá, len zváraním.
Offline
Ano, vím, že je to chyba ve mně
Offline
Ale já bych poradil si ty elektrody schovat, až se naučíš a to přilepování překonáš. A na učení koupit jiné elektrody s pevnějším obalem. Jinak každou elektrodu po jednou, dvou přilepeních zničíš a můžeš rovnou vyhodit. Nebo aspoň rovnou zkrátit o polovinu, dvě třetiny. a až po dalším jednom dvou přilepeních vyhodit. Zatímco když obal nebude opadávat, vydržíš jednu elektrodu klidně přilepovat a potom zkracovat holý drát třeba dvacetkrát.
A když se to takhle lepí a jsou s tím takové problémy, doporučuji jednoznačně zvýšit proud. Klidně ať ta elektroda při učení - svařování se žhaví a kouří se z ní, ale ať umíš zapálit a držet oblouk tam, kde to potřebuješ. A pak na to můžeš jít z opačné strany, jak se elektroda bude žhavit a oblouk moc prskat a mít takový specifický tvrdý zvuk, můžeš postupně po troškách ubírat proud, až zase naopak se elektroda bude lepit a svařovat nepůjde. Tím získáš s konkrétní elektrodou v konkrétní svařovací poloze rozsah svařovacího proudu, kdy to jakž takž svařovat jde a hodnoty proudu , kdy to je mimo. Kdy se to při malém proudu lepí a při velkém žhaví a kov prská ven. U rutilek pr2mm byl ten rozsah, kdy šlo svařovat asi 20 ampér, s bazickými ještě nemám zkušenosti. Pokud to bude ale výrazně méně nebo rovnou budeš přecházet z toho žhavení elektrody na přilepování elektrody bude něco špatně a podle mne to nejspíš nebude rukama, ale něčím jiným.
Offline
Já zase nechci zvyšovat moc proud, abych si nepropálil materiál. Svařuju si ponk a je to jen dvojka materiál.
Nicméně na jednom videu jsem viděl chlápka, co při svařování držel elektrodu a ne kleště (ty držel až měla elektroda třeba jen 10 cm). Je to tak bezpečné? Tipuju, že to dělá kvůli tomu, že líp drží vzdálenost elektrody vs. svařovací materiál.
Nicméně díky za rady, trochu proudu jsem už i přidával, aby to bylo lepší.
Offline
cross napsal(a):
Aha, díky všem. Měl jsem za to, že i v mém případě (přestože mám ANTI-STICK) se postupně začne elektroda zahřívat a je tak nutné ji co nejdříve odlepit.
O sundání kleští vím, ale přichytává se mi to tak často, že bych nedělal nic jiného, tak zkusím nejdřív ty ostatní rady. Díky
Tak u me v uplne stejnem postaveni (zacatecnik, Kitin150, Esab EB121) a taky podobna zkusenost. Co mi pomohlo?
- Vetsi proud. Varim nejvic 2.0, Esaby se mi zacinaji chovat rozumnejs nekde mezi (displejovejma, nevim kolik je to real) 65A az 80A, nad 85 uz je to moc.
- Na slabe veci, ktere bych nesikovnyma rukama propalil, tam radsi davam drazsi Chemweld7100, ty si zase dvojky nechaji libit uz od asi 45A
- I v lete skladovat elektrody nekde, kde je sucho a teplo, jinak pro jistotu pred varenim hodit napr. do trouby. Byt sucha stodola se mi neosvedcila, po mesici to vari znatelne hur nez hned po rozbaleni a presuseni pomuze jen trochu.
Nova elektroda se chyta pak dobre, kdyz chci pokracovat, nejvic se mi osvedcil postup co tu nedavno psal bourac - obal eldy olamat palcem pres rukavici (btw: diky za radu, 100x lepsi i rychlejsi nez mlatit do betonu )
Editoval jouda74 (25-10-2022 15:15:58)
Offline
cross napsal(a):
Já zase nechci zvyšovat moc proud, abych si nepropálil materiál. Svařuju si ponk a je to jen dvojka materiál.
Já to beru tak, že buďto se pracuje na něčem anebo se to učí a zkouší. A učit a zkoušet se to musí, aby se mohlo dobře pracovat.
Offline
joudo já sem nepsal palcem přes rukavici, psal sem jen palcem, já abych měl cit vařím bez rukavic.
Jenom nad hlavou - to si je beru
Akorát ten kráter není dobré odlamovat ihned, to trochu pálí no.
A do podlahy neklepat! Škrábat!
Pokud vám elektrody blbě hoří - připomínám - rutilka musí být na mínus! Bazické + rutilbazické na plus!
Offline
Cross, 2mm hrubý materiál je na učenie naprd. Nauč sa zapaľovať na hrubšom, aspoň 3mm, ked jak tak udržíš húsenicu, tak potom zváraj ponk. Ono to pojde rýchlo, tých 10-20 elektrod obetuješ. Inak sa budeš akurát trápiť a budeš brúsiť viac, ako zvárať. Nevšimol som si hrúbku elektrod - mne napr. viac vyhovujú 2,5 mm elektrody. Aj ked zváram aj s 2mm. Tie tenké sú háklivejšie na správne držanie. A s 2,5 mm elektrodou zvaríš aj 1,5 mm plech, ak to budeš vedieť udržať.
Offline
Nevím ale Kitin a některý nový bazický od Esabu si někdy nerozumí.Stařičký 121,123 a další jsou v pohodě,stejně jako výrobky jiných výrobců,ale funglnový 48.00 upadne třeba 5cm obalu v půlce eldy.Když to prubnu transtigem nestane se to.Kdo ale má vláčet 10 metrový opratě s žílou tlustou jak palec(od triodyny).Fakt zvláštní jev,kámoš má nějakej no name invertor a ten to nedělá
Offline
Elektrody jsem dal do boxu k tomu určenému (spíš je to takový "sranda box"). Včera jsem zkoušel zde popsané tipy na odlomení elektrody a je to fakt lepší - chvilku počkat a pak to jde lehce odlomit. Pokud se náhodou přichytila víc, odpojil jsem kleště a ulomil u sváru. Odlamování obalu se už ani jednou nekonalo
Nemáte někdo zkušenost přesušování na kamnech? Než zapínat troubu při dnešních cenách energie, jestli není dostačující využít produkující teplo. Mám na kamnech pískovcové obložení, které dovede být při řádném topení horké tak, že se na něm neudrží ruka.
Offline
Na kamnech se dají dobře vysušit rutilky, stačí jim teplota do 100°C. U bazických část obalu váže krystalovou vodu, ta se začne odstraňovat až někde kolem 200°C (cca, nevím to přesně). Já je suším před použitím v troubě zapnuté na max (275°C), nebo když jde o pár kousků, ohřeju PB hořákem, do doby, až začne být plamen žlutý. Subjektivně se mi pak s nimi lépe pracuje, líp se zapalují a hoření je stabilnější.
Offline
Aha, ok, díky Tím hořákem to případně můžu taky zkusit - netušil jsem, že se může použít taková metoda Ono mé svařování i v budoucnu bude stejně stylem, že použiju pár elektrod v ten den, takže za mě to zní jako vyhovující řešení.
Offline
Stránky: 1 2