SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Vybírám si kuklu, dost mě zarazilo, že jedna kukla má desetkrát nižší reakční dobu, než ta "méně značková"
Věhlasná značka OPTREL má reakční dobu zatmění 0,1ms od zapálení oblouku
https://www.samozatmivacikukly.cz/Samoz … escription
méně věhlasná má reakční rychlost 0,01 ms (ale nepíšou jestli od zapálení oblouku...)
https://www.svartop.cz/svlarreclu-techn … d-1-1-1-1/
U druhé nepíšou od jakého okamžiku se ztmaví, u první píšou že od zapálení oblouku,
Pak se mi líbí od Choboly, ale vůbec nevím, co je to za výrobce, má někdo zkušenosti dlouhodobé s tímhle?
https://www.chobola.cz/svarecska-kukla-panor-a
Jelikož mám citlivější oči, tak bych rád tu, která nejrychleji reaguje
JAK TO TEDY JE S TOU REAKČNÍ DOBOU?
Jsem ochoten do kukly peníze investovat i víc peněz(víc než do svářečky), Speedglasky se mi zdají předražené, neplatí se tam za značku?
Editoval Jirinek (10-09-2022 13:12:35)
Offline
Někde to je už popsané. Spočítej si uraženou vzdálenost světla za dobu než se kukla zatmí a vyjde ti ,že nějakou dávku chytneš vždycky,pouze si ji neuvědomíš. Takže čím kradší doba zatmavení ,tím lépe. Anebo používat automatiku pouze když to je nutné ,třebe Tig. Mě při delším stehování svařence někdy pálili oči . Ale s automatikou to je pohodlnější ....něco za něco.
Offline
Od zapálení oblouku je to vždy, jak jinak by na potřebu zatmavení ta kukla přišla?
Offline
Nezapomínejte na to, že oblouk potřebuje nějaký čas, než se rozhoří úplně. Proto ta dávka bude menší než si představujeme.To už je ale kukla ztmavená. Mě se ztmaví při TIGu už během HF. Nesvářeči, trochu tě poopravím. Právě při TIGu není samostmívačka úplně nutná. Ve 4T si nastavíš počáteční proud a při malé intenzitě oblouku si pohodlně najdeš počátek sváru a pak najedeš na plný svářecí proud. Rychlost přechodu si nastavíš tak, aby se ti stačily přizpůsobovat oči.
Offline
pánové zatím dík za odpovědi. Jde mi právě o to zjistit, jak dohledat opravdové reakční schopnosti zatmavení kukly, mám podezření, že si to výrobci kukel píšou jak se jim zlíbí, papír(klávesnice) snese všechno.
Famatere, co máš za kuklu ty?
Offline
Mám dvě. Kowax 820 a Predátora.
Offline
mám tu aktualizaci,
nepíšou rychlost ztmavení, ale REAKČNÍ DOBU, která je 1/30 000 sekund, otázka je, zda je to i rychlost zatemnění kazety.
https://www.doktorkladivo.cz/bow-aircra … #999955700
vůbec se mi tahle jejich hra se slovy nelíbí
Offline
Při výběru kukly jsou důležité i další údaje. V rychlosti ztmavení dnes tak venké rozdíly nebudou. Doporučil bych dát si čas a proříst si informace o kuklách tady na foru. Hodně příspěvků tu je od lidí, kteří mají osobní zkušenosti. Pozor na recenze v obchodech. Tam bývají recenze hodně zkreslené, hlavně tím, že jsou psány brzo po zakoupení.
Offline
Hlavně zde nepíšeš jak často a dlouhoji chceš v jednom tahu používat . Mám již skoro 10let noname a jsem spokojen . Jenže použití tak 2x za měsíc a na pár minut . A já si myslím , že za značku se platí i zde .
Offline
Jirinek: Stejně se člověk nikdy nedoví pravdu, jak to ve skutečnosti je. Do papíru si každý výrobce může psát co chce. Koukněte na některé čínské a značkové kukly, ale i jiné nářadí a pomůcky. Myslíte že levná čína za pár korun může mít lepší parametry než něco za tisíce? Jestli sháníte kuklu, zkuste už vybírat nějakou s kazetou true color(tzv. reálné barvy). Dnes už bych asi nekupoval úplně ty nejlevnější kukly do asi 1000,- kč. I kdyby jste to měl na svařování doma párkrát do roka, nejnižší hranici bych viděl někde nad 1500,- kč.
Offline
Princip samostmívací kukly je stejný jako u starých digitálních hodinek. Jedná se o tekuté krystaly, které se účinkem el. proudu otáčí. V jedné poloze jsou průhledné, v druhé tmavé. V kazetě kukly jsou poskládány podobně jako svislé žaluzie v oknech. Kvalitu průzoru určuje zejména počet vrstev těchto krystalů. Na rychlost stmívání má vliv především teplota / se snižující teplotou kapalina houstne a krystaly se otáčí pomaleji/. Proto tento parametr nevypovídá nic o kvalitě kukly ale spíš o troufalosti výrobce co si dovolí a za jakých podmínek napsat do tech. parametrů. Proto je lepší se orientovat dle normy EN 347, která hodnotí optické vlastnosti kazety. Čím víc jedniček tím lépe. Dobré kukly stojí cca 2 000 kč až 15 000 kč.
Offline
Pro Famatera - právě na drobné práce s Tigem ji potřebuji. Mám HF zapalování a boduji poměrně přesně nerez. Takže si pohodlně nastavím vzdálenost hořáku a umístění bodu.
Offline
Jirinek> Na tu reakcni dobu vubec nekoukej, to je uplne nedulezity parametr.
Za prve ty udavane hodnoty vyrazne zavisi na tom, jak to vyrobce filtru nameril (typ sv. zdroje, teplota, gradient a prahova hodnota intenzity pro vyhodnoceni, spektrum zdroje, typ detektoru a jeho citlivost ve spektru, umisteni detektoru...) a nedaji se vzajemne porovnavat. Tedy daji, ale jen pokud dane kukly zmeris back2back za stejnych podminek testu a kriterii.
Za druhe, po zapaleni oblouku do doby nez na nej filtr zareaguje se skrze filtr dostane velmi malo svetla v porovnani s dalsi cinnosti pri svareni.
Filtr typicky reaguje tak, ze po detekci co nesilneji "plnou parou" zatmavi (proto, aby byla reakce krystalu co nejrychlejsi). A to dela nezavisle na nastaveni DIN urovne. Az po nejake dobe (typ. 100ms) se filtr zacne opet pomalu otevirat na nastavenou uroven. Ten prvotni impulz je velmi kratky a dosahuje relativne nizke urovne intenzity (typ. < DIN9).
Editoval Dawe (11-09-2022 00:25:53)
Offline
Skutečná rekční doba zatmění kukly?
skutečná rektační doba samostmívačky je tak rychlá že to očím nemůže ublížit ani když (jak píše p. ZDENÁL) vaříš venku na mraze a krystaly se překlápí pomalu.
Když vrazíš ruku do hrnce s vařící vodou a ihned ji vyndáš tak se taky neopaříš.
Nebezpečné je pouze pracovat zbrkle a kuklu si nezapnout nebo se celý den pohybovat v blízkosti svářeče - i odraz od zdí škodí očím!
Editoval bourač (11-09-2022 03:15:00)
Offline
K tomu že si treba vybrat kuklu z reálnymi farbami ako bolo spomenute by som až tak neveril. Po dekáde keď som bol ja aj kolegovia nútený prejsť z SZCO na zamestnanca sa zmenilo veľa. Nejdem rozoberať príčiny,no ma to svoje výhody, ujde to ,nesťažujem sa. Ku kukle ,akonáhle sme už neboli SZCO tak už sa firma musela podrobovať samým kontrolam . Samé meranie hluku, prasnosti a comukolvek. Nastala otázka čo zo zvaracmi ? Majiteľ sa ma hneď pýtal čo mám za kuklu ,vedel že mám speedglas z odsavanim. Tak som mu povedal že čo to zhruba stojí. Hneď bolo riešenie na stole , kvalitnú kuklu už ako zamestnancom nekúpi lebo si spočítali že by musel kupovať z času na čas aj uhlikove filtre a to nejaké peniaze predsa stojí. Tak padlo vhod kúpiť mobilné odsavanie ,nikto to nepoužíva vôbec. Kto by presúval stále zvon na odsavanie po celej dĺžke zverenca ? Firma spokojná a akože zamestnanci majú byť tiež. No hlavne preco píšem je to že keď už nakúpili odsavanie akože tak slávnostne nám dali kuku za 35€ dáku z maďarska dovezenu značku ale úplná čína. Strašne dolezite riešenie že vidíme všetky farby reálne. Jeden deň som ju vyskúšal a hneď aj vrátil zamestnávateľovi. Farby možno fajn ale zatmenie také že skôr zavriem oči ako kukla zareaguje a tak naďalej verím mojej obuchanej ,doskriabanej ,opalenej,zničenej ale aj po 15 rokoch slúžiacej 9002 ke speedglaske. Nakoniec musel aj tak kúpiť esabacke lacné kuklu z ventilaciou lebo chalani čo varia hlinnik TIGom či migom stále nespĺňali normy z mobilným odsavanim
Online
k #12 Na bodování je samostmívačka obrovskou výhodou. Při tom mohou bolet oči z únavy, nemusí to být způsobeno pomalou kuklou. Oči se přizpůsobují neustálým změnám intenzity světla. Na př. při použití mikropulsu (TIG), je třeba udržovat přesnou polohu a směr elektrody a malou vzdálenost. To vede k silné únavě očí a ty by protestovaly i bez oblouku. Trochu očím pomáhá silné přisvětlení.
Offline
Tak ono se využívá toho, že oko nějakou dávku UV záření z oblouku bez problému snese. Vždycky to tak musí být, protože čidlo kukly reaguje až na dopadající UV záření plus je tam potom reakční doba kukly.
Kdyby se měly oči svářeče tomu záření uchránit úplně, muselo by být v kukle něco jako procesorové rozpoznávání obrazu, na kterém by se z obrazu elektrody a předmětu a výpočtu procesoru predikovalo, že v příštím zlomku sekundy vznikne obluk a intenzívní světlo a tak ještě předtím, než by ten oblouk vznikl, by se kukla ztmavila.
V praxi musí být reakční doba kukly vždy menší než doba, za kterou oko zjistí, že na něho svítí ono intenzívní světlo oblouku, protože oči svářeče nesmí při zapálení oblouku začít stahovat zorničky, protože by přes ztmavenou kuklu na to svařování minimálně prvních pár sekund prd viděl. Pokud je reakční doba ještě kratší, je to podle mne prakticky úplně jedno a je to spíš marketingový údaj.
Offline
Jen tak na okraj problém aut. kukel-
- mám problémy s očima a jezdím do H.K. na kontroly . Při jednom sezení - se provalilo ,že ještě svářím. Po "lekci" od doktora, jsem to okecával, že je to občas atd. Vysvětlil mě, že se s tím zabývají z hlediska bezpečnorti práce a trvalých následků. A varoval mě ,že to záření co člověk chytne přez ten automat i to ostatní se sčítá ,něco jako radiace. A že ty kukly k tomu přispívají právě k vůli době překlopení a prodlužování doby překlopení které si neuvědomujeme. Zvykneme si na to a nic nás nevaruje.A právě proto že to vše naše oči to nevnímají ,je to nebezpečí u nekvalitních kukel několikanásobně větší. Ale na rozhodnutí každého jak se rozhodne. Já ji i přez tohle používám ale jsem vyjímka svářím tak 1-2 hod. za měsíc, někdy vůbec.
Offline
Kukla by mala mať UV a IR filter permanentný takže k oku by sa to nemalo dostať aj keď nestmavne
Offline
Peho napsal(a):
Kukla by mala mať UV a IR filter permanentný takže k oku by sa to nemalo dostať aj keď nestmavne
Tohle neni presne tvrzeni.
Z pozadavku EN 379 totiz nevyplyva, ze nesmi projit UV a IR ve svetlem ani tmavem stavu. Tam jsou zmineny pro "LS - svetly stav" jen zakladni pozadavky na limitni propustnost viditelneho svetla, pak dvou vlnovych delek kritickeho 365nm UV-A a 313nm UV-B pri dolni casti viditelneho spektra (zvolene dle fotodiod pouzivanych coby detektory v laboratorich) a nakonec limitni prumerne hodnoty IR. Vse vychazejici, ci rovnou odkazujici na EN 169.
Takove pozadavky v praxi dokazou plnit filtry(kazety) s LS DIN3-DIN4 i bez dodatecne UV ci IR vrstvy a spolehajici pouze na filtrovani UV/IR v LS jen pomoci kryciho skla filtru(kazety) a vypnuteho LCD samotneho. Sklo samo o sobe, obecne receno, spolehlive filtruje maximalne 25% IR ze spektra obloukoveho svareni, defakto vsechno UV-C a UV-B, ale jen mensi cast UV-A.
Pridavam testplan z EN 379, prislusne odstavce z EN 379, prislusnou tabulku z EN 169. V EN 167 je uz jen metodika a tolerance mereni propustnosti.
Edit: prikladam jeste priklad mereni fotodiodami UV-A (365nm). Svetelny zdroj tri intenzit.
Modra- dioda umistena vedle kukly vystavena svetelnemu zdroji naprimo. Zluta je- stejna dioda umistena uvnitr kukly s vypnutym filtrem (kazetou) TX800H, LS DIN3, kryty jen sklem. Z meritka osy Y zobrazujici normalizovanou intenzitu je videt, ze na teto vlnove delce v UV-A prochazi cca 2.5-3.5% vnejsiho. Pricemz z EN 169 tab1 vyplyva pozadavek 2.8% max.
Editoval Dawe (11-09-2022 15:03:08)
Offline
Před koupí kukly jsem procházel internet a hledal a studoval vědecké pojednání na téma ochrana zraku při sváření. Asi nejpřínosnější byly dvě diplomové práce od lékařů. Dle nich proběhlo dlouhodobé sledování svářečů v Madarsku, delší než 10 let. Zvýšený výskyt zákalu oproti ostatní populaci či jiné poškození očí u bývalých svářečů nezaznamenali. Ale zaznamenali vyšší výskyt rakoviny kůže a respirační problémy. Bohužel je to starší výzkum, svářeči používali převážně permanentně zatmavený skla a v případě samozatmavovacích kukel to mohly být kukly první generace. Snad bych někde ještě příslušné materiály dohledal.
Odnesl jsem si ze svého průzkumu škodlivosti, že
1) UV záření není problém neboť je odfiltrováno i při neztmavené kukle
2) rychlost ztmavení je dobré mít co největší, ale je s podivem, že Speedglas kukly maji rychlosti mnohem pomalejší než levnější kukly
3) nikdo z výrobců nepřináší jinou detekci k sepnutí než fotočlen reagující na oblouk
4) na rychlost stmavení má vliv napájecí napětí a teplota
Tak považuji za důležité mít kuklu s nabitou baterkou a neveřím kuklám zo mají pouze solární napájení a baterku zalitou napevno. Asi není vhodné nechat kuklu na mrazu a pak se pustit do sváření.
@Dawe, nevíte, jak jsou na tom s ochranou proti UV záření sluneční brýle?
Offline
K tomu bodu 3 niektorý výrobcovia používaju nejaký snímač elektromagnetickeho poľa či ako sa to volá, myslím že to má Esab na tej a50, a ešte kukli miller tam to označujú ako x mode https://www.millerwelds.com/technologies/x-mode
Offline
Charon: To je ale i jak jsem psal. Výrobci jsou většinou čína a ti se s nějakým měřením a složitým počítáním určitě netrápí. Napíšou si do papírů co chtějí. Za druhé jak už tady bylo mnohokráte psáno, dělá to hodně i značka. Máte 2 úplně stejné kukly, jednu budou prodávat jako No name a druhou pod nějakou světovou značkou. No name kuklu prodají za 1000,- kč a tu se značkou za 10000,- kč. Je to jen vymyšlený příklad, ale v dnešní době to tak prostě je. To samé jako třeba u svářeček apod. Myslíte si že nějaká hodně levná svářečka, která má levné součástky z číny má lepší parametry než svářečka ze značkových součástek? 2 stejné svářečky, u levného číňana napíšou do papírů max. proud plácnu 240A, u té samé ale značkové napíšou max. proud třeba 185A. Čemu budete věřit?
Offline
varok napsal(a):
...Výrobci jsou většinou čína a ti se s nějakým měřením a složitým počítáním určitě netrápí...
A jak tohle vis? Tys nejake ty filtry meril, ze pises 'urcite'?
Offline
@Peho, díky, podle popisu to mají kvůli odrušení sluníčka. Ale pořád je to detekce již vzniklého oblouku. Jinak řečeno, nejdřív se zapálí oblouk, pak to senzor zjistí a začne proces zatmavení skel. Logicky na sítnici oka musí dopadnout světlo z oblouku, jen hodně krátkou dobu. A to podle všech výrobců nevadí.
@varok, souhlas, čínan dokáže popsat zařízení čímkoliv prodejce chce. Ale mam-li věřit Speedglasu, že pro ochranu očí dělá maximum, tak 0,1ms na zatmavení stačí. Viz odkaz na základní kuklu, doba přepínání (světlá-tmavá) 0.1 ms @ 73°F (23°C) https://www.3mcesko.cz/3M/cs_CZ/p/d/v000221377/
Pak kukly od ostatních výrobců (asi také čína výroba, ale důvěryhodnější) toto bez problémů splňují.
Miller, Reaction Time 1/25.000 = 0,04ms https://www.millerwelds.com/safety/helm … ets-m30140
Esab, reakční doba 0,07 ms (při teplotě +23 °C), https://www.svarecky-obchod.cz/52665-es … ou-baterii
Kowax, Rychlost stmavení: 0,06 ms, https://www.svarecky-obchod.cz/prisluse … -kwx73.htm
Mezi značkovým a čína zbožím bych viděl větší rozdíl v spolehlivosti a úrovni zpracování. Od jednoho čína výrobce jeden kus výrobku může být mnohem kvalitnější a levnější než od značkového výrobce a druhý kus toho samého zboří bude tragédie.
Sám jsem se napálil u číňana třeba nákupem infra lékařských teploměrů. Teploměry měří přesně, reakční doba je dostatečná, provedení běžné a vyhovující, funkcí víc než některé značkové teploměry. Jen mají malou chybičku. Velký odběr v klidu vycucá baterky do týdne i když teploměr nepoužíváte. Vyřešil jsem to vyndáním baterek po té co změřím teplotu. Je to nepříjemné, ale párkrát do roka to skousnu.
Editoval Charon (11-09-2022 17:54:42)
Offline