SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
PC mam navržený tak aby stačilo pasivní chlazení pro vše při kancelářské práci. V případě náročnějších aplikací naběhnou větráky. Teplota CPU 36st C. Modem je horší, Zyxel, teplota krabičky cca 45st C.
Editoval Charon (08-09-2022 13:48:00)
Offline
Tady nejde o vlastní spotřebu . Jde o výdrž zařízení . Průběhy reakcí i degradačních , jsme se učili , zvýšení teploty o 10°C zrychlí operace 6x . Jenomže zařízení by bylo větší , těžší , dražší a více by vydrželo . Kdo to vlastně v obchodním řetězci chce ? Když se někdo baví o jednotkách až desítkách Wattů , tak se směji . Zkus si zjistit , kolik elektriky je v jednom litru 60°vodě . Jenom si spočítej , že máš např. 5m potrubí od boileru a 20x denně rodina toto vedení vypustí do kanálu . No a běžné mytí nádobí pod tekoucí vodou je úplná vražda . Stejnětak chladnička . Změř si její denní spotřebu a přestane tě navždy nějakých 50W za dobu chodu PC zajímat .
Offline
Taky nezapomen na technologicke zastaravani. U svarecky nebo nabijecky to takovy problem neni (i kdyz i tam nejaky pokrok bude), ale u tzv. spotrebni elektroniky je to trochu jinak... Je sice hezke, kdyz televize prezije 10 let, ale naladis na ni maximalne "porad pro zeny", jak rikal vtipalek u odvodu (nema DVB-T2 tuner). To same tehdy uzasny 4G modem, ktery se dneska pripoji leda do pr***. Deset let stary notas sice mozna staci vykonove, ale vyzere baterku za dve hodiny (pokud nahodou sezenu novou), nove usporne procesory vydrzi cely den. A tak by se dalo pokracovat.
Offline
Větrák by mi nevadil, jenže cokoliv se v PC hýbe vytváří hluk a ten mě vadí. Pro to při běžné práci větráky pěkně stojí a zvládají to předimenzované chladiče. To je výhoda když si zařízení mohu postavit dle svých preferencí. Krásně je to vidět na PC zdroji. Jeho výkon 850W asi nikdy nevyužijí, ale při běžném provozu a odběru ve stovkách wattu hřeje málo a 12cm vrtuli ani nestartuje. Je to daný jeho konstrukcí a výběrem součástek, záruka na něj je 10 let. Byl dražší než běžné zdroje, ale tak to bývá. To že jsem musel řešit proudění vzduchu v bedně když ho nebude zdroj vysávat je jen technikálie. Pro mě je také nepodstatné malé snížení účinnosti zdroje v důsledku provozu pod optimálníma hodnotama.
Dle mého jsou důležitý i malý odběry u zařízení které pracují delší dobu. Nevidím ospravedlnění aby modem 10-20W cpal do ztrát – výroby tepla. Ono 15W krát 24 hodin je 360W. Někdo zde psal, že ty modemy má 4 a to odpovídá jako by zařízení s odběrem 1,4kW pracovalo hodinu.
Bobobo, ano, jsou žrouti energie a zdrojů na které většina lidí kašle. Líbí se mi příklad s potrubím od bojleru. Pro to jsem konstruoval teplovodní potrubí do smyčky a čerpadlo protočí vodu před tím než rodina ráno vstává. Bohužel teplo ztracené do izolace trubek nelze zachránit, ale podobně jsou na tom centrální kotelny pro ohřev vody a topení.
Offline
senior napsal(a):
MrWifiHifi napsal(a):
Zdravím
Dostal som sa k tejto nabíjačke, žiaľ niekto sa v nej šprtal. Vo vnútri nebola zapojená a ak už aj niečo bolo zapojené, tak to nebolo podľa schémy, ktorú som našiel na internete. Snažil som sa to podľa schémy zapojiť, žiaľ neúspešne. Napätia na jednotlivých rozsahoch nemalí potrebnú hodnotu, niektoré hodnoty boli menšia ako polovica menovitej hodnoty.
Chcel by som sa preto opýtať, ako postupovať pri oprave tejto nabíjačky a hlavne ako ju správne zapojiť tak, aby fungovala ako má.
Prikladám ešte schému, podľa ktorej som nabíjačku zapájal + ešte foto transformátora z nabíjačky.
https://photos.app.goo.gl/kBH9xT4AxfWjHyKXABola by to veľká náhoda, ale pred časom som riešil takmer totožný prípad. Nabíjačka vraj bola na oprave vo vojenskej opravovni ale po tej oprave nefungovala správne. Nemal som ani schému a takmer všetky vývody k prepínačom boli odpojené alebo zle zapojené, keďže majiteľ sa pokúsil o svojpomocnú opravu. Schému som si nakreslil podľa logiky a nakoniec majiteľ aj našiel kryt, na ktorom bola schéma nalepená. Tá schéma bola nakoniec totožná s tou mojou, ale to zapojenie vývodov podľa očíslovanej svorkovnici neviedlo k úspechu. Po podrobnej prehliadke trafa bolo zistené, že trafo bolo v opravovni menené. Vývody z trafa boli pekne ukážkovo vytvarované, ale v samotnom zapojení bola fatálna chyba. Koncový vývod ktorý mal byť pripojený k usmerňovaču (6V), bol namiesto neho pripojený opačný koniec vinutia (U3).
Ak by sa aj v tomto prípade jednalo o rovnakú chybu, bola by to obrovská náhoda, ale znamenalo by to, že to opravoval ten istý "odborník".
Tak premeral som napätia na svorkach trafa:
U0 a U1 - 5.8V~
U1 a U2 - 12.8-13V
U2 a U3 - 12.6-12.9V
U a U0 - 46.3V
U a U1 - 40V
U a U2 - 26.3V
U a U3 - 12.8-13V
Zoskratovaný vývod c a vstup usmerňovača - podľa schémy 6V v reále 8 až 12V podľa polohy prepínače obmedzenia prúdu.
Vyzerá to tak, že tie napätia tam sú, no bude tam asi niečo prehodené ako vo vašom poprípade.
Chcel som sa ešte opýtať, odkiaľ zohnať originálne prepínače, poprípade niečo blízko originálu, kus ktorý mám má tieto prepínače (viď. príloha), prepínač pre obmedzenie prúdu nemá zapojené vývody V5 a V2, prepínač pre voľbu napätia má zlý kontakt, nejdú všetky napätia. Na jednej pozícii je veľký odpor medzi kontaktmi (skoro 1Kohm), chcel by som preto zohnať a vymeniť obe prepínače.
Ešte k tým vývodom A až E, písali ste, že sa nimi dorovnáva strata na selénovom usmerňovači ako starne. Kedy viem, že tam bude potrebné niečo prepojiť, poprípade ako zistím, v akom stave je selén a či mu dané zapojenie vývodov postačuje?
Do albumu som pridal foto prepínačov a tiež aktuálne zapojenie vývodov.
https://photos.app.goo.gl/kBH9xT4AxfWjHyKXA
Offline
Máte přeházené vývody na přepínači 6-12-24-36-48V. Mezi vývodem X a výstupem (středem) regulačního přepínače musí napětí při přepínání od leva do prava plynule stoupat. Po propojení X-B musí být napětí mezi C a středem reg. přepínače ve všech polohách větší o napětí B-C.
To, že v poloze přepínače napětí baterie 6V je na vstupu usměrňovače 8 až 12V podle polohy přepínače nabíjecího proudu je v pořádku. Nabíjecí napětí musí být větší než napětí baterie, aby byly eliminovány ztráty na usměrňovači a vytvořen spád, aby se baterie mohla nabíjet.
Správné zapojení přepínače 6 - 48V je následující:
U-U0: 6 až 7V
U0-U1: 12 až 13V
U1-U2: 12 až 13V
U2-U3: 12 až 13V
Pokud se přepne přepínač napětí baterie do polohy 48V a nastaví maximální nabíjecí proud, musí být střídavé napětí na vstupu usměrňovače kolem 70V
Napětí na vinutích se skládají obdobně, jako když se skládá baterie z monočlánků. Proto, jak jsem již psal v úvodu, musí být vinutí zapojena ve správném smyslu, tak jak jsou navinuta.
Editoval VašekP (08-09-2022 22:01:31)
Offline
MrWifiHifi. Pravdepodobne sa jedná o rovnakú chybu, s akou som sa potýkal ja. Skontrolujte priamo na trafe začiatok a koniec vinutí, a či to nie je prehodené ako v mojom prípade. Neorientujte sa podľa svorkovnice U0 až U3 ale skontrolujte priamo vývody z trafa. V mojom prípade bol do selénového mostíka privedený opačný koniec vinutia ako má byť. Táto závada bola vyrobená pri výmene trafa v armádnej opravovni v Košiciach v dobách minulých.
Pre upresnenie: Pri rozsahu 6V nemá usmerňovač dostávať žiadne napätie zo svorkovnice "U". Tam má byť iba napätie z A - E a tam sa odbočky použijú na základné nastavenie podľa miestnych pomerov napätia v sieti. Prepínaním na vyššie rozsahy sa navýšujú napätia prirátaním k základným 6V.
Offline
senior napsal(a):
Pre upresnenie: Pri rozsahu 6V nemá usmerňovač dostávať žiadne napätie zo svorkovnice "U". Tam má byť iba napätie z A - E a tam sa odbočky použijú na základné nastavenie podľa miestnych pomerov napätia v sieti. Prepínaním na vyššie rozsahy sa navýšujú napätia prirátaním k základným 6V.
Tak to není, v základním stavu nabíjení pro 6V baterií musí být v činnosti vinutí mezi X a některou odbočkou V podle nastavení přepínače pro regulaci proudu a část vinutí A až E. Vinutí U se připojuje přepínačem do požadované polohy pro nabíjení baterií o napětí 12V, 24V a výše. Vinutí A až E slouží k vyrovnávání ztrát na stárnoucím selenovém usměrňovači, nikoliv k vyrovnávání místních odchylek v napětí sítě. Tak jak je nakresleno zapojení těchto odboček ve schématu zde uvedeném byla nabíječka dodávána jako nová a tímto zapojením bych začal při oživování. Podle napětí sítě bych doporučoval přepnout přepínač síťového napětí do polohy 230V, pokud se napětí v síti pohybuje nad 225V.
P.S. V citovaném schema chybí označení vývodu trafa spojeného s kontaktem přepínače pro 6V, mělo by být U,
Offline
Vašku. Je to v podstate to isté čo som napísal ja, len som to nechcel komplikovať vinutím V a svorkou X, aby to aj pre bolo jednoduchšie pochopiť. Jednoducho bolo nutné zdôrazniť, že v vinutie U pi rozsahu 6V do procesu nezasahuje. To, že svorka s označením "U" v schéme chýba, bolo dane tým, že som túto schému kreslil reverzne podľa zapojenia a logiky a v nabíjačke ktorú som opravoval to označenie svorky chýbalo.
Offline
Já jsem těch nabíječek pár opravil. Ono jich bylo víc typů, existovalo i provedení, které bylo jen 6-12-24V. Pamatuji je z doby, kdy bývaly nové nebo skoro nové, ale to je již 60 let. Většinou se dají opravit dodnes, pokud není spálené trafo. Přepínače se dají rozebrat a vyčistit, někdy stačí vyfoukat tlakovým vzduchem. Jediný problém je, že to je už záležitost fandů a hobby. Vydělávat se tím nedá, protože to málokdo zaplatí. Pravdou je, že dobře zrepasovaná bude sloužit ještě mnoho let a nabije každou baterii, což se o nových elektronických říci nedá. Jenže lidi chtějí něco malého a"chytrého", nechtějí baterii při nabíjení hlídat, nemají na to čas ani chuť.
Offline
No, baterií, co snesly pár hodin přebíjení a proto nepotřebovaly elektronický obvod, který by je hned po nabití odpojil, bude čím dál méně. Lithiové baterie toto určitě potřebují, tudíž bez doplnění té nabíječky o odpojovací obvod je nebude možné nabíjet, protože by bouchly a chytly. Olověné baterky s gelovým elektrolytem by se nafoukly nebo by povolila pojistka a zničily by se. A těch bude čím dál víc, zatímco třeba klasické startovací olověné baterky s kapalným elektrolytem nebo NiCd nebo NiMh baterky se budou používat stále méně.
Editoval Radim (09-09-2022 20:12:53)
Offline
Nic proti pokroku nemám, někdy doopravdy pomáhá. Pořídil jsem si již před dost léty elektronickou nabíječku Ctek MXS5, která patří svými funkcemi ke špičce. Používám ji k nabíjení baterií, které nepotřebuji nabít rychle. Proud 5A není do baterie 80 - 100 - 140 Ah zrovna určen k rychlonabíjení. Nabíječka se při tom hřeje, že se nedá udržet v ruce. Ještě v záruce, která byla pětiletá, se vyskytl problém a dostal jsem nakonec novou. Nový kus funguje a doufám, že bude fungovat ještě delší dobu než ten první. Přitom to není nabíječka za 400,-, co dodat?
Offline