SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1 2
Tak ono asi hodně záleží na výrobním datu těch součástek, jak s nimi pracovali a jak ty desky plošných spojů dělali a jaká tam byla čistota, co se týká korozívních chemikálií či zplodin.
Offline
Možná byla příčinou pájecí kapalina, kterou v ČKD používali. Ta měla velice dobré čistící účinky, ale byla dost agresivní.
Se stejným problémem se potýkali v TESLE při výrobě magnetofonů řady B4. Zajímavé bylo, že v kusech z počátků výroby se problém neprojevoval téměř vůbec a nebo až po mnoha létech, Nejčastější byl u typů v "lepším" provedení, B444 a B43. Problém upadávání tehdá germaniových transistorů byl také v pájecí vodičce a v pozlacených vývodech ze železného drátku.
V dalších řadách přístrojů se problém již neopakoval. Je možné, že problém vznikal též vzájemnou reakcí pájecí kapaliny a zbytků chemikálií z leptání DPS. Vliv na to mohl mít také materiál samotných nosných desek cuprexcartu, které mohly více podržet zbytky leptací lázně, proti laminátovým (sklotextitovým) deskám jsou daleko méně odolné.
Offline
Ale houby , nohy praskají náhodně po jejich celé délce .
Offline
Ty nohy u KF a p. co jsem musel vyměnit nebyly uhnilé nebo zkorodované, ale prasklé, většinou u zálevu pouzdra.
Offline
Ona ještě řada magnetofonů B5 měla desky plošného spoje z kuprexkartu. U těch magnetofonů to fungovalo tak 5- 10 let, pak to začalo uhnívat.
další řady už myslím všechny měly kuprextit. U těch magnetofonů ještě byl například problém, že třeba u mé B58 vedení signálu tam nebylo měděnými káblíky, ale izolovanými měděnými drátky pr tak 0,4 mm . Úplně stejné jsem tahal z kusu mnohožilového telefonního kabelu, který jsem v té době kdesi zchrastil z odpadu. Ty drátky, protože byly k desce připájeny napevno a s každou manipualcí desky se u cínu ohnuly, potom tam často praskaly. Vytvářely tak ony typické poruchy, kdy když stroj blbnul, se muselo klepnout přesně definovanou silou definovaným materiálem, měkkým - prstem, tvrdým, třeba šroubovákem, na přesně určené místo krabice magnetofonu aby stroj zas nějakou dobu fungoval.
Když se ty drátové vývody čehokoliv ulamovaly těsně u pouzdra součástky, bylo to způsobeno pravděpodobně nevhodným ohýbáním těch drátků - přizpůsobením rozteči děr na PCB před pájením. Správně se měl ten drátový vývod vzít pevnou pinzetou tenkou 1 - 2 mm těsně u pouzdra a potom druhou pinzetou ohnout, aby ten ohyb byl těch 1 - 2 milimetry od poudra. Jak se to ohýbalo přímo, tak ten ohyb drátku nastal hned u vývodu pouzdra a protože tam byl hodně tvrdý epoxid, ohnul se ten drátek podle něho s velmi malým poloměrem ohybu, takže se na tom místě často narušil povrch jako vstup pro korozi. A ten drátek tam potom časem uhnil. U součástek položených na ležato, třeba odporů a kondíků se to obešlo, protože se ohýbaly na přípravku přímo pro rozteč vyvrtaných děr a ten ohyb tak nebyl hned u pouzdra, ale u součástek na stojato ne.
I když dost možná ta součásta kde vývod upadl byla možná ta, co možná nějaký začátečník ohýbal na vícekrát nebo někdo na ni omylem šlápl na zemi a drátek se silně ohnul a pak ho někdo narovnal a zapájel...
Offline
Desky z cuprexcartu byly ještě na B70, B90 B700, B 73, B730. Cuprextit přišel až u Safíru, Diamantu, Condora, M710. Oni i zápaďáci používali ještě dlouho na spotřební elektronice desky z obdobného materiálu. Ono to má jeden podstatný důvod. Snadná výroba otvorů, laminát se musí vrtat a frézovat, do pertinaxu se díry dají lisovat. Velice zásadní zlevnění a zrychlení výroby.
Já pokud hovořím o upadávajících součástkách v souvislosti s chemickými vlivy pájecí pasty a popř. zbytků chemikálií po leptání, tak vždy šlo o ulomení těsně u desek, v mnou zmiňované řadě B4 se většinou bez obtíží dají upadlé Ge transistory díky dlouhým vývodům zapájet do desky znovu.
Offline
Tak těsně u desek to je evidentně vlivem něčeho z pájecí pasty nebo z materiálu desky.
Offline
To je preto ze kapitalisti obabrali socialistov. Pac su to zelezne draty pozlatene, tak ze odhniju. Keby sa to nedalo robit do..... Tak by snad ostali medene a pozlatene a tie by neodhnili.
V tej scheme nieje zapojenie tyristorov ani tlmivky ani nulovej diody.....
Offline
Ale vždyť ocelové nožky vyráběla socialistická Tesla Rožnov.
Offline
Atlan napsal(a):
To je preto ze kapitalisti obabrali socialistov. Pac su to zelezne draty pozlatene, tak ze odhniju. Keby sa to nedalo robit do..... Tak by snad ostali medene a pozlatene a tie by neodhnili.
V tej scheme nieje zapojenie tyristorov ani tlmivky ani nulovej diody.....
Zdravim
Vykonova cast neni zakreslena, jedna se jen o cast ridici. Neni problem najit si patricne schema kdekoli jinde, principielne neni co vymyslet, je to proste dane.
Offline
Stránky: 1 2