SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 01-02-2022 20:49:16

njub
Člen
Registrovaný: 15-08-2018
Příspěvky: 8

Elektrody ze zrušené výroby

Ahoj, soused mi nedávno donesl bednu elektrod z fabriky. Většina klasika, ale zaujalo mě pár druhů. Potřebuju poradit s EB 420 měl by s tím jít vařit nerez, jde to? Máte zkušenosti? Další jsou asi EB 466, na elektrodě značka není. Konce, které jdou do kleští jsou označené modře z výroby. Co to může být zač? Přidávám fotku, barva kovu je tak trochu do zlata.
Díky

https://imgur.com/a/zA6q5MN

Offline

 

#2 01-02-2022 21:29:53

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Elektrody ze zrušené výroby

Tohle bude trochu problém. Zřejmě všechny ty elektrody jsou s bazickým obalem. Že zvlhnou je nutný fyzikální úkaz.  Obal tvořený vápencem a příbuzným minerálem kazivcem je náchylný na vlhnutí. Veliký problém je sušení (přesušení) bazických elektrod, které byly dlouho vlhké. Bohužel dochází ke korozi kovového jádra elektrody a to je neodstranitelný problém. Navíc voda vázaná v korozi často při sušení způsobí odfouknutí obalu.
Pro domácí lepení bez nároku na superpevnost to až tak nevadí, ale pro pevnostní sváry bych se použití dlouhodobě vlhkých elektrod obával.
Pokud se týká elektrod ESAB EB 420 je to velice podobné, co se týká vlhkého obalu. Snad jedinou výhodou je, že jádro elektrod nerezeví. Jejich použití je možné pro stabilizované i nestabilizované některé nerezové materiály podle složení.
www.svarujte.cz/1242-obalovane-elektrod … 3-2mm-esab

Offline

 

#3 01-02-2022 21:58:43

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Elektrody ze zrušené výroby

Ta EB 466 odpovídá AWS A5.4 E307-15, to tam je dokonce znát na foto krabice. big_smile  Bohužel je pravda, co píše jirkati. Pokud je ten bazický obal hodně navlhlý mohl by to být problém při přesušení a mohl by se odlupovat... Jinak na domácí, nebo nenáročné svařování by měla být OK.

Offline

 

#4 09-02-2022 16:10:18

ok
Člen
Registrovaný: 15-02-2019
Příspěvky: 49

Re: Elektrody ze zrušené výroby

V minulosti jsem nejake elektrody dostal od znamych, ruzne typy, jen i jako svazek omotany lepici paskou, kolikrat i rezave, evidentne mnohokrat navlhle ne-li dokonce zmokle. Na nenarocne pouziti jsou vsak vhodne. Taky nepisete jakym strojem budete s tema podarovanyma elektrodama varit. Totiz byva problem stare, povlhle elektrody pouzivat na inventoru a strojich obecne s malym napetim. Ja jsem zatim vse pouzil at uz na svarovani ci kusy castecne oloupane na upaleni nejakeho kusu zeleza. Dokonce jsem si ze srandy donesl od jednoho cloveka nekolik elektrod ktere pouzival jako oporu rostlinek ve skleniku dlouhe roky takze mnohokrat polite, navlhle, zapichle v hline... Ja jsem jen ususil a jak paradni svary jsem s nima udelal.

Offline

 

#5 09-02-2022 17:13:13

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Elektrody ze zrušené výroby

Pravda, ja nezváram vysokopevnostné rengenové zvary, som iba obyčajným domácim dielenským zváračom. Z času na čas varím aj vodotesné zvary čierných ocelí, alebo aj nerezových a to všetko len obaľovanými elektrodami starou ČKD-čkou KS 250. Už si ani nepamätám, kedy by som pri bežných robotách bol dosušoval elektródy a nikdy som nezaregistroval žiaden problém napr. s pórovaním zvaru. Ale keď varím vodotesnosť, nuž aspoň pre pocit istoty, elektródy položím deň predtým na piecku, alebo radiátor v izbe.


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče