SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Ahoj, soused mi nedávno donesl bednu elektrod z fabriky. Většina klasika, ale zaujalo mě pár druhů. Potřebuju poradit s EB 420 měl by s tím jít vařit nerez, jde to? Máte zkušenosti? Další jsou asi EB 466, na elektrodě značka není. Konce, které jdou do kleští jsou označené modře z výroby. Co to může být zač? Přidávám fotku, barva kovu je tak trochu do zlata.
Díky
https://imgur.com/a/zA6q5MN
Offline
Tohle bude trochu problém. Zřejmě všechny ty elektrody jsou s bazickým obalem. Že zvlhnou je nutný fyzikální úkaz. Obal tvořený vápencem a příbuzným minerálem kazivcem je náchylný na vlhnutí. Veliký problém je sušení (přesušení) bazických elektrod, které byly dlouho vlhké. Bohužel dochází ke korozi kovového jádra elektrody a to je neodstranitelný problém. Navíc voda vázaná v korozi často při sušení způsobí odfouknutí obalu.
Pro domácí lepení bez nároku na superpevnost to až tak nevadí, ale pro pevnostní sváry bych se použití dlouhodobě vlhkých elektrod obával.
Pokud se týká elektrod ESAB EB 420 je to velice podobné, co se týká vlhkého obalu. Snad jedinou výhodou je, že jádro elektrod nerezeví. Jejich použití je možné pro stabilizované i nestabilizované některé nerezové materiály podle složení.
www.svarujte.cz/1242-obalovane-elektrod … 3-2mm-esab
Offline
Ta EB 466 odpovídá AWS A5.4 E307-15, to tam je dokonce znát na foto krabice. Bohužel je pravda, co píše jirkati. Pokud je ten bazický obal hodně navlhlý mohl by to být problém při přesušení a mohl by se odlupovat... Jinak na domácí, nebo nenáročné svařování by měla být OK.
Offline
V minulosti jsem nejake elektrody dostal od znamych, ruzne typy, jen i jako svazek omotany lepici paskou, kolikrat i rezave, evidentne mnohokrat navlhle ne-li dokonce zmokle. Na nenarocne pouziti jsou vsak vhodne. Taky nepisete jakym strojem budete s tema podarovanyma elektrodama varit. Totiz byva problem stare, povlhle elektrody pouzivat na inventoru a strojich obecne s malym napetim. Ja jsem zatim vse pouzil at uz na svarovani ci kusy castecne oloupane na upaleni nejakeho kusu zeleza. Dokonce jsem si ze srandy donesl od jednoho cloveka nekolik elektrod ktere pouzival jako oporu rostlinek ve skleniku dlouhe roky takze mnohokrat polite, navlhle, zapichle v hline... Ja jsem jen ususil a jak paradni svary jsem s nima udelal.
Offline
Pravda, ja nezváram vysokopevnostné rengenové zvary, som iba obyčajným domácim dielenským zváračom. Z času na čas varím aj vodotesné zvary čierných ocelí, alebo aj nerezových a to všetko len obaľovanými elektrodami starou ČKD-čkou KS 250. Už si ani nepamätám, kedy by som pri bežných robotách bol dosušoval elektródy a nikdy som nezaregistroval žiaden problém napr. s pórovaním zvaru. Ale keď varím vodotesnosť, nuž aspoň pre pocit istoty, elektródy položím deň predtým na piecku, alebo radiátor v izbe.
Offline
Stránky: 1