SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 12-01-2022 19:52:12

Swin
Člen
Registrovaný: 12-01-2022
Příspěvky: 1

Oprava litinoveho hrnce

Zdravím je možné zavarit diru ve starém litinovém hrnci ? Nejlépe zase litinou a něčím aby na tom pak držel smalt . Děkuji za odpověď
Dírka je fakt malá z vnější strany do půl centimetru a nejde skrz jen ze vnitr je dulek ale možná už je to opracované pac jinak nevím jak mohla díra vzniknout . Hrnec jsem koupil a nevšimnul jsem se tohoto problému.

Offline

 

#2 12-01-2022 21:55:44

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: Oprava litinoveho hrnce

Mimo jiné elektrody s obsahem Ni. Sekce litina, hledat, číst...


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#3 13-01-2022 01:31:27

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Oprava litinoveho hrnce

Swin napsal(a):

Zdravím je možné zavarit diru ve starém litinovém hrnci ? Nejlépe zase litinou a něčím aby na tom pak držel smalt . Děkuji za odpověď
Dírka je fakt malá z vnější strany do půl centimetru a nejde skrz jen ze vnitr je dulek ale možná už je to opracované pac jinak nevím jak mohla díra vzniknout . Hrnec jsem koupil a nevšimnul jsem se tohoto problému.

Nevím, zda tomu správně rozumím, ale jestli ta díra nejde skrz, tak bych si rozmyslel, zda to vůbec svařovat. Je to jen kosmetická vada.  Na litině lze totiž napáchat víc škody, než užitku. Mohou tam vneseným teplem vzniknout praskliny, nastat rozsáhlé netěsnosti ap. Zejména, jestliže nemáte se svařováním litiny zkušenosti. Možná opatrně opravit pájením plamenem stříbrnou pájkou ap., ale nevím, takto na dálku, bez posouzení na místě se těžko radí.

Online

 

#4 13-01-2022 15:24:24

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4460

Re: Oprava litinoveho hrnce

Řekl bych,  že jestli  tam  je důlek  jen  z  vnější  strany,  tak  by to  mohlo  jít třebaj  jenom nějakou  bronzovou  či  mosaznou  pájkou  určenou  pro litinu.  Vyšlo  by to  levněji. Zase stříbrná  pájka,  rovnou  třeba už  určená  pro  přímý  styk  s potravinami,  se taví  při o něco nižších  teplotách, takže tepelné  namáhání  litiny a tím  riziko  popraskání  by bylo  o  něco  menší.
Otázka je,  jaké  použít tavidlo,  protože nedávno  jsem  zjistil,  že borax,  dříve běžně doporučované  tavidlo na tvrdé  pájky,  je nyní  díky bdělé Bruseli prodáván pouze na IČO  a tudíž pro  amatéra dost  špatně dostupný.

Offline

 

#5 13-01-2022 15:36:52

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Oprava litinoveho hrnce

Radim> Ten borax je nejaka novinka? Protoze jeste na podzim jsem ho videl normalne lezet u Choboly (ale je fakt, ze koupit jsem nezkousel). Dik


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#6 13-01-2022 16:58:50

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Oprava litinoveho hrnce

E-Ryc napsal(a):

Radim> Ten borax je nejaka novinka? Protoze jeste na podzim jsem ho videl normalne lezet u Choboly (ale je fakt, ze koupit jsem nezkousel). Dik

Tak to by mně také zajímalo, borax zde v U.S. koupíte klidně po kilech a dokonce i stříbrnou pájku s cadmiem, kterou v EU vcelku nesmyslně zakázali.( sice většinou jen z Aliexpress a šíleně drahou...  https://www.alibaba.com/product-detail/ … 15282.html ) Z hlediska přilnavosti a smáčivosti absolutní jednička, zejména na nerez a litinu. Já chápu, že Cd je zdraví škodlivý prvek, ale ze solid liquid pájky se prakticky neuvolňuje v množstvích ohrožující zdraví. Jsou to přehnané požadavky, něco jako Green Deal. lol

Editoval Frank (13-01-2022 17:04:31)

Online

 

#7 13-01-2022 22:23:51

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Oprava litinoveho hrnce

To kadmium je teraz v nemilosti EÚ ako aj azbest, ale by ma veľmi zaujímalo porovnanie napr. s cigaretami aj vzhľadom na priemernú expozíciu obyvateľstva. V minulosti sa kadmium využívalo dosť často aj na úpravu povrchov imitujúc zlato tiež na tzv. darčekové kufríky "zlatých" kuchynských príborov alebo hračiek. Azbest sa zas používal všade, kde bola potrebná protipožiarna ochrana ako sú obleky pášte pre požiarnikov, ale aj azbesto-cementové strešné krytinya pod. Na Sk sa cca 50 rokov ťažil azbest v Dobšinej a kolega geológ, ktorý tam odpracoval veľa rokov, nezaznamenal žeby bola v okolí zvýšená chorobnosť na rakovinu. Pritom vo vzduchu sa toho muselo vyskytovať pomerne veľa, lebo keď som raz prechádzal cez túto obec, tak som videl na plotoch oka pletiva a vetvy na stromoch doslova oblepené azbestom.

Offline

 

#8 14-01-2022 00:05:37

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2408
Web

Re: Oprava litinoveho hrnce

senior:
Také se mi ty nařízení z EU jeví jako přehnané a mnohdy až debilní! Hlavně buzerovat všude, kde to jen lze... Tady v U.S. třeba ty cadmiované šrouby i různé součásti jsou stále běžně v prodeji... A v EU vadí i pájka s pár procenty cadmia, které se z ní ani při použití v potravinářství neuvolňuje. Njn, život tropí hlouposti. lol

https://www.mcmaster.com/cadmium-plated … um-plated/

Online

 

#9 14-01-2022 06:40:00

Petsem
Člen
Registrovaný: 05-11-2020
Příspěvky: 156

Re: Oprava litinoveho hrnce

Jeden starý pan učiteľ, z kategórie "Marečku podejte mi pero" nám stále opakoval: Beda všetkým až o vojne budú rozhodovať nevojáci a beda spoločnosti až ju budú viesť netechnickí ľudia, teda právnici, učitelia, lekári,...  Už to tu máme.


"Nezameňujte si pravdu s názorom väčšiny" (Aristoteles)

Offline

 

#10 14-01-2022 07:03:43

sttefo86
Člen
Registrovaný: 25-08-2021
Příspěvky: 197

Re: Oprava litinoveho hrnce

Keby to aspoň boli skutočný učitelia, právnici,.....
Vládne nám sebranka ktorá okrem kradnutia a podvádzania nič reálne nerobila a robiť nevie.

Offline

 

#11 14-01-2022 08:39:58

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Oprava litinoveho hrnce

Frank> Copak kadmium, ale i blbe olovnate pajky pro bastleni elektroniky... No zatim ziju ze zasob a pak se uvidi.


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#12 14-01-2022 10:41:13

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4460

Re: Oprava litinoveho hrnce

Jsem  teď zadal  do  Google heslo "borax prodej" a na 2/3 odkazů se už přímo na odkazech  googlu  objevilo jen  pro  profesionální  uživatele,  na IČO.
Je vidět,  že v Bruseli  jsou  nějakcí  úředníci,  kteří  pracují  na evropském  předpisu  REACH, a aby si  udrželi  svoje lukrativně placené bydlo tak  postupně jdou  od chemikálie k  chemikálii  a postupně je zpracovávají  a jak  chemikálii  zpracují,  tak  ji  zakážou.  Aby byla vidět  nějaká  činnost.
Já  jsem  trochu  naletěl  u  olovnatých  pájek, kdy jsem  trochu  zaspal,  naštěstí  jsem  potom  našel  nějaké  firmy,  které  to  ještě nezaregistrovaly a nechtěli  IČO. U boraxu  to  je totéž. jsem  teď náhodou  viděl  u  jednoho prodejce na Aukru  borax,  tak  jsem  půlkilové  balení  koupil  do  zásoby,  kdybych  někdy potřeboval  pájet třeba mosaz. Jinak  bych  jako  tavidlo  zkoušel  udělat  fosforečnanová  skla. Kyselina fosforečná  je u  nás sice už  taky na IČO, aspoń  ta koncentrovanější nerpodávaná  jako  hnojivo  do  hydroponie,  ale pro  fosforečnanová  skla se toto dá  obejít.
JJ  to ,  co  jde z Brusele,  nas vede do ......   Tam, kde slunce nesvítí.

Offline

 

#13 14-01-2022 10:53:13

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4460

Re: Oprava litinoveho hrnce

Jinak  kadmium  je reaktivitou  chemická  obdoba zinku,  je jen  o  něco  stálejší.  Proto se jím  kdysi  dělaly  galvanickým  pokovením  prestižnější  úpravy povrchu luxusnějších  dílů  než  se dělaly pozinkováním.  Je otázka,  jak  je toxické,  já  jsem  kdysi  za socíku,  kdy se kadminum  používalo  jako  příměs do  zinku  do  baterií,  rozebíral  ty staré  baterie a ten  zinek  tavil  a zkoušel  odlévat a tehdy jsem  žádné problémy nezaznamenal.
Azbest  škodí  potom  tím, že je právě netečný  a chemicky stálý. Jeho  drobné  částečky se dostanou až  do  plicních  sklípků a tam  se zabodnou  a protože je azbest  netečný,  vydrží  tam  mechanicky dráždit   asi 5 - 15 let,  než  se rozpustí  a organismus je vstřebá. Když  potom  člověk  dlouhodobě funguje v prostředí  plném  azbestového  prachu, má  potom  v plících  těch  částeček  obrovské  množství  a potom  má  pravděpodobnost  rakoviny plic například zhruba asi  takovou,  jako  by nonstop  kouřil  cigarety... Podobné  částečky vznikají  z  dnešních  skelných  a kamenných  vat  a keramických  vln, tam  se ale dnes používají  materiály,  které  jsou  v prostředí  plic mnohem  rozpustnější  a těl o je tak  zlikviduje dříve,  než  stačí  vyvolat  rakovinu.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče