SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Tranzistory MagnaChip a SL (SC) jsou i v Jasic (osobně dvě mašiny)...tyto čínské trandy nejsou nejhorší ani náhodou ale je velice pravděpodobné že i tyto se kastují na kvalitní a odpad z výroby.
Tvrdit, že jsou to opravdu odpad je přehnané (dávají se i do velmi drahých svářeček čínské produkce - i kombinace acdc s MIG v ceně nad 38tis...Spartus, Ideal, Pantermax, Sherman a mrtě dalších). Při dobře navrženém invertoru celkově a ochranami tyto stroje velmi dobře fungují... už nějakou dobu je opravuji a plečky jsou jen některé - Sherman, Welder Fantasy (bilo-šedé 100% a červené z 50%), Powermat.
Editoval Discovera (21-11-2021 16:11:01)
Offline
Ty levné šmejdy kolikrát ani seštelovat nejdou(Powermat co jsem měl). Nebo označení svářečky souhlasí, ale svářečka je označena třeba 200A, ale na stítku je zatěžovatel třeba 15%-200A. Takže laicky řečeno je to jen hooodně krátkodobě. I když z vlastní zkušenosti vím, že občas výrobci dávají hodně velkou rezervu a když napíšou že mašina dá jen krátkodobě např. 250A, tak to mašiny zvládnou i delší dobu. Netvrdím že celou šichtu 8 hodin, ale třeba 1 hodinu ano.
Editoval varok (21-11-2021 20:13:22)
Offline
Zatěžovatel 15 % znamená, že svářečka jede velice moc nad skutečnými možnostmi rozptylu ztrátového tepla. Znamená to, že se vnitřek polovodičové výkonové součástky ohřeje až 6x rychleji než se dokáže uchladit. To je velký nepoměr, stačí tak třeba i u párovaných součástek, že při tom ohřevu jedny součástkly jedou teplotně a výkonově pořád v povolené obálce a jiné, s trošku odlišnými parametry, mohou snadno zabrousit mimo povolenou obálku. Výsledek je potom ten, že pokud se svářečka takhle používá víc častěji, přetěžovaná součástka chcípne a je hotovo.
Co se týká obecně kvality oučástek a montáže, u těch levných strojů asi platí to, co už bylo napsáno jinde. Že první série je montována na regulérní tovární výrobní lince a s relativně kvalitními součástkami. A když má ta série obchodní úspěch, tak se obchodní značka vytěží, další série jsou už montovány pologarážovou a garážovo výrobou a s horšími a levnějšími součástkami atd...
Offline
S tím koncem s vámi souhlasím.
Ale k zatěžovateli. Třeba u starých trafosvářeček z marketů bylo známo že mají hooodně přesycené sv. trafo a už po pár minutách bylo vařící. Takže při svařování třeba 2,5mm elektrodami padly třeba 3 kousky a tep. ochrana svářečku vypnula. Půl hoďky pauza na vychladnutí a zase pár elektrod. Dokonce nebylo vyjímkou že takové trafo hodně hřálo i při chodu naprázdno. Kutilové si proto montovali k trafu ventilátor, který ho ochlazoval, ale i tak to moc nepomohlo. Co jsem takové svářečky viděl, tak šel z průduchů po pár minutách teplý vzduch, takže je něco špatně.
U nových invertorových mašin jsem zatím neviděl mašinu, kde by šel z ventilátoru přímo teplý vzduch. Třeba u MMA mezi jednotlivými elektrodami mírná pauza, ale co u TIGu? Tam svařujete v kuse mnohem déle, tedy na délku drátu. Ale jak jsem psal, i svářečky které mají uváděn zatěžovatel např. 100A při 10%, v pohodě zvládnou jet na proud 100A mnohem déle. Ventilátory většinou foukají více než je potřeba, tak jsou součástky dobře chlazeny.
Offline
Radim napsal(a):
...Co se týká obecně kvality součástek a montáže, u těch levných strojů asi platí to, co už bylo napsáno jinde. Že první série je montována na regulérní tovární výrobní lince a s relativně kvalitními součástkami. A když má ta série obchodní úspěch, tak se obchodní značka vytěží, další série jsou už montovány pologarážovou a garážovo výrobou a s horšími a levnějšími součástkami atd...
Bohužel ano a platí to i u některých typů IDEALů (ve velkém Tecnomig 212 - jsou dvě verze jak jsem už psal...je následně dost obtížné zjistit od výrobce majitele značky která to je a zajistit je pro obchodníka...kopie Pantermax, Spartus a jiné jsou už jen ty "levnější" co jsem zjistil....to pro zájemce a majitelé těchto mašin).
Navíc je i kvalita složení u některých v posledních asi třech měsících velmi katastrofální (špatně zapojené el mag ventily nebo vůbec - kabeláž v luftu, zničené závity na el mag ventilech - totálně a již nelze odšroubovat matku - ty musím měnit za nové ventily i když jsou funkční, nedotažené šrouby rychlospojek a mnoho dalšího - údajně na linkách je nedostatek lidí díky koronaviru a mastí to nezaškolení lidé -> toto mě bylo řečeno pro rejpaly...jestli je to pravda nemohu potvrdit.
Jinak co se týče ještě tranzistorů značky MagnaChip u těch opravdu levnějších kastrátů (Powermat a jiné) je znatelně jiný rozdílný popis (mírně odlišný font a nedokonale laserem? vypálený popis...někdy neúplný) ty co jsou v těch co fungují bezproblémů (ty které máme vyzkoušené u Idealu je to Tecnomig 212, pulsní všechny, Multimig 200 a celá EXPERT serie) jsou dokonalé a čisté popisy. Takže je docela možné, že se jedná o FAKE tranzistory této čajna značky a pokud ano je to úsměvné sledovt, jak fakeují sami sebe.
Editoval Discovera (21-11-2021 22:58:42)
Offline
varok: I vykostované trafo je pořád hodně velké a zabírá většinu vnitřku svářečky. Proto není problém, když svařovací trafo naprázdno má ztrátový výkon 200 - 500 watt, ono to takové relativně velké trafo uchladí na třeba 60 - 70 st C. Na další zvýšené ztráty, když je trafo potom v činnosti při svařování, je potom kapacita dalšího oteplování, řekněme do 90 - 120 st C podle tepelné odolnosti izolace drátů. I proto z trafosvářečky fouká horký vzduch.
U invertorů výkonová elektronická součástka, výkonový tranzistor, dioda v běžnějším levnějším pouzdru má ztrátový výkon 120, 150, v nových provedeních třeba 200 watt. To ale platí , pokud se chlazení blíží ideálnímu , kdy 2 - 4 chladiče těch výkonových polovodičů uvnitř invertoru jsou dohromady podobně velké jako u trafosvářečky to trafo a tudíž drahé. Hodně se tedy kostují chladiče na co nejmenší a tím nejlevnější, u hodně vykostovaného invertoru si stejná výkonová součástka může dovolit maximální ztrátový výkon 50 watt, nebo třeba jen 20 - 30 watt. Když bude víc, přehřeje se a zničí. Vykostovaný levný invertor si tak při trvalém provozu - stoprocentním zatěžovateli může dovolit celkový ztrátový výkon třeba jen 80 - 120 wattů. Pokud se u takového invertoru nastaví vyšší proud, ztrátový výkon stoupne na třeba 180, 200 watt a zatěžovatel kvůli tomu klesne na třeba 50 nebo 30 % .
Proto z invertoru teplý vzduch moc nejde a rozdíl těch pár stovek wattů výkonu jde u invertoru místo na teplo z krabice do svařování.
Editoval Radim (22-11-2021 06:15:46)
Offline
Mě to vysvětlovat nemusíte, já to pochopil už dávno. To musíte napsat těm, kteří neustále melou své a nedokáží pochopit, proč jsou třeba svářečky Omicron, AlfaIn, Kuhtreiber a jiné tak velké a číňan má třetinové rozměry při dvojnásobném výkonu. Garážsoused co jsem v jiném vláknu dával obrázek svářečky Beno teď koupil Pantermax 140. Svářečka velká jako nabíječka autoaku. Raději ani nechci vědět co je uvnitř. Je to MMA a TIG Lift.
Offline