SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Zdar jen mě tak napadlo bude fungovat s klasické svarecky bodová svarecka? Jen dát na oboje kleště měděné hroty. Bude to fungovat? Neodkurim tu svarecku?
Offline
Tommy, proudem 200A prakticky nic nezboduješ.
Offline
Invertor by se musel elektronicky zásadně předělat tak, aby po dobu bodování, což je nějak desetina sekundy, půl sekundy nebo tak nějak dával maximální proud, aby se nezničil a aby v předepsaném jištění, třeba 16A na jističi s charakteristikou C nevyhodil jistič. Maximální proud invertoru by tak šel zvýšit, odhadem 2x až 5x , s tím, že by pak po udělání jednoho bodu musel invertor řekněme 10 minut čekat a jen se vychlazovat větrákem. Kdyby se s proudem šlo třeba až do maximální neopakovatelné hodnoty proudy polovodičové součástky pro jednu proudovou špičku trvající tu jednu desetinu sekundy až sekundu.
Otázka je, jestli by i s tak zvýšeným bodovacím proudem šlo něco nabodovat a jestli by nevadila ta čekací doba těch cca 10 minut mezi body. A jak dlouiho by to elektronika vydržela, protože s provozem elektroniky v takovém zatěžovacím režimu se obvykle počítá jen pro případy zkratů a podobných extrémů.
Offline
Ok byl to čistě jen nápad. Díky za info.
Offline
Radime, hlavně trafo, diody, vodiče, mechanická konstrukce atd. Zkrátka je to blbost.
Offline
Tommy88: Jak někteří kutilové vyrábí bodovačky z MOTu, tedy trafa mikrovlnky, tak to dá řekněme 500A a sboduje to tak 2 žiletky k sobě. Nevím jak se to přesně počítá, ale co jsme měli bodovačky v práci, tak proud několik tisíc Ampér.
Offline
Blbost to je z invertoru.
Jinak při bodování, co m je mně známo, se používá nízké napětí několik voltů. Kdo se v tom vyzná, by to třeba mohl upřesnit.
V invertoru je trafo na takových 40 voltů, muselo by se tedy navinout trafo na řekněme 5 - 10 voltů, které by tam mohlo dávat 4 - 8 x víc ampér.
Offline
Prevíjanie trafa v invertore? Čistá blbosť. Na také prúdy hoc v trvaní 1s nie je v invertore stavané nič - proste by strelilo všetko pred ako aj za trafom. Tepelné preťaženie (dlhé zaťaženie) bežný invertor znáša - nato je aj vstavaný, má vetrák, tepelnú poistku. Na skrat s 5 násobným prúdom nestihne zareagovať nič - proste strelia polovodiče
Offline
Kde píše tazatel o invertoru?
Offline
Tazatel nie ten píše o klasickej - typujem že transformátorovej, až ďalej sa spomína invertor
Offline
Jen doplním - v profi bodovkách se používá napětí do max. 4 V a proudy v kA.
Každý elektrikář vám potvrdí, že přívody proudu k bodovkám jsou ty nejsilnější v celé firmě. Zpravidla se vedou samostatné kabely od vstupu elektřiny do firmy (často přímo z vlastní trafostanice). A větší bodovky se dokonce blokují tak, aby jich nemohlo sepnout více najednou.
Ve firmě, kde jsme měli víc bodovek jsme obsluze "doporučovali" nenosit náramkové hodinky. Mechanické rotovaly jak elektromotor, případně se nevratně zmagnetovaly. Digitálky ukazovaly docela zajímavé obrázky - chvilku - pak už nic.
Offline
JJ, kabely k bodovkám je co si pamatuji, měď o průměru centimetr, snad až dva centimetry.
Kdyby se to mělo napájet 1 fází běžným rozvodem, jištěnýjm 16A jističem s charakteristikou C. Ten jistič, co jsem tady četl na jiných vláknech, by měl při dvojnásobném proudu než jmenovitém, to je 32 ampér, vybavit za několik minut. Bodování trvá cca 1 sekundu, aby jistič nevypnul, je třeba, aby zařízení odebíralo takový proud, aby jistič vybavil nejdřív za 5 sekund. Takže 45 Ampér? Aby jistič při bodování nevypadával.
40Ampér při 230 voltech je 9200 watt, řekněme že cca 1000 watt se někde ztratí, takže 8000 watt. Kdyby mělo zařízení dávat 5 voltů, tak to je 1600 Ampér.
Stačilo by 1600 ampér na bodování?
Přirozeně zařízení na bodování by se tady muselo postavit úplně od novoti. A ten odběr 40 - 45 ampér ze sítě, i kdyby byl jen v sekundách, asi by dával i docela zabrat elektrickým rozvodům.
Offline
Radime, velké bodovky jedou i na nižší napětí, třeba 1V nebo 3V. Záleží na proudu jaký dokáže dát. To co psal p. Jirkati jsou obrovské průmyslové bodovačky, ale menší co se ve firmách teď používají zvládnou i napájení 3x400V a kabel 16mm², i když to už je na hraně. Co jsme měli v jedné firmě bodovačku Tecna 90, nevím už přesně, tak ta se ovládala pedálem, hroty se stiskávaly pneumaticky a byly chlazené vodou. Max. sv. proud myslím 15000A a zvládla max. myslím 2+2mm plechy. Ale napětí si už nepamatuji, myslím do 2V. Byl to jen menší sloupek vysoký zhruba 1,5m, šířka odhadem 300mm a hloubka plácnu 500mm. V podstatě to bylo celé trafo, výstupní vývody kulatiny asi mosaz zhruba průměr 50mm, délka 500mm a na konci kolmo k nim sv. hroty ze slitiny mědi asi 15-20mm, taky vodouchlazené.
Edit: Měli jsme něco podobného: https://unimachines.cz/bodov%C3%A1-sv%C … 26718.html
Editoval varok (20-11-2021 23:08:39)
Offline
Princip bodovačky je řízený zkrat při malém napětí a obrovském proudu. Všechny běžné svářečky mají na toto použití příliš velké napětí. Úprava by byla možná u klasických transformátorů převinutím sekundárního vinutí. Většina bodovaček má sekundární vinutí tvořené jedním nebo dvěma závity vodiče obrovského průřezu. Tím je také dáno pracovní napětí, které bývá nízké v řádu jednotek Voltů, a díky tomu lze dosáhnout proudů několika tisíc Ampérů, proto z důvodu úbytků musí být přívody k bodovacím hrotům velkého průřezu a co nejkratší. Boduje se obvykle střídavým proudem 50 Hz. Upravovat invertorový zdroj pro tyto účely není možné.
"Malou" bodovačku domácí výroby má jeden můj kamarád. Dělal ji před mnoha léty jeho otec. Jednofázový transformátor je napájený 400V a má příkon asi 10kW, což je ještě použitelné z hlediska přípojky. Bodovat lze do tloušťky plechu asi 1,5mm. Hroty jsou chlazené průtokem vody a ovládané mechanicky pákovým zařízením, aby byl zajištěn dostatečný tlak.
Offline
U invertorového - impulzního zdroje konstruovaného přímo na bodování by musel být sekundár na nějak 4 - 5 voltů a asi by nebylo možné tahat střídavé napětí několik desítek kiloherz ven ze svářečky. Kvůli rušení a kvůli chování takového vysokofrekvenčního proudu. Sekundár by se musel uvnitř svářečky usměrnit, nějakými vysokoproudovými shotky diodami a vyhladit na stejnosměrný. Asi by to nejlépe vyšlo na skládání více zdrojů s proudy stovek ampér paralelně.
To trafo na 50 herz s jedním nebo dvěma závity je mnohem jednodušší.
Offline
Varoku, doteď ty příspěvky šly, ale ten poslední #17 radějii smaž.
Offline
Dobrá
Offline
stefo, já jsem to myslel tak, že "klasická" je MMA a tím pádem invertor.
Offline
Z obič invertoru asi těžko.
Jinak invertorová bodovka asi problém není . Mají relativně klasicky 3x400V jištění 32A usměrnit pak rozstřídají na 10kHz / 560V dlouhou anakondou až do ruky/robota kde je transformátor chlazený kapalinou na oněch 10kHz ,kleště ,pneu píst , elektrody.
Výkon 10kVA , špička 130kVA až 13kA a 12,5V .
Až na cenu asi sranda jako každá jiná.
A jak to vím ? v jedný se tu rejpu když mám čas .
Offline
Aha, takže na 10 kHz je trafo patřičného výkonu už poměrně malé, aby ho robot unesl a 10 kHz je ještě malý kmitočet, takže ho jde tahat tou "anakondou" do trafa a z trafa ven na bodování bez nějakého většího rušení, takže se nemusí usměrňovat. Trafo bude mít asi železoprachové jádro, pro 10kHz by to mělo být výhodnější než feritové jádro.
Editoval Radim (21-11-2021 14:48:35)
Offline
Kupodivu je to tahany 2x6mm2 licna obič plast + 2x hadice chlazení + multižíla na ovládání + vzduch a je z toho anakonda. jak roura od vysavače.
Jádro je Ferit 2x 2x E E střed 20x20mm kvalitně zalitý v nějakym humus epoxidu což je ten problém.
bez C ramena to má 10,5kg ... C je z hliníku takže to už moc nepřidá.
Offline
Návod na výrobu z mikrovlnky:
https://www.facebook.com/watch?v=571592840926269
Offline
Teď už nikdo nic vyrábět nemusí: https://www.lidl.cz/p/parkside-bodove-s … FsEYFehEZg
Offline
Už je aj na SK e-shope : https://www.lidl.sk/p/parkside-bodove-z … p100347820
Skúšal ju už niekto ?
Offline
Stránky: 1