SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ahoj všem,
už nějakou dobu vybírám svářečku, hlava se mi plní informacemi, pročetl jsem co se dalo, ale o moc chytřejší z toho nejsem.
Jsem začátečník, zkušenosti nemám, max s pájení na tvrdo nějakých drobných věcí. Původně mi všechno svařování dělal známý, takže jsem nikdy neměl motivaci se to učit, ale už na to nemá čas.
Účel použití tak na vše okolo domu. Vrata, stojan na kolo, regály, pojezdy, vozíky, opravy,...
Požadavky:
- usnadňující funkce (hot start, arc force, anti stick)
- "přenosná" jak na tahání různě po domě, tak do kufru auta, takže ne velkou bednu na kolečkách a tak do 25 kilo
- vhodná i pro slabší jističe, na všech třech místech, kde bych uvažoval ji používat je 3x25, běžné zásuvky ale jištěné jističi 16A char.B, takže třífázová by byla asi lepší volba
Cenový limit 25 tisíc za holou bez doplňků
Adepti:
- Kowax GeniMig 250 LCD (tam vidím mínus špatně čitelný displej a nic moc nastavovací enkodér, ale velké plus v tom, že je třífázová)
- Alfain Perun 200 MIG SYN PFC (to PFC by snad mohlo "zlepšit šance" fungovat na 16A/B jističi) (až později jsem na druhé straně letáku našel info, že to byla cena bez DPH, čímž je již přes limit)
z levnějších pak
- Powermat PM-IMGS-230L SYNERGY PFC
- IDEAL Tecnomig 212 LCD
- Sherman Digimig 200 Puls
ty ale taky mají hodnoty jištění docela dost vysoko
Jelikož mi přijde, že ohledně jištění je sázka na jistotu ten Kowax, tak je momentálně asi i favorit výběru. Nevím, jestli jsem nehledal blbě, ale nenašel jsem v této váhové a cenové kategorii jinou třífázovou. Pokud bych bral nějakou jednofázovou, je třeba ten Perun v porovnání s těmi levnějšími znatelně lepší nebo nestojí za to za něj připlácet?
Editoval mihlit (18-03-2021 18:29:55)
Offline
Peruna nemám odzkoušený, ale jelikož to je od AlfaIn, tak to bude určitě kvalitou úplně někde jinde než třeba Powermat.
Offline
No já bych šel do toho Kowaxe . Sice toho moc nenavaříš ,ale zase tolik srandy si s ničím jiným neužiješ. Hlavně máš jistotu ,že Ti zustane napořád. Pro to že někdo takový krerý by ho odkoupil se bude těžko hledat. Tak že vítěze máme .
Mužu ti nabídnout třifazový kabel který si určitě užiješ také. Je ho 50 metru a silný jako palec.Daš ho do kufru auta a je plno. Svářečku dáš na zadní sedačky. Já už ho nepoužívám. Froniusy jsou trochu dražší , ale jedou z kažké zásuvky. No je to výzva ,tak hodně svářecích uspěchu.
Offline
IDEAL Tecnomig 212 LCD funguje v garazi na mizernem hlinikovem privodu jistenem 10C. Samozrejme ne na plny vykon
Editoval oscar2000cz (18-03-2021 09:40:36)
Offline
mihlit napsal(a):
Ahoj všem,
už nějakou dobu vybírám svářečku, hlava se mi plní informacemi, pročetl jsem co se dalo, ale o moc chytřejší z toho nejsem.
Jsem začátečník, zkušenosti nemám, max s pájení na tvrdo nějakých drobných věcí. Původně mi všechno svařování dělal známý, takže jsem nikdy neměl motivaci se to učit, ale už na to nemá čas.
Účel použití tak na vše okolo domu. Vrata, stojan na kolo, regály, pojezdy, vozíky, opravy,...
Požadavky:
- usnadňující funkce (hot start, arc force, anti stick)
- "přenosná" jak na tahání různě po domě, tak do kufru auta, takže ne velkou bednu na kolečkách a tak do 25 kilo
- vhodná i pro slabší jističe, na všech třech místech, kde bych uvažoval ji používat je 3x25, běžné zásuvky ale jištěné jističi 16A char.B, takže třífázová by byla asi lepší volba
Cenový limit 25 tisíc za holou bez doplňků
Máš v tom dost guláš. Požadavky máš pro MMA svářečku, ale chceš vlastně MIG/MAG. Přenosná je tak do 5 kilo, leda bys byl kulturista a bral to jako cvičení. navíc ta uvedená váha je vždycky bez cívky . Těch 5 kilo je pro MMA. 25 kilo je slušná MIG/TIG, která není uvnitř ošizená.
Já osobně bych vzal Peruna; je to česká čína a není problém do budoucna se servisem nebo s náhradními díly. Doporučil bych pro začátek synergii:
https://www.svarshop.cz/svar-stroj-alfa … ni-novinka
https://www.youtube.com/watch?v=XM4aD_5s3tI
Offline
Chci obojí, jak MAG do dílny, tak MMA na ven či opravy na chalupě...
Svářet mimo dílnu nebudu zas až tak často, takže to není každodenní celodenní poponášení sem a tam, tak mi ta váha až tolik nevadí, ale zas nějaký limit jsem tomu dal. Ne že hledám u té váhy. 15 kilo je lepší jak 25, ale těch 25 je totální limit, že i kdyby byla nějaká sebelepší těžší, tak už neberu.
Česká čína by měl být i ten Kowax, ne? I když koukám, že je tu obecně spíš v nevoli, přestože kromě kritiky ovládání jsem na funkčnost konkrétní kritiku nenašel a na yt těch pár videí třeba od killeroze není taky hodnocená špatně.
Možná se zkusím domluvit s nějakým prodejcem, co prodává Peruna, že bych zkusil a když mi to neutáhne jistič, tak vrátil.
oscar2000cz: Ono se to nezdá, ale v případě krátkodobé špičky třeba 0.5s 10C vydrží o 20 % víc jak 16B
https://elektrika.cz/obrazek/vypinchar.gif
EDIT:
Přidáno bydliště v profilu.
Kowax je značka Svarmetalu
EDIT2:
Toho Peruna škrtám, až teď jsem si všiml, že to byla cena bez DPH, takže se do limitu nevejde
Editoval mihlit (18-03-2021 13:41:27)
Offline
Kowax jsou snad pšonci. Čínský samozřejmě.
Ty potřebuješ, aby ti nevylítly jističe při zapnutí stroje. Pak už to bude záležet na svařovacím proudu.
Potřebuješ něco, co má PFC, pak by to mělo být v pohodě i na 16B. Já jsem provozoval na plno Lincoln Speedtec 200 na 16B, právě díky PFC i díky tomu, že krátkodobě jistič vydrží přetížení. Ten Lincoln mám ověřený, ale i ten Perun má inzerovaný PFC (Lincoln ho kupodivu inzerovanej neměl, ale fungoval tak).
Jako většina tady se stydíš za svoje bydliště, tak ho neuvádíš. Těžko ti pak poradit, kde to vyzkoušet.
Editoval pafik1605 (18-03-2021 11:27:47)
Offline
migatronic rallymig 161
Offline
Pafik: Ne, název Kowax prý používá firma Svarmetal ve Skotnici(kousek od Mošnova). Psal to tady několikrát pan ZDENÁL, ale prý jen přeprodávají čistou čínu. Za mě Kowax asi jak co. Něco mají slušné aa něco nemá cenu kupovat. Třeba kukly mají slušné, dráty do COčka taky. Zkoušel jsem řezací kotouče a takový zlatý střed. Svářečky nevím, zatím jsem žádnou nezkoušel. Předtím jsem uvažoval o té IQ 160, ale pak jsem koupil Powermat a ten mi tak zkazil náladu, že jsem ho dal pryč a koupil něco trošku slušnějšího.
Offline
Tos mě dostal, fakt jsem si myslel, že jsou to pšonci. Asi proto, že maj působiště v Ostravě a to je skoro totéž
Offline
Já sice bydlím vedle, ale jako pšonek se necítím. 😨
Offline
Výsledek, jak to dopadlo. Hlavní adept byl Kowax GeniMig kvůli tomu, že je třífázový. Jelikož má ale nějakých menších nedostatků hned několik (špatná čitelnost displeje, reakce enkodéru, nelze nastavit ani vypnout hot start), tak jsem jej vyškrtl. Stejně tak mě zklamal výrobce kowax.cz a jejich partnerský prodejce (elektrody.cz), kteří se vůbec nenamáhali odpovědět na dotaz k funkcím svářečky. Což není moc povzbuzující, když bych musel řešit servis či nějaký náhradní díl.
Alfa In Perun jsem původně zařadil omylem, protože cena v akčním letáku byla bez daně a s ní už přes maximální limit. Nicméně také musím pochválit, za obsáhlou odpověď na dotaz, kterou sem nakopíruji, protože možná bude pro někoho užitečná.
"""
Jistič 16 A/B nevypne do následujícího zatížení stroje:
MIG/MAG: I2 = 130 - 140 A
MMA: I2 = 110 - 120 A.
Hranice "nevypnutí" jističe se může mírně lišit podle podmínek při svařování.
U MIG/MAG např. druh ochranného plynu, poloha sváru, délka oblouku při svařování.
U MMA: druh elektrody, stupeň nastavení ARC FORCE, délka oblouku při svařování.
Při svařování vyššími proudy už jistič po určité době vypne. Doba vypnutí je nepřímo úměrná velikosti svařovacího proudu. Orientační doby pro zatížení proudem 200 A (= I2max).
MIG/MAG: max. 2,5 - 3,0 min a MMA: max. 2,0 - 2,5 min
Uvedené časy platí pro zatížení jističe ze studeného stavu. Vypínací časy jističe zatíženého hned po jeho nahození (tepelná spoušť nestačila vychladnout) se znatelně zkrátí oproti výše uvedeným hodnotám.
"""
Jelikož mi pak vycházelo, že bych mohl mít kvůli jističi buď nějaký slabší MIG, za což se mi nechtělo dávat peníze, nebo třífázový až nějaké velké těžké hebedo, plus sem tam chyběla nastavitelnost jedné či zas druhé funkce, tak jsem se rozhodl svářečky nekombinovat a rozdělit na dvě. Zatím jsem tedy pořídil MMA svářečku, která je cestovnější, MIG bude pak patrně až příští rok, nejlépe pokud se objeví něco zajímavého třífázového na bazaru, bez ohledu na velikost a hmotnost. Což je tedy podmíněno dokončením rekonstrukce dílny, aby bylo kam to dát.
Jako MMA svářečku jsem pořídil Paton VDI 200 PRO. Slušný zatěžovatel, zapalovací napětí, velké rychlospojky, dobrý účiník, všechny myslitelné funkce Hot Start (procenta a čas), Arc Force, Anti-Stick, Puls, VRD a dalších několik parametrů. Kabel s dobrými koncovkami a s reálnou mědí. No a to hlavní, svařuje to. Konstrukčně uvnitř pěkně udělané, oddělená chladicí cesta od většiny elektroniky. Nevýhoda, že má jen tlačítka a nemá točítko, s kuklou (pantermax robot) je displej blbě čitelný, musím si ji zvednout (ale nemám s čím porovnat). Vyrobeno na Ukrajině, kupováno v Polsku, 1680PLN včetně dopravy ~ 9450 Kč.
No a až dodělám rekonstrukci dílny, tak budu hlídat 3f MIG na bazaru či šetřit na nový
Editoval mihlit (09-05-2021 23:02:02)
Offline
O víkendu jsem svařoval u babičky Tecnomigem 212 na starých hliníkových rozvodech a starých bakelitových hnědých jističích. Byl jsem na kvalitní 20m prodlužce. Svařoval jsem mříže, takže hromada krátkých svárů za sebou a s 0,8 drátem dávala úplně v pohodě. Chvílema jela i na plný výkon, rám mříží byl z 6mm tlustých profilů, jistič nevyletěl ani jednou.
Offline
Zdravím, mám dotaz jestli někdo neřešil problém při svařování konstrukce která je součástí RD tedy pravděpodobně spojená s uzemněním a při zapálení oblouku svářečka vyhodnotí "ZKRAT NA UZEMNĚNÍ" a vypne. Vyresetuju chybu na ovládacím panelu a pak už stačí jen zmáčknout hubici a chyba vyskočí znovu. Zásuvka 400V čtyřkolík.
Offline
Třeba Phoenix to má jako ochrannou funkci a jak vyhodnotí zkrat mezi drátem a skříní, vypíná. Takže to není závada, ale bezpečnostní prvek.
Jediné správné řešení je svařenec oddělit od PE. Všechny ostatní možnosti znamenají buď vyrušit ochranné prvky, nebo bezpečnost celého zařízení.
Ještě bych zkontroloval, zda není někde dotyk v trase vedení či uložení drátu.
Offline
Konstrukce nemusí být ani přímo spojená s PE, jelikož je PE nebo PEN v síti přizemňován, tak bude masivní kovová konstrukce spojená se zemí jako součást objektu spojena dostatečně i bez skutečného spojení vodičem - odpojení konstrukce tedy nepřichází v úvahu. Doporučuji použít jinou, méně chytrou svářečku. Připojení svářečky do čtyřkolíkové nebo pětikolíkové zásuvky na problému nic nezmění, ochrana bude reagovat stejně. Napište o jakou svářečku se jedná - typ, výrobce, určitě ji tady někdo bude znát a mít s ní nějaké zkušenosti.
Běžné svářečky mívají svářecí okruh důkladně izolován od PE (nebo PEN - zelenožlutý vodič) a tak nečiní potíže svářet na uzemněných konstrukcích. Jediné doporučení je, připojit zemnící kleště svářečky co nejblíže místu sváření.
Offline
VašekP napsal(a):
Běžné svářečky mívají svářecí okruh důkladně izolován od PE (nebo PEN - zelenožlutý vodič) a tak nečiní potíže svářet na uzemněných konstrukcích.
I tazatelova svářečka to tak má, ovšem "pojistka" která ho trápí, má za úkol předejít jevu, jakým je například propálení izolovaného podavače zkrz šasi, když jej nějaké prase nechá obalit kovovým prachem.
Už jsem se setkal s takto zničenou Esabkou, pořád nějak fungovala, dokud nezačli navařovat konzoly pro topné trubky a kostru vzali o pospojenou traverzu, na kterou je navařovali. V zásuvce se PE kolík zapekl a všude, kde prach přemostil izolaci podavače, byly díry, podavač zničen.
Offline
VašekP: Svářečka může mít vše oddělené, ale když přece svařujete konstrukci spojenou s PE popř. PEN, tak je to jakoby jste spojil v zásuvce fázi se zemí, ne? Jen se ptám.
Offline
Parkside MIG-MAG mi v garáži, na úplne blbej hliníkovej elektrike, ide na 10C ističi asi do displayových 100-110A. Reálne pritom žerie asi 13-15A podľa oblúka a nast. napätia. Prívod je istený starým čiernym bakelitovým 15A ističom a prívodný kábel od rozvádzača je hliník v dĺžke asi 35-40 m. Pokles napätia pri tomto zaťažení je asi 12-16V.
Minulý piatok 13-teho som ju kúpil s 13% zľavou za 173,-€ tak mám čerstvé info. Celkom to teda zvláda aj na slabšej sústave. Istič pri zapnutí nevyhodí ani na 6A ističi - softštart je dobre poriešený.
Offline
varok napsal(a):
VašekP: Svářečka může mít vše oddělené, ale když přece svařujete konstrukci spojenou s PE popř. PEN, tak je to jakoby jste spojil v zásuvce fázi se zemí, ne? Jen se ptám.
Tenhle dotaz jsem asi přehlédl. Pokud je vše v pořádku, tak to odizolování výstupu svářečky zajistí bezproblémovou funkci. Problém, kdy se svářečka samočině odpojí při pokusu o sváření na předmětu spojeném s PE nebo PEN je elektronická ochrana implementovaná do některých zařízení. Její výhoda je sporná, protože je třeba svářet na mnoha větších konstrukcích, které nelze oddělit od PE a nebo jsou natolik dobře spojené se zemí, že to kontrolní obvod jako PE vyhodnotí a nesvaříte nic, pak je třeba použít jiný stroj. Při každém sváření el. obloukem však platí, že spojení zemnících kleští se svářeným předmětem by mělo být co nejblíže místa sváření a na dobře očistěný materiál - to už jsem zčásti psal minule.
to: IgorS: Ať dobře a dlouho slouží! Jistič 10A by krátkodobě měl vydržet až 15A, takže při sváření, kdy není odběr trvalý, nemusí způsobovat problémy a vypadávat, v pauzách se stačí ochladit bimetalová spoušť (na přetížení) a magnetická (na zkrat) reagovat nebude. Jen to nechce dělat sváry dlouhé metr vcelku.
Offline
Tak to potom musí existovat speciální svářečky nebo speciální režim na svářečkách určený pro svařování konstrukcí spojených se zemí. Zemnění sítě by mělo mít, co si pamatuji, odpor proti zemi do tuším jednoho nebo snad 4 ohmů, A to je odpor, kterého větší kovová venkovní konstrukce nějak víc zanořená do země může snadno dosáhnout. A takové konstrukce se svařují dost běžně.
Offline
VašekP: Děkuji za vysvětlení. Jde vidět že tomu opravdu rozumíte a na rozdíl od jiných nemáte problém něco slušně vysvětlit.
Editoval varok (21-08-2021 18:16:44)
Offline
Radim napsal(a):
Tak to potom musí existovat speciální svářečky...
Spíše obráceně, existují speciální svářečky, které tuto funkci mají a jak jsem napsal je v prinipu zbytečná. Ono je třeba ještě rozdělit tyto systémy na ochranu, kdy nejde svářet na předmětu spojeném s PE vůbec a svářečka se vypne hned při připojení zemních kleští na PE a nebo takovou ochranu, kdy se svářečka vypne při pokusu svářet na předmětu spojeném s PE bez připojení zemnícího kabelu. Tento systém umožňuje svářet na předmětu spojeném s PE pokud jsou nejprve a bez přechodových odporů připojeny zemnící kleště. To ovšem občas zlobí a stačí k tomu přechodový odpor malé hodnoty kdekoliv po cestě zemního potenciálu mezi svářečkou a svářeným místem.
Offline
Takže jestli tomu dobře rozumím, ochrana té svářečky proti proražení svářecího napětí na PE nebo PEN (krabici svářečky) nesmí být příliš citlivá.
Když potom svařuji na objektu dobře vodivě spojeným s zemí, musím dát zemnicí kleště co nejblíž svaru a co nejkvalitněji s co nejmenším přechodovým odporem. Potom zemnicí kabel s kleštěmi stáhne téměř celý svařovací proud a ta troška, co prochází zemí pod svařovaným předmětem do nejbližšího uzemnění sítě a z něho na PE nebo PEN vodič a z něho potom na zdroj svařovacího proudu v sekundáru invertoru , už nestačí vybavit ochranu.
Offline
Ten ochranný obvod je připojen přes nějaký odporový dělič s velkými hodnotami odporů, takže svářecí proud je od PE oddělen tak, aby tam procházelo pouze to, co je potřebné pro činnost kontrolní elektroniky, svářecí proud tam tedy prakticky neprochází, pokud nechceme hovořit o proudech kolem 1 miliampéru.
Offline