SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Čaute, mám doma staršiu trafozváračku (GE 190F Turbo). Funguje na 230 a 400 V. Momentálne je bez prepínača a ja by som ju chcel zapojiť na "priamo" , aby išla len jedna vetva, tj. na 400V, kedže ju na 230 vôbec nepoužívam. Problém je, že neviem ako ju mám zapojiť, prepínač je odobratý a rozobratí v škatuli. Nový sa mi nechce kupovať, stojí tuším okolo 60€. Na primári sú dve vinutia, sekundár je pripojený na zváracie káble.
Môže mi niekto vysvetliť princíp zapojenia tohoto trafa? ako by to malo byť reálne zapojené, aby to bolo v rámci normy a bezpečné.
Keď som si to pozrel bližšie, zistil som, že k primáru vedú dve káble (230 a 400), ktoré majú rovnaký počet "žíl", tj. žltozelený, modrý a hnedý vodič. Môže byť, že zváracie trafo je zapojené len na dve fázy?
prepínač bol typu HZ8B-20/3/4
Editoval anielikk (31-07-2021 21:56:12)
Offline
Bezpečnost a funkčnost jsou dvě rozdílné věci. Bezpečnost zajistí správné zapojení PE, tedy zelenožlutého vodiče.
S funkčností a funkcemi provozu na 230 a 400V to je složitější. Trafo bude pro 400V jistě zapojeno jen na dvě fáze. Princip provozu na dvě síťová napětí je jednoduchý. Na 230V je použita jen část primárního vinutí, na 400V bude zapojené celé v serii, ale musí se správně zapojit začátky a konce vinutí. Ovšem je ještě otázka, jak je řešená regulace proudu, pokud se reguluje rozvíráním jádra, není dále elektricky co řešit. Problém může být regulace odbočkami, vadný může být v tomto případě přepínač odboček. Pokud si nejsi jistý, sežeň nějakého elektrikáře. Pokud něco umí, tak správné zapojení najde
Offline
Regulácia prúdu je riešená cez reguláciu jadra, na vinutí mám poznačené čísla, ako boli zapojené pravdepodobne do prepínača. Nakreslil som schému, ako boli zapojené v prepínači.
túto som stiahol z internetu, je to tam troška inak zapojené, ako to mám ja
takto by to malo byť zapojené iba bez 230 zložky, iba na 400V, "podľa mňa", riadil som sa číslami, ktoré bolí na vodičoch, je toto zapojenie správne, alebo je tam chyba?
takto sú naznačené čísla na kábloch
Editoval anielikk (01-08-2021 21:28:41)
Offline
V prvním příspěvku píšeš, že chceš pouze provoz na 400 V a pořád řešíš původní zapojení přepínače. V tom schematu je vše potřebné a pokud ti stačí jen jedna poloha, je celý složitý přepínač zbytečný. Prostě spojíš "obě primární" vinutí do serie a to je vše. Samozřejmě musíš vyřešit napájení kontrolek a větráku potřebným napětím.
Offline
To stále platí, chcem to iba na 400V. Spojiť primárne vinutie do série nieje problém, problémom je vyriešenie napájania ostatných častí. Nechal som sa inšpirovať schémou zapojenia, ktorá bola predtým na prepínači, no neviem, či to je dobre, či som neurobil niekde chybu a či to bude vôbec takto správne fungovať a či to vôbec môže byť takto zapojené. Ide mi o to, aby to bolo zapojené tak, aby fungovala ochrana pred prehriatím trafa, taktiež aby správne fungoval ventilátor .....
Editoval anielikk (01-08-2021 22:33:15)
Offline
A jaký je to problém . Připojení nuláku či PEN zůstává a je šumák , ke které fázi větrák a elektroniku připojíš . Prostě spojíš ke kterémukoliv přívodu do trafa . Toť vsjo .
Offline
Vinutí trafa je třeba zapojit do serie (pro 400V), ale musí být správně začátky a konce vinutí. Tzn. že musí být vinutí tak, aby se napětí sčítala. K tomu je třeba voltmetr s možností měření střídavých napětí, postačí běžný multimetr s rozsahy 20, 200 a 600V~ Nejlépe použít nějaké trafo na 8 až 12V a připojit ho ke svářecím kabelům. Budete tedy svářecí trafo napájet "z druhé strany"! Pak budete měřit napětí na obou primárních vinutích, jedno bude větší (pro 230V) a druhé menší (doplněk do 400V je na 170V). Pak je provizorně spojit tak, aby se na zbylých přívodech napětí sečetlo. To je pak správně na 400V. Pozor, pokud by se vinutí spojila obráceně, bude nebezpečí poškození trafa a bude reagovat jištění. Motorek ventilátoru je většinou na 230V, mělo by to na něm být napsané, tedy zkontrolovat a připojit k té části vinutí, která je na 230V. Tepelnou pojistku zapojit jako spojku mezi primárními vinutími a kontrolku k ní paralelně - kontrolka musí být doutnavka, bude svítit v okamžiku přehřátí. Kontrolku provozu připojit stejně jako motorek k vinutí 230V. Toto je nejjednodušší způsob jak zařízení zapojit bez zbytečných přepínačů. Pokud není trafo vadné, musí to fungovat. Doporučuji vestavět jakýkoliv obyčejný spínač jako hl. vypínač stroje. Musí být dvoupólový (nebo třípólový a jedna fáze se nevyužije) na 400V a minimálně 16A. Pokud je v přívodním kabelu kombinace vodičů hnědá, modrá a zelenožlutá, měl by se pro 400V modrý vodič přeznačit na černý. Zelenožlutý vodič musí být připojen přímo na kostru zařízení a jádro trafa, nesmí se přerušovat ve spínači a nesmí být spojen s žádným ze svářecích kabelů! Přívodní kabel pro 230V se nikam přiipojovat nebude, ten zbyde jako nevyužitý.
V uvedených schématech jsou chyby. Svářečka rozhodně není zapojena do serie s ventilátorem! Bez znalosti spínacího diagramu jsou schémata také problematická a řekněme, že pro méně zkušeného na nic.
## Pozor! Je třeba být velice opatrný, 400V není na hraní, umí zabít! Vždy je třeba mít zařízení vypnuté a to před každou manipulací zkontrolovat. Pokud si nejste jistý, sežeňte toho elektrikáře, co už jsem radil prvně a dejte mu přečíst tuto diskusi. ##
Editoval VašekP (01-08-2021 23:32:07)
Offline
No specielně úraz 400V je velmi velmi raritní . U 230 je to také raritní , ale "běžné" . Asi by bylo dobré např. poměrem sázek vyjadřovat toto nebezpečí . A tak bych si tipl , že nebezpečí smrti elektřinou při jejím "opravání" proti jízdě v automobilu bude nad 1:1000 , spíše více , ale do auta sedáte několikrát denně .
Offline
Jenže já mu neradím, že má někam jet, ale jak opravovat zařízení na 400V. Podle tebe raritní úraz 400V je velice dobře možný, běž raději sázet na fotbal. Svým příspěvkem jsi tazateli nijak nepřispěl k řešení problému.
Offline
Ďakujem VašekP za cenné rady. Držal som sa vaších rád a postupov a zváračka je už "opravená". Všetko funguje tak ako má, ešte raz ďakujem za pomoc.
Offline
Radu měl v příspěvku 6 , dále jsem okomentoval jen básnění .
Offline
Tvoje rada v příspěvku #6 ukazuje, že elektrice nerozumíš a vymýšlíš nebezpečné a nedovolené konstrukce. Svářečka je připojená přes vidlici a za ní nelze uvažovat nulák nebo PEN. Pokud je pouze čtyřkolíková, tak je tam PE a pokud je pětikolíková, jsou tam PE a N. A PE nelze zatěžovat spotřebiči, slouží pouze pro ochranu. Pokud bude předřazen proudový chránič, zatížením PE bude vypadávat. To, že se domníváš, že (téměř) nelze dostat ránu 400V, ukazuje tvoji neznalost skutečné praxe.
Offline
Ach jo . takto je to pár let . Když jsem v elektrice začínal , pět vodičů vidělo v třífázovém a tři vodiče v jednofázovém obvodu rozvodu pár lidí v celé Československu . A dodnes jsou tyto rozvody používány , neb jsou vyrobeny dle normy platné v době vzniku a DODNES i nadále bude stále provozuschopná ! Stále jsou statisíce elektrických rozvodů dvouvodiáčové a nadále zůstanou .
Účelově překrucuješ věc a pokud toto nevíš , tak běž raději hned na školení . Blábolení o někom , že tomu nerozumí a sám používat účelovku je slaboučké .
Offline
Když se oháníš normami, tak si přečti ČSN 34 10 10 ed. 1965. Již tam je vyžadováno, aby se neužíval PE jako PEN v motorových zásuvkách. Sice je tam zmíněna vyjímka, že do doby, než budou k dispozici 5k motorové zásuvky, tak je to vyjímečně povolené. Ovšem to byl také blud normotvůrců, pětikolíkové čápovky se vyráběly již v 50. létech a již 30 let jsou k dispozici 5k zásuvky dle CEE. Rozvody s třemi a pěti vodiči byly již dávno, ale jenom někdy a někde, tam, kde to bylo nutné. Já je pamatuji ještě s barevným značením PE tmavě zelené, N šedé a fáze černá, červená a modrá a to je víc jak 50 let! To, že někdo má dodnes v provozu rozvody z první republiky nebo války s vodiči typu N nebo NG bych nepoužíval jako argument a neprohlašoval ji za provozuschopnou. Také zkontrolovat shodu takové instalace s normami před válkou je dost těžké, moc literatury k dispozici není. Normy ČSN-ESČ 1950 se sice seženou, ale že by byly v obecném povědomí elektrikářů a rev. techniků se říci nedá. Takže život norem začíná právě ČSN 34 10 10 a to je dost málo, ovšem k řešení těchto problémů stačí.
To že je v provozu mnoho instalací ve dvou a čtyřvodičovém provedení je jasné a ještě dlouho vydrží, přesto by se neměly současné požadavky obcházet a přehlížet. Jednofázové zásuvky mají i ve dvouvodičových rozvodech ochranný kolík zapojený a nezatěžuje se spotřebičem, protože přívod ke spotřebiči je a vždy byl (už za I. rep.!) třívodičový. Identicky by měl být řešen přívod ke třífázovému spotřebiči. Tzn., že pokud mám nový spotřebič, který vyžaduje připojení 3L+N+PE, je jediný správný postup i ve staré instalaci se čtyřmi vodiči, použití pětikolíkové zásuvky zapojené do pevné instalace. Bohužel mnozí, včetně některých rádoby elektrikářů vymění vidlici za čtyřkolíkovou, PE a N zapojí na kolík PE. Může se to zdát jako formalita, ale z hlediska bezpečnosti je to zásadní chyba.
Nic nepřekrucuji, ale také neradím laikům nebezpečné postupy a zapojení. Pokud zapojuji dnes nové zařízení na staré rozvody, musím dodržet v nejvyšší možné míře dnešní požadavky. Na školení běž ty a nech si tam podrobně vysvětlit, jak je to s posuzováním a provozováním starých rozvodů.
Offline
No, když je stroj takhle překopávaný, tak bych se taky přimlouval k oddělení silového a ochranného nuláku. Přecee jen ´je takhle ta ochrana trošku vyšší.
Ale všecko záleží na tom, jakou má anielikk třífázovou zásuvku.
Offline
Myslím, že to není problém, já jsem mu radil, aby připojil 230V ventilátor paralelně k primárnímu vinutí, tedy jeho části pro 230V. Takže připojení k síti by mělo být pouze 2xL + PE (nezatěžovaný). Já u všech starších, opravovaných nebo předělávaných zařízení doporučuji zapojení 2xL nebo 3xL +PE. Má to obrovskou výhodu, že pak není třeba řešit typ (provedení) zásuvky a zda se zařízení zapojí do sítě TN-C, TN-S nebo někde ještě dožívající TT, vždy je to správně a bezpečné.
Offline
Barvy mi nevysvětluj , já jel v PEN žluté a fázi zelené . za a a za bé ty staré obvody jsou bez dalších úprav trvale dále použitelné . Nikoho nazabily tenkrát a nezabijí nadále .
Offline
Stránky: 1