SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#101 02-04-2021 17:04:30

bn
Člen
Registrovaný: 07-05-2010
Příspěvky: 134

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

kdysi z pozice investora jsem zařizoval obecní vodovod. Tehdy projektanti řešili přítomnost co2 ve vodě právě z důvodu nízké životnosti ocelových dílů. Sám jsem se pak přesvědčil, že šroub M10 v mé studni byl sežraný za pár let (nicméně mohl mít i vliv mosazný koš, ke kterému byl přišroubován - elektrokoroze)

Offline

 

#102 02-04-2021 17:16:09

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

@bn

Galvanická koroze mezi mosazi a oceli - To je téměř jisté, že to tak bylo. Při kontaktu mosazi a oceli bude ocel korodovat, protože je anodičtější než mosaz.

Offline

 

#103 02-04-2021 20:43:47

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Nevím,  jestli  mosaz  je vždy anodičtější  než  ocel. Mosaz  sama o  sobě často  koroduje tak, že zůstanou krystaly mědi a zinek  mezi  nimi  zkoroduje a zmizí. Potom  by se ze začátku  mohla mosaz  chovat  jako  zinek,  to  znamená  že by byla anodičtější. Pokud by dostatečně ven  nevylezla ta měď z  mosazi.,  potom by ta mosaz byla katodou.
Jak  už  tady někdo  napsal, ty věci  kolem  koroze jsou občas velmi  složité. A stačí  malá  změna a korozní  jev  se převrátí.
Ostatně proto  se mosaz  používá  v elektrotechnice jako  propojka mezi  hliníkovým  a měděným  kabelem.

Offline

 

#104 02-04-2021 21:00:17

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Radim napsal(a):

ty věci  kolem  koroze jsou občas velmi  složité.

jj to psal JardaK, každej ví že kyselina do autobaterií H2so4 je silně korozivní.
Ale jen protože je nařeďená cca 20% (bobo mě když tak opraví).
Kupodivu 100% H2so4 vůbec korozi železa nezpůsobuje.
Proto se skladuje v zásobnících z obyčejné černé konstrukční oceli.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#105 02-04-2021 21:52:29

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Mám zde knihu v angličtině kde se popisuje obsáhlé korozi kovů a tam přeložím tuto pasáž...  if brass and steel contact, the steel will corrode because it is more anodic than the brass. ...

při kontaktu mosazi a oceli bude ocel korodovat, protože je anodičtější než mosaz. ...

Radim napsal(a):

Nevím,  jestli  mosaz  je vždy anodičtější  než  ocel. Mosaz  sama o  sobě často  koroduje tak, že zůstanou krystaly mědi a zinek  mezi  nimi  zkoroduje a zmizí. Potom  by se ze začátku  mohla mosaz  chovat  jako  zinek,  to  znamená  že by byla anodičtější. Pokud by dostatečně ven  nevylezla ta měď z  mosazi.,  potom by ta mosaz byla katodou.
Jak  už  tady někdo  napsal, ty věci  kolem  koroze jsou občas velmi  složité. A stačí  malá  změna a korozní  jev  se převrátí.
Ostatně proto  se mosaz  používá  v elektrotechnice jako  propojka mezi  hliníkovým  a měděným  kabelem.

Offline

 

#106 02-04-2021 22:04:35

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

bourač napsal(a):

Radim napsal(a):

ty věci  kolem  koroze jsou občas velmi  složité.

Věci samy o sobě složité nejsou. Dokonce jsou to jednoduché, zákonité chemické reakce, kde hraje roli reaktivita kovů samotných, reaktivita prostředí, hustota roztoků(kyselin i alkaline) teplota a galvanická role kovů mezi sebou. Pravda je, že u slitin je to daleko složitější, kde může dojít k samovolné korozi slitiny, jak podotkl Radim. Složité je přijít na mechanizmus a korozi zabránit.

Editoval Frank (02-04-2021 22:10:26)

Offline

 

#107 02-04-2021 22:14:00

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Franku ..............prosím Tě  a co drát 347si ? Dá se tím vařit 316 ? V práci tím vaříme všechno  jen o něm moc nevím. Díval jsem se do tabulek ale jak nevíš přesně co hledat, je to těžké . Je tam rozbor ale jestli to jde použit na tu 316   se tam nedočteš.

Offline

 

#108 02-04-2021 22:26:47

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

pat napsal(a):

Franku ..............prosím Tě  a co drát 347si ? Dá se tím vařit 316 ? V práci tím vaříme všechno  jen o něm moc nevím. Díval jsem se do tabulek ale jak nevíš přesně co hledat, je to těžké . Je tam rozbor ale jestli to jde použit na tu 316   se tam nedočteš.

Příd. drát ER347Si není vhodná pro ER316. Z hlediska svařitelnosti a pevnosti OK. Schází tam však mj. asi až 3% molybdenu, což by svár ochudilo právě o ten Mo a z hlediska korozní odolnosti bude snížena odolnost zejména proti chloru, chloridům, chloritům, atd... Zkrátka zde bych doporučil přídavný drát ER316, ER316L, popřípadě 316LSi.

Editoval Frank (02-04-2021 22:31:06)

Offline

 

#109 02-04-2021 22:31:43

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Franku    děkuji

Offline

 

#110 02-04-2021 22:54:32

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Radim napsal(a):

... ty věci  kolem  koroze jsou občas velmi  složité...

ne až tak zcela OT: Před léty se mi v ruce samovolně rozpadla tkzv. párty pípa při přenosu na další stanoviště. smile
Prostě prasklo mosazné šroubení spojující naražeč a trubku ke kohoutu. Tzn. spoj nezez-CuZn-nerez.
Zanedbatelné dynamické namáhání, síla stěny od velkého průměru vnitřního závitu cca 1.5mm,
médium pivo (žádná mrtvá, demineralizovaná voda apod...), sanitace vodou bez žádných přísad.

Mosaz zevnitř kompletně sežraný (na pohled, po rozlomení kombinačkama). Je i na tento konkrétní případ koroze nějaké vysvětlení?


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#111 02-04-2021 22:56:08

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

špatný pivo big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#112 02-04-2021 22:58:48

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

bourač napsal(a):

špatný pivo big_smile

Já ti dám špatné pivo! Nic jiného než Radegast 12 mi do trubek nesmí big_smile


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#113 02-04-2021 23:01:26

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Radegast je mimo můj perimetr, takže nemůžu posoudit. Tady pijem Svijany, Kozel, Krušovice a podobný samosery smile
Venkovní přenosný pípy drží.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#114 02-04-2021 23:05:25

davor
Člen
Místo: MSK
Registrovaný: 15-03-2017
Příspěvky: 565

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

bourač napsal(a):

... Tady pijem Svijany, Kozel, Krušovice a podobný samosery smile

No každý je odkojený na něčem jiném. Ale to už s kontamináciou zvara má pramálo společného...


Telwin Tecnica 144, [url=http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=110195#p110195]MacAllister MSMW200A[/url], Proteco P800E-C, ERS-50, Meva Pb :-)

Offline

 

#115 02-04-2021 23:31:06

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

@davor
No, nic divného. Mně se takhle totálně rozpadla mosazná rozdvojka na zahradní hadice po jediné zimě. Ponechaná v kůlně na mraze, ale ne, že byla v ní voda a roztrhal to mráz, to vůbec, byla v suchu. Po zimě se při pokusu našroubovat hadici rozpadla na kusy...

Offline

 

#116 03-04-2021 07:40:44

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Zacinate ma desit s tou mosadzou. Ja som na vodovodnu pripojku dal miesto plastovej spojky drahu mosadznu, lebo je vraj lepsia. A teraz citam toto, bavite sa o elektrolytickej korozii, alebo mosadz koroduje cisto chemicky?

Offline

 

#117 03-04-2021 10:40:36

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

bourač napsal(a):

Radim napsal(a):

ty věci  kolem  koroze jsou občas velmi  složité.

jj to psal JardaK, každej ví že kyselina do autobaterií H2so4 je silně korozivní.
Ale jen protože je nařeďená cca 20% (bobo mě když tak opraví).
Kupodivu 100% H2so4 vůbec korozi železa nezpůsobuje.
Proto se skladuje v zásobnících z obyčejné černé konstrukční oceli.

Koncentrovaná  kyselina sírová blízko 100 % působí  oxidačně. Dřív,  než  se černý  materiál  začne rozpouštět, tak  ta sírovka vytvoří  na jeho  povrchu pevnou  vrstvu  oxidů případně rovnou bezvodých  síranů  železa, které  jsou  v koncentrované  kyselině sírové taky nerozpustné. Třeba ale místa vystavená ještě mechanickému  tření nebo  kavitaci  vlivem  ultrazvuku se rozpouštějí,  protože ten  povlak  je periodicky ničen a odlupován.
Stejné  to  je u  dusičné  kyseliny,  ta působí  oxidačně ještě při mnohem  nižších  koncentracích.
U zředěné  kyseliny sírové oxidační  působení  není, takže se ocel  normálně rozpouští za vzniku ve vodě rozpustěných  síranů  a plynného vodíku.

jean: Za socíku  se třeba dost  nedoporučovalo používat  na samodomo vyráběné  televizní  antény mosazné  trubky. Právě proto,  že zinek  z tehdejší mosazi  zmizel a mosaz  se stala pórovitá a rozpadala se.
Ale bude asi  dost  záviset  na kvalitě  zpracování mosazi,  jak moc jemnozrnné  obsahuje krystaly mědi. A potom  bude velmi záviset,  čím  je ta mosaz  přilegovaná. Je třeba mosazná  slitina určená  na použití  na zámořských  lodích a ta by měla být velmi  odolná  ke korozi. O moc víc už  o  tom  nevím.

Offline

 

#118 03-04-2021 10:49:46

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

jean napsal(a):

Zacinate ma desit s tou mosadzou. Ja som na vodovodnu pripojku dal miesto plastovej spojky drahu mosadznu, lebo je vraj lepsia. A teraz citam toto, bavite sa o elektrolytickej korozii, alebo mosadz koroduje cisto chemicky?

Nenechte se děsit. To, co jsem zde uvedl s tou mosaznou rozdvojkou může být typický případ levného čínského výrobku v souvislosti s uskladněním, kde mohly působit různé vlivy... Já mám rovněž v domě vodovod z měděných trubek v kombinaci s mosaz ventily a různé tvarovky a slouří vše v pohodě desítky let. Mosazí je spousty druhů, přečtěte si zde toto:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mosaz
kde mě zaujal odstavec, což mohl být můj případ.
Sezónní praskání
Dvoufázové mosazi jsou náchylné ke korozi při vnitřním pnutí. K tomu dochází především v korozním prostředí, jaké tvoří například čpavek. Tomuto druhu koroze se říká sezónní praskání (season cracking) a projevuje se tím, že mosaz bez jakéhokoliv zatížení začne samovolně praskat. A to třeba i během skladování..... Proto je žádoucí snižovat vnitřní pnutí vyžíháním za teploty 250 – 350 °C. Tato koroze byla objevena a popsána Angličany v Indii a v období monzunů. Mosaz používaná v nábojnicích byla vystavena vysoké vlhkosti vzduchu a amoniakálním parám, vznikajícím z rozpadu organických zbytků, což způsobovalo rozpraskání a tedy znehodnocení munice a střeliva.

Offline

 

#119 03-04-2021 20:37:16

bn
Člen
Registrovaný: 07-05-2010
Příspěvky: 134

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Nás učíli, že některé druhy mosazí jsou difuzně (mezikrystalicky) prostupné pro vodu a ta při mrazech mosaz roztrhá viz případ těch antén, které byly uváděny jako příklad - ČVUT 80. léta

jinak si matně vzpomínám, že jako důkaz efektu uváděli, že pokud část toho samého dílu byla s povrchovou ochranou, tak ta tu mrazivou zimu přečkala bez úhony.

Editoval bn (04-04-2021 00:47:07)

Offline

 

#120 05-04-2021 19:14:46

bn
Člen
Registrovaný: 07-05-2010
Příspěvky: 134

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

Frank:  Nevím, zda se angličtí soudruzi trefili, při výrobě nábojnic dochází ke značnému přetvoření a dokonce je nutné při tažení výlisky - polotovary před dalšími tahy žíhat. Na závěr je nutné zejména u dlouhých puškových nábojnic krček, kde je nejvyšší přetvoření a vnesené pnutí, vyžíhat právě z důvodu odstranění pnutí. Jinak je znám ještě další efekt, že přítomnost vody snižuje potřebnou energii v šíření záprasků, takže použili (možná nevhodný) typ mosazi a současně nežíhali krček a vlhkost za monzumů odstartovala šíření záprasků ...

Offline

 

#121 05-04-2021 22:24:11

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Kontaminácia koreňa zvaru-nerez

bn - Ano, tak nějak to bude big_smile  a na druhu,  kvalitě a zpracování mosazi hodně záleží. Povětrnostní vlivy na některé druhy působí negativně, ten příklad s anténami a koneckonců asi i ten můj s tou rozpadlou  3/4" mosaznou rozdvojkou je asi dostatečný důkaz. Co já vím, nedoporučuje se ani kombinace mosazných dílů vodovodního potrubí s ocelovými trubkami kvůli galvanické korozi, kde tedy korodují za určitých podmínek především ocelové trubky.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče