SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Tomáš Junek napsal(a):
Ano bavíme se o metodě TIG.
Bohužel zařízení je už převzaté a nyní řešíme reklamaci. Dodávka zařízení byla včetně montáže tak jsme na to nepřišli dříve. Na tyto problémy s kořeny svarů jsme přišli jen náhodou, jelikož praskl jeden ze svarů na přírubě a část potrubí jsme museli demontovat a následně při pohledu dovnitř jsme našli oxidační výkvěty - jestli to tak správně nazývám.
A právě se jedná o to zda-li my jako zadavatel jsme jim při zadání měli přesně specifikovat jak to mají vařit, že mají použít inertní plyn, atd.....
Zeptám se takhle:Měl zhotovitel dostatek relevantních podkladů o tom jak svařovat nebo minimálně k čemu bude zařízení sloužit aby si dokázal nějakým způsobem stanovit nutnou kvalitu provedení?Jako strojař určitě víte že bez přesných podkladů se vyrábí velice špatně a tolerance mezi výrobkem a zmetkem můžou být setsakra úzké a ošemetné.Sám se se tím poměrně často setkávám-jen to trochu slízni,tady to bodni,támhle kousek uber ale fakt jenom kousek.Bez definice nějaké měrné veličiny jsem prostě v.....
Offline
frank> neviem, ci sa bavime o tej istej demineralizovanej vode - demineralizovana voda je voda zbavena mineralov, ma tendenciu na seba viazat prvky, napr. kovy z potrubi - naopak, je vysoko agresivna - preto sa jej hovori aj "hladova voda"
napr.
Odstranění tvrdosti, tzv. změkčení vody pro teplovodní kotelny, zabraňuje již zmíněnému usazování vodního kamene. Touto úpravou však stoupá agresivita vody vůči kovům, proto se pro změkčenou vodu ustálil výraz „hladová voda“..................
http://www.chos.cz/uprava-vody-pro-teplovodni-kotelny/
ta nadrz, o ktorej hovorim, sluzila prave ako zasobnik na demineralizovanu tuto vodu vo famaceutickej firme
bolo na to viacero odbornych posudkov, ten zvar sa musel vyrezat a zavarit znovu
Editoval rcp (31-03-2021 20:37:27)
Offline
Ale tady se asi nejedná o jeden svar ale dílo nějaké firmy co si na práci naptala nějaké divočáky kteří dělali co uměli. Já mám pocit ,že je to fajn sem tam někoho takto vyškolit. Firmy si potom začnou vážit svých odborníku . také jak si psal i zadavatel se musí občas vyškolit.
Offline
rcp... Tak já vám nevím. Není vždy pravda co se objeví na netu... Musel bych vidět nějaké porovnání agresivity běžné pitné vody a srovnání s tou demineralizovanou. Nám vždy ve firmě kde jsem pracoval důrazně požadovali na tlakových zkouškách používat jedině demi-vodu... Ta voda se zbavuje minerálů,právě proto, aby nebyla agresivní. Má také podstatně menší elektrickou vodivost a tudíž nepodporuje vznik elektrolytických reakcí atd... Co já vím, tak se právě všude používá právě proto. Jak může stoupat agresivita vody, která je zbavená všech agresivních látek? Snad jedině když je nasycená kyslíkem... Chcete tvrdit, že když by se používala voda plná stopových látek jako vápenaté sloučeniny, dusitany, dusičnany, chloridy atd... že bude méně agresivní? Proč se potom důrazně požaduje na elektrárnách, reaktorech, parogenerátorech tedy právě jedině demi-voda? To nemá logiku.
Když jsem přečetl ten odkaz, tak se asi bavíme každý o něčem jiném. Tam je popisováno změkčování vody pomocí chemikálií. To není zdaleka totéž jako voda zbavená všech minerálů... podobná vodě destilované. A právě zde bych uvedl zajímavý případ. Mám destilační přístroj na vodu, kde varná nádoba je z nerezu 304. Přístroj jsem používal pravidelně mnoho let neboť voda v mojí studni obsahovala podle rozboru větší množství dusitanů vápníku ap. nežádoucích látek. V té nádobě se po každé destilaci nahromadila vrstvička usazenin. Jednou jsem byl mimo domov na návštěvě vlasti a ten přístroj byl 3 měsíce ponechán. Potom jsem jej opět uvedl do provozu a nestačil se divit. provrtané dno desítkami malých otvorů. Pittig corrosion. To způsobily ty usazeniny ponechané v přístroji dlouhou dobu.
Editoval Frank (31-03-2021 21:46:40)
Offline
Rcp voda v kureni-uzavretom systeme ked je zbavena kyslika a ,,prevarena,, nad 90 stupnov tak praveze zabranuje vnutrornej korozii ,ze nenarusa potrubia a kurenari jej hovoria ,,mrtva ,, voda ked ma pamat neklame .
Frank ked sa uz rozprava o vode,ze ked sa pouziva ,,tazka voda,,, tam platia ake pravidla co sa tyka potrubia ?
Offline
Joe66 napsal(a):
Rcp voda v kureni-uzavretom systeme ked je zbavena kyslika a ,,prevarena,, nad 90 stupnov tak praveze zabranuje vnutrornej korozii ,ze nenarusa potrubia a kurenari jej hovoria ,,mrtva ,, voda ked ma pamat neklame .
Frank ked sa uz rozprava o vode,ze ked sa pouziva ,,tazka voda,,, tam platia ake pravidla co sa tyka potrubia ?
Těžká voda je úplně jiná kapitola. Normální voda je chemicky H2O, kdežto těřká voda je tvořena deuteriem, to je izotop vodíku a chemicky je to D2O. Ta se používala v určitých typech atomových reaktorů...
Offline
rcp napsal(a):
ved aj posledny zvarac (resp. adept na zvaracske remeslo) vo zvaracskej skole fuka do nerezovej trubky argon, alebo formovaci plyn!
alebo?????...........
Spomenul som si na jedno staršie video.
https://youtu.be/7dsmffr_Qpc
Treba si prečítať aj komentáre k tomu videu.
Offline
"Pretože používajú. Dokonca mi osobne Marián vysvetľoval kde sa nadstavuje o koľko skôr má zváračka vytvárať ochrannú atmosféru."
"Ahoj , pekna praca. mam otazku : nevadi vyfukovemu systemu ked nie je prevareny aj z vnutra ? nehadze to nechcene zvuky pocas pouzivania?"
mas pravdu, niektore komentare su zabavnejsie, ako cele video
Offline
Tento sa zjavne vyzná: Argon sa v tomto pripade určite použiva, bez toho nerez nezvaríš dobre. Pri zvarani elektrodou obteka argon elektrodu a vychadza cez dyzu tak nepotrebuješ žiadnu pridavnu hadicu kukni si poriadne zviaranie mig mag
Offline
3in1- to musi byt naozaj spickovy vyfuk, ked je zvarany vsetkymi metodami naraz......
Editoval rcp (01-04-2021 08:10:40)
Offline
rcp napsal(a):
frank> neviem, ci sa bavime o tej istej demineralizovanej vode - demineralizovana voda je voda zbavena mineralov, ma tendenciu na seba viazat prvky, napr. kovy z potrubi - naopak, je vysoko agresivna - preto sa jej hovori aj "hladova voda"
Já jsem se s tím kdysi setkal třeba v galvanovně. Sušicí odstředivky na drobné díly, pokud používal i na oplachy demi vodu, korodovaly, respektive jejich materiál ubýval mnohem rychleji než když předtím používali obyčejnou čistou vodu.
Je to právě chemie velmi málo rozpustných látek ve vodě. Například jako jsou třeba oxidy a hydroxidy železa. V běžné vodě je obvykle víc iontů železa než kolik odpovídá jejich rozpustnosti, proto se další ionty do vody nerozpustí a povrch oceli zůstává stálý. V demi vodě jsou tyto ionty železa odstraněny, proto jakmile se demi voda ocitne v kontaktu s povrchem oceli, kde je vždy vrstva oxidů železa a v případě vlhkosti i hydroxidů železa, začnou se rozpouštět. A protože se bavíme o povrchové vrstvě v mikronech na jinak reaktivním kovu, co se rozpustí do demi vody, je okamžitě nahraženo oxidací kovu. Výrazně větší množství demi vody, o několik řádů, ne je hmotnost toho dílu, pak udělá viditelný korozní úbytek.
Offline
Tomáš Junek napsal(a):
hledám cokoliv
co smlouva s pojišťovnou? Krytí podnikatelských rizik...
osobně mám vyzkoušený způsob, v podobném případě - cena průšvihu se rozdělí mezi investor, zhotovitel a subdodavatel pěkně na 3 díly.
To ovšem vyžaduje že všichni tři mají jako proritu vydělávat prací, né tím že použiju cokoliv abych vydělal.
Offline
radim> nie som chemik, ale zvarajuci slaboprudar
nerozumiem tomu
dostal som sa k tejto skusenosti tak, ako som pisal - riesili sme reklamaciu, ked zvarac omylom pouzil drat nizsej kvality a asi po pol roku zacala demi voda v nadrzi rozkladat zvar, ktory bol inak v poriadku
ludia, co riesili tu reklamaciu to zdovodnili presne takto
robime nadrze na slanu vodu, kyseliny, a ine agresivne latky - ta demi voda prekvapila aj nas
napr. autocisterna (ADR) 30m3 z materialu 316Ti
podobnu skusenost mame aj na prevadzke, kde morime nerezove diely
na oplach vymoreneho dielu sa pouziva prave demi voda, aby neostavali na povrchu "mapy"
demi vodu vyrabame reverznou osmozou - ccz za 5 rokov nam to "rozozralo" zasobnik hotovej demi vody z materialu 316L
Editoval rcp (01-04-2021 21:07:50)
Offline
Zajímavé téma.O "hladové vodě" je známo že ten svůj hlad po minerálech ukájí z prostředí kde se vyskytuje.Nevím jestli nemá vliv způsob její výroby-jestli je vyrobená destilací,reverzní osmózou,deionizací nebo elektrodialýzou.....
Offline
No a mě by zajímalo jaký je lepší materiál než 316L ?
Offline
Ládes napsal(a):
Zajímavé téma.O "hladové vodě" je známo že ten svůj hlad po minerálech ukájí z prostředí kde se vyskytuje.Nevím jestli nemá vliv způsob její výroby-jestli je vyrobená destilací,reverzní osmózou,deionizací nebo elektrodialýzou.....
Je možné, že záleží na způsobu výroby. Já osobně jsem se nikdy nesetkal s tím, že by zásobník na demi vodu, kterou jsme mnoho let ve firmě používali na tlakové testy a testy těsnosti za vysokého tlaku armatur, jako ventilů, cryo ventilů a zařízení pro veškerá odvětví průmyslu, někdy prorezavěla díky tomu že obsahovala právě demi-vodu. Existuje množství názorů, např. jeden čas se tvrdilo, že je škodlivá na pití atd... No a nakonec v takovém Izraeli jinou vodu pomalu nepoužívají, než tu odsolenou, což je osmoticky dmineralizovaná. Já tedy osobně nevěřím, že když se odstraní nepatrné množství minerálů, že to může mít zásadní účinek na takové obrovské zvýšení její korozivní účinnosti. Tam muselo být něco jiného. Vím, že se drasticky zvýší koroze schopnost vody, pokud je v ní rozpuštěný kyslík a nejvíc v podobě ozónu. Nebo, když se přidá peroxid vodíku... nebo oxid uhličitý... Jak už jsem psal výše. Musela by existovat nějaká relevantní studie porovnání, jinak se bavíme o ničem.
Offline
taky bacha na čpavek,
zavedená ostravská firma, která realizuje práce nejen v čr.
Postavila v chemičce zásobníky na čpavek. Objem 1000 kubíků. Tloušťka plechu 28mm. Černá ocel.
Zvenku kvalitní nátěr, uvnitř nic.
Po pár letech začaly propouštět sváry!
V rámci záruky bylo nutno dva zásobníky vyhodit a postavit nové - svařené příslušným PM.
V zadání bylo nepoškodit betony pod.
Horní polokoule sem rozřezal a naházel dovnitř. Vysbíral jeřábem.
Spodní polokoule + sloupy řezáno v součinnosti s jeřábem.
Firma si vyžádala pár kusů s původními sváry pro účel dalšího zkoumání.
Offline
pat napsal(a):
No a mě by zajímalo jaký je lepší materiál než 316L ?
Lepší, co se týče koroze, než 316 a 316L je 316Ti, potom special nerez AL-6XN superalloy, nebo Monel.
https://www.penflex.com/chloride-chlori … selection/
https://www.shallcrossbolt.com/sea-wate … he-rescue/
https://www.csidesigns.com/products/superalloys/al-6xn
Offline
Franku jaký materiál by jsi doporučil jako nejlépe odolný vůči žáru? Vůbec se nebude vyskytovat slaná voda, ani chlor, atd.
Jen suchý vzduch a blízko od plasmového hořáku. Ochranný kryt.
Offline
díkes Franku, byl jsem línej pátrat v tabulkách.
Nakoupil jsem velké množství spotřebního materiálu pro plasmy (trysky + elektrody).
Nyní kopíruji system Hypertherm - řezáky aby to fungovalo jak má.
Budu hledat matroš jak píšeš.
Offline
Hledej ekvivalenty 17 255 dle bývalé ČSN.Občas se vyskytne i inconell a podobný "chuťovky"
Frank:Když vodu sytíš CO2-sifon,získáš tak vlastně kyselinu uhličitou.....
Editoval Ládes (01-04-2021 23:32:24)
Offline
Bourači- není zač. Jak píše Lades, tam určitě existují i jiné matroše a ekvivalenty, pokud by nebyla zrovna 310. Jinak vidím, že si užíváš. Myslím ta demontáž nádrže amoniaku...
Ládes - jasně, kyselina uhličitá. Velmi slabá kyselina, která kovům prakticky neublíží. Reaguje trochu se železem, zejména rozpouští některé oxidy a uhličitany
Editoval Frank (02-04-2021 01:10:06)
Offline
Jak na co. Třeba vůbec není pravda, že víc legovaný materiál má automaticky vyšší odolnost korozi.
Třeba na kyselinu dusičnou se používá obyčejná nerez ocel 308L, stabilizovaná 347 je horší a stejně tak je méně vhodná 316L, která má víc niklu a navíc i molybden.
A třeba zředěná kyselina může napáchat vyšší škody, než koncentrovaná. Dále záleží samozřejmě na teplotě.
Jinak existují tabulky korozní odolnosti, kde se volí dle média, koncentrace, teploty, povoleného úbytku, ale skutečný poklad je zkušený konstruktér a ten by měl mít hlavní slovo, ne svářeč, byť sebešikovnější, nebo u firem čím dál povinnější manažer přes úspory.
pat napsal(a):
No a mě by zajímalo jaký je lepší materiál než 316L ?
Offline