SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Inu elektrikář ....
Offline
Tak se mi konečně povedlo si svářečku vyzkoušet na nové elektrice na samostatném, ničím jiným nezatíženém jističi. A funguje naprosto bezproblémů (zkoušel jsem 60A a 100A).
Mezitím se sousedi-nájemníci zmínili, že kvůli něčemu jinému volali revizáka a ten říkal, že elektrika v domě je částečně v hliníku a nic moc.
Takže opravdu mám doma slabou elektriku a musím na ni koupit svářečku s nízkým proudem, resp. pro nízký jistič. Což bude asi jedině ta GYS GYSMI - co jste tu pánové ukazovali dalšího, co dokáže fungovat na 10A jištění, tak to byly profesionální mašiny za desítky tisíc, na to nemám.
A tuhle holt dám někam na bazar se slevou 10-15% jako zánovní - třikrát použitou v záruce, doufám že se za takovou cenu prodá a nebudu na ní tratit ještě víc.
Díky za tipy a nápovědu.
Editoval pan_myval (25-11-2020 17:00:46)
Offline
A stále dokola . Celé obce mají rozvody pro tisíce zákazníků vedené hliníkem . Statisíce panelových bytů , i můj , mají rozvod v hliníku a OK . Takže chyba je jinde . Nejspíše v tom , že instalace dříve udělané byly pro jiná použití . A ty chceš něco , co nechtěl investor . Tzn , že chyba je na TVÉ straně .
Offline
Já jen říkám, co říkal elektrikář... Že je to zbastlené něco-to-něco-to a je to slabé.
Offline
bobobo, zase si pleteš holinky s hodinkama (oboje se natahovalo). Kdybys tomu rozuměl, tak bys napsal, že celá distribuční soustava VN a VVN je v hliníku. A nejen u nás. Výsledné řešení není jen jeden parametr.
Offline
Nemusí to být zrovna tímto, ale vím, že dost často bývaly problémy v bytových domech u starých rozvodů z hliníku, o které se desítky let nikdo nestaral. U žárovek a běžných spotřebičů se ani tak neprojevovaly, problémy nastaly třeba u pračky nebo el. trouby. Většinou stačilo jen projít okruhy a dotáhnout všechny spoje v krabicích a v zásuvkách. Podle mě bude na toto invertor hodně citlivý.
Offline
Hliník tlakem teče, proto se přestal v domovních rozvodech používat.To co píše Zdenek je zcela přesný. Chce to jít od rozvaděče krabicema až k zásuvkám a dotáhnout všechny šrouby. Světla na to nejsou tak citlivý, protože tam teče malej proud.
Offline
Ono to dotahování je takový placebo. Prakticky se problematika tečení hliníku projevuje u průřezu do nějakých 4-6 mm2 a to ještě ne vždy, protože záleží na slitině, jak se zrovna povedla.
Jinak stačí dotahnout při montáži a pak s odstupem několika měsíců znovu a nemůže se to hnout. Problém může dělat oxidace, ale pak ani to dotahování nic neřeší.
V některých případech způsobí horečný utahovač víc škody než užitku, protože překročením utahovacího momentu neodstraní vrstvu oxidace či spáleniny, ale maximálně urve šroub.
Diagnostika je celkem jednoduchá, stačí pár měření a porovnání hodnot, ale chce to praktika, ne odečítače hodnot z displeje, protože zásadní je chybu vyhodnotit.
Pan mýval píše o 3f zásuvkách, podle toho, čím jsou připojeny, by možná i pronajímatel skousnul výměnu jedné z nich za zásuvkovou skříň, kde by bylo jištění, chránič a rozdělení na 3 a 1f zásuvky.
Offline
to je to prave vysvetlenie,hlinikove rozvody o ktore sa desiatky rokov nikto nestaral !!!
Offline
Potom este je problem ked v krabicke je podotahovanych xy hrubsich vodicov a ked to niekto chce skontrolovat a niektore ,,bundze,, kablov trochu povytiahne a staci ,ze sa jeden ulomi pri vyvodu z steny a je vymalovane A chutovka ked pri vacsej zatazi je niekde skryt a krabicka alebo v stene zamurovany spoj o ktorom nikto ani netusi a zrazu v celom dome nejdu zasuvku a vtedy sa lovek moze aj pototo a nenajde chybu kym to nevybura
Offline
nieco podobne som opravoval minuly viken,budova postavena zaciatkom 80 tich rokov,za tu dobu sa tam v tom uz hrabalo x-ludi,polka zasuviek na yvcape nefungovala,dohladanie kadial to tam je vobec natiahnute + otvaranie milion krabiciek ktore su uz na pohlad na hranici zivotnosti mi pripravovala zaludocne nevolnosti,radsej som natiahol novy kabel,vecsina bola tahana povrchom takze to ani nezabralo vela casu,cez tyzden sa ozval majitel ze takych zasuviek tam maju viacej a ze by bol rad keby sa aj tie "opravili"
dva tyzdne dozadu ina prevadzka ze citit v buduve zhoreninu ale vsetko ide...po prichode na miesto kontrola nosom potvrdila zdesene vykriky majitelky,no nieco vam tu hory...niekto vymyslel namontovat elektricke ohrievace na terasu ale nikoho nenapadlo si tam najprv zavolat elektrikara ci to tie chudatka stare rozvody aj utiahnu
podobnych prihod mam desiatky ale to ma kazdy elektrikar ktory riesi aj poruchy a nie len nove rozvody
Offline
Znal jsem dokonce elektrikáře, který byl tak líný a věčně s hladinou, že byly nějaké rozvody elektriky a nějaké pojistky. Ty šroubovací keramické. Plácnu kabely původně pro světla, pojistky 6A. Potřebovali jsme na určitém místě i zásuvku, tak cvaknul kousek od světla kabel, dal krabičku. Udělal odbočku k zásuvce a pojistky vyměnil za 16A. Do zásuvky se nezapojovalo nic velkoodběrového, ale i tak.
Offline
To skoro abych se bál vůbec strčit do zásuvky _jakoukoli_ svářečku, jak vás tu pánové čtu.
No objednal jsem tu GYSMI 80P která požaduje jištění jen 10A, a říkám si že to snad nemůže dělat problémy - vždyť ještě předevčírem před regulacemi EU měl příkon přes 2kW každý druhý vysavač a rozvody z toho nehořely.
Offline
Pan-myval - pokud vám skutečně stačí svařování elektrodou max. 2 mm, pak je GYSMI 80P dobrá volba.
svařovací invertor GYSMI 80P s dokonalou dynamikou oblouku
výborné zapalování oblouku díky zvýšenému napětí na prázdno
svářečka disponuje funkcemi HOT START, ANTI-STICK a ARC FORCE
měkké tavění díky využití stejnosměrného proudu
od francouzské společnosti Gys
Technické parametry:
Metoda svařování MMA
Síťové napětí 230 V
Rozsah svařovacího proudu MMA 10 - 80 A
INVERTOR ANO
Funkce ANTI STICK ANO
Funkce ARC FORCE ANO
Funkce HOT START ANO
Jištění 10 A
Rozměry ( š x d x v ) 23 x 14 x 10 cm
Hmotnost 2,5 kg
Online
Ke svářečce s nižším příkonem mám dva dotazy.
Zaprvé: co se přesně stane, když použiji větší elektrodu než na jakou mám nastavený proud? Bude svár nekvalitní?
Zadruhé: skoro se nedají sehnat elektrody 1,6mm na normální ocel, jen MMA na nerez a wolframové na TIG. Má to nějaký technologický důvod, nebo prostě jen nikdo nechce elektrody 1,6 protože tenké plechy všichni vaří drátem, a kde není tržní poptávka tam není ani nabídka?
Offline
Nevím ale 1,6 a 2 eldy na MMA jsou běžně k dostání stačí se podívat přes strýčka gogle https://www.svarecky-obchod.cz/prisluse … YbEALw_wcB
1,6 a 2 eldy používám na jekle 2až2,5 stěna proč nemám CO ? nemam na něj ve svý pididílně místo a svařuji venku MMA Vyhovuje mi to tak na mý kutilský projekty
Nejvíce ale používám tyto eldy https://www.svarecky-obchod.cz/prisluse … -2-8kg.htm
Offline
1-Když použiješ elektrodu silnější, než by odpovídalo maximálnímu proudu svářečky, tak se neroztaví, ale obvykle se jen přilepí.
2-Protože se moc nepoužívaj. Já jsem kdysi na zkoušku sehnal hrst rutilek 1,6, ale na nějaký vaření to není.
Kdyby si každej dával do profilu místo, kde živoří, jak už jsem několikrát (a nejen já) psal, tak bych ti třeba nabídnul, aby sis je odvezl na testování. Takhle máš peška.
Offline
Ano, elektrody 1,6mm jsou běžně k dostání, ale běžně se nepoužívají. Nejsou ale vyráběny ve všech druzích elektrod. Je obtížné je vést. Pokud jsem je použil, tak jsem je půlil.
Offline
Nejspíš je u některých druhů obalů už i mechanický problém je udělat na tenkém drátě pro elektrodu 1.6 tak, aby tam držely a neopadly při manipulaci už v obchodě nebo při přepravě.
Offline
Ten obal problém není, na elektrodách drží perfektně. Ale jak už psal Famater, 1,6 elektroda v plné délce má při svařování tendenci kmitat, jak pružina. Používám je jen výjimečně. Na většinu prací s jekly apod. dvojka elektroda stačí. A když ne, dá se víc vrstev. Používám je nejčastěji.
Edit.: pokud použiješ silnější elektrodu, než je optimální proud, buď bude pořád zhasínat, případně kvalitní svářečka oblouk podrží, ale nebude to provařené, jen nalepené.
Editoval Zdenek11 (05-12-2020 12:43:34)
Offline
pan_myval napsal(a):
Zaprvé: co se přesně stane, když použiji větší elektrodu než na jakou mám nastavený proud? Bude svár nekvalitní?
Zadruhé: skoro se nedají sehnat elektrody 1,6mm na normální oce
Bude Ti chcípat oblouk, bude se lepit elektroda a svár samozřejmě bude nekvalitní
1,6mm rutilku seženeš v pohodě
Offline
Platí zmíněná diskuze i pro tento tip jističe? https://www.sfos.cz/147-jistice-20-ka
Offline
Tento jistič B80 to jistě vydrží, ale nejspíš vypadne hlavní jistič. Pokud by nevypadl hlavní jistič, tak shoří dráty a možná i celej dům.
Offline
Tohleto namontovat na místo běžného jističe 10 nebo 16 A je asi dnešní obdoba toho, jak když kdysi místo pojistek neznalí koumáci strkali do pojistkových pouzder hřebíky. Odhaduji, že klasický hřebík s obvyklou proporcí délka ku síle hřebíku cca v příslušné délce staré porcelánové pojistky prohoří a tím vypne obvod právě asi tak +- při těch 80 Ampérech.
Jinak myslím, že nad hlavním jističem ještě jsou nějaké jističe na sloupu (na trafu?), které když vypnou, , musí se na jejich nahození volat elektrikáře rozvodných závodů.
Offline
Tenhle 80A jistič bude fungovat jenom jako vypínač, ne jako jistič. Bude tam místo otočného spínače OFF-ON.
Jestli je to podle normy, to bude záležet na konkrétním případě. Dokázal bych ho akceptovat na vstupu rozvaděče s tím, že vedení je správně jištěno na začátku přívodního kabelu a za 80A jističem jsou správné jističe podle jištění na začátku přívodního kabelu.
Ale jestli tohle připouští norma, to nevím. Vyhláška mi propadla před sto lety
Offline