SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 05-10-2019 19:02:08

Křoustík
Člen
Registrovaný: 05-10-2019
Příspěvky: 3

Pomoc s identifikací vad ve svarech

Zdravím, vypracovávám práci do školy a potřebovala bych poradit identifikovat vady svarů na hliníkových rámech - viz obrázky. Budu vděčná za vaši pomoc :-)
(1)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9309_img_3143_uprav.jpg

(2)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9309_img_3147_uprav.jpg

(3)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9309_img_3139_uprav.jpg

(4)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9309_img_3141_uprav.jpg

(5)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9309_02_2_2_vzorek_x2_uprav.jpg

Díky moc!!!!

Offline

 

#2 05-10-2019 19:22:10

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

Vizuální kontrola svárů - ČSN EN ISO 17637
Svařování - Svarové spoje hliníku - ČSN EN ISO 10042
ČSN EN ISO 5817
ČSN EN ISO 6520-1

Offline

 

#3 05-10-2019 22:42:54

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

nejradši bych napsal něco sprostýho ale jsem rád že slečna studuje technický obor a né nějakou humanitu.
  Budeš si kotě muset ve škole půjčit ty normy a naštudovat to.
Nebo sem pak v praxi budeš chodit s každým nepovedeným svárem pro rady?

Znám pár holek v mém oboru nakládání a obchodování s železem, (fakt mladý holky) a tím že měly zájem brzy postoupily na velmi dobře ohodnocené pozice. smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 06-10-2019 10:07:40

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

Křoustík napsal(a):

Zdravím, vypracovávám práci do školy a potřebovala bych poradit identifikovat vady svarů na hliníkových rámech - viz obrázky. Budu vděčná za vaši pomoc :-)
(1)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … _uprav.jpg

(2)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … _uprav.jpg

(3)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … _uprav.jpg

(4)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … _uprav.jpg

(5)
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … _uprav.jpg

Díky moc!!!!

Ani jeden spoj nevyhovuje už pouhým visual testem na tak pevnostně důležité konstrukci jako je Al rám. Jsou tam evidentní neakceptovatelné vady jako nevyvařené krátery, praskliny, podpálené hrany a to evidentně snižuje pevnost takových spojů. Zejména při dynamické námaze.

Offline

 

#5 06-10-2019 11:29:15

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2656

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

Bůhví, jestli je to opravdu ženská. Pokud se feminum vrhne na takovýhle obor, tak proto, že jí to zajímá a má k tomu blízko. Pak zase neklade takovýhle blbý otázky.
Třeba si hoch myslí, budu se vydávat za ženskou, chlapi budou mít soucit .......

Editoval pafik1605 (06-10-2019 11:30:00)

Offline

 

#6 06-10-2019 15:15:29

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

Ale pánové klídek. Samozřejmě bych ty vady mohl naprosto přesně vyhodnotit i s čísly a úrovní vad, s úrovní přípustnosti pro případné použití, ale to by určitě nebylo, jak mnozí cítíte, zcela správné. Ono je sice studium norem trochu nudná záležitost a snahou dnešních studujících je jen vyplivnout výsledek, ono už to nějak dopadne. A setkal jsem se na na VŠ s pedagogy, kterým to dokonce stačilo. Na moje výtky odpovídali stejně "Co bys po nás chtěl za ty peníze, co dostáváme za výuku?". A stejně se pak chovali jejich asistenti, kteří vlastně aplikaci přednášek procvičují.

Offline

 

#7 06-10-2019 16:41:10

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

vady svarů podle čsn neznám na hliníku už vůbec ne svářečák mám jen Z-E1 takže neporadím nic ale  zajímalo by mě co to je za vadu ten nejtek co schovává zřejmě bublinu na prvním obrázku, to si dělá někdo legraci nebo co to jako je roll

Offline

 

#8 06-10-2019 16:43:31

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

Stari zvaraci zvykli hovorievat, ze "kazdy dobry zvar musi dychat...."

Podla tejto definicie su to vsetko dobre zvary... big_smilebig_smile

Offline

 

#9 06-10-2019 16:57:28

Křoustík
Člen
Registrovaný: 05-10-2019
Příspěvky: 3

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

Ach pánové, vaše povýšenost mě neskutečně dojímá a vážně mi "pomáhá"... potřebovala jsem od vás malou laskavost v podobě rady, nebo alespoň nasměrování.
1. K vizuálce jsem se dostala ve zpracování práce až včera - mimochodem že nějaké normy existují vážně vím.
2. Doma je vážně koupené nemám a dostanu se do školy do nich nahlédnout v týdnu, pokud seženu hlídání dítěte, a práci ke kontrole potřebuji odeslat dneska večer.
3. Podle různých obrázků, skenů z norem apod. jsem schopná něco určit, ale s těmito fotkami jsem už vážně tápala, jelikož jsem nenašla nikde "svar skoro chybí". Sorry, to že nevyhovuje, to vím taky - popravdě, to skoro ani žádný z těch 15 svarů...
4. Nepotřebuji vyhodnotit přípustnost či nepřípustnost, potřebuji jen typ vady a doufala jsem, že v praxi zkušení lidé budou trochu solidárnější a pomohou "zaučit" někoho z oboru.

Takže sorry že studuji i s dítětem za zády, sorry že nestíhám termíny, jak bych tím pádem chtěla, sorry že nejsem zkušená jako vy a sorry, že jsem vás teda obtěžovala!

PS: pokud to někoho zajímá, svary pochází z dětských kočárků - bezpečnost dětí na prvním místě, že ano? Někde tohle projít muselo...

PS2: Na vaše reakce se hodí vlastně místo dlouhé odpovědi více toto: "neporadíte a máte chytré kecy? Běžte se vycpat!"

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9309_t1-a---01-mapa_11x5-139x-lept.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/9309_t2---l01-mapa_9x7-150x.jpg

Offline

 

#10 06-10-2019 17:25:53

Křoustík
Člen
Registrovaný: 05-10-2019
Příspěvky: 3

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

Frank napsal(a):

Ani jeden spoj nevyhovuje už pouhým visual testem na tak pevnostně důležité konstrukci jako je Al rám. Jsou tam evidentní neakceptovatelné vady jako nevyvařené krátery, praskliny, podpálené hrany a to evidentně snižuje pevnost takových spojů. Zejména při dynamické námaze.

Děkuji za radu wink

Offline

 

#11 06-10-2019 17:40:33

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

Křoustík napsal(a):

Děkuji za radu wink

Není zač. Ono je to ještě horší na těch dalších snímcích. Jinak já neznám definici českých norem, to by vám měl spíše definovat pan moderátor. Mně to nedalo, ale pouze jsem konstatoval, že takové spoje jsou nevyhovující, byť jen na dětském kočárku. Ale to pochopitelně víte sama a musí to vidět každý, kdo má o svařování potuchy... big_smile Kdo tohle pustí jako vyhovující.... to raději no comment. smile

Offline

 

#12 06-10-2019 18:11:56

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

Frank napsal(a):

..... Kdo tohle pustí jako vyhovující.... to raději no comment. smile

to mas ako s rtg snimkami z dukovan a temelina - uz niekto sedi? - nie, ani nebude - vsade sa podvadza - taka je realita - stretavame sa s tym kazdy den

Ja to neschvalujem, len sucho konstatujem.....

Offline

 

#13 06-10-2019 18:17:26

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2656

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

Frank napsal(a):

Kdo tohle pustí jako vyhovující....

... toho by měli pověsit za koule do průvanu smile

Offline

 

#14 06-10-2019 19:20:10

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

To: rcp, pafik1605  - Jasně, všude se inklinuje vše odbýt... a co nejvíc nahrabat... sad No, já jsem tedy pracoval jako svařeč poměrně dlouhou dobu i ještě v ČSSR a dokonce na Dukovanech. Ale důležité sváry se tam (tehdy) rengenovaly všechny a pokud vím tehdy problematické nebyly. A tady v USA ty důležité zakázky rovněž podléhaly přísným normám a kontrolám. Běda pustit něco ven, co později bylo reklamováno zákazníkem. Ale i to se stalo. big_smile

Offline

 

#15 07-10-2019 09:36:04

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1454

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

Křoustík napsal(a):

Ach pánové, vaše povýšenost mě neskutečně dojímá a vážně mi "pomáhá"... potřebovala jsem od vás malou laskavost v podobě rady, nebo alespoň nasměrování.
1. K vizuálce jsem se dostala ve zpracování práce až včera - mimochodem že nějaké normy existují vážně vím.
2. Doma je vážně koupené nemám a dostanu se do školy do nich nahlédnout v týdnu, pokud seženu hlídání dítěte, a práci ke kontrole potřebuji odeslat dneska večer.
3. Podle různých obrázků, skenů z norem apod. jsem schopná něco určit, ale s těmito fotkami jsem už vážně tápala, jelikož jsem nenašla nikde "svar skoro chybí". Sorry, to že nevyhovuje, to vím taky - popravdě, to skoro ani žádný z těch 15 svarů...
4. Nepotřebuji vyhodnotit přípustnost či nepřípustnost, potřebuji jen typ vady a doufala jsem, že v praxi zkušení lidé budou trochu solidárnější a pomohou "zaučit" někoho z oboru.

Takže sorry že studuji i s dítětem za zády, sorry že nestíhám termíny, jak bych tím pádem chtěla, sorry že nejsem zkušená jako vy a sorry, že jsem vás teda obtěžovala!

Je mi z toho smutno. Tazatel má šanci se něco naučit, místo toho hledá cesty jak to ošidit. Není cílem pojmenovat jednotlivé vady, ale naučit se pojmenovávat vady, nebo pracovat s normou. Na jedné straně tazatel kritizuje nekvalitu sváru a při tom se chce zařadit mezi stejně neschopné jako byl ten co to vyrobil.

A jak na mě někdo začne vytahovat těžkou životní situaci, péče o dítě a podobně, začínám vidět dost skepticky. Zadavatel práce neni nelida a dokáže jednorázově posunout termín na dokončení.

Trochu úcty k práci pedagoga co se jí snaží něco naučit by to chtělo, když už na sebe kašle. Dalo mu to nějakou práci příklady připravit, zřejmě vysvětlil jak pracovat s normou, jak vyhodnocovat …. a bude opravovat odpovědi.

Při tomto přístupu se nelze divit, že o Češích se říká: kde co mohou ošidit, tam to udělají.

Franku, prosím, jak je to v oblasti výuky v USA? Určitě jsi dělal mnoho kurzů a certifikátů, bylo normální si nechat domácí úkol vypracovat někým jiným a vydávat jeho práci za svou?

Editoval Charon (07-10-2019 09:42:01)

Offline

 

#16 07-10-2019 10:25:25

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

Charon napsal(a):

Při tomto přístupu se nelze divit, že o Češích se říká: kde co mohou ošidit, tam to udělají.

Franku, prosím, jak je to v oblasti výuky v USA? Určitě jsi dělal mnoho kurzů a certifikátů, bylo normální si nechat domácí úkol vypracovat někým jiným a vydávat jeho práci za svou?

Máš pravdu. Nechci generalizovat, ale Češi v těchto vlastnostech jsou dost na špici, řekl bych. Samozřejmě jsem dělal spousty kvalifikačních kurzů a zkoušek, dokonce velmi speciálních, ale tady jede každý za sebe. Hodně záleží na výrobním programu firmy, jakou požaduje kvalifikaci a zkoušky. Ono zde je všechno formou testu. Ve svářecích školách učí jakousi teorii o materiálech a normy, kde i poradí, ale učí zde hlavně praktickou formou, a ve finále jede každý za sebe. Udělat zde podvod je dosti obtížné a riskantní pro obě strany. Jinak ovšem musím konstatovat, že my, co jsme přišli z Vých. bloku jsme měli obrovskou výhodu v tom, že jsme měli za sebou studium ať už v Odborných učilištích, nebo jinde... Tady se každý učí během života a praxi nabírá velmi pomalu a řekl bych dost jednostrannou.

Offline

 

#17 07-10-2019 11:30:57

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1454

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

Díky Franku. Dost mě to zajímá z pohledu interkulturního. Jak se svět globalizuje (fuj to je slovo) tak dochází k střetávání se a spolupráci, někdy konfliktům. Mnoho nedorozumění je z nepochopení. Budu rád, když přivedeš tvé zkušenosti jak pozitivní tak negativní.
Třeba, když známému v USA přivezli nákup a něco chybělo, tak zavolal do obchodu a oni mu chybějící s omluvou poslali a dáreček k tomu. Na případné zneužití situace s lživým nárokováním již dodaného nechápavě odpověděl, proč bych to dělal. Mam ale i věci co se mi nelíbí, třeba výrok od kamaráda: vyhazuji tě ze zaměstnání, máš rakovinu, neber to osobně, to je business.

Editoval Charon (07-10-2019 11:55:17)

Offline

 

#18 07-10-2019 12:41:23

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2656

Re: Pomoc s identifikací vad ve svarech

To říkal i don Corleone: Není to osobní, je to jen obchod. Bác smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče