SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Potřeboval bych poradit ohledně použití mojí stejnosměrné svářečky pro účel vyrobení CO2 svářečky za předpokladu dodělání mechaniky posuvu drátu. Nejsem elektrikář, a nedokáži posoudit přípustnou charakteristiku zdroje.
Zdroj je následující: velké trafo na 230V se sekundárem s vyvedeným středem, který je zapojen na minus elektrodu. Trafo má bez zatížení mezi středem a konci vinutí AC 57,5V. Na krajních koncích vinutí jsou zapojeny výkonové tyristory, ze kterých se odebírá plus na elektrodu. Mezi plus a minus je výkonová dioda. Tyristory jsou ovládány plynule řídící jednotkou. V plusu je zařazena velká tlumivka. Svářečka má dávat od 20A do 120A, pro CO2 na opravy mého auta by to mělo stačit.
Viděl jsem zde nějaké návody na CO2, ale většinou se vycházelo z nějakého zařízení, které bylo k dispozici. Rád bych také využil to, co mám k dispozici já. Jinak kompletní návod od základu jsem nenašel. V některých návodech se mi zdají použitá trafa velmi malá.
Offline
Už to tady bylo tisíckrát omílané, téměř to nejde, nevyplatí se to, a jestli si chceš dokázat, že na to máš, tak si nejdřív něco nastuduj, třeba tady co vše je, tak s toho by se dala udělat slušná bakalářka, najdi si pod hlavičkou čtvereček svarinfo, a za pár dní budeš moudřejší.
Offline
Jak píše KMU1 - podívej se napřed na charakteristiky svařovacích zdrojů pro MMA, TIG a MIG/MAG. Je tu na tohle téma skutečně hodně příspěvků a tlačítko na horní hnědé liště HLEDAT pro začátek napoví.
Offline
Ked tam mas hodne velku tlmivku, dopln kondenzatory ktore znesu skratove prudy, prudove obmedzenie na. Max, doplnit napatovu spatnu vezbu, aby si vedel nastavovat napatie, mozno tp bude chciet este dalsiu tlmivku koli zvaraniu malyni prudmi.
Offline
Pepa99. Prečo máš otázku (dotaz) v nesprávnej kategórii? Nemalo to byť v v kategórii MIG/MAG?
Offline
Děkuji KMU1 i jirkati za navigaci na stránkách.
Zvlášť mnohokrát děkuji Atlanovi za opravdu konkrétní rady.
Seniorovi sděluji, že do této kategorie jsem to dal protože moje svářečka, kteru jsem uvažoval předělat, vaří obalovanou elektrodou, ale máte pravdu, mohlo to být i v jiné kategorii. Pokud mi poradíte, jak můj příspěvek smazat, rád zde uvolním místo pro příspěvky dalších členů.
Offline
Otázka je, jestli MIG vůbec půjde udělat se současnou regulací toho trafa s tyristory. Jak moc je vůbec tepavý proud o kmitočtu 100 HZ, který regulace s tyristory dává a který ve špičkách dosahuje původní neregulované úrovně napětí a proudu, pro MIG použitelný.
Jestli nebude třeba vyhodit prakticky všechno z původního stroje, použít jenom trafo a elektroniku coby vysokovýkonný zdroj snižující napětí udělat úplně znova. Nejlépe s MOS Fety.
Offline
Děkuji Radime. Zpočátku jsem nepředpokládal, že by byla přestavba tak komplikovaná. Už jsem opustil záměr o předělání moji svářečky. Přesahuje to moje možnosti a odborné znalosti. Zkusím sehnat nějaké hotové CO2, ale za přijatelnou cenu budu mít asi dost starostí s výběrem dobře fungujícího stroje. Potřebuji CO2 jen na opravy mého starého auta, tedy od tloušťky svařovaného materiálu cca 0,8mm do cca 3 až 4mm.
Offline
No, teoreticky to složité není ,ale prakticky je.
Co takhle koupit dražší CO2 ( spíš použité) s tím, že se po opravě auta obratem zase prodá?
Offline
Jde o priority. Pokud úpravu svářečky považujete za osobní výzvu, chcete se o elektrice leccos naučit, poznat řadu chytrých, sem tam i ujetých elektrikářů, pak některé rady odborníků z fóra jsou rozhodně dobrá cesta. Ovšem na druhé straně je zde riziko, že než se dáte do opravy svého auta, bude už na veteránských značkách a budete chodit na pravidelné kontroly k lékaři. Pokud správně vyhodnotíte některé rady elektrikářů neelektrikáři, v snaze o zachování svého zdraví a psychické kondice, dáte do sběru železo a měď. Za stržený peníz s doplatkem zakoupíte slušnou multifunkci. Mnohé se naučíte o sváření CO-čkem, opravíte přibližovadlo a budete se dál věnovat tomu co vás skutečně baví.
Myslíte, že si dělám legraci? Jako študent jsem si koupil malý přenosný černobílý televizor, ale v ,,rozsypu,,. Přeci to poletuji, sešroubuji, zapojím, zapnu, ušetřím a všichni budou čumět. Když jsem tu hromádku dílů v několika krabicích od bot detailně prošel, zjistil jsem, že na plošáku chybí cívka L701. Ta byla z kapitalistického dovozu a proto že jich bylo málo, tak se zbylé telky doprodávaly ,,v rozsypu,, pro radioamatéry. Pochopitelně nahradit nešla. Ale co se nestalo, našel se ještě větší blb než jsem byl já, ten to všechno ode mne koupil s tím, že to přece není vůbec žádný problém, že on to natočí na feritovou tyčku a přilepí na plošák epoxidem. Já jsem si doplatil a brzy nato koukal na novoučký přenosný Merkur. On, předpokládám, tu feritovou tyčku točí asi dodnes.
Takže vám přeji šťastnou volbu při výběru řešení této zapeklité, až prekérní situace.
Offline
Da sa prerobit , len otazne ako tomu elektronike rozumiete ... OZ je na riadenie , a tým sa riadi aj charasterika zdroja , prúdová (MMA) alebo napatová (MIG/MAG) ... To nie je pre PC ovládanie , ked IT nevie ani len trojnohý Transistor premerat na E-B-K ktorý prechod je skrate ....
Offline
atishajn napsal(a):
...len otazne ako tomu elektronike rozumiete ...
Milý atishajn, druhá věta prvního článku zní -
Pepa99 napsal(a):
...Nejsem elektrikář, ...
Vždycky máš rozumné, tyhlenty odpovědi. Tak ty prázdninové změny teploty jsou fakt potvorská věc.
Editoval Welda (16-07-2019 18:37:54)
Offline
Díky za rady. Na úpravu svářečky jsem již rezignoval. Elektronice jsem se dříve věnoval mimo svého oboru jen ze zájmu. Podle zdejších návodů bych si dovedl udělat řídící elektroniku pro podávání drátu, ale navrhovat řízení charakteristik bych opravdu nezvládl. Neberu to ani jako výzvu se s problémem poprat, i když zde je možno najít spoust zajímavých nápadů. Problém je, že tolik času nemám k dispozici a tak musím buď zakoupit hotový stroj, nebo sehnat někoho, kdo by mi plechařinu vyvařil. Tato druhá možnost se zdá být značně nedostupná a především velmi nákladná. Možnost zakoupit a následně prodat svářečku mě nenapadla, protože předpokládám, že se budou objevovat stále nová místa na vozidle k opravě.
Offline
styles napsal(a):
S tou cívkou L7O1 to neberu-
Na moment mne ovládl pocit, že bych tu telku býval mohl prodat i tobě. ..... Ale klidně ber. Šlo o materiál ne o závity. Vozili to z Jugošky. A to info jsem tehdy dostal od Paní prodavačky z prodejny Tesla Rožnov (také se označovala jako prodejna druhé jakosti). Starší paní. Dokud zákazníci čuměli do vitrín, pletla nějaký svetr. Když vytasili zmuchlaný papír se seznamem součástek odložila jehlice a to byl fofr. Jednou přede mnou nějaký chlápek chtěl jakousi pasívní součástku. Ji to zaujalo, odložila jehlice a povídá ,,pane inženýre vy to asi chcete do obvodu elektronky .... v televizoru ....., ale to musíte jinak, vzala špaček tužky a na kus balícího papíru nakreslila část schématu.,, Chlap si odnesl co vůbec nechtěl, k tomu zdrap se schématem a s poděkováním vypad. Koukal jsem na ni jako na zjevní. A koukal jsem ještě víc, když mrkla na ÁRo co jsem držel v ruce a povídá ty asi stavíš xxxxx. Máš kliku, máme všechno, ale pozor jsou tam chyby (jako ostatně v AR vždy) , načež to tužkou v časopisu opravila a dala na pult správné součástky. Jo tam jsem chodil hodně rád. Mnohem raději než na Poštovní v Ostravě.
Offline
No, Pramet Šumperk tehdy vyráběl, alespoň podle katalogů, spousty perfektních , kvalitních a moderních feritů na světové úrovni a to ve spoustě tvarů. Ale ve skutečnosti to bylo tehdy jen pro zlost, protože většina těch věcí se v obchodech nikdy neobjevila. Pokud je vůbec někdy sériově vyráběli, tak to byla výroba v rámci dopředu stanovovaných pětiletých plánů pouze jako dodávky pro socialistické podniky a do obchodní sítě šly jen zbytky udělané navíc.
Pokud třeba někdo chtěl tehdy dělat impulzní zdroj, tak kvalitní výkonový ferit H21, který měl Pramet vyrábet v socíku už nejméně 10 let, v potřebných tvarech a velikostech nesehnal, musel to bastlit ze zastaralých feritů H10 a H12. Nebo mít přístup k vhodnému elektronickému šrotu, z něho vytahat vhodné neoznačené ferity.
Nejspíš to bylo jako ve spoustě jiných socialistických podniků, podařilo se jim dostat do vývojové laboratoře práškové metalurgie nějaké schopné nadšence a odborníky, kteří vyvinuli kvalitní výrobky schopné obsadit významnou část tehdejšího světového trhu elekronických feritových komponent a přinést tak Československému státu významné množství deviz. Jenže soudruzi s rudou knížkou na vedení KSČ nepoznali potenciál výrobku a přidělili do Šumperku jen tak málo investic na výrobu, aby výroba stačila jen pro místní českolovenské podniky.
A to ještě nejspíš ne pro všechny.
Mám ale takový pocit, že ferity byly pro Pramet jen vedlejší věc, soudruzi tehdy chtěli po Prametu hlavně výrobu TK plátků pro nástroje.
Pramet Šumperk měl v katalogu třeba i ferit určený speciálně pro vychylovací cívky obrazovek, vybavuje se mně označení H18.
To byl možná případ té chybějící cívky L701.
Offline
Stylesi, to je pravda, ale zase tu je na př. Farnell, který součástku (pokud je ve skladu Leeds, ne USA) doručí do domu druhý den, za poměrně slušnou cenu. Dopravné je menší než českou poštou z Hradce do Pardubic. A to to dovezou do domu. Já jsem zjistil, že v maloobchodě nemá cenu se chodit ptát. Zjistím, kde tu součástku mají a zjišťuji, jak se dá dopravit, kde mají prodejnu, případně uloženku.
Offline
Tak do Rožnova na tranzistory jsem jezdil také. Je to zvláštní ,že třeba v N Jičíně jsme nic takového neměli. To byly ještě KD 602 mám pocit že 250kč dneska 15
Offline
U Farnella záleží na tom, jestli to je v anglii. Pak při objednávce do 13hod, je to druhý den doručeno. Nekdy jsem to měl ve schránce už v 17hod, jindy v 19. Pokud to je v USA, tak je doprava v tisících. To už je jenom pro větší objednávky.
Offline
styles: No, v katalozích Prametu byl ještě nástupce hmoty H21, nějaká hmota H4x, druhé číslo ke čtyřce si už nepamatuji. Podle grafů tato hmota měla snést vedle stejných nebo lepších výkonů na jednotku objemu, H21 se dá používat nějak do 80 - 100 kHz a tato nová hmota měla jít do 150 nebo snad dokonce 200 Khz. Neboli by se uplatnila i dnes, i když byla vyvinuta před 30 lety. Jen, co jsem to tak sledoval, Pramet byl tuším v kupónové privatizaci a nějakou akcii jsem jim dal i já. Vím, že nějak po roce 1995 už ferity v souvislosti s Prametem Šumperk mizí a zůstávají jen tvrdokovy pro obráběcí a jiné nástroje.
Že je koupil Epcos, to jsem nevěděl. Jinak to je klasická situace, výrobce s dostatkem peněz se zbaví konkurence se srovnatelnými výrobky, když je k tomu příležitost, protože ten konkurent se dá koupit za pár šupů. Tady díky sametu a tomu, že ceny českých provozů byly kalkulovány na korunu, která v poměru k německé marce za bolševika spadla silně dolů a díky tomu, že ty provozy byly asi často prodávány za účetní cenu neboli cenu danou stavem odpisů. Která byla velmi nízká, protože bolševik obvykle do provozů neinvestoval a většina základních prostředků tak byly dávno odepsána a jejich cena tak byla účetně nulová. Funkční výrobní provoz o nějaké desítce zaměstnanců tak tehdy mohl koupit ( a stát se podnikatelem) třeba i běžný německý dělník, protože hned po sametu byly k mání za jeho takový půlroční, roční výdělek.
Jinak prodej elektronických součástek přímo v obchodě je už dnes dávno minulost. Šlo to jakž takž za dob socíku, kdy se prodával sortiment jednoho výrobce, domácí Tesly plus nějaká stovka dovážených součástek z NDR a jinde, taková, nevím jak moc oficiální prodejna Tesly byla třeba v Pardubicích. Dnes ale už je sortiment světových výrobců tak velký, že v těch součástkách nutných mít na skladu v prodejně by byly umrtveny velké peníze a prodejna by si tak za součástky musela přirážet obrovské marže, aby se jí to vyplatilo. Zároveň by spousta součástek ležela na skladě rok a více a prodejna by tak musela soustavně dělat velké výprodeje zastaralých nebo dlouho skladovaných a tudíž už nejakostních součástek, často i za nižší cenu než byla kdysi jejich nákupní cena.
Dnes už jsou v takových obchodech už jen zbytky bývalého sortimentu, doprodeje starých součástek či velmi oholený výběr nejčastěji prodávaných součástek a náhradních dílů a prodavači, protože jejich platy nejdou kvůli nákladům příliš zvyšovat, nebývají odborníci.
Editoval Radim (21-07-2019 07:22:05)
Offline
Jinak ty ferity by šly klidně vyrábět i dnes v domácí "garážové" produkci. Princip jejich výroby je teoreticky velmi jednoduchý, prášky příslušných oxidů, železnatý FeO, železitý Fe2O3 a dalších se smíchají v patřičném poměru, vylisuje se příslušný tvar a ten se ve vypalovací peci sline, jeho rozměry se tím zmenší o 5 - 15 %. vypálený ferit se potom obrousí do žádaného tvaru.
nejdražší by asi byl ten lis, pokud by těch tvarů a tím i forem mělo být víc, třeba složitější formy pro běžně používané složitější tvary feritů.
Starší a magneticky tvrdší ferity třeba na feritové antény jsou potom , co si pamatuji z článků, s příměsí oxidu zinečnatého, novější magneticky měkké pro třeba trafa by měly být zinečnatomanganaté ferity a hmoty typu H21 ,jsou ještě navíc dotovány tuším oxidem vápenatým. Poměr těch prvků by měl jít snadno zjisti běžnými analytickými přístroji, možná rovnou z určitého feritu nebo po jeho rozpuštění ( rozpouští se velmi pomalu) v kyselině a analýzou směsí vzniklých solí.
Problém by byl akorát v nezveřejněných detailech, třeba jak jemně výchozí směs mlít, případně v jakém pořadí, které nečistoty jsou pro ferity jed a které nevadí, jaký by měl být průběh teploty v peci, aby ferity nepraskaly.....
Offline
pat napsal(a):
Tak do Rožnova na tranzistory jsem jezdil také. Je to zvláštní ,že třeba v N Jičíně jsme nic takového neměli. To byly ještě KD 602 mám pocit že 250kč dneska 15
V Novém Jičíně se za socíku prodávaly elekronické součástky v Elektře na náměstí. Ale ve velmi omezeném sortimentu, odpory, malé diody atd. Po sametu to potom zrušili. Ale prodejnu s elektronickými součástkami si tam na nějaký rok otevřel nějaký Slovák, už přesně nepamatuji kde. Šl o se tak asi 3 - 4 schody dolů do suterénu.
V Příboře v Elektře na náměstí zase byli zatíženi na ferity, konkrétně se tam dlouhou dobu prodávaly toroidy T60, tedy ty největší, co Pramet vyráběl, z hmoty H19. Nejspíš oficiálně jako náhradní díl pro něco, ale pro co, netuším. Elekronické součástky v základním sortimentu tam na začátku 80 let pár let prodávala paní v malé prodejně Elektry nebo dokonce Tesly u Hotelu Letka.
Offline
Stránky: 1