SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 04-04-2009 23:19:53

badalandabad
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 7

Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

stačí pro běžné kutilské sváření?
a čeho  se vyvarovat,abych tento hobbysystém "neodvařil" při prvním bleptání?smile

Offline

 

#2 05-04-2009 07:31:46

arno
Člen
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 778

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

badalandabad napsal(a):

stačí pro běžné kutilské sváření?
a čeho  se vyvarovat,abych tento hobbysystém "neodvařil" při prvním bleptání?smile

Ja to klasická hobby zváračka, zdá sa mi veľa 3500Kč, ide to len na 230V.Pre bežné kutilstvo je to OK.

Nabudúce píšte do sekcie MMA smile


Zablokovaný z vlastní vůle z důvodu napadení jiným uživatelem.

Offline

 

#3 05-04-2009 18:31:47

badalandabad
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 7

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

nn 3.500..ted se rozmejšlim..je v akci za 1890kč s kuklou a ost.přísl...jen mě odrazuje že nemá to chlazení,hmm.jinak si myslím že na to moje bleptání je asi dobrá za tu cenu..tedy;) ne?

Offline

 

#4 05-04-2009 19:34:38

alofok
Člen
Registrovaný: 20-03-2009
Příspěvky: 346

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

S chlazením bych si starosti nedělal, mám GUDE GE 145W ( vypadá naprosto stejně jenom je modrá big_smile ), když jsem s ní svářel 2,5mm elektrodama tak mi nikdy nevypnul termostat - na takové to domácí sváření to stačí, Golden Gate se svářet nechystám. tongue  Při 3,2 mm občas vypnul - hlavně v létě.
Časem jsem tam přidal ventilátor (120x120 mm 230V asi za 200,- ) a je to naprosto v klidu. Další rada, chce to delší a silnější kabely. Jednou jsem svářel něco na plotě a svářečku musel mít na židli big_smile Jinak zatím slouží asi 6 let bez problému.

Editoval alofok (05-04-2009 19:35:29)

Offline

 

#5 07-05-2009 01:02:28

badalandabad
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 7

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

no vyvstal další malý problém..jakožto svářeč/lepič začátečník mám menší problém s nast.správného proudu ..elektrody se mi lepí anebo na konci zoranžoví..co s tím..např.elktr.o průměru 2,5mm má štelovací rozmezí docela velké..na posuvníku cca 6cm..nešlo by to nějak vysvětlit aniž byste si pomysleli něco o tom jak sem nemožný? smile)
jinak první housenka se vydařila skvěle:)..v ruce to mám ale než to našteluju..ehm

Offline

 

#6 07-05-2009 12:55:09

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

Malý proud znamená, že elektroda se bude lepit a zkratový proud bude přehřívat elektrodu.  Velký proud znamená, že oblouk bude silně prskat a házet jiskry kolem dokola, takže kov se místo na svařované místo spíše rozprská kolem. A i když bude hořet oblouk, elektroda se bude velkým proudem v celé své délce přehřívat, z obalu se bude kouřit, případně přímo ztratí pevnost. Správný proud potom bude někde mezi tím. Protože žádní učení z nebe nepadají, je třeba vzít nějaký kus odpadního, ale očištěného železa, vzít správné zhruba středně kvalitní elektrody a všechno si to vyzkoušet. Nadstavit třeba minimum z uváděného proudového rozmezí a zkoušet zapálit. Když to po několika pokusech nejde, o kousek zvýšit a zase zkoušet.  Přitom je třeba mít důsledně na holý kov pilníkem očištěné kontaktkní místo, kde železo uzemňuješ a průběžně je třeba čistit i místo, kde zkoušíš svařovat i konec elektrody od okují. Jak najdeš proud, při kterém se ti povede zapálit oblouk, tak se soustřeď na nacvičování opakovaného zapalování oblouku, aby se ti to ruka trochu naučila a potom na ovládání oblouku, kolik si ještě s tou konkrétní svářečkou můžes dovolit protáhnout oblouk, aby ještě nezhasl, případně kolik si můžeš dovolit naopak elektrodu potlačit "do železa" aby oblouk pořád ještě hořel a nebyl z toho zkrat a přilepená elektroda. Jak se ti povede podle potřeby mírně oddalovat nebo přitlačovat elektrodu a tím ovládat délku oblouku a přitom zapálit novou elektrodu a dovařit ji bez přerušení až do konce, získáš prostor na to sledovat přes kuklu přímo, co se děje v elektrickém oblouku a tím pádem získáš možnost přímo sledovat kvalitu svařování, podle potřeby buď oblouk zkracovat a tím trochu zmenšit množství tepla vneseného do svaru  nebo prodlužovat a tím naopak zvětšit množství tepla případně přestat a upravit nadstavení proudu na svářečce. No a pak přijde na řadu studium, jak má správně vypadat svar a svařovací housenka, jaké vady se mohou objevit, jak je odstranit.....  asi takhle......
Potom budeš umět zhruba tolik co já.....  smile

Offline

 

#7 08-05-2009 00:11:36

badalandabad
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 7

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

tak to bylo vyčerpávající a info jak z wikipedie-dík wink

Offline

 

#8 20-06-2009 15:02:44

badalandabad
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 7

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

asi budu pokračovat v tomto vlákně..ale mám jiný problém..dle přispívatele viz výše sem si vzal ponaučení,ale sváry mám pro změnu "studené"když sem se dokousal k tomu aby housenka k něčemu vypadala a nebylo okolí záačátečničky oprskané pro změnu mě tíží toto..svár je neprovařený..sic mi to od elektrody trochen jiskří ale svár vypadá pěkně..po oťukání kladívkem však moc nedrží..když přidám teplotu zas mi to jen prská -když uberu šlusuje a lepí-elektroda 2,5..teplota nastavena snad dobře ale co s tím?kdo poradí nešťastníkovi.. wink
díky,díky,díky:)

Offline

 

#9 20-06-2009 15:32:52

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

Kup si pořádnou svářečku. sad


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#10 20-06-2009 18:38:03

BaHnO
Člen
Registrovaný: 05-02-2009
Příspěvky: 13

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

2badalaband - kdyz varis housenku, musis "v uvrati" chvilku pockat, az se matros natavi. Ten pohyb je takovej "sinusovej", skrz stred rychlejc a na krajich pockat.

Offline

 

#11 20-06-2009 18:58:18

badalandabad
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 7

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

Marten264 napsal(a):

Kup si pořádnou svářečku. sad

na to moje bleptání nemusím mít něco extra..neboli je to rucema-prostě netočit jak zběsilej ale spíš pomalu _ rozvážně,co?wink nejsem svářecí typ,ale zas mám aspoň  snahu

Editoval badalandabad (20-06-2009 18:59:46)

Offline

 

#12 21-06-2009 09:28:28

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

Já kývavý pohyb vůbec neřeším a ani ho nějak vědomě dělat neumím. Chápu ho jako spíše buď nouzovou věc, kdy nějakýma tenkýma nevhodýma elekrodama, co neprovařují do hloubky, třeba rutilkama určenýma pro bodování tenkých plechů k tlustému základnímu materiálu potřebuji svařit dva tlusté materiály nebo jako nějakou "vyšší svářečskou", kde se jedněma elektrodama kvůli třeba sjednocení sortimentu používaných elektrod musí v praxi svařovat všechno.  V praxi já zapálím elektrodu a jedu. Přes sklo vidím oblouk, svarovou housenku v něm a asi 1 centimetr okolí kolem oblouku. Housenka mi říká všechno, co potřebuji. Musí být správným způsobem propadlá a mít správnou šířku vzhledem k šířce oblouku a použitém  průměru elektrody. Když je moc vypouklá, vím, že hejbu elektrodou příliš rychle a svar není provařený, tak jedu pomaleji a elekrodu trochu oddaluji, aby oblouk byl delší a dával více tepla. Když je moc rozlitá a svar nepřirozeně široký nebo dokonce je materiál protavený a je v něm díra, jedu moc pomalu, tak zrychlím a elektrodu do svaru víc tlačím, aby se zkrátil oblouk a snížilo množství tepla. Když to takhle regulovat nejde, tak je špatně nadstavený proud nebo nevhodná elektroda pro daný typ svaru nebo pro svářečku. Jinak je to docela hukot, reakce na vzhled housenky musí být docela rychlá, stačí se na půl vteřinky zamyslet a ve svaru je kiks, který se napravuje velice obtížně. Aspoň, co se týká vzhledu, co se týká běžné pevnosti na nějaký málo významný stojan na zahradu atd, není problém.

Offline

 

#13 21-06-2009 22:40:17

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

Dobrá řeč, nejsem profesionální svařeč a moje sváry jsou ohyzdné, ale už dvacet let nic co jsem svařil neupadlo.
Za měřítko považuji změnu barvy materiálu, pokud zmodrá i z druhé strany, vím že to bude držet smile smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#14 24-06-2009 23:32:52

Geox
Člen
Registrovaný: 08-06-2009
Příspěvky: 11

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

Tak jsem si pořídil svářečku KITin 150 LA (5800,-) a po vyzkoušení zírám. Ve srovnání s Einhell CEN 150 Turbo (1500,-) je to opravdu znatelný rozdíl. Oblouk chytá krásně na první přiložení, elektroda se nelepí a housenku sice nemám jak ze žurnálu, ale je vidět že je svár dobře chycený a ne nějaké lepení jak dříve. Ani struska nedělá takové problémy jako dřív. Asi tam ty funkce nejsou zbytečně.
Doporučuji.
TIG jsem nezkoušel, ale v budoucnu se na něj chystám. Jak je to s plynem na TIG, je volně v prodeji ?

Offline

 

#15 27-11-2009 21:20:04

badalandabad
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 7

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

ahoj,je mi divný že při poměrně úhledné housence nakonec svár  upadne..je to nedostatečně provařený?teplota si myslím dobrá..vše perfektně očištěno,ocele stejné síly..ovšem co mi vadí..že mi od elektrody jdou takové malé jiskřičky(něco jako prskavka v malém..)asi příliš rychle točím elektrodou na jednom místě..či fakt už nevím..nechci svářet zrovna profi,ale občas bych si fakt něco rád ublemtal:)
teda ne že bych si neublemtal,ale prostě daří se jen někdy..no

Editoval badalandabad (27-11-2009 21:22:11)

Offline

 

#16 28-11-2009 01:41:03

Milan246
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 02-04-2009
Příspěvky: 47

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

badalandabad napsal(a):

ahoj,je mi divný že při poměrně úhledné housence nakonec svár  upadne..je to nedostatečně provařený?teplota si myslím dobrá..vše perfektně očištěno,ocele stejné síly..ovšem co mi vadí..že mi od elektrody jdou takové malé jiskřičky(něco jako prskavka v malém..)asi příliš rychle točím elektrodou na jednom místě..či fakt už nevím..nechci svářet zrovna profi,ale občas bych si fakt něco rád ublemtal:)
teda ne že bych si neublemtal,ale prostě daří se jen někdy..no

To že svár vypadá úhledně a nedrží dělají často Rutilové elektrody, když předběhne struska svarovou lázeň a kov se nepřilne k svařovanému materiálu. Kyselé jsou na tom o něco lépe, ale nejsou na tenké materiály a nebo stupačky a sváry nad hlavou už vůbec. Jelikož je to trafo tak jste omezen výběrem elektrod (já používám výhradně bazické a na nerez rutilkyselé-ale těch se ten problém předbíhaní strusky před svár netýká). Někdy jsem to řešil ještě s trafem vhodnou polohou, abych měl svařenec mírně do-kopce, aby stékala struska pouze na svár a ne před.Nezbývá než dodat, že trénink dělá mistra tak pevnou ruku.


Gama 165 Delta CE

Offline

 

#17 29-11-2009 18:11:13

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

Nevm jakýma elektrodama vaříš,ale pro trafo když máš problémy s  předbháním strusky vyskoušej elektrody OK46-00 nebo OK46-16 lépe se ovládají než E-R 117 atd.Nepíšeš jestli vaříš koutový svár nebo v svár.V obchodech se svářecí technikou(speciálních) prodávají elektrody i v menší množství.Je potřeba trénovat prvně skladat housenky vedle sebe na plech(navařovat)Dostat to do ruky až pak vařit sváry.Jestli tě ta struska předbíhá úpoznáš jestli z jedný či druhý strany svaru ,nebo uprostřed neni místo svaru zavřená struska.Nevím jak velký pohyby do stran děláš,ale prvně bych se to učil vařit rovně(ona ti ta ruka asi určitě ten mm.se hne,jak budeš lítat moc na strany tak ta struska už je před tebou.Trénovat,trénovat..........

Offline

 

#18 29-11-2009 21:13:00

Milan246
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 02-04-2009
Příspěvky: 47

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

Haufra napsal(a):

Nevm jakýma elektrodama vaříš,ale pro trafo když máš problémy s  předbháním strusky vyskoušej elektrody OK46-00 nebo OK46-16 lépe se ovládají než E-R 117 atd.Nepíšeš jestli vaříš koutový svár nebo v svár.V obchodech se svářecí technikou(speciálních) prodávají elektrody i v menší množství.Je potřeba trénovat prvně skladat housenky vedle sebe na plech(navařovat)Dostat to do ruky až pak vařit sváry.Jestli tě ta struska předbíhá úpoznáš jestli z jedný či druhý strany svaru ,nebo uprostřed neni místo svaru zavřená struska.Nevím jak velký pohyby do stran děláš,ale prvně bych se to učil vařit rovně(ona ti ta ruka asi určitě ten mm.se hne,jak budeš lítat moc na strany tak ta struska už je před tebou.Trénovat,trénovat..........

Já nemám problém zavařit v dnešní době cokoliv (už nepoužívám trafo) to mě vyškolilo hned po udělání sváčečáku před dvaceti lety, když jsem vařil široký svár do úžlabí  a uprostřed jsem měl zatčenou strusku (následovalo vyklepání strusky a opětovné převaření , ale svár už byl hodně převýšený) to se mě nikdy nestalo s bazickou elektrodou, tak jsem si asi před devatenácti lety pořídil usměrňovač a nemusím řešit Rutilově elektrody.V dnešní době na domácí svařování jedině bazické E-B 121.  Milan246


Gama 165 Delta CE

Offline

 

#19 29-11-2009 23:12:05

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

Plne suhlasim,rutilky su fakt len vhodne na pobodovanie tenkych plechov.
Alebo pre domacich kutilov.
Bázické nemajú ani taký rozstrek ako rutilky,spoje su dôkladne prevarené ,proste super.
Veď sa používajú na tlakove nádoby,nosné koštrukcie...
Z rutilkami by sa to asi rozpadlo big_smile

Offline

 

#20 02-12-2009 16:18:02

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

To patřilo pro  badalandabad.Jak píšeš kdybych měl si dnes koupit svářečku tak jedině invertor.Za ty peníze bych o trafu ani nepřemýšlel,Cena elektrod plus minus stejná a svařování o 100%jednoduší.Jak říká kolega duchodce svářeč,,s invertorem se naučí vařit každý trouba,ale s trafem tochce šikovný ruce" Kolik samodomo svářečů amatéru před každým vařením suší elektrody?

Offline

 

#21 02-12-2009 16:32:39

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

m.evil..Asi se svařováním moc nezabýváš,ale s rutilkama, rutil-kyselýma či rutil-basickýma běžně svařuje i na profesionální urovni.Mam třeba zkoušku na trubku kombinace tig,elktroda a vařim to elektrodou rutil-kyselou OK 63-30.Je to náročnější v poloze než bazická,ale musí to jít....

Offline

 

#22 02-12-2009 16:57:06

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Trafosvářečka PRO-ARC TS-130/1

Haufra: Maš pravdu v elektrodach sa veľmi nevyznám , mam totiž CO-čko.
            Ja som len usudzoval podľa toho ,ako som sa natrápil z rutilkami pred CO-čkom  a keď som konečne mal možnosť vyskúšať bázicku,
            bol to rozdiel ako nebo a zem.
            Dosť som sa natrápil na tom,aby som našiel tu správnu polohu držania elektródy.
            Lebo sa mi stale zavarila struska do zvaru.
            Keď som vyskušal bázicku , nepodarilo sa mi zavariť strusku ani raz...
            Inak aj ja som len hobby zvárač ,nemam na to žiadnu školu...

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče