SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
stačí pro běžné kutilské sváření?
a čeho se vyvarovat,abych tento hobbysystém "neodvařil" při prvním bleptání?
Offline
badalandabad napsal(a):
stačí pro běžné kutilské sváření?
a čeho se vyvarovat,abych tento hobbysystém "neodvařil" při prvním bleptání?
Ja to klasická hobby zváračka, zdá sa mi veľa 3500Kč, ide to len na 230V.Pre bežné kutilstvo je to OK.
Nabudúce píšte do sekcie MMA
Offline
nn 3.500..ted se rozmejšlim..je v akci za 1890kč s kuklou a ost.přísl...jen mě odrazuje že nemá to chlazení,hmm.jinak si myslím že na to moje bleptání je asi dobrá za tu cenu..tedy;) ne?
Offline
S chlazením bych si starosti nedělal, mám GUDE GE 145W ( vypadá naprosto stejně jenom je modrá ), když jsem s ní svářel 2,5mm elektrodama tak mi nikdy nevypnul termostat - na takové to domácí sváření to stačí, Golden Gate se svářet nechystám. Při 3,2 mm občas vypnul - hlavně v létě.
Časem jsem tam přidal ventilátor (120x120 mm 230V asi za 200,- ) a je to naprosto v klidu. Další rada, chce to delší a silnější kabely. Jednou jsem svářel něco na plotě a svářečku musel mít na židli Jinak zatím slouží asi 6 let bez problému.
Editoval alofok (05-04-2009 19:35:29)
Offline
no vyvstal další malý problém..jakožto svářeč/lepič začátečník mám menší problém s nast.správného proudu ..elektrody se mi lepí anebo na konci zoranžoví..co s tím..např.elktr.o průměru 2,5mm má štelovací rozmezí docela velké..na posuvníku cca 6cm..nešlo by to nějak vysvětlit aniž byste si pomysleli něco o tom jak sem nemožný? )
jinak první housenka se vydařila skvěle:)..v ruce to mám ale než to našteluju..ehm
Offline
Malý proud znamená, že elektroda se bude lepit a zkratový proud bude přehřívat elektrodu. Velký proud znamená, že oblouk bude silně prskat a házet jiskry kolem dokola, takže kov se místo na svařované místo spíše rozprská kolem. A i když bude hořet oblouk, elektroda se bude velkým proudem v celé své délce přehřívat, z obalu se bude kouřit, případně přímo ztratí pevnost. Správný proud potom bude někde mezi tím. Protože žádní učení z nebe nepadají, je třeba vzít nějaký kus odpadního, ale očištěného železa, vzít správné zhruba středně kvalitní elektrody a všechno si to vyzkoušet. Nadstavit třeba minimum z uváděného proudového rozmezí a zkoušet zapálit. Když to po několika pokusech nejde, o kousek zvýšit a zase zkoušet. Přitom je třeba mít důsledně na holý kov pilníkem očištěné kontaktkní místo, kde železo uzemňuješ a průběžně je třeba čistit i místo, kde zkoušíš svařovat i konec elektrody od okují. Jak najdeš proud, při kterém se ti povede zapálit oblouk, tak se soustřeď na nacvičování opakovaného zapalování oblouku, aby se ti to ruka trochu naučila a potom na ovládání oblouku, kolik si ještě s tou konkrétní svářečkou můžes dovolit protáhnout oblouk, aby ještě nezhasl, případně kolik si můžeš dovolit naopak elektrodu potlačit "do železa" aby oblouk pořád ještě hořel a nebyl z toho zkrat a přilepená elektroda. Jak se ti povede podle potřeby mírně oddalovat nebo přitlačovat elektrodu a tím ovládat délku oblouku a přitom zapálit novou elektrodu a dovařit ji bez přerušení až do konce, získáš prostor na to sledovat přes kuklu přímo, co se děje v elektrickém oblouku a tím pádem získáš možnost přímo sledovat kvalitu svařování, podle potřeby buď oblouk zkracovat a tím trochu zmenšit množství tepla vneseného do svaru nebo prodlužovat a tím naopak zvětšit množství tepla případně přestat a upravit nadstavení proudu na svářečce. No a pak přijde na řadu studium, jak má správně vypadat svar a svařovací housenka, jaké vady se mohou objevit, jak je odstranit..... asi takhle......
Potom budeš umět zhruba tolik co já.....
Offline
tak to bylo vyčerpávající a info jak z wikipedie-dík
Offline
asi budu pokračovat v tomto vlákně..ale mám jiný problém..dle přispívatele viz výše sem si vzal ponaučení,ale sváry mám pro změnu "studené"když sem se dokousal k tomu aby housenka k něčemu vypadala a nebylo okolí záačátečničky oprskané pro změnu mě tíží toto..svár je neprovařený..sic mi to od elektrody trochen jiskří ale svár vypadá pěkně..po oťukání kladívkem však moc nedrží..když přidám teplotu zas mi to jen prská -když uberu šlusuje a lepí-elektroda 2,5..teplota nastavena snad dobře ale co s tím?kdo poradí nešťastníkovi..
díky,díky,díky:)
Offline
Kup si pořádnou svářečku.
Offline
2badalaband - kdyz varis housenku, musis "v uvrati" chvilku pockat, az se matros natavi. Ten pohyb je takovej "sinusovej", skrz stred rychlejc a na krajich pockat.
Offline
Marten264 napsal(a):
Kup si pořádnou svářečku.
na to moje bleptání nemusím mít něco extra..neboli je to rucema-prostě netočit jak zběsilej ale spíš pomalu _ rozvážně,co? nejsem svářecí typ,ale zas mám aspoň snahu
Editoval badalandabad (20-06-2009 18:59:46)
Offline
Já kývavý pohyb vůbec neřeším a ani ho nějak vědomě dělat neumím. Chápu ho jako spíše buď nouzovou věc, kdy nějakýma tenkýma nevhodýma elekrodama, co neprovařují do hloubky, třeba rutilkama určenýma pro bodování tenkých plechů k tlustému základnímu materiálu potřebuji svařit dva tlusté materiály nebo jako nějakou "vyšší svářečskou", kde se jedněma elektrodama kvůli třeba sjednocení sortimentu používaných elektrod musí v praxi svařovat všechno. V praxi já zapálím elektrodu a jedu. Přes sklo vidím oblouk, svarovou housenku v něm a asi 1 centimetr okolí kolem oblouku. Housenka mi říká všechno, co potřebuji. Musí být správným způsobem propadlá a mít správnou šířku vzhledem k šířce oblouku a použitém průměru elektrody. Když je moc vypouklá, vím, že hejbu elektrodou příliš rychle a svar není provařený, tak jedu pomaleji a elekrodu trochu oddaluji, aby oblouk byl delší a dával více tepla. Když je moc rozlitá a svar nepřirozeně široký nebo dokonce je materiál protavený a je v něm díra, jedu moc pomalu, tak zrychlím a elektrodu do svaru víc tlačím, aby se zkrátil oblouk a snížilo množství tepla. Když to takhle regulovat nejde, tak je špatně nadstavený proud nebo nevhodná elektroda pro daný typ svaru nebo pro svářečku. Jinak je to docela hukot, reakce na vzhled housenky musí být docela rychlá, stačí se na půl vteřinky zamyslet a ve svaru je kiks, který se napravuje velice obtížně. Aspoň, co se týká vzhledu, co se týká běžné pevnosti na nějaký málo významný stojan na zahradu atd, není problém.
Offline
Dobrá řeč, nejsem profesionální svařeč a moje sváry jsou ohyzdné, ale už dvacet let nic co jsem svařil neupadlo.
Za měřítko považuji změnu barvy materiálu, pokud zmodrá i z druhé strany, vím že to bude držet
Offline
Tak jsem si pořídil svářečku KITin 150 LA (5800,-) a po vyzkoušení zírám. Ve srovnání s Einhell CEN 150 Turbo (1500,-) je to opravdu znatelný rozdíl. Oblouk chytá krásně na první přiložení, elektroda se nelepí a housenku sice nemám jak ze žurnálu, ale je vidět že je svár dobře chycený a ne nějaké lepení jak dříve. Ani struska nedělá takové problémy jako dřív. Asi tam ty funkce nejsou zbytečně.
Doporučuji.
TIG jsem nezkoušel, ale v budoucnu se na něj chystám. Jak je to s plynem na TIG, je volně v prodeji ?
Offline
ahoj,je mi divný že při poměrně úhledné housence nakonec svár upadne..je to nedostatečně provařený?teplota si myslím dobrá..vše perfektně očištěno,ocele stejné síly..ovšem co mi vadí..že mi od elektrody jdou takové malé jiskřičky(něco jako prskavka v malém..)asi příliš rychle točím elektrodou na jednom místě..či fakt už nevím..nechci svářet zrovna profi,ale občas bych si fakt něco rád ublemtal:)
teda ne že bych si neublemtal,ale prostě daří se jen někdy..no
Editoval badalandabad (27-11-2009 21:22:11)
Offline
badalandabad napsal(a):
ahoj,je mi divný že při poměrně úhledné housence nakonec svár upadne..je to nedostatečně provařený?teplota si myslím dobrá..vše perfektně očištěno,ocele stejné síly..ovšem co mi vadí..že mi od elektrody jdou takové malé jiskřičky(něco jako prskavka v malém..)asi příliš rychle točím elektrodou na jednom místě..či fakt už nevím..nechci svářet zrovna profi,ale občas bych si fakt něco rád ublemtal:)
teda ne že bych si neublemtal,ale prostě daří se jen někdy..no
To že svár vypadá úhledně a nedrží dělají často Rutilové elektrody, když předběhne struska svarovou lázeň a kov se nepřilne k svařovanému materiálu. Kyselé jsou na tom o něco lépe, ale nejsou na tenké materiály a nebo stupačky a sváry nad hlavou už vůbec. Jelikož je to trafo tak jste omezen výběrem elektrod (já používám výhradně bazické a na nerez rutilkyselé-ale těch se ten problém předbíhaní strusky před svár netýká). Někdy jsem to řešil ještě s trafem vhodnou polohou, abych měl svařenec mírně do-kopce, aby stékala struska pouze na svár a ne před.Nezbývá než dodat, že trénink dělá mistra tak pevnou ruku.
Offline
Nevm jakýma elektrodama vaříš,ale pro trafo když máš problémy s předbháním strusky vyskoušej elektrody OK46-00 nebo OK46-16 lépe se ovládají než E-R 117 atd.Nepíšeš jestli vaříš koutový svár nebo v svár.V obchodech se svářecí technikou(speciálních) prodávají elektrody i v menší množství.Je potřeba trénovat prvně skladat housenky vedle sebe na plech(navařovat)Dostat to do ruky až pak vařit sváry.Jestli tě ta struska předbíhá úpoznáš jestli z jedný či druhý strany svaru ,nebo uprostřed neni místo svaru zavřená struska.Nevím jak velký pohyby do stran děláš,ale prvně bych se to učil vařit rovně(ona ti ta ruka asi určitě ten mm.se hne,jak budeš lítat moc na strany tak ta struska už je před tebou.Trénovat,trénovat..........
Offline
Haufra napsal(a):
Nevm jakýma elektrodama vaříš,ale pro trafo když máš problémy s předbháním strusky vyskoušej elektrody OK46-00 nebo OK46-16 lépe se ovládají než E-R 117 atd.Nepíšeš jestli vaříš koutový svár nebo v svár.V obchodech se svářecí technikou(speciálních) prodávají elektrody i v menší množství.Je potřeba trénovat prvně skladat housenky vedle sebe na plech(navařovat)Dostat to do ruky až pak vařit sváry.Jestli tě ta struska předbíhá úpoznáš jestli z jedný či druhý strany svaru ,nebo uprostřed neni místo svaru zavřená struska.Nevím jak velký pohyby do stran děláš,ale prvně bych se to učil vařit rovně(ona ti ta ruka asi určitě ten mm.se hne,jak budeš lítat moc na strany tak ta struska už je před tebou.Trénovat,trénovat..........
Já nemám problém zavařit v dnešní době cokoliv (už nepoužívám trafo) to mě vyškolilo hned po udělání sváčečáku před dvaceti lety, když jsem vařil široký svár do úžlabí a uprostřed jsem měl zatčenou strusku (následovalo vyklepání strusky a opětovné převaření , ale svár už byl hodně převýšený) to se mě nikdy nestalo s bazickou elektrodou, tak jsem si asi před devatenácti lety pořídil usměrňovač a nemusím řešit Rutilově elektrody.V dnešní době na domácí svařování jedině bazické E-B 121. Milan246
Offline
Plne suhlasim,rutilky su fakt len vhodne na pobodovanie tenkych plechov.
Alebo pre domacich kutilov.
Bázické nemajú ani taký rozstrek ako rutilky,spoje su dôkladne prevarené ,proste super.
Veď sa používajú na tlakove nádoby,nosné koštrukcie...
Z rutilkami by sa to asi rozpadlo
Offline
To patřilo pro badalandabad.Jak píšeš kdybych měl si dnes koupit svářečku tak jedině invertor.Za ty peníze bych o trafu ani nepřemýšlel,Cena elektrod plus minus stejná a svařování o 100%jednoduší.Jak říká kolega duchodce svářeč,,s invertorem se naučí vařit každý trouba,ale s trafem tochce šikovný ruce" Kolik samodomo svářečů amatéru před každým vařením suší elektrody?
Offline
m.evil..Asi se svařováním moc nezabýváš,ale s rutilkama, rutil-kyselýma či rutil-basickýma běžně svařuje i na profesionální urovni.Mam třeba zkoušku na trubku kombinace tig,elktroda a vařim to elektrodou rutil-kyselou OK 63-30.Je to náročnější v poloze než bazická,ale musí to jít....
Offline
Haufra: Maš pravdu v elektrodach sa veľmi nevyznám , mam totiž CO-čko.
Ja som len usudzoval podľa toho ,ako som sa natrápil z rutilkami pred CO-čkom a keď som konečne mal možnosť vyskúšať bázicku,
bol to rozdiel ako nebo a zem.
Dosť som sa natrápil na tom,aby som našiel tu správnu polohu držania elektródy.
Lebo sa mi stale zavarila struska do zvaru.
Keď som vyskušal bázicku , nepodarilo sa mi zavariť strusku ani raz...
Inak aj ja som len hobby zvárač ,nemam na to žiadnu školu...
Offline
Stránky: 1