SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
pat napsal(a):
Samogine ale dokáže Transsteel vařit hliník? Třeba dvacet metru svaru 6-5mm hliník. Je to vana na návěs na sypké materiály Vydře se tam vždy podlaha ,ani nemám tucha na kolik ampéru se to vaří a jakým drátem průměr. Tigem je to hrůza práce na tři dny.
Dokáže vařit hliník...Možná to bude chtít trošku předehřát na takovou sílu materiálu,ale co by to bylo za stroj,kdyby nedokázal zvládnout 20metrů sváru...Průměr drátu bych zvolil tu jedničku..ampéry podle toho jak se to bude chovat při samotném svařování,Každopádně bych začal na nějakých 150 Ampérech a na přeskáčku u takové délky kvůli následným deformacím...
Offline
Hmm,dobro došli s tou hlínou, užijte si to.Nám Picomig 180 puls stačí, výkonově jsme nad 16A 230V což na montáži převážně splašíme, někdy i 10A, hi, ještě že mě to přes nepustí, na větší sodu berem Phoenixe.........
Offline
Samogin a RCP děkuji já jsem hliník v MIG nikdy nesvařoval .Jak to čtu tak teoreticky by hliník svařoval i ten migatronic KDX 250. Tak že na jedničku drát se to motá kolem 150ampéru. Kladku na železo mužu asi nechat bovden asi teflon a špičku 1.2? Plyn mám klasiku s tigu 4.6 asi by bylo lepší 4.8 ale ted nemám. Jen tak na zkoušku to bude muset stačit.
Offline
Evito ale Transsteel má také jištění na 16amper. Že by zase body pro Fronika?
Offline
pat napsal(a):
Jak to čtu tak teoreticky by hliník svařoval i ten migatronic KDX 250.
a preco by nezvaral? vyrobca tu niekde pisal, ze on zvaral hlinik aj na starej formice ...
stare variostar-ky daju hlinik tiez
to ze potrebujes puls, je len taka "barlicka", ktorou sa par ludi snazi presvedcit ostatnych, ze vsetci potrebuju pulznu masinu - vies si predstavit to sklamanie - ten kysly vyraz v tvari, ked tu vidia, ze to ide aj bez pulzu, bez 4-kladky, dokonca aj s kladkou na zelezo
zamysli sa - potrebujes na vyvaranie tych korb nejake pohladove zvary? budes tam zvarat nejake tenke pliesky? tak kua na co by ti tam ten puls bol?
potrebujes lahku masinu, aby si s nou mohol po tej korbe chodit a aby mala dostatocny vykon na zavarenie 6mm hrubeho materialu
Editoval rcp (30-11-2018 12:00:28)
Offline
Hmm, fyziku hošové neočůráte, když si pořídím silnějšího hopika a dám mu 10 nebo 16 A z 230V do žlabu víc rachoty nezmákne, u EWM si ze stáda můžete vybrat, u Froníků mezi slabšíma hajtrama houby.Za ty love od Froníků sklamání, nově vyvinutej strojek na úrovni Sharka či Shermana....žádná přidaná hodnota...hi..zdravím
Offline
RCP ale já pulz nechci jen bych nerad pořídil drát a pak zjistil že to nejde
Evito Já trochu věřím že to u Froníku někdo spočítal že se vlezou do 16 ampéru . U EWM asi hodně žere ta čtyřkladka že jím to více nedá. Nebo dělají něco špatně. Také porovnávat můžeš až to někdo ukáže s Sharkem něco co předvedl Samogin .No já jsem přesvědčený když se on se rozhodne pro Transsteela tak já se svými zkušenostmi mám jasno.
Offline
Pulz je velice dobrá věc a jeho výhody se projeví zejména na tenkých přídavných materiálech. Zkuste svařit hliník o síle 1mm. Tam se teprve ukáže výhoda pulzu. Ty svary na trojce hliníku jsou sice hezké, ale jedná se právě o ideální tlouštku na svařování bez pulzu. Kdysi jsem svařoval hliník upraveným Telwinem Dual 152 a šlo to taky velice pěkně, svary se blížily tomu co předvedl Fronius. Malá přenosná cočka od firmy Jasic ta svařovala hliník úplně perfektně a nejlepší bylo použít spool gun. Trochu nerozumím tomu, jak může fronius vytáhnout z 16A jističe 230 amper. Dle mých, asi zastaralých zkušeností, na 16A zásuvce šlo svařovat tak asi 150 ampéry. Já bych si koupil asi to EWM, proto že jsem při svař hlíny, pod sílu 2mm, opravdu ten pulz postrádal a musel jsem jej nahrazovat neustálým přerušováním sváru- takzvaným penízkováním.
Offline
pat napsal(a):
...... Nebo dělají něco špatně.....
nemusia robit spatne nic - ale treba si uvedomit, aky stary je to stroj, ako dlho sa vyraba
vtedy z toho vymackali to, co mohli - co im vtedy technologicke moznosti dovolovali
ale vyvoj ide dopredu kazdym rokom milovymi krokmi ........
Offline
ZDENÁL napsal(a):
Trochu nerozumím tomu, jak může fronius vytáhnout z 16A jističe 230 amper. Dle mých, asi zastaralých zkušeností, na 16A zásuvce šlo svařovat tak asi 150 ampéry.
zaujimava uvaha, ale to by potom mnozstvo zvaraciek na 230V nemohlo zvarat na plny vykon:
transpocket 180
pico/picomig 180
picotig 200
transtig/magicwave 2200
transtig/magicwave 230i
tetrix 230
lorch t220
minarc, minarctig, minarcmig
a kopec strojov dalsich viac ci menej renomovanych vyrobcov
niektore dokonca na tom istom istici potiahnu sucasne aj vodne chladenie
mozno by bolo nacase pripustit, ze ta skusenost, pripadne aj dalsie skusenosti su naozaj zastarale
19.4.2018:
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 36#p126336
Obávám se, že žádná synergie ani kouzelné tlačítko nebude v tomto případě fungovat. Hliník má vždy velice individuální nastavení a to v závislosti na složení přídavného materiálu, velikosti svařovaného výrobku a do hry ještě vstupují mechanické problémy s podáváním drátu. Proto je nutné získat trochu praktických zkušeností a nespoléhat se na kouzelná tlačítka. Picomig je na hliník nejlepší hlavně kvůli pulzu. Dvoukladka bohatě stačí, dokonce při menších průměrech přídavného drátu je lepší.
29.11.2018:
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 17#p133317
Osobně bych koupil EWM. Čtyř kladka a puls je hodně přidaná hodnota. Pokud Fronius tyto možnosti nemá, neliší se moc od jakékoli jiné multifunkce za 10 000kč. Na vzorky svarů moc nedejte, na dobrém výsledku se podílí šikovnost a zkušenosti svářeče, příprava materiálu, podmínky za kterých se svařuje a pouze tak z deseti procent svářečka. Spotřební materiál od Froniusu je hodně drahý.
Editoval rcp (30-11-2018 14:38:35)
Offline
Jestli si to dobře pamatuju, tak napětí na oblouku při MMA je asi do 26V, u TIG do 20V, takže dobře vyladěný invertor by mohl při 16A jištění u tigu dávat až 220A (16x1,4x230x0,85:20). Pokud se podařilo zvýšit účinnost na víc, jak 0,85, tak i těch 230A.
Editoval Zdenek11 (30-11-2018 12:49:07)
Offline
v toho zoznamu by sa dalo strcit mnozstvo strojov roznych kategorii a roznych vyrobcov
otazka potom moze zniet inak - to klamu vsetci?
textrix 230
http://www.formicaweld.cz/0%7C.d.EWMTET … rt-20.html
tig 3-230A
mma 5-180A
prikon max. 6 kVA
ucinnost 85%
magicwave230i
https://www.fronius.com/~/downloads/Per … 30i_EN.pdf
tig 3-230A
mma 10-190A
napatie tig 10.1 – 19.2 V
napatie mma 20.4 – 27.6 V
lorch T220
https://www.lorch.eu/cs/svet-produktu/t … hnickadata
tig 3-220A
mma 10-180A
transsteel 2200
https://www.fronius.com/~/downloads/Per … 200_EN.pdf
tig 10-230A
mma 10-180A
mig/mag 10-210A
prikon max. 5.92 kVA
ucinnost 90%
napatie tig 10.4 – 19.2 V
napatie mma 20.4 – 27.2 V
napatie mig/mag 14.5 – 24.5 V
picomig 180 puls
http://www.formicaweld.cz/d.PICOMIG180G … ertor.html
tig 5-180A
mma 5-150A
mig/mag 5-180A
prikon max. 6,4 kVA
ucinnost 86%
zaujimave je, ze vykonovo slabsi picomig 180 ma max. prikon az 6,4kVA (silnejsi transsteel len 5,92kVA)
ma teda picomig nizsiu ucinnost?
nebude pes zakopany tu?
hodte to do mudrych kalkulaciek a poratajte, kolko si pri tomto prikone picomig realne potiahne zo siete .....
Editoval rcp (30-11-2018 14:26:19)
Offline
RCP no Froník MW 2200 také není zrovna mladík
Offline
to mi nemusis hovorit - na jar som predal transtig-a 2200 job (stroj rovnakej generacie) - kupoval som ho davnejsie uz jazdeneho, takze som ani nevedel, aky je stary - novy majitel mi potom pisal, ze vo froniuse mu po zadani serioveho cisla zistili vek a kompletnu historiu vratane servisov, kalibracii, atd. - uz si presne nepamatam, ale tusim mal nieco okolo 12-13 rokov
Editoval rcp (30-11-2018 15:02:02)
Offline
Offline
Tak já už mám jasno. RCP a samogin zde dali nejrelevantnější informace a za to jím děkuji. Na mou práci bude lepší fronius. Milimetrové hliníkové plechy migem vařit fakt nebudu. Na to mám tig zabalený v barevné čínské bedně která když se jí člověk naučí vyladit umí svařovat velice pěkně.... A hlavně mimo barák takové plíšky nevařím... Potřebuji spolehlivou mašinu která bude vždy připravená vyjet do terénu na opravu. Ta čína pochybuji že bude mít natolik vyladěnou synergii a ta spolehlivost také nebude zřejmě 100%. Proto ten fronius i když je to dvoukladka bez pulsu... Evta nezlob se na mě určitě je picomig super stroj a ty super svářeč určo lepší jak já ale při své agitaci by jsi mohla začít otázkou k čemu se bude stroj primárně používat a až poté tady shazovat červenou šlechtu že je to dvoukladka bez pulsu... Já ti to řeknu takto já to potřebuji na mobilní nouzovou opravu zemědělské a lesní techniky přímo v terénu aby se ta mašina po vlastní ose dostala do dílny... A doma na dílně to potřebuji už jen pro sebe. Tu a tam něco přivařit, sousedovi spíchnout branku, kámošovi zábradlí a podobně... Myslíš že využiji více puls než o 50A výkonu více?
Offline
RCP jsem velice rád, že si pamatuješ co jsem všechno napsal. Opravdu si myslím, že dobrá dvoukladka udělá u těchto menších strojů úplně stejnou službu jako čtyřkladka. Pokud se používá drát ALsi5 průměr 0,8mm, tak dokonce u čtyřkladky jsem, když to podavač umožnil, používal pouze jednu kladku a to tu, která byla blíže ke vstupu do eurokoncovky hořáku. Ta druhá kladka byla povolena tak, že na drátu pouze ležela. To ale neznamená, že je možné obecně říkat že dvoukladka je lepší než čtyřkladka. Pokud ji EWM má, tak je to plus, to je jasné a o pulzu to platí dvojnásob.
Podle mých zastaralých zkušeností počítám zjednodušeně výkon který můžu dostat ze zásuvky 230V/16A takto: kVA= 230 x 16 = 3,68 kVA . Zanedbal jsem cosinus fí a účinnost. Proto se divím těm 230 ampérům při 25 svařovacích voltech. Elektronici opravte mě, nebo už fyzikální zákony přestávají platit?
Offline
Ale to by tu musel být nějaký elekronik možná lepší než u Froniusu a vyvrátí vše co tam sestrojili a vložili do manuálu.
Offline
Úvaha ....Jistič má dvě spouště... tepelnou a zkratovou. Zajímá nás tepelná. Musíme si uvědomit jednu věc a ta je přímo v jističi a myslím že jí výrobcj celkem využívají.... Když máte charakteristiku jističe B tak tento jistič vypadává až při odběru proudu cca o 1/3 výše. Což je při 16 A.... 20,8A. Dále záleží na době odebíraného proudu. Když budete odebírat trvale 16A jistič nevypadne ani po dlouhé době. Když budete odebírat krátkodobě 20A v řádu cca jedné dvou minut jistič to ještě pravděpodobně vydrží a bimetalová spoušť se natolik neohřeje aby jistič vybavil. A kdy vaříte v kuse na montáži déle jak třeba dvě minuty v kuse na plný čoud? Jistič C je na tom ještě lépe tam je to cca o 1/2 a D tam je to až dvojnásobek. Dále to samozřejmé bude asi v elektronice svářečky....
Offline
ZDENÁL napsal(a):
... počítám zjednodušeně výkon který můžu dostat ze zásuvky 230V/16A takto: kVA= 230 x 16 = 3,68 kVA . Zanedbal jsem cosinus fí a účinnost. Proto se divím těm 230 ampérům při 25 svařovacích voltech. Elektronici opravte mě, nebo už fyzikální zákony přestávají platit?
Je to už uvedené v mém příspěvku výše. Ta hodnota jističe 16A je jmenovitá (podobně jako je jmenovitá hodnota napětí autožárovek 12V, ve skutečnosti mají vlákno na 14,4V), v praxi jistič snese skutečný proud asi 1,4x větší po dobu myslím 1 hodiny trvalého zatížení, tzn. že se u svářečky, kde je přerušovaný chod dá uvažovat skutečný proud 22,4A.
Edit.: teď jsem si přečetl předešlý příspěvek - když budete vařit ne dvě minuty, ale jen 5 sekund naplno, pak je už jedno, jestli je jistič B, C nebo D.
Editoval Zdenek11 (30-11-2018 16:58:42)
Offline
ZDENÁL napsal(a):
RCP jsem velice rád, že si pamatuješ co jsem všechno napsal. Opravdu si myslím, že dobrá dvoukladka udělá u těchto menších strojů úplně stejnou službu jako čtyřkladka. Pokud se používá drát ALsi5 průměr 0,8mm, tak dokonce u čtyřkladky jsem, když to podavač umožnil, používal pouze jednu kladku a to tu, která byla blíže ke vstupu do eurokoncovky hořáku. Ta druhá kladka byla povolena tak, že na drátu pouze ležela. To ale neznamená, že je možné obecně říkat že dvoukladka je lepší než čtyřkladka. Pokud ji EWM má, tak je to plus, to je jasné a o pulzu to platí dvojnásob.
Podle mých zastaralých zkušeností počítám zjednodušeně výkon který můžu dostat ze zásuvky 230V/16A takto: kVA= 230 x 16 = 3,68 kVA . Zanedbal jsem cosinus fí a účinnost. Proto se divím těm 230 ampérům při 25 svařovacích voltech. Elektronici opravte mě, nebo už fyzikální zákony přestávají platit?
ja vobec nezpochybnujem, co je tu napisane ohladom isticov, prudov, prikonov, atd.
ja sa jasne pytam - to potom klamu vsetci?
podla tvojich vypoctov zo 16A 230V zasuvky vytiahnes max. 3,68kVA - odkial potom potiahne zazracny picomig ten zbytok az do 6,4kVA?
a preco potom zbochybnujete transsteel, ktory potrebuje "iba" 5,92kVA?
fyzikalne zakony musia platit pre transsteel, ked ide o picomig, tak uz platit prestavaju?
potom mi to pripada, ze vsetci vyrobcovia su si rovni, len EWM je najrovnejsie .....alebo na vysocine asi maju ine zasuvky ...
sorry, ale naozaj to tak vyzera
Editoval rcp (30-11-2018 17:09:56)
Offline
No myslím, že by se měl každý věnovat tomu, čemu rozumí. Ten příkon u různých invertorů je v kVA - různé invertory můžou mít taky různou korekci účiníku, někdy až k 1. Nic to nevypovídá o kvalitě sváru, jenom o chování zařízení na síti. Elektromotor o jmenovitém výkonu 1 kW může mít třeba příkon 2,3 kVA a nebo taky jen 1,1 kVA, ale nic to nevypovídá o jeho kvalitě ani odevzdávaném výkonu na hřídeli.
Editoval Zdenek11 (30-11-2018 17:18:33)
Offline
Hmm, jestli čtete mé příspěvky tak by jste poznal že mi je egál co si koupíte.Jen ty strojky mám možnost porovnat s opravdu povedenou mašinkou navíc desetiletou .A pánové co si koupili hloupější, kde je ten 10letej pokrok, startují na první,hi....teď by to mělo jít ovládat z mobilu, svítit, vestavěný rádio, promítat do kukly, ráno pozdravit....hi.A na větší sodu mám silnějšího Phoenixe, samo že s impulsem. Až hoši spočítaj ten příkon tak zjistěj že stačí, jinak by museli profouknout dráty, na opravě u vidláků tažený zoxidovanou hlínou.U Froníka mě zaujala cena, proto by to mělo být chytřejší ne?Je fajn že si vybíráte z profi značek, tady se platí za spolehlivost....zdravím
Offline
Prosím Vás kolik vlasně stojí ten Picomig 180 puls s daní? Ví to někdo tady? Já našel 75 000 kč -2900 eček.????
Offline
Nikdo neklame, jenom prostě není možno na běžné jednofázové svářečce svařovat 230 ampéry a používat normální zásuvku na 16 amper. Pokud použijete jištění 32A není problém žádný. Aaa vovovo tototom to je.
Offline