SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Dobrý den,
poradil by někdo jak a čím zavařit závitovou tyč průměru 20 mm z materiálu 8.8 + 20 mm plech z S235JR? Je možné něco takového svařovat COčkem? Popravdě nevím kam zařadit materiál 8.8. Děkuji za radu.
Offline
Stacilo hledat par vteřin
https://www.sroubamatka.cz/cs/technicke … roubu.html
Offline
Asi mi neco unika, ale nevidim tam nic o svaritelnosti. Se svarovanim nemam zadne velke zkusenosti, proto se zda, ze se ptam na blbost, diky za odpoved
Offline
http://www.stara.cz/technicke-informace … matic.html
Jinak obecně jsou zpravidla srouby z kalitelnych ocelí( u těch pevnějsích jsou takove všechny)
Kalitelny= nesvařitelny a naopak.
I kdyż se v praxi srouby svaří do desek často (to vsak neznamena že je to spravně).
Offline
Nevieme co to ma robit a naco sluzit, teoreticky narezat zavit do plechu a z druhej strany bodnut trebars cockom, pokial na tom nebude vysiet nieci zivot.
Editoval Atlan (03-10-2018 19:51:23)
Offline
závitové tyče navařuju dost často, třeba potřebuju dlouhý šroub tak si ho vyrobím našroubováním matice a zavařením, nebo není nic po ruce tak si nastavím vrták navařením závitovky a vrtám metr dlouhým vrtákem. Nikdy nic neprasklo, chce to průvar.
Offline
Parkrat se mi takhle navařený sroub utrhnul nejde ani tak o pruvar ale zakalení v TOO.
Offline
spešl šrouby (automobilový motor) jasně, ty mi praskaj také, ale kolega píše o závitové tyči....
Offline
Zavitovky stejně jako šrouby jsou z kalitelnych ocelí 11500 12040 12050 14260 a dalších no jak by bylo asi mozno dosahnout jejich pevnosti .Z obycejneho svaritelbeho blata rozhodne nejsou.
Editoval Honza007 (03-10-2018 21:23:02)
Offline
Máme materiály na navaěováni i vyskopevnostních šroubů,ale není to obyčejné bláto.
Offline
Honza007 napsal(a):
jak by bylo asi mozno dosahnout jejich pevnosti .
nečekal bych, že zrovna zkušený praktik jako seš ty, bude tvrdit že pevnosti oceli se dosahuje kalením.
Offline
Bourači je řeč o pevnostní třídě 8,8. ocel 11500 je kalitelná. Ty závitové tyče z bláta 11343 se dají samozřejmě dobře svářet.
Offline
bourač napsal(a):
Honza007 napsal(a):
jak by bylo asi mozno dosahnout jejich pevnosti .
nečekal bych, že zrovna zkušený praktik jako seš ty, bude tvrdit že pevnosti oceli se dosahuje kalením.
Pevnost do značne miry souvisí s tvrdostí ktere se dosahuje především tepelnym zpracovaním (předevsím kalením) u uhlikovych a některých legovaných ocelí.
Nicmeně tady asi vznikla nějaka mýlka.
Offline
ty 8.8 šrouby se běžně dělají z manganbórových ocelí (tedy ocelí mikrolegovaných bórem) a ty jsou svařitelné. Vyžadují ovšem tepelné zpracování. i po tomto zpracování jsou svařitelné (alespoň co si pamatuji). Vyšší pevnosti se dělají z chrombórových. Jinak také z 15 230.
Editoval bn (07-10-2018 16:51:19)
Offline
Tady je o tom více:
https://www.valentazt.cz/technicke-info … #svarovani
Offline
Materiály z pevnosní třídy 8.8 jsou vždy s pohledu svařitelnosti označovány výrazem "Dobrá svařitelnost" , což znamená, že sice není zaručená svařitelnost, ale tyto oceli dávají ve většině případů vyhovující svarové spoje. Je tedy možné je použít na podřadné, jenom staticky namáhané konstrukce, případně na opravy takových konstrukcí.
Offline
Teď jsem nepochopil návaznost příspěvků #14,15 a 16, v té tabulce z #15 je psáno o třídě 8.8 a 10.9 jako "obtížně svařitelná". Jak to tedy je a co vlastně znamená výraz obtížná svařitelnost? Někdy (sice výjimečně) potřebuji takové materiály svařit, tak nevím, co od takového spoje čekat. Jde o pokles pevnostní třídy?
Edit.: myslím tím, jestli má vůbec nějaký význam takový materiál svařovat? Nebude třeba mít spoj ještě horší vlastnosti, než obvyklá "nepevnostní" třída?
Editoval Zdenek11 (08-10-2018 08:28:58)
Offline
Tady je něco víc o svařování oceli C45 (12050).
https://dspace.vutbr.cz/handle/11012/66064
Vidím důsledek : ztráta pevnosti a hlavně vrubové houževnatosti v přechodovém pásmu. Porovnání s na př. 5.8 bude záležet na tom, jaké vlastnosti se očekávají. Na spoj, který bude namáhán dynamicky by svaření nebylo jistě vhodné.
Editoval Famater (08-10-2018 09:01:40)
Offline
Konkrétně se mi teď jedná o stahováky pružin, které jsem si před lety dělal ze závitové tyče 8.8, na jednom konci je svár. No tak to asi radši udělám jinak.
Něco podobného, http://www.profinej.cz/product-12089/dv … 2ks-m80600 , hlava je u mě navařená matice, vlastní tělesa jsou z prodloužených matic s přivařenými úchyty.
Editoval Zdenek11 (08-10-2018 09:48:48)
Offline
My jsme před pár lety navařili na dva držáky konzolí šrouby 10.9 a všechny zanedlouho praskly, byly tam velké vibrace a to byl asi důvod proč to popraskalo. Šrouby 8.8 vydržely o dost víc, ale praskly nakonec také. Možná, že bez vibrací by ty 8.8 dopadly dobře
Offline
Kdybys tu matku zalepil vysokopevným "loktajtem" jistě by to drželo dostatečně. Kdyby to prasklo při napruženém péru (ale také kdy jinky?), tak by to bylo dost o hubu.
Offline
No tak jsem si z toho udělal vlastní laický závěr: "svařit to jde, držet to asi bude, ale nikdy to nedělat, pokud by mohl hrozit nějaký úraz nebo velká škoda".
Edit.: ještě reaguji na 21 - nevím, jestli by lepidlo vydrželo, ten krouticí moment je dost velký. Dělal jsem to asi před 7 lety, hodně narychlo, koupil jsem v pátek ve Feroně za pár korun tyč a matice, v sobotu ráno posvařoval a odpoledne už Felda jezdila. Od té doby jsem to zatím nepoužil. Každopádně dík za odpovědi.
Editoval Zdenek11 (08-10-2018 10:28:11)
Offline
Zdenek11 napsal(a):
Jak to tedy je
Citace: informace na konci tabulky
Uvedené tabulky mají pouze základní informativní charakter o používaných ocelích a
možnostech svařování. V případě detailnější vyhodnocení možnosti svařování je vhodné
prověřit chemické složení a tepelné zpracování konkrétního výrobku.
Společnost Valenta ZT s.r.o. nenese žádnou zodpovědnost za nevhodné použití či
interpretaci zde prezentovaných informací.
Ten odkaz od Famatera je užitečný, Valenta je seriozní zavedený výrobce tyčí, žádnej internetovej překupník.
Nakupuju u něj když musí mít tyč (a matice) zaručený parametry.
Zdenku11 jaký průměr závitu jsi použil na ty stahováky?
Offline
M12
Offline
aha, já stahuju vinutý pružiny ve svěráku a svážu je vázacím drátem. Když se mi nevejdou do svěráku začnu truhlářskou svěrkou. Chce to ještě nějaký placky s výřezy aby se dal drát protáhnout.
M12 to je dejme tomu cca 80mm průřezu, aušus ocel unese v tahu 50kg/mm průřezu. Jaká síla je třeba na stlačení té pružiny? Řek bych že je tam řádová rezerva. Ta matka je jen stehnutá - zvrchu. závit namáznutej olejem, nebál bych se ani tech navařenejch zobáčků (na prodloužené matici).
Offline