SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Ano Zdendo , samé blbosti až na Tvé měření . 60V v holých rukách a mokrých botách s tebou slušně zaklepe .
Offline
Snažil jsem se vysvětlit:
že nová instalace má 3 vodiče L (faze tmavý levá díra) PE (žlutozelená kolík) N (modrý díra v pravo)
správně vodič PEN žlutozelená na vstupu do objektu má být rozdělená v rozvaděči na PE a N
Pokud někde uhoří PE tak spotřebič pracuje normálně přes vodiče (L a N), ale pokud bude na jeho kovovém krytu fáze (napětí )
Tak při dotyku není jak vyvolat zkrat (na vodič PE který chrání kovový kryt) a člověk ucítí ránu..Je to nejčastější závada a uraz el proudem.
Na pračkách, myčkách a boijlerech.... takže z toho plyne že svářečka nemá probíjet ale pokud probíjí je to její vnitřní závada, která se mohla sejít se závadou instalace....
Offline
Vodič PE nemusí být uhnilý ani v krabici, rozvaděči nebo zásuvce, klidně muže být i odvrtaný při vrtání hmoždinek nebo věšení radiátorů apod. Pokud vrták zasáhne jen PE, tak se to hned nezjistí. Pokud by byl PE opravdu přerušen, tak i nepoškozená svářečka na dotek brní. Je to způsobeno unikajícími proudy. Např. invertory mají na vstupu filtr, v něm jsou zapojeny kondenzátory z fáze na PE a taky N na PE, na přívodu je 230V/50Hz. Jedná se vlastně o kapacitní dělič, na všech částech spojených s PE od přerušeného vodiče směrem k invertoru se pak objeví měkké poloviční napětí, tedy 115V/50Hz oproti N a dobře uzemněným konstrukcím. Protože invertor produkuje i rušení o vyšších frekvencích, tak i ty se těmito kondenzátory dostanou na PE. Motory a trafosvářečky mají vyšší kapacitu a svody mezi fázovým vodičem a kostrou, takže tam jdou unikající proudy touto cestou.
Pokud je k dispozici vadaska a zásuvka není přes chránič, tak přepnout vadasku na elektromagnet, jeden konec do levé zdířky zásuvky (fáze) a proti kolíku PE musí být 230V, zrovna tak proti pravé zdířce (N). Pokud není vadaska, tak stačí žárovka zapojená do patice a izolované vodiče a banánky, nebo 3žilá šnůra s koncovkou, třeba od žehličky, elektroinstalační krabice nebo aspoň svorkovnice. Abyste to nedělal pod napětím, stačí před připojováním vypnout jističe. Pokud je PE někde přerušen, tak žárovka fáze -PE nebude svítit, pochopitelně toto nenahradí skutečnou revizi.
Offline
Súhlas s pt.kbely.Ja som mal doma podobný problém,keď chlapa ktorý Mi obkladal kúpelňu triaslo pri dotyku s konzolou radiátora ÚK.Ja som vzal vadasku a tá Mi ukázala plné sieťové napätie .Merané L v zásuvke oproti konzole.Oproti kolíku v zásuvke a konzole vadaska ani neťukla.Skúšal som aj dútnavkou a nezasvietila.Dotkýnal som sa konzoly aj ja,ale mňa nič netriaslo.Obkladač ,ako kľačal na vlhkej zemi dostával rany pri dotyku.Tak som zobral Avomet(DU 10) ,jeden hrot na konzolu a druhý som zapichol do zeme (vtedy ešte nebola dokončená podlaha) a skutočne som nameral malé striedavé napätie (už si nepametám koľko voltov tam bolo),ktoré ani dútnavka ani vadaska neukázala.Nakoniec som zistil,že na stlpe rozv.siete s ktorej som mal vzdušnú prípojku je zoxidovaný spoj v nulovej prúdovej svorke a ako fúkal vietor,tak sa alfe lano kývalo a raz bol kontakt a raz nie.Zbadal som že je niečo s nulákom,keď sa Mi viac rozsvietili žiarovky po zapnudí el. bojlera cez HDO.PEN sa prizemnil cez pozinkované potrubie vodovodu,ktoré bolo pospojované aj s mojím potrubím,čiže cez náhodný zemnič.Po odstránení zlého spoja na stĺpe je už 30 rokov pokoj.Takže záver je kontrola revíznym technikom , alebo niekým kto má potrebné mer.prístroje.
Editoval hrmil (15-11-2017 07:51:58)
Offline
Pochopitelně je potřeba zajistit, že se nikdo v domě nedotkne při připojení žárovky na PE ničeho kovového, je potřebami uvědomit, že v dílně může být provedeno pospojení. Tedy kolík zásuvky na vzduchotechniku, konstrukce, potrubí, stroje, takže se napětí může objevit na nečekaných místech. Např rozvod vody, přívod platová roura, pak měď. Dále je potřeba si dát pozor na to, jestli v objektu nemohou být staré rozvody pro 3f spotřebič zapojený do hvězdy, např. topnice, v době, kdy se používaly 4 žilé přívody, se PEN připojilo na střed hvězdy, aby se mohl hrubě regulovat výkon, nebo aby v případě výpadku jedné fáze jely zbylé dvě na plný výkon. Takže pokud by rozvod topení a zásuvky byl z jednoho podružného rozvaděče a přerušení by bylo již na přívodu tohoto rozvaděče, při provozu topnic by žárovka svítila. (Takové to spotřebiče si vytváření v případě přerušení PEN vlastní nulu). Teoreticky by neměla taková to situace nastat, protože na již rozdělený PE by se neměl připojit starý obvod s PEN, ale při rekonstrukci to mohl někdo přehlídnout.
A taky není vhodné takovouto závadu odkládat.
Offline
Používání vadasky s elektromagnetem (ZN 500, ZN-1 SN-1, SN-4) a fázovky s doutnavkou je na zjištění závady tohoto typu málo.
Nejkvalitnější staré československé provedení fázovky má doutnavku se zapalovacím napětín 70 až 80V, ty dnešní čínské až kolem 100V, takže do této úrovně se nerozsvítí. K tomu je třeba šero v místnosti, protože při tomto nízkém napětí je svit velmi slabý. Ovšem rána mezi 70 až 100V může být už dost citelná.
Taktéž použití vadasky na "změření" úbytků napětí je příliš nepřesné, těžko na ní lze rozpoznat úbytek 20 až 30V a přitom to už bývá jednoznačně někde závada jako vyhřátý, ukorodovaný či jinak narušený spoj.
Běžný revizní přístroj pro tato měření využívá princip dvou měření za sebou, první je bez zatížení, druhé v zatíženém stavu zátěží odebírající proud asi 4 až 10A. To lze naimitovat velice jednoduše při použití běžného multimetru. Navíc je třeba pouze spotřebič, nejlépe tepelný, který má příkon mezi 1 a 2 kW, nejlepší jsou elektrická kamínka nebo rychlovarná konvice. Změříme napětí bez zátěže a následně se zátěží a hned můžeme spočítat rozdíl napětí. Pokud má multimetr také možnost měření střídavých proudů do 10A, změříme si i proud procházející spotřebičem a můžeme vypočítat vnitřní odpor sítě. Takhle se již dá udělat poměrně přesné měření s pomocí toho co máme doma, do revizní zprávy by se to napsat nedalo, ale už víme na čem jsme.
Do nožových pojistek či SIL-ky před elektroměrem s tím nedoporučuji chodit. Pokud se domníváme, že závada je na přívodu v rozvodu distributora, chce to nechat změřit RT, který zároveň napíše patřičnou zprávu, se kterou půjdeme vyžadovat nápravu.
Offline
Ano, takhle se zátěží to měřit jde, ale jak už psal pt.kbely, v případě, že je přerušený PE už někde v rozvaděči (což nemůže být vyloučené), zavede plné síťové napětí na kostry všech zařízení, co jsou v domě právě zapojené, třeba i včetně vodovodních baterií. Když to nějaký aktivní kutil nechá takhle chvilku zapnuté, nic to nedělá, tak jde někde po domě zkoumat....Určitě bych takové laické měření neelektrikáři nedoporučoval.
Editoval Zdenek11 (15-11-2017 09:11:00)
Offline
Předpokládal jsem určitý stupeň inteligence, pokud měřím, tak měřím, ale nevařím si tímto způsobem kafe!
Když to vezmu přísně literou zákona, tak se nemá laik vůbec co hrabat ve VTZ, což elektrotechnika je. Takže by se muselo celé tohle diskutování smazat a napsat pouze, že se nemí zasahovat do elektroinstalace, pokud nejste elektrikář s § min. 6 a do opravy vypnout hlavní jistič u elektroměru.
Offline
Samozřejmě, do VTZ laik zasahovat nijak nesmí, ale tu rychlou kontrolu elmg vadaskou by měla zvládnout i blondýna. Vyhřátý nebo zkorodovaný spoj PE nepředpokládám, tazatel uvádí, že elektroinstalaci má novou. Vadaskou si zjistí, jestli je vůbec nějak funkční ochranný vodič v zásuvce - mohl se opravdu porušit třeba vrtáním nebo se zapomenul někde propojit, i to se stává. Jak jsem už psal, pokud vadaska nereaguje, okamžitě přestat zásuvku používat.
V každém případě doporučuji návštěvu revizního technika, když ho na místo dovezete, slušný revizák vám to změří za flašku.
Edit.: revizní přístroje pro měření impedance poruchové smyčky sice měří při zátěži, takže se na vadný okruh PE může dostat nebezpečné napětí, ale tato doba měření je přístrojem omezena, nejčastěji na 10 ms.
Editoval Zdenek11 (15-11-2017 10:51:07)
Offline
Ono těžko radit, pokud tady nikdo nezná ten objekt a majitele, ten se musí rozhodnout, jestli je pro něj riziko ještě přípustné. Já to beru tak, že vše co se může stát, se dříve nebo později s vysokou pravděpodobností stane. Někomu se nedá svěřit ani vymetení komínu, aby se nezabil, další vymete komín, rozebere motorku do posledního šroubku a zpátky správně složí, i když není vyučen jako automechanik. Taky hrozí, že při špatné montáži např brzd sebe nebo jiného zabije.
Ono vyučený elektrikář taky dokáže udělat věci, že rozum zůstává stát. Byl jsem u jednoho známého den před betonováním, nechal si od firmy dělat elektriku a zednické práce v koupelně. Na podlaze vidím jako izolaci proti vodě térový papír, pod ním skelná vata, nadzvednu pod tím je napojený kabel, žádná acidurka, nebo svorkovnice, jen zkroucené dráty a žíly omotané PVC izolačkou, ani samovulkanizující páska, kdyby mi to někdo řekl, tak tomu neuvěřím. Tomu elektrikáři pochopitelně nic nedokážete. Ten kabel tam přece potom, co on odešel, mohl přetáhnout kdokoliv.
Sestřenice manželky, když u nás kdysi byla na návštěvě, si stěžovala, že jí jeden borec dal do koupelny vedle vany elektroměr tak dobře, že nešly zavřít dveře. Na to přišla ale až večer, když už to bylo zaplaceno a borec pryč. Hlavně, že na to dal i revizní zprávu.
Offline
Elektrikář to tu byl změřit včéra, měřil svářečku v dílně a nic mu to neukázalo , podle něj je v pořádku , měřil ještě kostru přes zásuvku na plech svářečky nejdřív jeden kontakt na fázi pak druhej na nulák a taky v pořádku, na místo kde mě to probíjí tak si šáhl a nic mu to neudělalo, zkoušku vadaskou proměřit fázi s kolíkem jsem také zkoušel a v pořádku ukázala 220, řekl mi že to není na to abych to všude možně osahával a že když se do toho sahá tak to má být určitě vypnuté..
Offline
Myslel jsem si to a psal už ve #108. Až budete mít chuť, dejte si dílnu na proudový chránič, zas tak dramatická částka to není a budete mít jistotu. Kopat vás to bude asi stejně, nicméně ochrání to před možným vážným úrazem.
Editoval Zdenek11 (15-11-2017 16:32:29)
Offline
no ano ale je stejně divný že v dvouch jinejch barácích to neprobíjí a v tom mém ano, ani nevím jestli to má na tu svářečku nějaký špatný vliv pokud je to probíjení zpusobeno od elektroinstalace v domě a né v ní samotné
Offline
To "probíjení" je dáno konstrukcí svářeček všeobecně, některá může kopat hodně, jiná třeba vůbec, ale závada to není, je to nepříjemné, ale nezabije to.
Že vás to kopalo jen někde a někdy se dá vysvětlit tak, že pokaždé máte jinou vlhkost rukou nebo jiné místo dotyku na prstu a tím různou citlivost na vstup proudu, nepůjde zřejmě o nijak vysoké napětí, snad nějaké desítky voltů. Může to způsobovat i vlhkost vzduchu, ve vlhku se může naindukované napětí na svařovacím výstupu svádět do kostry svářečky, do země.
Offline
Zdenek11 napsal(a):
... revizní přístroje pro měření impedance poruchové smyčky sice měří při zátěži, takže se na vadný okruh PE může dostat nebezpečné napětí, ale tato doba měření je přístrojem omezena, nejčastěji na 10 ms.
To vím, dělá to většina moderních procesorových měřících přístrojů pro revize a o to mohou být výsledky nepřesnější. Ale není tomu tak u všech přístrojů. A obecně je zvykem v době oprav a měření poučit všechny přítomné, co mají a nemají dělat.
Vyhřáté spoje v nové instalaci najdete také. Stačí, aby elektrikář při montáži něco zkoušel. Připojí provizorně, odzkouší, je to v pořádku a pak přijde telefonát, pamatuje si, že je to v pořádku, ale zapomene dotáhnout. Jiná situace: vyhořelo půl rozvaděče RD a zbytek byl zezelenalý jako měděná střecha na kostelu, stalo se po zatečení vody s pracím práškem z automatické pračky. První případ hned při montáži nového rozvaděče, druhý případ asi dva roky starý dům.
Jak se tedy dobrat nějakého závěru. Zkuste položit přesně v místech, kde se problém vyskytl na zem kus čistého, nerezavého plechu o velikosti asi půl krát půl metru nebo o něco větší, zatižte ho tak, aby se dobře dotýkal země a měřte proti němu pomocí digitálního multimetru napětí na krytech svářečky a na svářecích vývodech. Svářečku nechte v provozním stavu, můžete naimitovat i situaci při sváření a připojit zemní kleště na nějaký "svařovaný" předmět. Na multimetru použijte rozsahy 200V= a 200V~ potom případně snižujte rozsah. Uvidíme, co naměříte.
Offline
VašekP napsal(a):
... A obecně je zvykem v době oprav a měření poučit všechny přítomné, co mají a nemají dělat...
Ano, jste technik a uvažujete už podvědomě taky technicky, ale je spousta lidí, kteří takto uvažovat neumějí a nevěřil byste, čeho všeho můžou být schopni. Už před hodně lety, ještě v minulém režimu, mě poprosil soused, jestli bych se mu nepodíval na nefunkční elektrická kamínka. Trochu asi elektrice rozuměl, ale neměl prý doma žádný měřák. Přišel mi otevřít, kamínka měl v patře v pokoji. Když jsem přišel nahoru, nevěřil jsem vlastním očím - kamínka odkrytovaná, zapnutá v zásuvce, s volně přístupnými částmi pod napětím. V domě volně pobíhaly dvě jeho děti... Prý kamínka odkrytoval, abych měl míň práce, ale proč je zapnul do zásuvky, neuměl vysvětlit. Prý asi nějak podvědomě, a ještě se u toho smál. Člověk, který nemá elektřinu v krvi, asi při nějakém zkratu v mozku zapomene na základní bezpečnostní zásady. Proto jsem taky reagoval na váš příspěvek - sice se tenkrát nic nestalo, ale nějak jsem se od té doby naučil, že lidská blbost je opravdu nekonečná.
Offline
To je pravda, člověk je tak trochu v rauši, že se mu daří nebo že se něco ukázalo přesně tak, jak si to představoval, přestane myslet a udělá s elektřinou nějakou blbost. Já jsem na to kdysi dávno za mlada jednou docela slušně doplatil.
U té zásuvky byl vzal zkoušečku, našel tam fázi a pak proti té fázi nějakým spotřebičem na 500 - 1000 watt vyzkoušel i vodič PE i vodič N. Jestli je to zapojení zásuvky v pořádku, tak by ten spotřebič měl proti fázi na oba dva vodiče fungovat a na oba dva úplně stejně. Jestli by na vodič PE fungoval pomaleji a méně, tak by už v tu dobu byl průšvih, protože ten zbytek výkonu by se z velké části promítnul někde jinde v nedokonalém kontaktu. Ale zase na druhé straně, pokud by to nebylo příliš dlouho a přímo to nehořelo, aspoň by se ten špatný kontakt podle tepla dobře našel.
Takže pokud by to z té zásuvky fungovalo dobře, tak pokud na té zásuvce bude ta svářečka kopat, chyba bude určitě ve svářečce.
Offline
Radim napsal(a):
...To je pravda, člověk je tak trochu v rauši, že se mu daří nebo že se něco ukázalo přesně tak, jak si to představoval, přestane myslet a udělá s elektřinou nějakou blbost...
Přesně - do slova a do písmene! Bohužel, u elektriky (nebo třeba i na silnici v autě) to může být někdy naposledy. Tady není "game over" - a jede se znova! Když člověk dělá s elektrikou celý život, má už většinou ten varovný zvoneček někde v krvi, u jiných to může být problém.
Editoval Zdenek11 (18-11-2017 19:47:21)
Offline
Ale nee Zdenku , důkazem je hodně truhlářů ......
Offline
Prosím, pomozte mi s tímto dotazem, kdo může provést kvalitní svářečské práce v soukromém domě v Praze. Nedávno jsme se přestěhovali a netušíme, kam se obrátit. Potřebujeme také řemeslníka, který umí dělat složité elektrikářské práce. Kdo je lepší hledat soukromníky nebo se obrátit na nějakou firmu, která takové služby poskytuje.
Offline
Tady jsi vedle, jak ta jedle. Co třeba POPTÁVEJ....
Offline
Borislav napsal(a):
Prosím, pomozte mi s tímto dotazem, kdo může provést kvalitní svářečské práce v soukromém domě v Praze. Nedávno jsme se přestěhovali a netušíme, kam se obrátit. Potřebujeme také řemeslníka, který umí dělat složité elektrikářské práce. Kdo je lepší hledat soukromníky nebo se obrátit na nějakou firmu, která takové služby poskytuje.
Svarforum je špatné místo, kde hledat elektrikáře, co umí dělat "složité elektrikářské práce"! A také, co to jsou "složité elektrikářské práce"? To by chtělo lépe a více popsat.
Offline
Nejsou složité elektrikářské práce. Jsou jen práce na které potřebujete mít razítko do revizní zprávy.
Offline
Já jsem se pouze ptal tazatele, co si představuje pod pojmem "složité elektrikářské práce". Zrovna předevčírem jsem byl řešit problém v RD, kde přede mnou byli dva jako elektrikáři, kteří nic neuměli, nemysleli, jen by chtěli inkasovat penízky. Já jsem problém objevil za 10 minut a za chvíli opravil. Před delší dobou jsem řešil problém vypadávání proudového chrániče a nakonec jsem se dozvěděl, že jsem byl pátý. Majitelé mi to zpočátku ani nechtěli říci, protože se báli, že jim návštěvu odřeknu hned - měli už takovou zkušenost. Problém jsem vyřešil, byť to mi trvalo déle. Po takových nebo obdobných zkušenostech mívají laici prapodivné představy.
Offline
Budeš pomazanej , mne taky nikdo nepochválí ....
Offline